1397-7-1     2018-9-23     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/1/8 - 10:29:56
تعداد بازدید: 394
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

وزارت امور خارجه، ضعیف ترین بازوی دولت وحدت ملی
وزارت امور خارجه، ضعیف ترین بازوی دولت وحدت ملی

بررسی‌ها و موشکافی عملکرد این حوزه نشان می‌دهد وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی عملکرد خوبی نداشته است و همـ عملکرد ضعیفی داشته و خروجی آن نیز موثر و بر مبنای منافع مردمـ افغانستان نبوده است.

مجلس نماینده‌گان در نشست روز شنبه (۷ حمل) وزیران امور خارجه و امور مهاجران را برای پاسخگویی درباره رسیده‌گی به مشکلـات پناه‌جویان در کشورهای اروپایی و نیز اخراج اجباری آنان فراخوانده بود؛ اما حضورنیافتن صلـاح‌الدین ربانی در این نشست خشمـ شماری از نماینده‌گان را بر انگیخت. نماینده‌گان مجلس این کار وزیر خارجه را بی‌احترامی به خانۀ ملت می‌دانند. عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان در مورد این عمل وزیرخارجه گفت: "شما پیشنهاد استیضاح را کنید؛ در یکی از نشست‌های آینده، وزیر خارجه استیضاح می‌شود و وزیر امور مهاجران فراخوانده می‌شود."

این حادثه و درخواست نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر خارجه باعث شد تا به بررسی عملکرد وزیر خارجه کشورمان بپردازیمـ. و به این سوال پاسخگو باشیمـ که آیا این حوزه مهمـ خارجی ما موفق همـ بوده است؟

بررسی‌ها و موشکافی عملکرد این حوزه نشان می‌دهد وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی عملکرد خوبی نداشته است و همـ عملکرد ضعیفی داشته و خروجی آن نیز موثر و بر مبنای منافع مردمـ افغانستان نبوده است.

1- مشکلـات مهاجرین و بدرفتاری بعضی دولت‌هـا با مردمـ افغانستان طی یک سال اخیر بیشتر شده است. متأسفانه زمانی که موضوع مشکلـات مهاجرین پیش میآید، نگاه‌هـا متوجه پاکستان و ایران میشود، در حالی که در سال‌هـای اخیر، عمده مشکلـات مهاجرین افغانستان در اروپا است.

کشورهای اروپایی مانند، آلمان، سوئدن، اتریش، انگلیس و... به بدترین شکل از مهاجرین افغان پذیرایی میکنند. مهاجرین مجبورند ماهها بلکه سالها در اردوگاه‌هـا با کمترین امکانات و وضع بغرنج زندگی کنند. کشورهای اروپایی که روزگاری داعیه دار حقوق بشر محسوب میشدند و با انتقاد از پاکستان و ایران از رفتار آنها با مهاجرین انتقاد میکردند، اینک خود برخورد نادرست با مهاجرین دارند.

در یونان اوضاع بدتر از این است. مهاجرین به خصوص مهاجرین افغان در بدترین وضعیت بسر میبرند. همانقدر غذا به آنها میرسد که زنده بمانند.

ترکیه رفتار ناشایست خودش را با اخراج 30 مهاجر افغان از آن کشور تکمیل کرد! بنا به گفتۀ مهاجرینی که از مرزهای ترکیه عبور کرده اند، سربازان ترکی ضمن لت وکوب آنها، بدترین رویه را با مهاجرین افغان دارند.

این رفتارهای ضد بشری در طول 2 سال اخیر در مقابل اتباع افغانستان افزایش یافته است. اما وزارت امور خارجه افغانستان هیچ اقدامی برای جلوگیری از برخوردهای ضدانسانی این کشورها با اتباع افغانستان نداشته و تنها با کشور آلمان بر سر ماندن یا برگشت مهاجرین چند جلسه‌ای بدون نتیجه دایر  کرده است. شاید نتیجۀ آن همـ این باشد که آلمان تصمیمـ گرفته است تا تعداد بیشتری از اتباع افغانستان را از آن کشور اخراج نماید!

2- در حالی که پاسپورت ملی هر کشوری، هویت ملی اتباع آن کشور محسوب میشود؛ اما متأسفانه دارندگان پاسپورت افغانستان در اکثر میدان‌هـای هوائی، با برخورد ناشایست پلیس و یا کارمندان میدان هوایی میزبان، توهین و تحقیر میشوند. حتی زمانی که به کشوری مثل هند سفر کنید، این دارندگان پاسپورت افغانستان هستند که باید در میدان هوایی، برگه‌ای اضافی را خانه پری نمایند! به سوالـات و شک‌هـای کارمندان میدان هوایی دهلی با احترامـ پاسخگو باشند، وگرنه آنها بیشتر معطل خواهند شد. و دهها برخورد زشت دیگری که مجال بیان آن در این مقوله نمی باشد. این برخورد‌هـای زننده در اکثر میدان‌هـای هوایی، با دارندگان پاسپورت افغانستانی صورت میگیرد.

3- توهین کشور عربی امارات به پاسپورت افغانستانی از حوادث مهمـ بخش خارجی محسوب میشود که متأسفانه با بیتوجهی دولت مردان، به خصوص دستگاه خارجی ما همچنان ادامه دارد. متأسفانه به رغمـ سرمایه گذاری‌هـای فراوان افغان‌هـا در کشور امارات، حکامـ این کشور چند ماه میشود، صدور ویزا برای اتباع افغانستان را متوقف کرده است. به نظر میرسد پاسپورت جدیدی که برای اتباع افغانستان صادر میشود، مورد قبول دولت امارات نمی باشد!!

دهها مورد از این مثال‌هـا را میتوان آورد که وزارت امور خارجه افغانستان در کار خود موفق نبوده است. معضل مهاجرین، وزارت خارجه را تبدیل به یک تماشاچی محض نموده است. شاید تصور شود که این موضوع به وزارت امور مهاجرین مرتبط میشود، اما اینگونه نیست؛ دستگاه خارجی کشور، حافظ منافع ملی و مردمـ افغانستان در هر نقطه از دنیا میباشد. وزارت خارجه توسط نمایندگی‌هـا و یا سفارت خانه‌هـای که در دیگر کشورها دارد، مؤظف است تا از حقوق حقۀ فرد فرد این کشور در بیرون از مرزها، دفاع نماید.

وزارت امور خارجه باید با چانه‌زنی و مطرح کردن فاجعه مهاجرین در سازمان‌های بین‌المللی مربوط، دولت‌هـای ذیربط را تحت فشار قرار می‌داد و ضمن پیگیری حقوق مهاجرین افغانستانی، از بدرفتاری و ضایع شدن حق آنها نیز جلوگیری نماید.

مقامات دیپلماسی ما در زمینه توهین و تحقیر کشور امارات نسبت به پاسپورت اتباع افغانستان، کاری که نکردند هیچ، با سکوت بی‌معنای‌شان طوری رفتار کردند مثل اینکه تصمیمـ شیخ‌هـای دوبی درست و بجا بوده است!

خلـاصه آنچه درباره عملکرد وزارت امور خارجه دولت وحدت ملی طی حدود ۲ سال گذشته می‌توان گفت این است که نیک بودن شخصیت وزیر لزوما به معنای عملکرد موثر و قوی نیست. وزارت خارجه از مهمترین حوزه‌های دولت میباشد، ولی در عین حال وزارت خارجه افغانستان یکی از ضعیف‌ترین بازوهای دولت وحدت ملی نیز بوده است.







*
*

*



نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان