1399-8-8     2020-10-29     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/2/31 - 12:08:22
تعداد بازدید: 656
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

انگیزه‌هـای عربستان و ترکمنستان از گسترش روابط
انگیزه‌هـای عربستان و ترکمنستان از گسترش روابط

نویسنده: فرزاد رمضانی بونش/پژوهشگر مسائل منطقه ای

مرکز بین المللی مطالعات صلح

واژگان کلیدی: عربستان و ترکمنستان، گسترش روابط، روابط عربستان و ترکمنستان، ترکمنستان

بیان رخداد:

عربستان و تركمنستان در سال 1992 میلـادی روابط دیپلماتیك خود را برقرار كردند و سفارت عربستان در سال 1997در عشق ‏‌آباد و سفارت تركمنستان در سال 2008 در ریاض افتتاح شد. در همین راستا قربانقلی بردی ‌محمداف رئیس جمهوری تركمنستان در سال 2007 میلـادی نخستین سفر خارجی خود را از عربستان سعودی آغاز كرد. اخیرا نیز (قربانعلی بردی محمد اف) رئیس جمهوری تركمنستان در سفری رسمی و در همراه با یك هیات عالی رتبه وارد ریاض پایتخت عربستان شد و با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود دیدار كرد. ملك سلمان در این دیدار بر تعمیق روابط میان دو كشور در زمینه‌هـای تجاری، سرمایه گذاری، نفت و گاز، كشاورزی و همكاری‌هـای مشترك در زمینه مبارزه با تروریسمـ و افراط گرایی تأكید و از مواضع تركمنستان در قبال مسائل منطقه‌ای تشكر و قدردانی كرد. از سوی دیگر رییس جمهوری تركمنستان نیز آمادگی كشورش را برای گسترش همكاری میان دو كشور و تلـاش‌هـای مشترك برای تحقق صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی اعلـامـ كرد. نوشتار زیر به بررسی علل توجه دو سویه به گسترش روابط پرداخته است:

تحلیل رخداد:

انگیزه‌هـای ترکمنستان:

در واقع سیاست خارجی تركمنستان پس از استقلـال و در دوران صفر مرادنیازوف بر اساس اصل بیطرفی و موازنه‌ی قوای خارجی شكل گرفت. اما با مرگ نیازوف و به قدرت رسیدن رییس جمهور بردی محمد‌وف عشق‌آباد با اعلـامـ حفظ بی‌طرفی به تدریج نیاز به توسعه هر چه بیشتر اقتصادی وسرمایه گذاری در منابع هیدروکربنی این کشور را واداشته تا به تدریج در پی نقشی فعال در سیاست خارجی باشند و به ایفای بازیگری در بازار انرژی منطقه دست زند. در این میان برقراری موازنه مثبت در سیاست خارجی و افزایش توانایی اقتصادی در کنار افزایش قدرت نظامی مد نظر بوده است. دراین راستا هر چند بردی‌محمداف در مورد عربستان نیز  سیاست بیطرفی و موازنه مثبت را مد نظر قرار داده و تلـاش کرده است روابط و همکاری دوجانبه با عربستان سعودی را در همه عرصه‌ها گسترش دهد، اما حوزه اقتصاد و انرژی مهمترین متغیر مد نظر مقامات این کشور در روابط با ریاض است. در واقع تركمنستان به لحاظ ذخایر گاز طبیعی نیز در میان پنج كشور برتر جهان قرار دارد و پیش‌تـر نیز موافقت نامه‌هـایی در زمینه‌هـای مختلف اقتصادی با عربستان امضا كرده است. اما اکنون ترکمنستان از یک سو به مشارکت شرکتهای عربستانی برای واردات لوله وسرمایه گذاری در بخش گاز ترکمنستان، مشارکت در توسعه میدان‌هـای نفت و گاز  و همچنین خط تاپی میاندیشد. چنانچه رئیس جمهوری ترکمنستان با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح (تاپی) گفت: این طرح فرصت خوبی برای مشارکت شرکتهای عربستانی است. در واقع عشق آباد بر  این نظر است که مشارکت عربستان در طرح خط لوله گاز (تاپی) (که قرار است گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به پاکستان و هند منتقل کند،) و ارائه تسهیلـات بانکی و مشارکت در کنسرسیومـ از یکسو میتواند بر میزان امکان پذیری و اجرایی شدن تاپی بیفزاید و از سویی دیگر نیز  حضور عربستان در طرح مانع از ایجاد اشکال و منجرکردن و یا ناامن ساخت خط لوله در افغانستان و پاکستان توسط گروه‌هـای تندرو و یا هوادار عربستان میگردد و به تامین خط لوله منجر میگردد. جدا از این نیز باید توجه داشت که هر چند تهدید داعش و گروه‌هـای تندرو در ترکمنستان همانند برخی از کشورهای دیگر منطقه نیست، اما به نظر میرسد ترکمنستان تلـاش میکند با انعقاد قراردادهای امنیتی با عربستان مانع از نقش آفرینی منفی ریاض در کمک به گروه‌هـای مخالف خود گردد.

انگیزه‌هـای عربستان از گسترش روابط:

با فروپاشی شوروی پیشینه منطقه آسیای مرکزی در پذیرش اسلـامـ و جایگاه بزرگان و علمای دینی این منطقه در چارچوب اسلـامـ سنی عامل و اشتراک دینی و مذهبی توجه آل سعود را برای حضور در کشورهای آسیای مرکزی فراهمـ کرد. در این بین ترویج و گسترش تفكر و عقیده وهابیت و سلفی گری و  حضور فرهنگی و قدرت نرمـ (حضور فرهنگی، رسانه و...) عربستان در ترکمنستان مد نظر قرار گرفت. چنانچه شمار زیادی از طلـاب علومـ دینی جذب مدارس علومـ دینی عربستان و شده و به منطقه بازگردانده شدند. در واقع عربستان تلـاش کرده است تا با بهره گیری از اهرمـ‌هـای اقتصادی و سیاسی بر نفوذ فرهنگی و نرمـ خود در این کشور بیفزاید. در این بین هر چند ترکمنستان حساسیت فوق العاده‌ای در قبال حرکت‌هـا و جریان‌هـای افراطی و بنیادگرایانه دارد و این قبیل اقدامات را تهدیدی امنیتی برای ثبات و پایداری خود میداند اما سعودی‌هـا از گسترش و حضور شرکت‌هـای اقتصادی و سرمایه گذاری و افزایش تجارت خود با این کشور گای در میدان اقتصاد و تجارت به عنوان ابزاری برای حضور و نفوذ گسترده‌تـر فرهنگی و سیاسی نیز بهره میبرند. در بعد دیگری در سالهای اخیر همزمان با افزایش تنش با ایران مقابله با گفتمان و پیامـ انقلـاب و جمهوری اسلـامی ایران و عدمـ توسعه و گسترش پیامـ انقلـاب اسلـامی ایران در میان منطقه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

در وضعیت کنونی به نظر میرسد هر چند موانع چندان در روابط عربستان و ترکمنستان وجود دارد و مسئله‌ای ارتباط زمینی و هوایی کمی وجود داشته و عربستان برای گسترش حمل نقل و ارتباطات زمینی خود با ترکمنستان به ایران وابسته است اما اهداف ژئوپلتیک  وسیاسی و امنیتی مهمترین انگیزه‌هـای کنونی عربستان در نگاه به ترکمنستان است. در این رویکرد سعودی‌هـا مواضع ترکمنستان در قبال مسائل منطقه‌ای و در قبال موضوعات منطقه و نسبت به ائتلـاف نظامی اسلـامی عربستان برای مبارزه با تروریسمـ در مقابل رویکرد ریاض نمی دانند و تلـاش میکنند با گسترش مناسبات اقتصادی و سیاسی رویکردهای ترکمنستان و انعقاد توافقنامه امنیتی میان دو كشور (اخیرا توسط محمد بن نایف بن عبدالعزیر ولیعهد و معاون نخست وزیر و وزیر كشور عربستان و یایلیمـ بردی اف وزیر دفاع تركمنستان امضا شد) ترکمنستان را در چارچوب ائتلـاف مبارزه با تروریسمـ و افراط گرایی با ریاض همراه کنند و ضمن افزایش روابط بیشتر امنیتی، سیاسی و اقتصادی خود با عشق آباد حضور فرهنگی و ایدئولوژیکی خود در این کشور و مرزهای شمال شرق ایران تقویت کرده و به بسترسازی برای واگرایی روابط عشق آباد- تهران بیندیشند.

 

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان