1397-6-28     2018-9-19     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1395/2/28 - 11:50:59
تعداد بازدید: 365
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دولت وحدت ملی افغانستان در شرایط حساسی قرار دارد
دولت وحدت ملی افغانستان در شرایط حساسی قرار دارد

نشریه جاپانی دیپلمات گزارش داد: حکومت وحدت ملی افغانستان از یک سو تحت فشار شهروندان خود قرار دارد و از سوی دیگر جامعه جهانی از آن انتظار دارد پیش از برگزار نشست‌های (وارسا) و (بروکسل) به تعهدات خود عمل کند.

به گزارش انصار به نقل از فارس، 19 ماه از ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان می‌گذرد؛ زمانی که (محمداشرف غنی) با رقیب دوران انتخاباتی‌اش (عبداله عبداله) روی ایجاد این حکومت به توافق رسیدند.

حکومت وحدت ملی در یک زمان حساس اداره این کشور را به عهده گرفت، کشورهای عضو ناتو ماموریت جنگی‌شان در افغانستان خاتمه دادند و شمار بیشتری از نیروهایشان را از این کشور بیرون کردند.

دیپلمات نوشت: همـ چنان بعد از یک دهه طلـایی کمک‌های جامعه جهانی در افغانستان کاهش یافت.

با بر عهده گرفتن اداره کشور، غنی و عبداله اعلـامـ کردند که تصمیمـ قوی سیاسی برای مبارزه با فساد گسترده اداری در این کشور دارند.

غنی در روزهای نخست کاری دولتش پرونده جنجالی کابل بانک را دوباره بازگشایی و بعضی بازدیدهای ناگهانی را در ادارات دولتی این کشور آغاز کرد؛ بعضی افراد فاسد را از مقامات خود برکنار  و نهاد موازی در درون حکومت را منحل کرد.

همچنین  مقامات حکومت وحدت ملی بعضی ابتکارات دیگر را برای شفافیت و حساب‌دهی در دست گرفتند.

با وجود این ابتکارات تازه به خاطر محو فساد اداری که از 4 سال پیش به این سو، حکومت میراث مانده بود نه تنها نهادهای دولتی مکلف به شفافیت و حساب دهی شده بودند بلکه از کشورهای کمک کننده نیز خواسته شده بود که پس از این کمکشان باید با دولت افغانستان همگامـ سازند.

اما این اقدامات جدی برای محو فساد اداری زیاد دوامـ نیاورد چون در قدمـ نخست غنی با انتخاب (عمر زاخیلوال) وزیر پیشین مالیه و (فاروق وردک) وزیر پیشین معارف به عنوان مشاوران خود آب سردی بر برنامه مبارزه با فساد اداری حکومت وحدت ملی ریخت.

این گزارش می‌افزاید: چون فردی که از سوی اشرف غنی به عنوان مشاور انتخاب شده، متهمـ به فسادهای مالی بزرگ در زمان حکومت (حامد کرزی) در این کشور هستند.

در گامـ دومـ عدمـ توافق غنی و عبداله به خاطر معرفی وزرای کابینه به یک معضل سیاسی دراین کشور مبدل شد و این روند 6 ماه را در برد گرفت تا روی معرفی بعضی وزاری کابینه با همـ به توافق برسند؛ این مسله نشان داد که آنها به جای منابع ملی بیشتر به فکر منافع تیمـ‌هـای سیاسی‌شان هستند.

غنی و عبداله همچنان روی بعضی افرادشان در بخش‌های بالـای دولتی نیز با همـ اختلـاف‌های جدی داشتند و این اختلـاف‌ها یک خلـا سیاسی را دراین کشور به وجود آورد و اکثر اداره‌ها توسط سرپرستان اداره می‌شدند و یک نوع بی‌باوری را به میان آورده بود.

با وجود تعویق در معرفی وزرای کابینه مردمـ توقع داشتند که باید هر 2 طرف بر معرفی وزرای کابینه پابند باشند و افراد شایسته و متخصص را در این پست‌های مهمـ دولتی معرفی کنند.

اما در حقیقت انتخاب وزرای کابینه به جز از چند تن دیگران برخلـاف انتظارات عمومی معرفی شدند.

در این جمع یکی از وزاری باتجربه که سند دانشگاه فولبرایت امریکا را داشت به عنوان وزیر زراعت و دامداری معرفی شد و توانست رای اعتماد مجلس نمایندگان را نیز بگیرد.

اختلـاف‌های سیاسی بین رهبران حکومت وحدت تنها در معرفی اعضای کابینه خلـاصه نشد بلکه در دیگر بخش‌های دولتی این اختلـاف‌هـا نیز بروز کرد و به چارچوب حکومت وحدت ملی را صدمه زد.

اختلـاف‌هایی که دراین زمینه وجود داشت عدمـ توافق چگونگی توزیع شناسنامه‌های برقی بود که آوردن اصلـاحات در قانون انتخابات و معرفی والیان ولـایت‌ها، سفرا و حتی معاون وزرات خانه‌ها بود که کارایی حکومت وحدت ملی را زیر سوال برد.

همین اختلـاف‌های سیاسی سبب شد تا حکومت وحدت ملی افغانستان نتواند بیشترین برنامه‌هایش که اعلـامـ کرده بود نتوانست به آن عمل کنند.

از سویی همـ عدمـ توافق کلی روی یک موضوع بین رهبران حکومت وحدت ملی گاهی اوقات این رهبران در برابر همـ قرار داده و سبب بی‌اعتمادی کلی در کشور شده است.

در این اواخر (علی احمد جلـالی) وزیر امور داخله پیشین افغانستان در یک نشست پژوهشی درباره چالش‌های افغانستان در موسسه خاورمیانه در واشنگتن تاکید کرد که مشکل حکومت وحدت ملی افغانستان ایجاد این حکومت بود.

وی تصریح کرد: رهبران حکومت وحدت ملی شکست را قبول نخواهد کرد و تلـاش‌های بیشتری را برای یک حکومت‌داری سالمـ انجامـ خواهند داد.

حکومت وحدت ملی در یک شرایط حساسی قرار دارد؛ از یک طرف شهروندان این کشور هر روز امیدشان را نسبت رهبران این حکومت از دست می‌دهند چون حکومت نتوانسته به وعده‌های دوران انتخاباتی خود عمل کند و ازسوی دیگر جامعه جهانی از هر 2 رهبر توقع دارد که با همکاری یک دیگر پیش از برگزاری نشست‌های وارسا و بروکسل به چندین اهداف مهمـ که تعهد کرده بودند، دست یابند.

در ادامه این گزارش آمده است: برای رسیدن به اهداف تعهد شده باید غنی و عبداله اختلـاف‌ها را کنار بگذارند و بی‌اعتمادی به وجود آمده را خاتمه دهند و یک نقش فعال را برای رسیدن به اهداف‌های تعیین شده بازی کنند.

در تاریخ 5 ماه میسال جاری میلـادی نشستی که از سوی اتحادیه اروپا در کابل در راستای مبارزه با فساد اداری دایر شده بود تاکید روی یافتن چگونگی راه‌های مبارزه با فساد اداری تاکید شد.

در این نشست اشرف غنی اعلـامـ کرد که سال گذشته ما با بی‌اعتمادی به پیش رفتیمـ اما امسال ما با بعضی خطرهای موجه هستیمـ اما نه با بی‌اعتمادی.

در این نشست اشرف غنی گفته که در بیش از یک دهه گذشته افغانستان با مشکلـات اداری، امنیتی، اقتصادی و سیاسی مواجه بود و حکومت وحدت ملی در این مدت مشغول آوردن اصلـاحات برای بهبود این وضعیت در دولت بود و بعضی دستاوردهای مهمـ نیز داشت.

اشرف غنی گفت این دستاوردها شامل ایجاد شورای عالی دولتی و یک مرکز برای مهار فساد اداری در کشور بود.

ازسوی همـ به خاطر مبارزه جدی با فساد اداری باید حکومت وحدت ملی بعضی اداره‌های موازی با حکومت را بردارد که شامل اداره مستقل مشترک نظارت از فساد اداری و کمیسیون مستقل مبارزه و نظارت از فساد اداری میباشد.

همـ چنین رهبران حکومت وحدت ملی باید یک اداره شفاف و سالمـ را برای حساب دهی شفاف ایجاد کند و تمامـ سرمایه‌های مقامـ‌های بالـای حکومتی را در شورای عالی مبارزه با فساد اداری که ایجاد شده ثبت کند و هر مقامی را که متهمـ به فساد بود به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

حتی این مقامات اگر از نزدیکان رییس جمهور و یا رییس اجرایی باشند باید به پنجه قانون سپرده شوند و هیچ کسی نباید از معافیت قانونی سو استفاده کند.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان