1397-8-28     2018-11-19     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/2/24 - 12:28:57
تعداد بازدید: 527
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

حذف احمد داود اوغلو، سقوط تئوری نئو عثمانی
حذف احمد داود اوغلو، سقوط تئوری نئو عثمانی

احمد  داود اوغلو 57 ساله، دارای فوق دکتری علومـ سیاسی و روابط بین الملل از دانشگاه ( بوغاز ایچی ) استانبول، استاد دانشگاه كه  در سال 2010.مـ به‌عنوان یکی از 100 اندیشمند برتر جهان انتخاب شد. یکی از نظریه پردازان اصلی سیاست خارجی ترکیه از زمان قدرت گیری حزب عدالت و توسعه درجمهوری  تركیه است. وی در دوران ریاست جمهوری عبداله گل و نخست وزیری رجب طیب اردوغان، در ماه می2009.مـ  به عنوان وزیر امورخارجه معرفی گردید. در ماه آگست 2014.مـ  به عنوان  بیست و ششمین نخست وزیر ترکیه در دولت اردوغان منصوب گردید. اما  پس از اعلـامـ تصمیمـ مقامات کمیته اجرایی حزب عدالت و توسعه تركیه، مبنی بر لغو اختیارات داود اوعلو، در انتصاب مقامات منطقه‌ای این حزب،  وی درتاریخ پنجمـ ماه می 2016.مـ طی کنفرانسی خبری اعلـامـ نمود كه در کنگره آینده حزب عدالت و توسعه (  22 می2016.مـ )، استعفای خود را اعلـامـ و مجدداً برای پست نخست‌وزیری کاندید نخواهد گردید.، البته اذعان داشت  كه همـ چنان عضو حزب عدالت و توسعه باقی خواهد ماند.

 علل حذف  و یا  استعفاء

اختلـاف نگرشی

دکترین تنش صفر  دكتر داود اوعلو، استراتژی میانه برای نفوذ نرمـ در کشورهای دیگر و احیاء نوعثمانی گری بود، موفقیت این دکترین بر دو اصل: 1- سیاست تنش صفر با همسایگان و ایجاد روابط حسنه باقدرت‌هـای نوظهور، 2- حل مشکلـات داخلی (مسائل اكراد و علویان) از طریق گفتمان، استوار است. با لحاظ اصول و منطق حاکمـ بر دکترین عمق استراتژیک احمد داود اوعلو، به صراحت می‌توان اظهار داشت که طی چند سال اخیر، بویژه دوران ریاست جمهوری اردوعان، برنامه‌ها و استراتژی سیاست خارجی ترکیه کاملـا در مسیر خلـاف دکترین داود اوغلو جاری گردیده است. لذا  داود اوغلو طی دوره نخست وزیری تلـاش زیادی را برای ترمیمـ رویکرد و اصول دکترین سیاست خارجی موردنظر خود انجامـ داد. اما در قبال فرامین، رفتارها و سیاست ورزی‌هـای اردوغان، موفقیت حتی در سطح نسبی نیز حاصل نگردید كه موجبات نارضایتی داود اوغلو را فراهمـ ساخت و سرانجامـ منجر به حذف و یا استعفاء گردید. با لحاظ وبررسی در منش ورفتارهای داود اوغلو  و مد نظر قراردادن ارائه دکترین ( عمق استراتژیك ) وی برای سیاست خارجی ترکیه، از منظر روانشناختی می‌توان به‌وضوح دریافت كه او به عنوان متفکر حوزه‌ی روابط بین‌الملل، حق ارائه تز و نظریه را نسبت به مسائل کشوری و منطقه برای خود قائل است و از این كه به مثابه ابزاری برای اجرای دستورات باشد. ناراضی است. وی نوع برخورد اردوغان با عبداله گول را در ذهن دارد و خواهان تکرار تاریخ نبود.

 قدرت مداری اردوغان

  بسیاری از تحلیلگران معتقدند: مسائل كمی و كیفی ذی ربط با اصلـاح قانون اساسی جمهوری تركیه، مهمـ‌ترین محور اختلـاف داوود اوغلو با اردوغان، است. قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی(هفتمـ جون 2015.م) و بعدها در جریان برگزاری انتخابات پیش از موعد (اول نوامبر 2015.م) اردوغان به طرفداران حزب این وعده را داد که به تغییر قانون اساسی اقدامـ خواهد نمود و نیز پست ریاست جمهوری را از منصبی تشریفاتی به بالـاترین مرجع قدرت اجرایی در کشور تبدیل خواهد کرد. (تغییر سیتمـ پارلمانی و تبدیل آن  به سیستمـ ریاستی)، اما به علت اختلـاف ‌نظر داود اوغلو با رویکرد اردوغان در مورد نحوه و زمان  تغییر قانون اساسی، علی رغمـ درخواست‌هـای مكرر اردوغان، داود اوغلو تقریبا هیچ اقدامـ جدی‌ در این خصوص بعمل نیاورد. لذا از سوی  اردوغان و همـ سو‌هـا، در بازی قدرت به آسانی کنار گذاشته ‌شد. زیرا با لحاظ امتیاز، دو دوره 5 ساله ریاست جمهوری، برای اردوغان قبضه قدرت بیش از هر چیز و هر كس دیگری مهمـ و ضروری است.  لذا داود اوغلو  با لحاظ شرایط و موقعیت جاری مجبور گردید راهبرد آسان، استعفاء و عدمـ نامزدی مجدد ش را اعلـامـ نماید.  

شبکه عرب زبان الجزیره در مطلبی اعلـامـ کرد:[1] اقدامـ داوداوغلو برای استعفا، در اعتراض به دخالت‌هـای  اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در امور دولت و حزب عدالت و توسعه صورت گرفته است.

کمال كلیچدار اوغلو، دبیر كل حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، با نفوذ ترین حزب مخالف، در اظهاراتی گفت:[2] اردوغان به دنبال نخست وزیری است که به صورت صد در صدی از دستورات وی اطاعت کند و مطیع محض باشد. هدف اصلی اردوغان، تغییر قانون اساسی از نظامـ پارلمانی به نظامـ ریاستی است که این اقدامـ به نوبه خود باعث تقویت جایگاه وی در قدرت و کنار زدن رقیبان خواهد شد.

وی همـ چنین اظهار داشت: برای زمینه سازی نظامـ دیکتاتوری در ترکیه، علیه احمد داوداوعلو، نخست وزیر قانونی كشور کودتای غیر نظامی کاخ ریاست جمهوری انجامـ گرفت.

فیتز جرالد تحلیلگر مسائل منطقه طی ارائه مقاله‌ای در ایندپندنت معتقد است: با استعفای داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه، اردوغان، یک گامـ به هدف دیرینه خود یعنی افزایش قدرت اجرایی رئیس جمهور نزدیک‌تـر خواهد شد. قدرت طلبی اردوغان  طی سالیان متمادی به مثابه حرکت آهسته این کشور به سمت اقتدارگرایی تفسیر میشود.

  مجله اکونومیست طی مقاله‌ای در بررسی علل حذف داود اوغلو توسط اردوغان نوشته است كه اردوغان و داود اوغلو، بر سر آینده مذاکرات صلح با مبارزین مسلح كرد (پ.ك.ك)، برنامه‌هـای اردوعان برای تغییر قانون اساسی و اعطای قدرت اجرایی بیشتر به رئیس جمهور، استحکامـ قدرت و تداومـ حاكمیت حزب عدالت و توسعه، مدیریت اقتصادی، محدودیت آزادی‌هـا و سرکوب منتقدان، با یکدیگر اختلـاف دارند. چنان چه اردوغان، نخست وزیر خود را به  فریب افکار عمومی متهمـ کرده است.

اتهامـ توطئه چینی

داود اوغلو، اخیرا از سوی طرف‌های نزدیک به اردوغان، به توطئه‌چینی متهمـ شد و استعفاء كرد، رویه و فرجامی كه چند سال قبل شامل (عبداله گل) رئیس‌جمهوری سابق ترکیه، گردید. در حالی كه از سویی ادعا میگردد اسنادی در خصوص خیانت دادو اوغلو به آرمان‌هـای حزب عدالت و توسعه وجود دارد، از سویی سناریو اتهامات همـ سویی داود اوغلو با واشنگتن (برخی محافل دولت اوباما) و پنسیلوانیا (محل استقرار فتح اله گولن)، كودتا علیه اردوغان نیز مطرح میگردد. در این خصوص فردی  ناشناس، در صفحه‌های انترنتی تحت عنوان (موارد خیانت در امانت) که اردوغان برای داوود اوغلو ثبت کرده است، مطالبی را منتشر کرده که بیشتر شبیه گزارشی استخباراتی است که گویی حتی نفس‌هـای داوود اوغلو و همه عملكرد‌هـا و اظهاراتش زیر نظر بوده است. البته تاکنون کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه درباره این گزارش، موضعی نگرفته است، ضمن آن كه  این احتمال  که یکی از مشاوران اردوغان منبع این اطلـاعات بوده را نیز رد نکرده است.  در گزارش مذكور آمده است که اردوغان طی وضع دو شرط:  1- تعهد به پیگیری برقراری نظامـ ریاستی،  2- امتناع از همکاری با غرب (امریكا) که طی اهرمـ‌هـای فشار سوریه و فلسطین، خواهان  برکناری وی از قدرت است،  رهبری حزب عدالت و توسعه و نخست وزیری را به داود اوغلو اعطاء كرد. اما داوود اوغلو بطور جدی درپی تحقق شروط مذكور بر نیامد.  ضمن آن كه داود اوغلو متهمـ است كه در بحرانی شدن مسائل سوریه، آغاز در گیری نظامی با پ.ك.ك، توطئه‌های گروه (فتح اله گولن) و دولت موازی، توطئه فساد مالی دولتمردان و خانواده اردوغان، كوتاهی و اهمال كرده است.  همـ چنین یک وبلـاگ نویس نا‌شناس در وب سایتی به نامـ (پلیکان بریف) ادعا کرد: یکی از اعضای نزدیك به اردوغان اشاره کرده است که تاریخ انقضاء نخست وزیری داود اوغلو به پایان رسیده است. زیرا داود اوغلو  به علت مخالفت با دستگیری دانشگاهیان و روزنامه نگاران و نیز خودداری از حمایت نسبت به افزایش قدرت رئیس جمهور، از اردوغان عبور کرده است.  همـ چنین ادعا میگردد كه: داود اوغلو، جریانی را در حزب عدالت و توسعه رهبری میکرد که با افزایش مطلق اختیارات در سیستمـ ریاست جمهوری مدنظر اردوغان مخالف هستند و همانند فتح اله گولن در صدد برملـا کردن فساد مالی نزدیکان اردوغان هستند.    

نویسنده: احمد مرجانی نژاد - مترجمـ و پژوهشگر مسائل تركیه

 


[1] خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره،- 16/02/1395

[2] خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان - 16/02/1395

 نظـرات كـاربران
1.
دست نویسنده درد نكند*
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان