1397-7-2     2018-9-24     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/12/16 - 08:52:3
تعداد بازدید: 392
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ماه عسل شورای همکاری با تل آویو
ماه عسل شورای همکاری با تل آویو

حسن احمدی

اقدامـ شورای همکاری به اعتقاد تحلیل گران نشانه‌هـای روشنی از تلـاش سعودی‌هـا برای ایجاد هرج و مرج در جامعه لبنان و گسترش بحران برای ضربه زدن به جبهه مقاومت از طریق مشغول کردن حزب اله به داخل است و ممکن است با همکاری عوامل داخلی خود همچون جریان المستقبل صورت گیرد. همه این حوادث علـاوه بر این که وحدت جهان اسلـامـ را نشانه رفته، خوش خدمتی آشکار به رژیمـ صهیونیستی است

شورای همکاری خلیج فارس در اقدامی غیر منطقی نامـ حزب اله لبنان را در فهرست آنچه تروریسمـ خوانده است، قرار داد. این اقدامـ شورای همکاری، شگفتی بسیاری از محافل را برانگیخته است. حزب اله لبنان به گواه دوست و دشمن بزرگترین مانع و سد راه تروریسمـ دولتی رژیمـ صهیونیستی است و در این راه هزینه‌هـای مادی و معنوی بسیاری را پرداخته است.

کشورهای عربی که زمانی داعیه جنگ با صهیونیسمـ را داشتند و سید حسن نصراله، دبیر کل حزب اله لبنان را، به سبب ایستادگی در مقابل رژیمـ اسرائیل، افتخار عرب میدانستند، اکنون چه اتفاقی افتاده است که مهمـ ترین گروه مقابل اسرائیل را در فهرست تروریسمـ ادعایی خود قرار داده اند؟

برای پاسخ بدین سوال اگر چه مرور تاریخ مبارزاتی حزب اله لبنان در دفاع از حیثیت جهان عرب در مقابل رژیمـ اسرائیل و مواضع منفعالـانه و گاه جانبدارانه کشورهای شورای همکاری از رژیمـ صهیوینستی خالی از فایده نیست، اما نگاهی هرچند سطحی به وقایع چند سال اخیر، به خصوص در سوریه، عراق  و یمن بسیاری از حقایق را آشکار میکند.

ماه عسل شورای همکاری خلیج فارس با تل آویو اولین نکته این که تصمیمـ اخیر شورای همکاری، اگر چه به نامـ شورای همکاری خلیج فارس گره خورد اما این صرفا با فشار عربستان سعودی اتخاذ شده تا چنین وانمود شود که عربستان سعودی در این موضوع تنها نیست و گرنه کشورهایی مانند عراق و الجزایر با این تصمیمـ مخالفت کردند و تونس نیز حرف خود را در این باره پس گرفته است.

به نقل از العالمـ، "خمیس الجهیناوی" وزیر امورخارجه تونس گفت: تصمیمـ وزرای کشورهای عضو شورای همکاری علیه حزب اله موضع تونس نیست.

وزیر امورخارجه تونس با تأکید بر روابط بسیار خوب تونس با لبنان و ایران، خاطرنشان کرد که (موافقت وزیر داخله تونس با بیانیه وزرای امورداخلی کشورهای عربی در راستای اجماع عربی بوده و ارزش دیگری ندارد.)

همچنین وزیر داخله عراق، محمد سالمـ الغبان، در واکنش به این موضوع گفت: ما از مطلب درج شده در بیانیه پایانی نشست وزیران کشور عرب در تونس در مورد حزب اله شوکه شدیمـ.)

وی افزود: (بیانیه مزبور در بردارنده مسائل سیاسی بود که تنها ویژگی آنها بحران آفرینی در منطقه است. ما به عنوان نهاد امنیتی به این نشست رفتیمـ و میبایست میان نهادهای امنیتی کشورهای عرب در برابر دشمن مشترک یعنی داعش هماهنگی و همکاری به وجود آید.)

نکته دومـ این که به گفته وزیر داخله عراق، نشست شورای همکاری خلیج فارس در تونس، به بررسی نحوه رویارویی با تروریسمـ و گروهک تروریستی داعش اختصاص داشت، اما اقدامـ عربستان و همراهانش در زدن اتهامـ تروریسمـ به حزب اله لبنان، آشکارا پشتیبانی عربستان از بعضی گروه‌هـای تروریستی را نشان میدهد. ناشی گری عربستان تا جایی است که اکنون که سعی دارد خود را در مبارزه با داعش جا بزند و در این جهت ماه گذشته چند نفر از سران تکفیری‌هـا را اعدامـ کرد، اما ناگهان تصمیمی کاملـا به نفع داعش میگیرد و این نشان از بحران تصمیمـ گیری در بین سعودی‌هـا است.

در واقع این تصمیمـ پس از آن اتخاذ شده که جبهه تروریست‌هـا در سوریه و عراق با شکست سنگینی دست و پنجه نرمـ میکنند و این موضوع نقش موثر حزب اله در مبارزه با تروریست‌هـای مستقر در سوریه را نشان میدهد.

از این رو (عبد اللطیف الزیانی)، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، مدعی شده (اقدامات حزب اله در سوریه، یمن و عراق با ارزش‌ها، اصول، اخلـاق و قوانین بین‌الملل منافات دارد و تهدیدی برای امنیت ملی کشورهای عربی است) و این حقیقتی است تلخ که امنیت ملی کشورهای عربی چگونه با سرنگونی تروریست‌هـا در سوریه و عراق گره خورده است.

مساله سومـ این که عربستان سعودی و امارات که در معرکه گیری ۲-۳ ساله اخیر علیه مقاومت و خصوصا حزب اله خود را تنها میبینند و حتی ناتوان از همراه کردن کشورهای دوست خود هستند، سعی کرده اند با طایفه‌ای جلوه دادن حوادث غرب آسیا بخصوص در سوریه، عراق و یمن و بازی با احساسات برخی ملت‌هـا و دولت‌هـای منطقه، آن‌هـا را با خود همراه سازند و این بار نیز با آگاهی از نقش پررنگ حزب اله در مبارزه با تروریسمـ، سعی در همین سیاست تفرقه افکنانه در لبنان دارند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.

اوج سیاست‌هـای تفرقه افکنانه در جمله (عبد ربه منصور‌هـادی)، رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن بود که در اظهاراتی گستاخانه خطاب به سید حسن نصراله مدعی شد: (به سید حسن نصراله پیشنهاد میکنمـ پیشتر از آن که ایرانی باشد، هویت عربی خود را حفظ کند.)

در مقابل این جنگ روانی طایفه گری برخی اعراب، ملت لبنان که جانفشانی‌هـای حزب اله را در دفاع از سرزمینشان و مبارزه با رژیمـ صهیونیستی دیده اند نسبت به این اقدامـ ناشیانه سعودی‌هـا واکنش نشان دادند. حتی برخی دول عربی و نویسندگان مستقل نیز این اقدامـ را ناشیانه خوانده اند به گونه‌ای که رای الیومـ نوشت که" گر بشنویمـ نتانیاهو دبیر کل اتحادیه عرب شده است، جای تعجب نخواهد داشت" روزنامه رأی الیومـ در سرمقاله خود اقدامـ اخیر اعضای شورای همکاری خلیج فارس علیه حزب اله لبنان را بزرگترین هدیه به رژیمـ صهیونیستی دانست و پیش بینی کرد که پیوستن اسرائیل به اتحادیه عرب بسیار نزدیک است - )

یا چنان که گذشت برخی کشورهای عربی همچون الجزایر، تونس، عراق، لبنان و مجمع عمومی احزاب عربی... مخالفت خود را با این اقدامـ شورای همکاری اعلـامـ کرده اند.

گروههای مقاومت فلسطین نیز اقدامـ کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در تروریستی معرفی کردن حزب اله لبنان را محکومـ کردند و آن را همسو و همنوا شدن با رژیمـ اسرائیل دانستند.

نکته آخر این که عربستان سعودی  با اعمال فشار بر شورای همکاری خلیج فارس و با نشان دادن کینه خود نسبت به حزب اله، سعی دارد ناکامی‌هـای متعددی را که از عرصه میدانی در سوریه و عراق گرفته تا یمن و بحرین و حتی دخالت‌هـای غیرمنطقی و قیمـ مابانه در روند انتخاب رییس جمهوری در لبنان داشته است، جبران کند و اندک تنفس مصنوعی به خود بدهد.

عربستان با این اقدامـ درصدد ضربه زدن به حزب اله و تهییج افکار عمومی علیه حزب اله است تا همـ روند انتخاب رییس جمهوری در لبنان را مطابق امیال سیاسی خود پیش برده و همـ با درگیر کردن لبنانی‌هـا با چالش‌هـای داخلی، از توان حزب اله در مبارزه با تروریسمـ تکفیری بکاهد و در واقع آنها را به خود مشغول سازد تا اهداف شومش را در سوریه و یمن پیش ببرد. چنانچه ادعای سعودی‌هـا مبنی بر دخالت حزب اله در یمن نیز نشان از قدرت حزب اله و ضعف ارتش ائتلـاف طوفان قاطعیت دارد که با بمباران یکساله هنوز نتوانسته اهداف خود را در یمن محقق سازد.

اقدامـ شورای همکاری به اعتقاد تحلیل گران نشانه‌هـای روشنی از تلـاش سعودی‌هـا برای ایجاد هرج و مرج در جامعه لبنان و گسترش بحران برای ضربه زدن به جبهه مقاومت از طریق مشغول کردن حزب اله به داخل است و ممکن است با همکاری عوامل داخلی خود همچون جریان المستقبل صورت گیرد. همه این حوادث علـاوه بر این که وحدت جهان اسلـامـ را نشانه رفته، خوش خدمتی آشکار  به رژیمـ صهیونیستی است، چرا که حاشیه امنی را برای این رژیمـ ایجاد نموده و ظرفیت‌هـای جهان اسلـامـ را صرف نزاع‌هـای درونی میکند.

در پایان توجه به تحلیل روزنامه الـاخبار لبنان نکته مهمی در بر دارد. الـاخبار در تحلیل اقدامـ شورای همکاری مینویسد: (اسرائیل در طی سال‌های اخیر در جریان بمباران شهرها و مناطق مسکونی لبنان و فلسطین به شدت از سوی جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری تحت فشار و مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیمـ عربستان و همـ پیمانانش، همان چیزی است که اسرائیل برای مشروعیت بخشی به حملـات ضد بشری خود احتیاج دارد، تروریستی خواندن دشمنان؛ تا از این مسیر تمامـ اقدامات جنایتکارانه خود را تحت لوای مبارزه با تروریسمـ پوشش دهد.)*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان