1398-9-18     2019-12-9     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/1/29 - 10:53:02
تعداد بازدید: 472
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سازمان ملل:
۱۹۴۳ فرد ملکی در سه ماهه نخست سال جاری میلـادی در افغانستان کشته و زخمی شده اند
۱۹۴۳ فرد ملکی در سه ماهه نخست سال جاری میلـادی در افغانستان کشته و زخمی شده اند

سازمان ملل اعلـامـ کرد: از ابتدای سال جاری میلـادی تا پایان ماه مارچ (سه ماه) ۱۹۴۳ فرد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

به گزارش انصار به نقل از آوا، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) در اولین گزارش خود در سال ۲۰۱۶ از تمامـ طرف‌هـای جنگ خواست که تمامـ تدابیر احتیاطی ممکن را به منظور حفاظت از افراد ملکی در جریان عملیات‌هـای نظامی خود روی دست گیرند.

در این گزارش آمده است: در سه ماهه نخست سال جاری میلـادی، ۶۰۰ فرد ملکی در جریان درگیری‌هـای افغانستان کشته و ۱۳۴۳نفر زخمی شده اند.

سازمان ملل در بیانیه خود با اشاره به افزایش دو درصدی در کل شمار( کشته‌هـا و زخمیان) افراد ملکی در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، اعلـامـ کرد، آمار و ارقامـ نشان میدهد که شمار افراد ملکی که درسه ماه نخست امسال کشته شده اند ۱۳ درصد کاهش یافته اما شمار زخمیان یازده درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

در گزارش سازمان ملل، جنگ زمینی، انفجار بمب‌هـای کنار جاده ای، و حملـات انتحاری از عوامل عمده کشته و زخمی شدن افراد ملکی عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، مخالفان دولت عامل ۶۰ درصد تلفات افراد ملکی میباشند، در حالی که نیروهای طرفدار دولت باعث ۱۹ درصد  این تلفات میباشند.

درگیری بین طرف‌هـای جنگ، دیگر عامل تلفات افراد ملکی میباشد که  ۱۶ درصد این تلفات را به خود اختصاص داده در جایی که مهمات منفجر نشده  همـ باعث شش درصد از تلفات میباشد.

یوناما ۱۱۶۲ مورد تلفات ملکی (۳۶۲ کشته و ۸۰۰ مجروح)  را به عناصر مخالف دولت افغانستان نسبت داده که نشان دهنده‌ی ۱۵ درصد کاهش در مقایسه با همین دوره در سال ۲۰۱۵ میباشد

که این کاهش عمدتا به سبب کاهش ۴۸ درصدی در تلفات ناشی از قتل‌هـای هدفمند (۱۷۹ مورد تلفات ـ ۱۰۳ کشته و ۷۶ مجروح) و کاهش ۱۷ درصدی در تلفات ناشی از مواد انفجاری تعبیه شده (۳۸۵ مورد تلفات ـ ۱۱۳ کشته و ۲۷۲ مجروح) میباشد.

کاهش در رقمـ تلفات افراد ملکی از اثر مواد انفجاری تعبیه شده، بیشتر به سبب کاهش ۱۵ درصدی در رقمـ تلفات افراد ملکی ناشی از مواد انفجاری نوع فشاری (۱۶۸ مورد تلفات ـ ۶۹ کشته و ۹۹ مجروح) بوده است.

یوناما در این اطلـاعیه یکبار دیگر تأکید میکند که استفاده از مواد انفجاری نوع فشاری غیر قانونی میباشد، عناصر ضد دولت، منجمله طالبان، باید فورا استفاده از این نوع مواد انفجاری را متوقف کنند.

درحالی که یوناما از کاهش تلفات برخاسته از آن تاکتیک‌هـا استقبال میکند، در مورد افزایش ۲۶ درصدی تلفات افراد ملکی ناشی از حملـات پیچیده و انتحاری (۳۵۴ مورد تلفات ـ ۸۶ کشته و ۲۶۸ مجروح) ابراز نگرانی میکند.

یوناما یکبار دیگر از عناصر ضد دولت، مشخصا از طالبان، میخواهد که استفاده از حملـات پیچیده و انتحاری علیه اهداف ملکی را متوقف سازند و از افراد ملکی تعریفی ارائه دهند که با حقوق بشر دوستانه بین المللی مطابقت داشته باشد.

یوناما در این اطلـاعیه حمله انتحاری طالبان به تاریخ ۲۰ جنوری علیه بس حامل کارمندان موبی گروپ را که هشت تن را کشته و ۳۰ تن دیگر را مجروح کرد، محکومـ کرده و به طور خاص از تهدیدهای دوامدار این گروه علیه رسانه‌هـای مستقل در افغانستان که آزادی بیان را متأثر میسازد، ابراز نگرانی میکند.

بر اساس این گزارش نیروهای طرفدار دولت باعث ۳۶۹ مورد تلفات افراد ملکی (۱۲۷ کشته و ۲۴۲ مجروح) در مدت زمان مشابه شده اند. هر چند این رقمـ در مقایسه با تعداد تلفات افراد ملکی که به عناصر ضد دولت نسبت داده شده است، خیلی پایین میباشد، ولی دفتر یوناما از این جهت نگران است که این رقمـ ۷۰ درصد افزایش در مقایسه با عین زمان در سال ۲۰۱۵ را نشان میدهد.

نیروهای طرفدار دولت در ربع اول سال ۲۰۱۶ باعث ۸۵ درصد تلفات افراد ملکی بیشتر در جریان درگیری‌هـای زمینی شده اند (۲۸۸ مورد تلفات ـ ۹۶ کشته و ۱۹۲ مجروح) که اکثرا ناشی از استفاده سلـاح‌هـای انفجاری مانند‌هـاوان، راکت و بمـ دستی میباشد.

یوناما یک بار دیگر از دولت افغانستان میخواهد تا استفاده از چنین سلـاح‌هـا را در محلـات ملکی منع قرار داده و استفاده غیر مجاز یا بدون دقت از چنین سلـاح‌هـا را به گونه کامل و بیطرفانه مورد بررسی قرار دهد.

یوناما مشخصا از افزایش تلفات افراد ملکی (۲۷ مورد تلفات، ۶ کشته و ۲۱ مجروح) برخاسته از حملـات هوایی توسط نیروهای هوایی افغانستان و نیروهای نظامی بین المللی در ربع اول ۲۰۱۶ شدیدا نگران میباشد در حالی که در سال ۲۰۱۵ تعداد تلفات به ۱۶ میرسید.

یوناما از نیروهای طرفدار دولت میخواهد تا تلـاش‌هـای مضاعف را به خرج دهند تا از روی دست گرفتن هر نوع اقدامات ممکن برای مصونیت افراد ملکی در جریان عملیات‌هـای هوایی اطمینان حاصل گردد.

یوناما از پیشرفت‌هـای دولت افغانستان در راستای طرح پالیسی ملی کاهش و جلوگیری از تلفات افراد ملکی تقدیر کرده و از دولت میخواهد تا این پالیسی را هر چه زودتر نهایی و به منصه اجرا قرار دهد.

دفتر یوناما همچنان به دولت افغانستان یادآور میشود که به ایجاد یک نهاد مشخص نیاز است تا هر نوع خسارات ناشی از درگیری‌هـا به افراد ملکی را تحقیق کرده و مرتکبین سوء رفتار و نقض حقوق بشری را مسئول قرار دهد.

یوناما همچنین نگرانی شدید خود را  از افزایش درگیری‌هـا در مناطق مسکونی کماکان باعث مرگ و مجروحیت بیشتر زنان و اطفال نسبت به قشر عامه جامعه میشود ابراز داشت و اعلـامـ کرد طوری که تلفات زنان نسبت به سه ماه نخست ۲۰۱۵ میلـادی ۵ درصدی (۱۹۵ مورد تلفات زنان، ۵۲ کشته و ۱۴۳ مجروح) و تلفات اطفال ۲۹ درصد (۶۱۰ مورد تلفات اطفال ك ۶۱ کشته و ۴۴۹ مجروح) افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش درگیری‌هـای زمینی بزرگترین عامل تلفات زنان بوده که پس از آن حملـات انتحاری و پیچیده و مواد منفجره تعبیه شده قرار دارند. در مورد اطفال، درگیری‌هـای زمینی باعث کشته و مجروحیت بیشترین تعداد اطفال شده که مواد منفجر ناشده و مواد منفجره تعبیه شده در رده‌هـای بعدی قرار دارند.

در این گزارش سازمان ملل تصریح شده است، (در ربع اول ۲۰۱۶ تقریبا یک سومـ تلفات افراد ملکی را اطفال تشکیل میدهند. اگر جنگ در حوالی مکاتب، میادین بازی، خانه‌هـا و کلینیک‌هـا ادامه یابد و طرفین درگیر استفاده از سلـاح‌هـای انفجاری به ویژه‌هـاوان و مواد منفجره تعبیه شده در این مناطق را متوقف نسازند، میزان وحشتناک تلفات اطفال ادامه خواهد یافت.)*
*

*نیز بخوانید

لـاوروف: جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد/ کرزی: روابط ما با روسیه از مهمترین روابط ما است / طالبان: برای رسیدن به صلح، امریکایی‌هـا باید بروند / نور: به احترامـ عید ماه مبارک رمضان


فرد متهمـ به رسوایی اخلـاقی مشاور ارشد رییس جمهور شد


آقای غنی خواهان دستگیری فوری اخلـال‌گران امنیت شهر کابل شد


شورای نامزدان ریاست‌جمهوری: ترویج اعمال غیراخلـاقی در ارگ را شدیداً تقبیح می‌کنیمـ


شورای نامزدان: رییس‌جمهور در عزل و نصب‌ها خلـاف قانون عمل می‌کند


تنش مجلس وارد دومین هفته شد؛ دست‌های از داخل و بیرون کار مجلس را به اینجا کشانده است


مشاور مقامـ مجلس سنا به اتهامـ همکاری با تروریستان و به شهادت رساندن سربازان بازداشت شد


نگرانی دبیرکل سازمان ملل از قربانی‌شدن غیرنظامیان در نبردها


«برخی نماینده‌گان به مسایل قومی و مالی دامن می‌زنند تا چیزی عاید حال شان گردد»


در جریان مراسمـ تجلیل از صدسالگی رابطه روسیه و افغانستان، مذاکرات بین‌الـافغانی صلح برگزار میشود

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان