1397-10-26     2019-1-16     بروز شده در: 1397/10/24 - 00:15:5      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چین و سیاست خاورمیانه‌ای جدید ترامپ

دوئل امریکا و روسیه در انتخابات افغانستان

بیداد گرسنگی کودکان اروپایی

آیا عبداله می‌خواهد جمعیت، پراکنده شود؟

تلفات نظامیان، هزینه سنگین اصلـاحات امنیتی؟

غرب به بن ‌بست رسیده است

انتخابات ریاست جمهوری؛ مجاهدین کجا هستند؟

سخنی با سلطان فیسبوک در افغانستان

آیا رژیمـ صهیونیستی در افغانستان نیرو دارد؟!

تفکر استراتژیک در وضعیت عدمـ اطمینان در خاورمیانه

​نگاهی به اقدامـ امریکا برای ورود عربستان به پرونده صلح افغانستان

چشمداشت صلح از حامیان جنگ

عربستان- امارات، بازیگران استراتژی نیابتی امریکا در افغانستان

نیویور‌ک‌تایمز:‌ ترامپ با چالش‌هایی روبرو خواهد شد که در دو سال گذشته نظیرش را ندیده

پاکستان چگونه طالبان را به میز صلح می‌کشاند؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

تاریخ نشر:
1395/1/20 - 10:13:54
تعداد بازدید: 474
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سراب "مدل شدن" جمهوری تركیه
سراب

جمهوری ترکیه، در گذشته نزدیك، به عنوان دروازه ورود آسیا به اروپا، کشوری محبوب در خاورمیانه‌ای از همـ پاشیده، محسوب میگردید، حدود 15 سال پیش حزب عدالت و توسعه با وعدۀ بلند پروازانه احیاء جمهوری تركیه، به قدرت رسید. اقتصاد این کشور که در طی چندین دهه دچار ورشکستگی شده بود، با یک دستور کار اقتصادی "نئولیبرال" بازسازی شد و این رشد اقتصادی در کنار اصلـاحات سیاسی ادامه یافت و نهایتا جمهوری ترکیه، نامزدغیرمحتمل عضویت اتحادیه اروپا و حتی به عنوان مدل و الگو برای جهان اسلـامـ تبلیغ و معرفی گردید. در پی بروز بیداری اسلـامی (بهار عربی) حكومت حزب عدالت و توسعه ترکیه، در رویاهای رهبری عصر جدید کشورهای اسلـامی، در توهمـ پرهزینه  نوعثمانی گرایی، غوطه ور گردید.

از زمان تظاهرات مردمی موسومـ به "پارك گزی" در استانبول وافشای  اتهامات فساد علیه مقامات ارشد دولتی در سال 2013.مـ، فشاری سیستماتیک و غیر دموكراتیك در ترکیه جاری گردیده است، حكومت حزب عدالت و توسعه، اختیارات و اقتدار بیشتری به دستگاه امنیتی ترکیه داد تا  علیه متفق سابق (گروه اسلـامگرای طرفدار فتح اله گولن موسومـ به دولت موازی) و مخالفان و منتقدان داخلی، عملیاتی در سطح قلع و قمع  انجامـ دهند که این عملكرد‌هـا  باعث کاهش قابل توجه استقلـال در قوه قضائیه جمهوری لـائیك تركیه و نیز محبوبیت اردوعان و حزبش گردید.

 با تغییر شرایط و لغزش تدریجی حكومت حزب عدالت و توسعه به سوی حاكمیتی غیر دموكراتیك، فروغ درخشش ستارۀ ترکیه افول كرد،  به گونه‌ای كه پس از اشتباه‌هـای مكرر زمامداران حزب عدالت و توسعه در سیاست‌هـای داخلی و خارجی  و یک سری حملـات تروریستی، به نظر میرسد جمهوری ترکیه، کمـ کمـ در سطح منطقه و بین المللی در حال منزوی شدن است. سیاست‌هـای ترکیه در قبال عراق و سوریه، واکنش‌هـای کشورهای مختلف را در پی داشت. از اهمـ انتقادات مطرح به دولت حزب عدالت و توسعه تركیه، حمایت‌هـای گوناگونش از گروه تروریستی داعش است. اتهامـ مذكور بار‌هـا از سوی احزاب مخالف در تركیه، كشور‌هـای همسایه، مطرح شده است و روسیه مدارکی همـ در این زمینه منتشر کرده است.

 طی سال گذشته حكومت حزب عدالت و توسعه در تركیه، یکی از سال‌هـای متلـاطمـ را گذراند. برگزاری انتخابات دو مرحله‌ای مجلس اعلـای ملت تركیه در هفتمـ جون و اول نوامبر  2015.مـ و بویژه نتایج انتخابات مرحله اول، نخستین هشدار برای حكومت حزب عدالت و توسعه در تركیه تلقی گردید. ضمن آن كه پیروزی غیر منتظره اكراد حامی حزب دموکراتیک خلق‌هـا ( به رهبری صلـاح الدین دمیرتاش)، موانعی برای شخص  اردوعان و حزبش بوجود آورد. اگر چه حزب عدالت و توسعه  با شعار برقراری مجدد امنیت و ثبات، و تحریك احساسات ملی گرایانه در صحنه داخلی، توانست با پیروزی در دور دومـ انتخابات بار دیگر قدرت را در دست بگیرد. اما علی رغمـ پیروزی مذكور  و تشكیل حكومت تك حزبی، باز همـ نتوانست به خواسته‌هـای خود، تغییر سیستمـ پارلمانی به ریاستی، تغییر قانون اساسی، دست یابد. 

 تنش در روابط با همسایگان، مداخلـات آشكار در مسائل سوریه و عراق، بروز  بحران‌هـای سیاسی وچالش‌هـای اقتصادی، انفجارهای خونین، درگیری مسلحانه با اكراد مخالف، تهدید و تحدید آزادی‌هـای مدنی، دستگیری روشنفكران و اصحاب رسانه‌هـای گروهی منتقد، تسویه حساب سیاسی با شخصیت‌هـا و نهاد‌هـای جماعت فتح اله گولن، موسومـ به دولت موازی، بحران آوارگان، درگیری با روسیه، كاهش سرمایه گذاران و گردشگران خارجی ( با وجود مباهات به داشتن یکی از بهترین خطوط هوایی اروپا و بیش از 200 هتل 5 ستاره، راندمان صنعت گردشگری سابقا پر جنب و جوش تركیه به 50% تقلیل یافته است)، از جمله معضلـات ادامه‌دار طی سال گذشته ( 1394. ه.ش ) در ترکیه بود.

تحلیل:

در حال حاضر، جامعه ترکیه دو قطبی گردیده است، در حالی كه  هنوز همـ بسیاری در مقر محافظه کاران این کشور، از برنامه‌هـای حكومت حزب عدالت و توسعه حمایت میکنند. اما بسیاری نیز معتقدند كه حكومت مذكور  روز به روز بیشتر به کشوری جهان سومی، با خصوصیات غیر دموكراتیك، شبیه میشود.

حذف  عناصر طرفدار "فتح اله گولن" در بین نیروهای استخباراتی و امنیتی توسط دولت حزب عدالت و توسعه باعث شد که دستگاه‌هـای مذكور تضعیف گردند، آثار طرد مذكور و ضعف اطلـاعاتی و امنیتی  در سیل اخیر بمب گذاری‌هـای آنکارا و استانبول مشاهده و ثابت شد.

بسیاری ازصاحب نظران مسائل تركیه  معتقدند: پروژه ناامن سازی در ترکیه کلید خورده است و حكومت حزب عدالت و توسعه با چالش‌هـای عدیده‌ای مواجه خواهد شد كه میتواند اردوعان و یارانش را نزد افکار عمومی ترکیه به دلیل ناامن‌هـای پیش آمده مقصر معرفی کند و بحران سیاسی را برای آنان بوجود آورد. ضمن آن كه بسیاری نیز سیاست‌هـا و موضعگیری‌هـای رجب طیب اردوعان، رهبر و راهبر حزب عدالت و توسعه را عامل اصلی درگیری‌هـا‌ی داخلی و تنش در سیاست خارجی ترکیه معرفی مینمایند.

در عرصه سیاست داخلی، احتمالـا حكومت حزب عدالت و توسعه ترکیه، تمامـ تلـاش خود را به کار خواهد بست تا یک انقباض سیاسی را در جهت بسط اقتدارگرایی خود در صحنه داخلی به وجود آورد و رویکردهای سابق را در تحقق رویای نظامـ ریاست جمهوری، از منظر مخالفین موسومـ به "سلطانیسم"،  را  پی گیری کند.  عرصه بعدی رقابت و چالش حكومت مذكور و احزاب سیاسی مخالف در ترکیه، تصویب قانون اساسی جدید و تغییر نظامـ حکومتی است.

درگیری و عملیات نظامی در شرق تركیه و مناطق كرد نشین با نیروهای طرفدار حزب كارگران كردستان، ( پ.ك.ك ) به صورت شبانه روزی به ابعادی رسیده است كه بسیاری از اكراد ساكن در مناطق جنگی  در حال فرار از خشونت هستند و آوارگی‌هـای داخلی در حال حاضر به میزان فراوانی رسیده است. البته  حكومت حزب عدالت و توسعه تركیه برای اینکه بتواند عضو اتحادیه اروپا گردد، ناگزیر خواهد گردید سیاست خود را در قبال اكراد  تلطیف دهد و طرح بازگشت به مذاکرات روند صلح را تداومـ بخشد. 

در حالی که دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه نسبت به هجومـ پناهندگان سوری، رویكردی انسانی نشان داده است، اما  اظهارات اخیر آنکارا چنان مینماید که آنها از بحران پناهندگان برای منافع  سیاسی خود، همانگونه که در توافق اخیر اتحادیه اروپا- ترکیه مشاهده شد، استفاده میکنند.

در مورد اعلـامـ منطقه نیمه خودمختار اكراد  شمال سوریه، این سئوال مطرح میگردد كه اقدامـ بعدی حزب عدالت و توسعه چه خواهد بود. ؟ یک دولت کردی تازه شکل گرفته رو به رشدکه در حال حاضراز  پشتیبانی مسكو برخوردار است، میتواند عواقب خطر ناك و پر هزینه‌ای بر منطقه تحمیل كند، مسلما  هر نوع واکنش خصمانه آنکارا به  همسایگان و بویژه اكراد، به بیثباتی روز افزون  موجود در داخل ترکیه دامن خواهد زد.

 البته این احتمال وجود دارد كه حكومت حزب عدالت و توسعه ترکیه، در عرصه سیاست خارجی عملکرد متعادل تری را در پیش بگیرد و از شدت تنش‌هـا و بحران تا حدی بکاهد؛ اما متغیرهای تاثیرگذاری نظیر امكان گسترش روابط ترکیه- اسراییل در آینده و نیز تداومـ حمایت از جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ، میتواند حتی بسیاری از معادلـات داخلی و خارجی را  دگرگون سازد. 

جمهوری تركیه عضو مهمـ ناتو است، اما از منظر بازی بزرگان، منافع تركیه در الویت آنان نیست و درجه چندمـ قرار میگیرد و هر آن امكان سازش و معامله جهانی (امریكا -روسیه)، در خصوص فرجامـ حكومت حزب عدالت و توسعه وجود دارد. مسلما تا زمانی که حكومت رجب طیب اردوعان تغییراتی اساسی، از جمله تلـاش مداومـ و جدی در ایجاد ثبات داخلی، كاهش تنش‌هـای سیاست خارجی خود اعمال نکند،  این احتمال وجود دارد كه نامزد الگوی خاور میانه‌ای غرب، به مثابه قربانی دیگری در منطقه‌ای روز به روز  ناپایدار و سراسر پر التهاب، مد نظر قرار گیرد.

الویت روابط خارجی ج.ا.ایران بر مبنای حسن همجواری با همسایگان و كشور‌هـای مسلمان، از جمله جمهوری تركیه، بنا نهاده شده است. مسلما همسایگی تاریخی، مشتركات تمدنی و فرهنگی دو ملت مسلمان ایران و تركیه، نیاز‌هـای متقابل، شاخص‌هـای بنیادی در تعیین منافع و راهبرد‌هـای روابط و مناسبات ج.ا.ایران با جمهوری تركیه  محسوب میگردند. علی رغمـ رقابت منطقه‌ای جمهوری اسلـامی ایران با جمهوری تركیه و برخی نا همـ سویی‌هـا در مسائل منطقه ای،  اما بر خلـاف منویات جهانخواران مبتنی بر فروپاشی جهان اسلـامـ، تخریب و تضعیف جمهوری تركیه، به همان میزان كه مطلوب و خوشایند رژیمـ غاصب صهیونیستی و جهانخواران صلیبی است، موجب تاسف و رنج جمهوری اسلـامی ایران میباشد.

نویسنده: احمد مرجانی نژاد -پژوهشگر مسائل تركیه

 *
*

*نیز بخوانید

چین و سیاست خاورمیانه‌ای جدید ترامپ


دوئل امریکا و روسیه در انتخابات افغانستان


بیداد گرسنگی کودکان اروپایی


آیا عبداله می‌خواهد جمعیت، پراکنده شود؟


تلفات نظامیان، هزینه سنگین اصلـاحات امنیتی؟


غرب به بن ‌بست رسیده است


انتخابات ریاست جمهوری؛ مجاهدین کجا هستند؟


سخنی با سلطان فیسبوک در افغانستان


آیا رژیمـ صهیونیستی در افغانستان نیرو دارد؟!


تفکر استراتژیک در وضعیت عدمـ اطمینان در خاورمیانه

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان