1398-3-29     2019-6-19     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/3/28 - 10:57:26
تعداد بازدید: 571
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چرا صلح و امنیت در افغانستان محقق نمی شود؟
چرا صلح و امنیت در افغانستان محقق نمی شود؟

افغانستان در طول چند دهه گذشته به دلـایل متعدد با بحران‌های داخلی و خارجی فراوانی روبرو بوده است. این كشور در حال حاضر نیز اوضاع وخیمـ و اسف‌باری را تجربه می‌کند که طی چند سال گذشته و از زمان شکل‌گیری دولت وحدت ملی در کشور بی‌سابقه بوده ‌است. شرایط بسیار بد اقتصادی و معیشتی، ناکامی در بازسازی و توسعه زیرساخت‌های کشور، گسترش فقر و بیکاری، بحران مهاجرت، تولید و قاچاق مواد مخدر، ناامنی و چالش‌های متعدد امنیتی‌- سیاسی، قدرت گرفتن روزافزون شبه نظامیان وابسته به طالبان (که اکنون بخش‌های بزرگی از کشور را در شمال و جنوب در تصرف دوباره خود دارند)، ظهور پدیده تروریستی داعش در برخی از نقاط کشور از جمله ننگرهار، تداومـ اختلـاف‌ها میان اشرف‌غنی رئیس جمهور و دكتر عبداله رئیس اجرایی و بن‌بست در تکمیل کابینه بعد از گذشت 20 ماه و مهمـ‌تر از همه بحران پایان اعتبار توافق‌نامه وحدت ملی، چشمـ‌انداز مبهمی را در برابر دولت و ملت این کشور قرار داده ‌است.

با وجود این، شاید بتوان مهمـ‌ترین چالش‌هـای دولت افغانستان در شرایط کنونی را موضوع مذاكره یا مبارزه با طالبان و مشروعیت دولت وحدت ملی عنوان كرد كه در این یادداشت مختصرا به آنها پرداخته خواهد شد.

سرنوشت مذاكره با طالبان

در خصوص مساله مذاكره دولت افغانستان با گروه طالبان باید گفت كه این گروه که بنا به درخواست كشورهای افغانستان، پاكستان، چین و امریكا در چهار دور از مذاكرات صلح قبلی شرکت کرده بود، در پاسخ به برگزاری پنجمین نشست مذاكره مستقیمـ با دولت افغانستان، با انتشار اطلـاعیه‌ای اعلـامـ كرد كه به دلیل محقق نشدن خواسته‌هایشان در نشست‌های قبلی، در گفت‌وگوهای صلح بعدی شركت نخواهد کرد. این گروه با تاکید بر پیش‌شرط‌های خود،  تنها راه ایجاد صلح و امنیت در افغانستان را خروج نیروهای خارجی از افغانستان، برگزاری انتخابات آزاد و تغییر قانون اساسی، خارج شدن نامـ این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل و آزادی زندانیان خود و... می‌داند.

از سوی دیگر گروه طالبان  كمتر از یك ماه پس از انتشار اطلـاعیه خود مبنی بر شركت نكردن در نشست پنجمـ گفت‌وگوهای صلح، از آغاز عملیات بهاره به نامـ (عمری) در سراسر افغانستان خبر داد، هرچند كه در بسیاری از مناطق نتوانست به اهداف خود كه به گفته منابع افغان (تصرف سرزمین) است، دست یابد؛ اما با این حال بر انجامـ عملیات‌های خود تاكید می‌كند و عملـا مذاكرات صلح تبدیل به نوعی مشروعیت‌دهی به طالبان شده است.

در چنین شرایطی كه مذاكرات صلح به نتیجه مشخصی نرسید، دولت و نهادهای امنیتی افغانستان با تغییر استراتژی، خواهان سركوب طالبان شده‌اند. دستور اشرف‌غنی احمدزی مبنی بر سركوب طالبان نشان از نتیجه‌بخش نبودن مذاكرات صلح بوده و این راهبرد دولت وحدت ملی، دو روز پس از انفجار مهیب كابل در مقابل ریاست امنیت ملی و در نزدیكی وزارت دفاع افغانستان كه موجب كشته شدن 67 تن و مجروح شدن 347 تن گردید، اتخاذ شد.

با وجود سیاست اعلـامی دولت افغانستان در سركوب طالبان، به نظر می‌رسد موضوع مبارزه با طالبان و دفاع از شهر‌ها و ولـایات مورد هجومـ طالبان به نوعی چندان همـ در اولویت‌های دولت بحران‌زده افغانستان نیست. در حالی که جنگ در مناطق شمالی (کندز، فاریاب، جوزجان و...) و جنوبی (ننگرهار، هلمند، زابل، کندهار و...) بطور مستمر به نفع طالبان دنبال می‌شود، دولتمردان افغانستان همـ‌‌چنان درگیر تنش‌های خود بر سر قدرت هستند، قدرتی که قادر به تأمین امنیت كابل همـ نیست.

در واقع،  انفجار مهیب اخیر در قلب کابل که در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری، وزارت دفاع و سفارت امریکا رخ داد، به روشنی حكایت از آن دارد كه طالبان با دولت افغانستان سر جنگ دارد و هیچ افق روشنی برای روند كنونی موسومـ به روند مذاكرات صلح افغانستان، وجود ندارد.

وضعیت دولت وحدت ملی

موضوع دیگری كه چالش اساسی برای دولت افغانستان محسوب میشود، مشروعیت دولت وحدت ملی است. هرچند که تشكیل این دولت، گامـ بزرگی در حل بحران سیاسی و جلوگیری از جنگ داخلی بود، اما با گذشت بیش از 20 ماه از آغاز به کار دولت وحدت ملی، مفاد این توافقنامه از جمله برگزاری لویه جرگه به منظور تعدیل قانون اساسی و بررسی طرح ایجاد پست صدراعظمـ اجرایی، همـ‌چنان مغفول مانده است.

قرار بود پس از تشكیل دولت وحدت ملی نظامـ انتخاباتی اصلـاح شده و سپس طی لویه جرگه (نشست بزرگان قومی و سیاسی) ساختار نظامـ سیاسی از ریاستی به پارلمانی تبدیل و پست نخست‌ وزیری قانونی شود. براین اساس درحالی که اعتبار دولت ائتلـافی افغانستان تا 3 ونیمـ ماه دیگر به پایان می‌رسد، اشرف غنی رئیس‌جمهور و عبداله رئیس اجرایی دولت هنوز در برخی وزارتخانه‌ها و حتی دستگاه امنیتی افغانستان به توافق روشنی نرسیده‌اند. از سوی دیگر، انتخابات پارلمانی افغانستان همـ باید در ماه میزان 1395برگزار شود كه به دلیل نبود بودجه و تدبیر درست، احتمالـا به تأخیر خواهد افتاد.

دورنما

در یك نگاه كلی باید گفت كه حملـات اخیر طالبان به كابل به نوعی مرگ مذاکرات صلح با طالبان بود. اشرف‌غنی نه تنها موفق نشد مذاکرات صلح با طالبان و جذب آنها در ساختار سیاسی قدرت را محقق سازد، بلکه ناامنی بیشتر نیز شده است. عملیات بهاری طالبان نیز که برای بزرگداشت ملـامحمدعمر، عملیات (عمری) نامـ‌گذاری شده، تشدید شده و حتی سال گذشته برای اولین بار در یک دهه گذشته شهرهای بزرگ و مهمی را تصرف کرده‌اند.

دراین شرایط عملـا مذاکرات صلح وجود ندارد و آنچه كه هست جنگ است که حالـا در تمامـ افغانستان گسترده‌ شده است. بنابراین، با همه هزینه‌ها و تلـاش‌های انجامـ شده، عملـاً جنگ با طالبان و مذاکره با آنها هر دو با شکست مواجه شده است و اشرف‌غنی راه دیگری جز تلـاش برای مذاکره و مصالحه با طالبان ندارد، اما به این شرط که دولت به جای تكیه بر نیروهای خارجی‌ها و پاکستان، به ظرفیت‌های داخلی و همسو كردن احزاب و جریان‌های سیاسی در نحوه مواجهه با طالبان تكیه كند.

در سوی دیگر، مشروعیت دولت ائتلـافی نیز بویژه پس از پایان اعتبار پیمان ائتلـاف میان اشرف‌غنی و عبداله در 3 ماه آینده به چالشی اساسی برای آینده صلح و امنیت در افغانستان تبدیل شده است. گروه‌های سیاسی که ائتلـاف را پذیرفته‌اند، اکنون تأکید دارند که مشروعیت دولت ائتلـافی تا چند ماه دیگر که عمر آن دوساله خواهد شد و موعد انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت فرا می‌رسد، از بین خواهد رفت و این آغاز یک بحران سیاسی دوباره در افغانستان است. این در حالی است كه با اصلـاح نظامـ انتخاباتی و تلـاش برای برگزاری انتخابات پارلمانی در اواسط سال‌جاری می‌توان از بروز بحران سیاسی دیگر در افغانستان جلوگیری كرد.

 

اسماعیل باقری، كارشناس مسائل افغانستان*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان