1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/1/20 - 10:25:29
تعداد بازدید: 551
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سراب امنیت و صلح در جمهوری اسلـامی افغانستان
سراب امنیت و صلح در جمهوری اسلـامی افغانستان

نویسنده: احمد مرجانی نژاد -پژوهشگر مسائل افغانستان

خلـاصه

جنگ و صلح در افغانستان به هماهنگی و یا عدمـ هماهنگی در سطوح: داخلی- منطقه ای- بین المللی منابع قدرت، بستگی دارد، تا زمانی كه تلـاش‌هـا در هر سه سطح مذكور هماهنگ نشوند، ایجاد ثبات و صلح در افغانستان میسر و ممكن نخواهد گردید. چنین مینماید كه طی جنگ نیابتی، بهره گیری از جریان‌هـای افراط گرایانه (امارات اسلـامی - خلـافت اسلـامی) به عنوان ابزار راهبردی، از سوی جهانخواران، درج.ا. افغانستان همـ چنان تداومـ خواهد یافت و افغانستان همـ چنان در کانون توجه رقابت قدرت‌هـای منطقه‌ای و جهانی،  باقی خواهد ماند. در واقع دستیابی به ثبات و صلح در افغانستان بسیار مشكل مینماید.

تداومـ جنگ در افغانستان، افول قدرت و نفوذ حكومت مركزی و ارتقاء نا بسامانی و فساد،  تشدید بحران‌هـای امنیتی و اقتصادی، آشكار‌تـر شدن اختلـاف نظر بین مسئولین دولت وحدت ملی (اشرف غنی و عبداله عبداله)، اعلـامـ مرگ ملـا محمد عمر رهبر سابق طالبان و تجزیه گروه طالبان، پی گیری مذاکرات صلح چهارجانبه (پاکستان-  افغانستان-  چین-  امریکا)، ظهور و بروز داعش در افغانستان، آغاز نوسان در سیاست‌هـای امریکا، تغییر ماموریت نیروهای امریکا و ناتو، نگاه نوین و همكاری هندوستان، چین،  روسیه، و نیز تمركز ج.ا.ایران و تركیه بر مسائل و معضلـات افغانستان، از تحولـات مهمـ و تاثیر گذار  طی سال 1394 در افغانستان بود.

بروز بن بست در جنگ افغانستان و آشكار شدن این واقعیت كه هیچ کدامـ از طرف‌هـای جنگ در موقعیتی قرار ندارند که از موضع قدرت و برتری نظامی طرف دیگر را شکست دهند و خود را پیروز اعلـامـ کند، موجبات ارتقاء تمایل به از سرگیری مذاکرات صلح را فراهمـ ساخت. علی رغمـ آن كه ایجاد امنیت و صلح در افغانستان یک ضرورت اجتناب ناپذیر منطقه‌ای و بین المللی است، اما متاسفانه باور به صلح فراگیر نیست و تمامـ طرف‌هـای درگیر به صلح باور ندارند و  هر یک میخواهند از سکوی صلح به امتیازات و مطالبات خود دست یابند.

اولین دور مذاکرات صلح افغانستان موسومـ به "مری  1"  در ۱۶ می۲۰۱۵.مـ، به میزبانی پاکستان در اسلـامـ آباد برگزار شد. به دلیل اعلـامـ خبر ناگهانی مرگ (ملـا عمر) رهبر طالبان، این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد. پس از مرگ ملـا عمر، (ملـا منصور اختر) به عنوان رهبر جدید طالبان معرفی گردید. در راستای احیای دور دومـ مذاکرات صلح افغانستان، چهار نشست مقدماتی با مشارکت کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در اسلـامـ آباد و کابل برگزار شد.

طالبان دارای چند جناح و  شامل: شورای کویته- شورای میدان شاه- شبکه حقانی، است.  برخی از اعضای طالبان با ملـا منصور اختر بیعت نکردند، گروهی به رهبری (ملـا رسول)  ضمن  همـ سویی با گروه تروریستی داعش، در ولـایت‌هـای هلمند- زابل - نیمروز،  عملیاتی علیه دولت وحدت ملی افغانستان  انجامـ دادند. بدین سان شکافی بزرگ در گروه طالبان افغانستان بوجود آمد. اگر چه دفتر طالبان افغانستان در قطر در بیانیه‌ای اعلـامـ کرد: (ملـا منصور اختر) رهبر طالبان به هیچ کدامـ از گروههای طالبان اجازه مذاکره با سران دولت افغانستان و نیز شرکت در مذاکرات صلح افغانستان را نداده است. گروه طالبان در صورت تحقق سه شرط: 1- آزادی زندانیان گروه طالبان از زندانهای افغانستان. 2- خروج كامل نیروهای خارجی از افغانستان. 3-خارج ساختن طالبان از فهرست گروه‌هـای تروریستی سازمان ملل متحد و پایان دهی به تحریمـ‌هـای جهانی علیه رهبران طالبان، حاضر به شركت در مذاكرات صلح خواهد بود.

البته چندی پیش دولت افغانستان از آغاز به کار گروهی با عنوان (۱+۶) خبر داد، این گروه پس ازآن بوجود آمد که (حامد کرزی) رئیس جمهور سابق افغانستان اعلـامـ کرد که کشورهای ایران، هند و روسیه نیز باید در مذاکرات صلح افغانستان حضور داشته باشند. ضمن آن كه حزب اسلـامی به رهبری گلبدین حکمتیار اخیرا اعلـامیه‌ای را صادر و عنوان كرده است كه: "حکمتیار میخواهد بدون هیچ قید و شرطی به روند صلح افغانستان بپیوندد. وی خواستار صلح و ثبات در افغانستان است و از همین رو به درخواست (اشرف غنی) رئیس جمهور افغانستان برای برقراری صلح در افغانستان لبیک میگوید."(1)

مسلما نقش و کارکرد اعضای شورای عالی صلح افغانستان در چرخه صلح بس مهمـ است. مولوی شهزاده شاهد، سخنگو و از اعضاء مهمـ شورای عالی صلح افغانستان در خصوص نقش و عملكرد برخی از اعضای شورای مذكور ادعا نمود: "بیشتر اعضای این شورا از سفارت‌خانه ‌های مختلف پول می‌گیرند، سفارت‌خانه ‌های کشور‌هـای کمک‌‌ کننده، پروژه ‌هایی برای حمایت از شورای عالی صلح طراحی کردند که بخشی از این پروژه ‌ها پرداخت حقوق ماهانه به اعضای شورای عالی صلح است. همـ اینك یکی از اعضای این شورا، از یکی از سفارت‌خانه ‌ها ماهانه 9000 دالر  حقوق ماهانه دریافت می‌کند."! ؟(2)

در حالی كه حضور داعش در افغانستان با سیاست‌هـای راهبردی غربی‌هـا در آسیای مرکزی و جنوب آسیا میتواند هماهنگ شود و در رقابت‌هـای بین المللی علیه کشورهایی فعال شود که میتوانند قدرت غرب را به چالش بکشانند.  اینك احتمال خروج اجباری  داعش از عراق و سوریه نیز  وجود دارد، چنین برداشتی  نیز متصور است كه نیروهای داعش شامل  نیروهای: چچن- ازبک- ایغور- تاجیک،  وابسته به داعش، وارد شمال افغانستان و سپس به كشور‌هـای حوزه نفوذ روسیه وارد شوند. تحولـات افغانستان در مسیری قرار گرفته است که برنامه "جایگزینی داعش به جای طالبان" جهت جلوگیری از ثبات و صلح در افغانستان و منطقه، مطرح است. لذا از چنین منظری، افغانستان همـ چنان در کانون توجه رقابت قدرت‌هـای منطقه‌ای و جهانی،  باقی خواهد ماند. 

تحلیل:

از منظر برخی از تحلیلگران مسائل افغانستان(3)، در واقع  غربی‌هـا در راستای طرح "تجزیه قدرت و تشكیل دولت موازی با حكومت مركزی در افغانستان"مایل به تقویت ارتش افغانستان، در سطحی که در موضع برتر نظامی با طالبان قرار گیرد، نیست و جنگ در افغانستان را به گونه‌ای مدیریت میکنند که هیچ یك از طرفین  به پیروزی قطعی دست نیابند، زیرا  ناآرامی‌هـای کنترل شده، میتواند حضور بلند مدت نظامی خارجی را در افغانستان توجیه پذیر نماید.

احتمال دارد  بخشی از طالبان منشعب شده، پس از كسب امتیاز‌هـایی  در بلند مدت با آغاز مذاکرات صلح موسومـ به (مری ۲) در مذاكرات صلح شركت نماید. عدمـ تمایل و حضور فعلی طالبان افغانستان به مذاکرات صلح چهار جانبه، اقدامی تاکتیکی ارزیابی میگردد تا بتوانند از طرف‌هـای مذاكره كننده امتیاز‌هـای بیشتری بگیرند. در سال جاری نیز مذاکرات صلح پیگیری خواهد گردید،  اما این امر حصول صلح در افغانستان را تداعی نخواهد كرد.

در شرایط جاری، همـ دولت وحدت ملی و همـ طالبان افغانستان فاقد انسجامـ درونی میباشند. لذا  دور نمای ثبات و صلح در افغانستان،  طی سال 1395 ه.ش، همچنان با ابهامـ رو به رو است. چنین مینماید كه جنگ‌هـای قدرت و نیابتی  ادامه خواهند یافت و نیروهای نظامی خارجی در کشور، همـ چنان در پی مدیریت و كنترل اوضاع خواهند بود. افغانستان در سال جاری، همـ چنان درگیر بحران‌هـای  ناشی از تضاد منافع در سه سطح داخلی (دولت مرکزی و مخالفان مسلح)، منطقه‌ای (پاكستان- عربستان سعودی -ایران- هندوستان- تركیه )  بین المللی (امریکا و ناتو - روسیه- چین )، باقی خواهد ماند.

پاورقی:

1- علی کاووسی نژاد، خبرگزاری مهر، 12/1/1395

2- عبداله هروی، مطبوعات داخلی، 12/1/1395

3- پیرمحمدملـازهی، الوقت، 10/1/1395

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان