1397-8-27     2018-11-18     بروز شده در: 1397/8/22 - 19:13:19      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

ویژه نامه شهادت امامـ رضا(ع)

«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریمـ ایران

سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/2/17 - 12:11:57
تعداد بازدید: 615
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تحلیلی بر مذاكرات صلح دولت اشرف‌غنی با حزب اسلـامی حكمتیار
تحلیلی بر مذاكرات صلح دولت اشرف‌غنی با حزب اسلـامی حكمتیار

اخیرا گلبدین حکمتیار، نخست وزیر سابق و رهبر حزب اسلـامی افغانستان آمادگی خود را برای شركت در مذاکرات صلح طالبان با دولت کابل اعلـامـ كرد تا به نوعی به مردمـ افغانستان نشان دهد که به دنبال صلح و امنیت در كشور است. این حزب مخالف دولت که در فهرست سیاه سازمان ملل نیز قرار دارد؛ طی بیانیه‌ای اعلـامـ کرد: ما می‌بینیمـ که امریکایی‌ها به دنبال نبرد هستند و بسیاری از مقامـ‌های کابل نیز صلح را تهدیدی علیه قدرت خود می‌دانند، اما به دنبال حضور در مذاکرات هستیمـ. این بیانیه از سوی حکمتیار پس از آن منتشر شد که رهبری طالبان مذاکرات با دولت کابل را به دلیل بی‌توجهی به پیش‌شرط‌های طالبان، نپذیرفت. در حالی كه قرار بود مذاکرات صلح طالبان با دولت کابل در اوایل سال‌جاری در اسلـامـ آباد پاکستان برگزار شود که تاكنون تكلیف برگزاری مذاكرات مشخص نیست.

لـازمـ به یادآوری است كه حزب اسلـامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار از شاخه نهضت جوانان مسلمان و یكی از دو شاخه‌ی مهمـ جنبش اسلـامی مشهور به جنبش اخوان‌المسلمین در افغانستان محسوب می‌شود كه در اواخر 1347 در دانشگاه كابل شكل گرفت و به اخوانیسمـ مشهور شد. این جنبش زمانی مطرح شد كه تظاهراتی در اعتراض به توهین كمونیست‌ها به قرآن كریمـ، توسط دانشجویان مسلمان به راه افتاد. رهبر این جنبش غلـامـ محمد نیازی بوده و افرادی نظیر سید موسی توانا، برهان‌الدین ربانی، عبدالعزیز فروغ، حكمتیار و... در تاسیس جنبش همكاری داشتند. بعدها حكمتیار حزب اسلـامی افغانستان را در اوایل دهه 1350 بنا نهاد و در آینده با دریافت بخش زیادی از کمک‌های نظامی امریکا، پاكستان و کشور‌های عربی از نیرومندترین و منظمـ‌ترین احزاب‌های افغانستانی شد.

در تحلیل این رویداد باید گفت كه حزب اسلـامی مربوط به حكمتیار هر چند یك جریان حزبی با سابقه در صحنه تحولـات افغانستان بوده است، اما اقدامات و سیاست‌های این حزب در طول چهار دهه گذشته نه تنها مورد قبول مردمـ و دیگر جریان‌های سیاسی نبوده، بلكه همواره با توجه به منافع قومی، مذهبی و جناحی خود، سعی كرده است با اتخاذ رویكرد تمامیت‌طلبی به نوعی اهداف خود را پیگیری كرده و عملـا افغانستان را دچار بحران و جنگ كند. در واقع موضع‌گیری‌های حزب اسلـامی به گونه‌ای بوده است که با تمامـ حکومت‌های مرکزی وارد جنگ شده است. در مقطعی كه مجاهدین با همدلی و اتحاد توانستند ارتش سرخ شوروی را شكست داده و پیروزی احزاب اسلـامی را رقمـ بزنند، اما در روند تشكیل دولت مجاهدین اسلـامی، حزب اسلـامی حكمتیار به دلـایلی متعدد، نظیر حمایت برخی كشورهای منطقه و مداخلـات كشورهای عربی در حمایت از حزب اسلـامی حكمتیار، تداومـ دولت مجاهدین اسلـامی را با چالش‌هـای اساسی روبرو ساخت و  به جنگ داخلی منجر شد و به نوعی مقدمات ظهور طالبان شكل گرفت. در واقع یكی از دلـایل بروز جنگ قدرت پس از سرنگونی نظامـ كمونیستی افغانستان، بركناری عبدالصبور فرید از حزب اسلـامی حكمتیار توسط دولت ربانی بود كه موجب درگیری‌ها بین گروه‌های مجاهدین شد. بهانه حكمتیار در حمله به كابل، حضور شبه نظامیان جنرال دوستمـ در كابل بود، اما هدف اصلی وی تصاحب قدرت بود.

شاید یكی از دلـایل ناسازگاری حكمتیار با قدرت‌های مركزی، به خاطر زیاده‌خواهی و نگاه انحصاری وی باشد، چرا كه در طول سال‌های گذشته همواره بر مواضع خود تاكید كرده و پس از سقوط طالبان از قدرت نیز، خواهان تشكیل نظامـ اسلـامی و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بوده است. اما در عمل مشاهده می‌شود كه بخشی از جریان حزب اسلـامی در درون دولت افغانستان حضور دارند و حتی در انتخابات پارلمانی و ریاست‌ جمهوری نیز كاندیداهایی داشته است. اكنون نیز بخشی از طرفداران حزب اسلـامی در دولت اشرف‌غنی حضور دارند و بخشی دیگر از یاران حکمتیار همچنان با دولت مرکزی و نیروهای خارجی در حال ‌جنگند. البته در سال‌های اخیر و پس از این كه حكمتیار احساس كرده است كه نمی‌تواند به اهداف خود برسد، به نوعی راغب به مذاكره با دولت اشرف‌غنی شده است. این سیاست همـ مورد نیاز حكمتیار است و همـ دولت اشرف‌غنی پس از رد مذاكرات صلح توسط طالبان، بدان نیازمند است.

به هر حال موضوع مذاكره صلح با حزب اسلـامی حكمتیار، می‌تواند به دولت کابل و روند مذاكرات صلح افغانستان تا حدودی كمك كند، اما نمی‌تواند كلیت مساله را حل و ریشه ناامنی‌ها را بخشكاند. چراكه بازیگران متضاد داخلی و خارجی مذاكرات صلح همـ‌چنان بر مواضع خود ایستاده‌اند و هر یك از بازیگران از منظر منافع خود به مذاكرات نگاه می‌كند و اراده لـازمـ برای ایجاد صلح و امنیت در افغانستان وجود ندارد. به همین جهت مشكل افغانستان، تنها مذاكره با حزب اسلـامی حكمتیار نیست و باید برای برون‌رفت از بحران، نگاه جامع و مانعی داشت. بویژه كه حكمتیار قصد همراهی با جریان تروریستی داعش داشته و برای كسب نوعی وجهه خود را علـاقمند به صلح معرفی می‌كند. به هر حال تا زمانی كه استراتژی یك بازیگر در افغانستان منجر به اتخاذ استراتژی رقابتی و تقابلی بازیگر دیگر در افغانستان می‌شود؛ (چطور كه نقش برخی بازیگران در افغانستان به همین منوال صورت می‌گیرد)، نمی‌توان چشمـ‌انداز روشنی برای حل و فصل بحران افغانستان ترسیمـ كرد.*
*

*نیز بخوانید

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟


ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)


مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ


کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان