1397-8-28     2018-11-19     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/12/18 - 09:54:4
تعداد بازدید: 398
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

صف آرایی مخالفان و موافقان حزب اله در جهان عرب
صف آرایی مخالفان و موافقان حزب اله در جهان عرب

به نظر می‌رسد بازیگری مخرب عربستان در منطقه پایانی ندارد. این کشور به مدد دالرهای نفتی یک روز در یمن، روز دیگر در عراق، سپس در سوریه به ویرانگری می‌پردازد. این بار ترکش‌های رژیمـ آل‌سعود حزب‌اله لبنان را هدف گرفته است. جدیدترین اقدامـ عربستان در لبنان، تروریستی خواندن حزب‌اله است؛ اقدامی که باعث شد بار دیگر جهان عرب به دو قطب تقسیمـ شود. وقتی وعده کمک 3 میلیارد دالری عربستان به ارتش لبنان لغو شد، حرف و حدیث‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی همـ مطرح شد. برخی می‌گفتند از همان آغاز به کمک‌های عربستان بدبین و مظنون بودند. برخی دیگر معتقد بودند آل‌سعود بر سر ثبات لبنان با دیگر بازیگران منطقه‌ای به اجماع رسیده است. اما انگار آل‌سعود به هیچ معیاری پایبند نیست و سعی در بر همـ زدن قواعد بازی دارد.

یک سال پیش در اوج درگیری‌های حزب‌اله و ارتش لبنان با تکفیری‌های صادراتی در منطقه عرسال، آل‌سعود وارد میدان شد. آنها با پیشکش دالرهای نفتی در قالب خرید سلـاح به ارتش لبنان خواستند وانمود کنند که وارد جنگ علیه تروریسمـ شده اند؛ همان تروریسمی که ریشه در دامان آل‌سعود دارد. رسانه‌های عربی حامی آل‌سعود پس از تروریستی خواندن حزب‌اله وارد میدان شدند تا سکان (حزب‌اله ستیزی) را به دست گرفته و اقدامـ عربستان را توجیه کنند. در همین راستا، پایگاه انترنتی (عرب نیوز) در مطلبی به قلمـ (سعد الدوساری)، در 7 مارچ 2016 حزب‌اله لبنان را به مثابه (سرطانی در لبنان) توصیف و ادعا کرده است: (سعودی‌ها دوستی خود را به لبنانی‌ها اثبات کردند. کشوری که سال‌ها دوست و متحد ما بود به یک غریبه تبدیل شده است. آن گروه شبه‌نظامی که در قالب حزبی سیاسی در آمد همچون مافیا بخشی از جنوب لبنان را در کنترل گرفته و به مثابه دولتی در دولت عمل می‌کند.)

دلیل به خشمـ آمدن این نویسنده عرب پیشروی‌های ارتش سوریه به همراه متحدانش از جمله حزب‌اله لبنان است. عربستان که به نظر می‌رسد در قضایای سوریه رو دست خورده و پس از اینکه (مداخله زمینی) در سوریه را در بوق و کرنا کرد اما نتوانست کاری از پیش ببرد شمشیر را از رو بسته و کمر به زمین زدن ارتش لبنان بسته است. آل‌سعود بخشی از شکست خود در سوریه را متوجه حزب‌اله کرده‌اند. چنین است که الدوساری در ادامه تحلیل خود می‌نویسد: (چاره‌ای برای عربستان باقی نمانده جز تعلیق کمک‌ها به لبنان. سرمایه‌گذاری بر رابطه‌ای که جز دردسر چیزی برای ما نداشته فایده‌ای ندارد. این تصمیمـ تلنگری است به احزاب لبنانی تا در اولویت‌هایشان تجدید‌نظر کنند.)

توپخانه سعودی‌ها اما بیکار ننشسته است. آنها تلـاش دارند تا حزب‌اله را همپای داعش و النصره قرار دهند، غافل از اینکه حزب‌اله به‌عنوان یک گروه شبه‌نظامی توانسته در برابر آتش افروزی‌های اسرائیل ایستادگی کند. دلیل دیگری که کارشناسان برای تعلیق کمک‌های مالی عربستان به ارتش لبنان مطرح کرده‌اند بحران شدید مالی آل‌سعود است که موجب کسری بودجه و سقوط ارزش سهامـ در این کشور شده است. ظاهرا ریاضت اقتصادی به سرزمین عبدالوهاب نیز رسیده است. سعودی‌ها برای کتمان بحران مالی خود مشکل را به گردن حزب‌اله انداخته‌اند تا با یک تیر دو نشان بزنند. از سوی دیگر، تروریست خواندن حزب‌اله شکاف مذهبی را در منطقه تشدید خواهد کرد و عربستان عامدانه می‌کوشد تا منطقه را به دو قطب تقسیمـ کند.

عرب نیوز در سرمقاله جمعه 27 فبروری 2016 خویش بار دیگر حزب‌اله را مورد حمله قرار داده و این گروه را به (سَمّی) تشبیه کرده که باعث (فلج شدن سیاست لبنان شده است.) نویسنده بدون ذکر نامـ خود می‌نویسد: (لبنان دو سال فاقد رئیس‌جمهور بود. حزب‌اله این خلأ قدرت را با بسط قدرت و نفوذ خود به نیروهای امنیتی لبنان پر کرد. اکنون لبنان به زبان حزب‌اله سخن می‌گوید.) نویسنده این سرمقاله خشمـ خود را اینگونه از حزب‌اله و اوضاع سوریه بر زبان می‌آورد: (این نیروهای حزب‌اله بودند که برای نبرد به سوریه رفتند. اکنون ارتش لبنان موظف به حمایت از حزب‌اله است و دیگر ضرورتی به ارائه کمک‌های دولت سعودی وجود ندارد.) نویسنده این سرمقاله دلیل دومـ آل‌سعود برای لغو کمک‌های خود را چنین خلـاصه می‌کند: (تردیدی نیست که این پول‌ها به دست حزب‌اله می‌رسد تا نیروهای ارتش آزاد سوریه را هدف قرار دهد و از اسد حمایت کرده و سوری‌های بی‌گناه را بکشد.) این سرمقاله لبنان و حزب‌اله را متحد ایران نامیده که لـایق دریافت کمک‌های خادمـ حرمین شریفین نیستند زیرا دولت عربستان خود در خط مقدمـ نبرد علیه تروریست‌ها قرار دارد.

برخی کارشناسان بر این باورند سعودی که در میدان سوریه شکست خورده تلـاش دارد تا بازی را به لبنان بکشاند. البته دلیل دیگری همـ برای تعویق کمک‌های عربستان به ارتش لبنان ارائه شده است. گفته می‌شود این کمک‌ها مشروط به خرید سلـاح از فرانسه بود و مسوولیت آن بر دوش سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان بود و مستقیما به دولت لبنان سپرده نشده بود. در همین راستا، گفته می‌شود کمک عربستان سعودی از همان ابتدا مشروط به تمدید ریاست جمهوری میشل سلیمان و بازگشت سعد حریری به نخست‌وزیری لبنان بود. بنابراین با از بین رفتن این شرایط، وعده این کمک‌ها نیز از بین رفت.

شکاف در جهان عرب

اگرچه کشورهایی همچون قطر، بحرین، امارات و سودان به تبعیت از عربستان از تروریستی خواندن حزب‌اله جانبداری کردند اما کشورهایی مانند لبنان، عراق، عمان، کویت و تونس این اقدامـ را محکومـ کرده و آن را صرفا موضع سعودی عنوان کردند. به گزارش المیادین، به دنبال مخالفت اتحادیه مشاغل تونس با اقدامـ کینه‌توزانه شورای همکاری خلیج فارس علیه حزب‌اله لبنان، بحرین از ورود دو تن از رهبران این اتحادیه به خاک خود ممانعت کرد. دولت مستعفی یمن نیز قصد دارد جنبش انصاراله یمن و همچنین حزب‌اله لبنان را گروه تروریستی اعلـامـ کند. به گزارش روزنامه لبنانی الـاخبار، عبد ربه منصور‌هـادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن دستورات لـازمـ را به دولت مستعفی برای تروریستی خواندن جنبش انصاراله داده است؛ این دستور شامل حزب‌اله لبنان همـ می‌شود.

عربستان سعودی که اخیرا پیشنهاد ائتلـاف کشورهای اسلـامی و عربی برای مقابله با تروریسمـ را مطرح کرده بود، با تروریستی قلمداد کردن حزب‌اله سعی دارد اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج‌فارس و سازمان همکاری اسلـامی را با خود در پروسه‌ای که آن را مبارزه با تروریسمـ خوانده، همراه کند که این موضوع شامل مقابله با حزب‌اله لبنان نیز خواهد شد. دیدگاه دیگری همـ مطرح شده است که براساس آن گفته شده عادل الجبیر در سفری که به اسرائیل داشت و با نتانیاهو دیدار کرد خواستار حمله زمینی اسرائیل به سوریه و لبنان شده است. برخی روزنامه‌های اسرائیلی اعلـامـ کرده‌اند که این رژیمـ آماده حمله‌ای گسترده به لبنان می‌شود و این تصمیمـ را به اطلـاع مقامـ‌های امریکایی رسانده است. بر همین اساس، پایگاه خبری (دبکا) اعلـامـ کرده که اسرائیل اخیرا (حمله هوایی آزمایشی) علیه (بعلبک) (در لبنان) انجامـ داده تا توانایی موشکی و راداری حزب‌اله را بسنجد. حزب‌اله اما اعلـامـ کرده در صورتی که جنگ شود، توانایی خود را نشان خواهیمـ داد.*
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان