1398-4-29     2019-7-20     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/2/5 - 10:25:20
تعداد بازدید: 770
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عوامل و متغیرهای موثر بر حضور و نفوذ داعش در تركمنستان
عوامل و متغیرهای موثر بر حضور و نفوذ  داعش در تركمنستان

نویسنده: فرزاد رمضانی بونش

پژوهشگر مسائل منطقه‌ای

مرکز  بین المللی مطالعات صلح

واژگان کلیدی: متغیرهای موثر بر حضور و نفوذ  داعش در تركمنستان، عوامل حضور داعش در تركمنستان، داعش در تركمنستان، داعش،  تركمنستان

در سال گذشته سخنگوی تروریستی داعش، با اعلـامـ تشکیل (ولـایت خراسان) گفت بخش‌هایی از ترکمنستان را در ذیل این  ولـایت اعلـامـ کرد. در این میان یک سال گذشته احتمال حضور داعش در ترکمنستان افزایش یافته است. نوشتار زیر به عوامل و متغیرهای موثر بر حضور و نفوذ داعش در تركمنستان توجه کرده است.

بسترهای داخلی نفوذ داعش:

اگر چه مذهب ۹۰ درصد مردمـ ترکمستان اهل سنت است و پیرو مکتب فقهی ابوحنیفه و همراه با واقع گرایی، قضاوت‌هـای عقلـایی و مداراپذیری بوده و جامعه ترکمن‌هـا، با هویت‌هـای قبیله‌ای وجوه افتراق فراوانی دارد. در کنار این نیز در ترکمنستان ثبات سیاسی و تمکین عمومی نسبت به اقتدار سیاسی و اداری برقرار بوده است و ثبات نسبی اقتصادی بر اثر اقتصاد رانتیر و دولتی، سیاست خارجی بیطرفی بسترهایی گسترده برای حضور داعش فراهمـ نکرده و تعمیمـ و یکسان پنداری ویژگی‌هـای اجتماعی و سیاسی ترکمنستان با سایر کشورهای آسیای مرکزی اشتباه است اما باید  توجه داشت که در یک سال گذشته نشگان متعددی چون درگیری‌هـا در مرز ترکمنستان و افغانستان و تهدید حمله‌ی شبه نظامیان داعش به درون کشور در کنار دستگیری شمار زیادی از جوانان وابسته به "وهابیون" و ده نفر از وابستگان گروه‌هـای تروریستی اعزامی همراه با مقداری کتاب و نشریات مذهبی، اسلحه و بمب کشف هویدا شده است. به علـاوه 90 درصد پهنه ترکمنستان بیابانی است و مناطق مجاورت مرزهای افغانستان آسیب پذیر هستند.

خطر بازگشت از زمین بازی سوریه و عراق:

طبق برخی برآوردها نزدیک  پنج الی هفت هزار نفر از روسیه و آسیای میانه به داعش و گروه‌های مشابه آن ملحق شده‌اند چنانچه  برخی از آنها از برجسته‌ترین شبه‌نظامیان از آسیای مرکزی هستند. در این میان پایان  جنگ در سوریه و یا شکست داعش در سوریه و عراق  موجب خواهد شد جنگجویان مذکور برای بازگشت مجدد به مناطق و کشورهای خود اقدامـ ورزند که مهمـ‌ترین مسیر در این راه، افغانستان خواهد بود. با این شرایط، جبهه جدیدی به نامـ آسیای مرکزی برای داعش باز می‌شود. در این میان با توجه به ضعف مرز ترکمنستان با افغانستان  این مرز مورد توجه اعضای داعش برای بازگشت  خواهد بود. همچنان که اکنون نیز برخی ترکمن‌هـا در صف طالبان افغانستان و پاکستان و همچنین در صف داعش میجنگند و در واقع ترکمن‌های ساکن ولـایت‌هـای فاریاب، بادغیس و جوزجان عضو داعش میتوانند  نوعی تهدید باشند.

نوع قدرت گیری داعش در افغانستان و مرزها با ترکمنستان:

هر چند داعش در بهار سال جاری می‌خواست هلمند را به مرکز بزرگی برای این گروه تبدیل کند، اما پس از حملـات نیروهای امنیتی مرکز خود را به فراه تبدیل کرد و سپس ولـایت نورستان را انتخاب کرد و هسته‌های خود را در مرز پاکستان ایجاد کرد و تلـاش‌هـایی برای ایجاد مراکز بزرگ در افغانستان و سپس حمله به کشورهای آسیای مرکزی انجامـ داد اما باید توجه داشت که در یک سال اخیر گروه‌هـای مسلح مرتبط با داعش مستقر در افغانستان فشار زیادی بر مرزبانان ترکمنستان وارد کرده و عشق آباد برای مقابله با تهاجمـ مسلحانه گروه‌هـای مسلح و تقویت مرزها خود نیروهای نظامی قابل توجهی را به مناطق مرزی اعزامـ کرده است. چنانچه از پنج ولـایت تركمنستان دو ولـایت مهمـ "آخال" و "مرو" همـ مرز با افغانستان است. در همین راستا موقعیت مهمـ ژئوپولتیک افغانستان و تجربه سه دهه بحران‌هـایی گوناگون افغانستان موضوع احتمال نفوذ جریان داعش از افغانستان به تركمنستان و ایجاد ناامنی در این كشور توجه بیشتر داعش را به سوی افغانستان جلب كرده است و براساس آمارحدود 3500 نفر شبه نظامی داعش نیز در این کشور حضور دارند. گذشته از این نیز باید توجه داشت که داعش، منطقه شمال افغانستان را به عنوان پایگاه جهت گسترش حضور خود در آسیای مرکزی قلمداد می‌نماید و در برخی از نقاط مرزی افغانستان- ترکمنستان محل حضور شبه نظامیانی تحت عنوان (داعش) است و در میان آنان مزدوران خارجی و اتباع آسیای مرکزی چون ترکمنستان دیده شده است. یعنی عملـا ولـایت‌هـای کندز، بغلـان، سرپل، فاریاب و جوزجان افغانستان به محل تجمع تروریست‌هـای وارداتی بدل شده و بارها بین نیروهای مرزبانی ترکمن و شبه‌نظامیان این مناطق درگیری رخ داده است. در همین راستا بنا به نظر برخی منابع در مرز ترکمنستان حدود دو هزار شبه نظامی وابسته به داعش حضور دارند و میتوانند به ترکمنستان نفوذ کنند.

نوع کنشگری طالبان با داعش در شمال افغانستان ومرز با ترکمنستان:

علی‌رغمـ تفاوت، اختلـاف و عدمـ وحدت میان داعش و طالبان در افغانستان حضور برخی افراد متمایل به داعش در میان طالبان، موجب نگرانی‌ است. چنانچه براساس منابع گوناگون افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در شمال و شرق افغانستان نزدیک به ۵ هزار نفر عضو دارد. در این بین از این تعداد، حدود 2هزار نفر از کسانی هستند که از گروه طالبان افغانستان به دلـایل مختلف جدا شده‌اند و در گروه تروریستی داعش قرار گرفته‌اند. در این بین با توجه به اینکه برخی از میان طالبان در مرز شمال افغانستان، قول همکاری به داعش را داده‌اند این رویکرد می  تواند به نفع داعش و  قدرت گیری بیشتر درمرزهای شمال و حضور در ترکمنستان نیز باشد.

ضعف‌هـای امنیتی ترکمنستان:

  دو ولـایت (آخال و مرو) از مجموع پنج ولـایت ترکمنستان، با ولـایات شمال شرقی (کندز، بغلـان، سرپل، فاریاب و جوزجان) افغانستان همـ مرز است. در این میان رفتار ترکمنستان در ماه‌هـای اخیر، مبتنی بر ایجاد تغییرات در کادر فرماندهی و کمیت نیروهای مرزبانی، تجهیز مرزهای جنوب شرقی خود و.. در حالی است که در بین کشورهای آسیای مرکزی ترکمنستان ضعیف‌ترین ارتش‌ را در اختیار دارند و در واقع ضعیف ترین وضعیت مرزی با را با افغانستان دارد. در این میان هر چند ترکمنستان موفق شده اند از حملـات داعش جلوگیری کنند اما جدا از از توجه رییس جمهور ترکمنستان (طی احکامـ جداگانه وزیر امنیت ملی و فرمانده نیروهای مرزبانی این کشور را از سمت‌ خود برکنار کرد.) به  این مساله و همچنین پیشنهاد روسیه برای افزایش امنیت مرزهای ترکمنستان با افغانستان در کنار سفر هیات عالیرتبه سیاسی-اقتصادی امریکا به ترکمنستان، طرح جامع همکاری در سال 2016 میان واشنگتن-عشق‌آباد و فعال‌سازی روابط دوجانبه میان عشق‌آباد واشنگتن در عرصه‌های سیاسی،اقتصادی، امنیتی و تلـاش‌هـایی برای راضی کردن ترکمنستان برای واگذاری پایگاه نظامی در شرق ترکمنستان همه و همه نشان از افزایش تهدید  داعش برای ترکمنستان دارد.

نقش بازیگران منطقه‌ای و بین المللی:

هر چند سیاست خارجی ترکمنستان بر مبنای بی‌طرفی استواراست و در بلوک‌های منطقه‌ای حضور ندارد. اما تهدیدات امنیتی ممکن است از سوی بازیگران منطقه‌ای وبین المللی نیز در حمایت از داعش در  نفوذ به ترکمنستان صورت گیرد. در این شرایط در صورت تشدید اوضاع در افغانستان و حمایت  برخی از بازیگران منطقه‌ای و بین المللی از حضور  بیشتر داعش در  آسیای مرکزی میتواند موجبات نگاه جدی‌تـر داعش به ترکمنستان را موجب گردد.

 

 

 

 

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان