1397-8-28     2018-11-19     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/1/22 - 08:36:15
تعداد بازدید: 456
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خودداری برخی مقامات افغانستان از استرداد خودروهای دولتی/ حفظ جان دلیل امتناع
خودداری برخی مقامات افغانستان از استرداد خودروهای دولتی/ حفظ جان دلیل امتناع

برخی مقامات پیشین و کنونی افغانستان، خودروهای زرهی دولتی را پس از اتمامـ مسئولیت‌ هنوز پس نداده و دلیل آن را تأمین امنیت خود عنوان می‌کنند.

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، چند روزی است که برخی رسانه‌ها در افغانستان مبادرت به انتشار گزارشی مبنی بر عدمـ عودت برخی خودروهای شخصی و زرهی که در اختیار آنها قرار دارد به دولت وحدت ملی کرده‌اند.

مقامـ‌های پیشین و مقامـ‌های کنونی متهمـ به این کار عنوان کرده‌اند که دلیل عدمـ عودت خودروهای دولتی در اختیارشان را تأمین امنیت شخصی‌شان عنوان کرده‌اند.

بیش از یک و نیمـ سال از عُمر دولت جدید گذشته و عملکردهای آنها در ترازوی نقد و بررسی قرار داده شده و حتی برخی تصمیمـ‌گیری‌های و اقدامات آنها افشا می‌شود.

مهمـ‌ترین نقاط ضعف دولت 14 ساله (حامد کرزی) فساد اداری و ناامنی (ناامنی بیشتر در سال‌های اخیر) بود، به همین دلیل اکثر انتقاداتی که از سوی روزنامه‌نگاران و سیاسیون بر آنها گرفته می‌شود، حول همین محوریت‌ها است.

در تازه‌ترین مورد، برخی رسانه‌های افغانستان، دولت حامد کرزی را متهمـ به توزیع خودروهای زرهی و غیر زرهی بین وزرا، اعضای شورای ملی، بزرگان قومی، روسای ادارات دولتی، والی‌ها و مشاوران ریاست جمهوری کرده که این مقامات خودروهای دولت را پس از پایان دوران خدمت خود به دولت باز نگردانده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، مجموع این خودروها 45 دستگاه از انواع مختلف است که دست‌کمـ 23 دستگاه آن زرهی بوده و قیمت کُلی تمامـ این خودروها 2.3 میلیون دالر امریکایی گزارش شده است.

با این احتساب، این خودروها اکنون بیشتر متعلق به (حامد کرزی) رئیس جمهور پیشین، (یونس قانونی) و (کریمـ خلیلی) معاونان رئیس جمهور پیشین، نمایندگان شورای ملی که فعالیت‌های حقوق بشری داشته‌ و همچنین نمایندگانی که با دولتمردان پیشین همراه بودند قرار دارد.

ناامنی در افغانستان بیداد می‌کند، دولتمردان، سیاسیون، رهبران احزاب سیاسی، اعضای شورای ملی، روسای ادارات دولتی و حتی برخی روزنامه‌نگاران اصلی‌ترین اهداف حملـات انتحاری و انفجاری تروریست‌ها است.

طی سال‌های زمامداری حامد کرزی و زمامداری دولت جدید با مدیریت (محمد اشرف‌غنی) و (عبداله عبداله) بارها مقامـ‌های دولتی و اعضای پارلمان به دلیل داشتن وسایل نقلیه زرهی از حملـات انتحاری جان سالمـ به در بُرده‌اند که حمله انتحاری به (محمد محقق) معاون رئیس شورای اجرایی کنونی و (شکریه بارکزی) عضو پارلمان و ده‌ها رهبران و مدیران سیاسی بخشی از نمونه‌های آن است.

بدون شک، مدیران دولت از آدرس‌های مشخصی مانند احزاب سیاسی و یا پایگاه‌های اجتماعی به مناصب بالـایی می‌رسند مانند اینکه یک وزیر پیش از وزارت خود، رهبر یک حزب سیاسی بوده که پس از پایان وزارتش همچنان رهبر همان حزب بوده و از همان پایگاه اجتماعی و موقعیت سیاسی خود برخوردار است.

در صورت که امنیت این افراد تأمین نباشد، با توجه به جایگاه و پایگاه اجتماعی، سیاسی و خدماتی که در طول مأموریت خود انجامـ داده، دیری نخواهد گذشت که هدف حمله تروریست‌ها قرار خواهد گرفت، لذا داشتن ایمنی کافی برای این مقامات الزامی است.

داشتن محافظ و خودروهای زرهی می‌تواند، جان این مقامات را از حملـات انتحاری که اکنون به یکی از اقدامات روزانه طالبان تبدیل شده، نجات داده و محافظت کند، در غیر آن صورت نتیجه‌ای جز از بین رفتن آنها به دست نخواهد آمد.

به همین دلیل است که دولت (وحدت ملی) به برخی این خودروها (تداومـ خدمت) زده و به این صورت خودروها قانوناً نزد این افراد باقی مانده‌اند.

(ظفرشاه‌هـاشمی) سخنگوی (محمد اشرف‌غنی) رئیس جمهور افغانستان با تأیید این موضوع گفته است: برخی از مقامات پیشین دولتی به‌دلیل نفوذ اجتماعی و فعالیت‌های سیاسی که دارند خطرات امنیتی همچنان متوجه‌شان آنان است لذا ریاست‌جمهوری خودروهای دولتی را برای مصونیت این افراد در اختیار آنها قرار داده است.

در گزارشی که از سوی رسانه‌های افغانستان منتشر شده ضمن تأکید بر توزیع این خودروها از سوی اداره امور، (صادق مدبر) رئیس پیشین این اداره نیز متهمـ به باز نگرداندن 2 دستگاه خودرو شده است.

(صادق مدبر) رهبر حزب سیاسی (انسجامـ ملی) که پیش از این به عنوان رئیس عمومی (اداره امور) انجامـ وظیفه می‌کرد اکنون نیز رهبر همین حزب سیاسی است.

(مهدی مصباح) مسئول مطبوعاتی حزب انسجامـ ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در این خصوص گفت: خودروی زرهی که به (صادق مدبر) از سوی دولت داده شده، برای تأمین امنیت او بوده است.

مصباح افزود: امنیت شهر کابل شکننده است و تنها خودروهای زرهی می‌توانند در گشت‌وگذار مقامـ‌ها، برای آنان مصونیت جانی ایجاد کند، زیرا (مدیر) یکی از مقامـ‌های ارشد دولت قبلی و یکی از رهبران سیاسی کنونی است.

در این گزارش حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز متهمـ به عودت ندادن 8 خودرو شده در حالیکه (شجاع‌محمد امل) رئیس دفتر حامد کرزی اعلـامـ کرد که تنها 3 خودروی دولتی نزد حامد کرزی باقی مانده و آن همـ برای تامین امنیت وی بوده است.

در مورد انگیزه نگهداری 3 خودروی دولت از سوی کرزی تلـاش زیادی کردیمـ با (شجاع‌محمد امل) گفت‌وگویی داشته‌باشیمـ، اما با وجود تماس‌های مکرر قادر به برقراری تماس با وی نشدیمـ.

گزارشی که از سوی برخی رسانه‌های افغانستان بین مردمـ دست به دست می‌شود، تعدادی از اعضای پارلمان که شامل (ساهره شریف)، (آرین یون)، (شینکی کروخیل)، (حمیرا ایوبی)، (گلـالی‌نور صافی) و (مسعوده کروخی) می‌شوند نیز متهمـ به عدمـ عودت خودروهای زرهی و غیر زرهی دولتی شده‌اند.

این اعضای پارلمان چهره‌های فعال در عرصه‌های حمایت از حقوق بشر و حقوق زنان هستند در حالی که در گزارش مذکور که توسط رسانه‌های محلی تهیه شده به صراحت بیان شده، دولت خودروهای زرهی و غیرزرهی را به عنوان هدیه به آنها داده است.

(ساهره شریف) یکی از این متهمین در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این پرسش که آیا خودرویی از سوی دولت به عنوان هدیه دریافت کرده است، دریافت خودرو به عنوان هدیه را رد کرد و گفت: در 2 دوره که در پارلمان عضویت دارمـ از خودروهایی استفاده می‌کنمـ که حتی در شأن یک وکیل نیست.

تصاویری از (ساهره شریف) چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده است که وی در حال گفت‌وگوی با راننده تاکسی شهری در خصوص قیمت است.

شریف افزود: من حاضر هستمـ با هر فردی که ادعای تحویل خودرو از دولت به من است در هر اداره‌ دولتی باشمـ تا به وی ثابت کنمـ که تصور اشتباهی دارد.

وی گزارش منتشر شده در این رسانه‌ها را غیرمسئولـانه دانست و انگیزه آن را شخصیت‌کشی برخی مقامات عنوان کرد و گفت: در این خصوص با مسئولـان این رسانه‌ها صحبت خواهمـ کرد.

این عضو پارلمان که طبق اظهارات خودش مواد غذایی خانه خود را شخصاً از بازار (مندوی) کابل خریداری می‌کند، گفت: افتخار می‌کنمـ بدون هیچ مشکلی (پیاز) و (کچالوی) خود را شخصاً از مغازه‌های کابل خریداری می‌کنمـ.

با این حال، در بخشی دیگر این گزارش‌ها، تعدادی از اعضای پارلمان متهمـ به انجامـ معامله با دولت پیشین شده و تأکید شده که دولت حامد کرزی به دلیل انجامـ این معامله‌ها به اعضای شورای ملی خودروهای زرهی داده است.

ساهره شریف در این خصوص اظهار داشت: از انجامـ معامله تمامـ اعضای شورای ملی آگاه نیستمـ، اما برخی اعضای شورای ملی که آمار آنها بیش از 10 نفر نیستند، از سوی دولت خودرو دریافت کرده‌اند.

وی در خصوص چگونگی و چرایی دریافت این خودروها اظهار داشت: همزمان با خروج سربازان خارجی و موسسات خارجی از کشور شمار زیادی از خودروهای زرهی آنها به دولت کابل واگذار شد و دولت حامد کرزی با توجه به نیازمندی اعضای پارلمان بدون درخواست این اعضا، خودروها را به صورت (امانت) به آنها تحویل داده است.

این عضو پارلمان افغانستان انگیزه این کار مسئولـان دولت پیشین را تأمین امنیت شخصی این اعضای پارلمان دانست و گفت: بدون این خودروها احتمال این وجود داشت چندین عضو پارلمان در اثر حملـات تروریستی از بین بروند.

بعضی رسانه‌های افغانستان هر از گاهی اقدامـ به انتشار گزارش‌های تحقیقی می‌کنند که در برخی موارد این گزارش‌ها به دور از حقیقت و با جانبداری خاص سیاسی و صورت هدفمند انجامـ می‌شود.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

مجلس سنا: کمیسیون انتخابات و یوناما در پی مهندسی کردن نتایج انتخابات پارلمانی اند


توافق امریکا و طالبان؛ حکومت موقت ایجاد و تا شش ماه آینده توافقات صلح نهایی می‌شود


«حزب التحریر»؛ روی دیگر سکه داعش در افغانستان


ارتش امریکا: طالبان در جنگ شکست نمی‌خورند


مجلس سنا دیدارهای خلیل‌زاد با رهبران سیاسی را مشکوک خواند


امیدواری خلیل‌زاد برای رسیدن به توافق با طالبان پیش از انتخابات


وقتی خلیل‌زاد پایش را از گلیمـ خود درازتر می‌کند/ مخالفت جدی حکومت با تعلیق انتخابات ریاست جمهوری


جنرال دوستم: سیاست «زمین سوخته» طالبان طاغوتی در مالستان و جاغوری شکست خورده‌است


ائتلـاف بزرگ ملی: کشور در جنگ می‌سوزد و غنی به کمپاین‌های انتخاباتی مصروف است


داکتر عبداله: انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن برگزار می‌شود

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان