1398-4-25     2019-7-16     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/12/14 - 09:47:1
تعداد بازدید: 644
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دلیل تداومـ حضور امریکا در افغانستان!
دلیل تداومـ حضور امریکا در افغانستان!

معرفی (جان نیکلسون) به عنوان فرمانده جدید نظامیان ناتودر افغانستان نشان می‌دهد امریکا تا زمانی که به تمامی اهداف نظامی و سیاسی خود دست نیابد نیروهایش را از این کشور خارج نمی‌کند.

پس از آنکه نیروهای (اسامه بن لـادن) سرکرده سابق القاعده با طراحی عملیات هواپیما ربایی در ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی حمله بردند و حدود ۳۰۰۰ نفر را در این اقدامـ تروریستی کشتند (جرج بوش) رئیس جمهور وقت امریکا فرمان حمله به افغانستان و مبارزه با گروه القاعده در افغانستان را صادر کرد. در ۷ اکتوبر ۲۰۰۱، حملـات هوایی به شهرهای کابل، جلـال‌آباد و میدان هوایی بین‌المللی کندهار که مرکز اصلی فرماندهی (ملـا عمر) رهبر طالبان بود شروع شد.

ناتو از ۱۱ اگوست ۲۰۰۳ فرماندهی نیروهایی را به‌عهده گرفت که در این کشور مستقر شده بودند. ایساف که در ابتدا به عنوان نیروی غیرنظامی (موافقنامه بن ۲۰۰۱) و قطعنامه‌های ۱۳۸۶ و ۱۵۱۰ فبروری ۲۰۰۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاد گردید بیشتر مأموریتش حفظ صلح و تحکیمـ صلح را دربرمی‌گیرد که از طریق تیمـ‌های بازسازی ولـایتی (PRT) در ۴ مرحله به ۲۶ ولـایت افغانستان گسترش یافته است.

پس از حضور نظامی امریکا در افغانستان در سال ۲۰۰۱ مسئولیت اصلی جنگ با تروریسمـ در این کشور به‌عهده نیروهای عملیات آزادی پایدار با فرماندهی امریکا بود. تعداد این نیروها از ۲۰ هزار نظامی در سال ۲۰۰۱ اکنون به حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر کاهش یافته است. این کاهش نیرو بیشتر به خاطر سهمـ‌گرفتن ناتو در عملیات نظامی علیه شبکه‌های افراط‌گرایی بعد از جنوری ۲۰۰۶ است. امروزه کشورهایی همانند استرالیا و مقدونیه که رسماً عضو ناتو نیستند نیز در چارچوب نیروهای ایساف به افغانستان نیرو اعزامـ کرده‌اند.

ایساف که در ابتدا مأموریت به اصطلـاح جنگ علیه تروریسمـ را برعهده نداشت با پذیرش فرماندهی ناتو به تدریج از سال ۲۰۰۶ عملـاً جایگزین فرماندهی امریکا در نیروهای ائتلـاف برای جنگ علیه تروریسمـ نیز شده است. با این وجود تفکیک عملیات این دو نیرو در عرصه عمل به‌سختی صورت می‌گیرد.

بیشترین تعداد نفرات نیروهای ایساف از آن امریکا است که شمارشان به بیش از ۱۹۰۰۰ نفر می‌رسد و حوزه فعالیتشان بیشتر در شرق و جنوب افغانستان است. انگلیسی‌ها، آلمانی‌ها و ایتالیایی‌ها به‌ترتیب با داشتن بیش از ۷ هزار، ۳ هزار و ۲ هزار نیرو پس از امریکا بالـاترین تعداد نیروهای نظامی را در قالب نیروهای تحت رهبری ناتو در ایساف دارا هستند. اتریش و سوئیس نیز دارای کمـ‌ترین نفرات در چهارچوب این نیروها هستند. گرجستان به‌عنوان عضوی از نیروهای ایساف فقط یک نیرو را جهت مشارکت در این عملیات اعزامـ کرده است.

حامد کرزی و دبیرکل ناتو در ۶ سپتمبر ۲۰۰۶ اعلـامیه همکاری بلند مدت ناتو و افغانستان را امضا کردند که چهارچوب همکاری بلندمدت آنها را به‌صورت دوجانبه تعیین و ترسیمـ کرد؛ بنابراین موافقت‌نامه، ناتو در آموزش ارتش و پلیس افغانستان، تقویت جایگاه دولت در ولـایت‌ها و بازسازی، نقش برجسته‌ای برعهده می‌گیرد. افزایش نیروها همواره خواست فرماندهان ارشد ناتو در افغانستان بوده است. نیروها در سال ۲۰۰۶ حدود ۳۵۵۰۰ نفر نیرو بوده که در سال ۲۰۰۸ به حدود ۵۲ هزار نفر رسیده و درسال ۲۰۰۹ به حدود ۸۰۰۰۰ نفر نیرو خواهد رسید.

کشورهای عضو ناتو مدعی اند ۱۴ سال بعد از اولین اعزامـ نیروهای نظامی امریکایی و ناتو به افغانستان، هنوز نیروهای نظامی افغان قادر به تأمین امنیت این کشور در مقابل طالبان نیستند. در حال حاضر ارتش افغانستان ۳۵۰ هزار نیروی نظامی در اختیار دارد ولی ظاهراً توان نظامی این ارتش در مواقع بحران کمتر از این میزان است. پیش از این ۲۸ کشور عضو ناتو قصد داشتند نیروهای نظامی خود در افغانستان را کاهش دهند. ینس استولنبرگ دبیر کل ناتو بعد از نشست کشورهای عضو ناتو گفت مهمترین هدف ناتو در افغانستان اطمینان از کارایی نظامیان افغان است که تا کنون این امر محقق نشده است.

در حال حاضر ۱۲ هزار نیروی نظامی امریکایی در کنار ۵ هزار نیروی نظامی از کشورهای ناتو به علـاوه نیروهای نظامی از کشورهای غیر عضو مثل گرجستان در افغانستان حضور دارند. در نشست کشورهای عضو ناتو همچنین در مورد اختصاص ۳ میلیارد یورو برای کمک به تأمین امنیت افغانستان تا سال ۲۰۱۸ توافق کردند. در سال ۲۰۱۲ نیز در جلسه‌ای با شرکت کشورهای عضو ناتو و امریکا و جاپان در شهر شیکاگو اختصاص یک میلیارد دالر سالیانه برای تأمین امنیت افغانستان از سوی کشورهای شرکت کننده توافق شده بود.

پس از نزدیک به ۱۰ سال حضور نظامی - سیاسی امریکا در افغانستان، راهبرد این کشور همواره (پیروزی نظامی) بوده است. این رهیافت حتی در آخرین سفر اوباما به افغانستان نیز تصریح و تکرار شده است. وی در ماه دسامبر ۲۰۱۰، در سفری ۴ ساعته و پیش‌بینی نشده به شهر بگرامـ در افغانستان، به سربازان امریکایی اطمینان داد که در جنگ افغانستان پیروز خواهند شد. اوباما باز همـ لفظ سیاست خارجی امریکا در خصوص افغانستان را تکرار کرد و گفت که نخواهد گذاشت این کشور به حریمـ تروریست‌ها تبدیل شود و آنها از افغانستان به امریکا حمله کنند. در واقع رمز حضور امریکا در افغانستان، ادعای احتمال حمله القاعده از افغانستان به امریکاست.

رئیس جمهوری امریکا اعلـامـ کرد که در سیاست خود برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان تجدید نظر کرده و مأموریت نیروهای امریکایی را برای بعد از سال ۲۰۱۶ نیز تمدید خواهد کرد. این تصمیمـ از سوی اوباما هنگامی اتخاذ شد که طالبان افغانستان شهرهای (سنگین) و (کندز) را به تصرف خود درآورد و با انجامـ عملیات‌هایی در ولـایات (ننگرهار)، (فاریاب)، (کنر) قصد دارد تسلط خود را در این ولـایات گسترش دهد. از طرفی با توجه به سیاست‌های ارتش پاکستان در تجزیه افغانستان توسط طالبان نا امنی‌ها در افغانستان افزایش خواهد یافت و این خود دلیلی قانع کنند برای ارتش امریکا خواهد بود که به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه دهد چون امریکا بدنبال جانشینی در منطقه افغانستان است تا بتواند به راحتی سیاستهای خود را در منطقه پیاده‌سازی کند. برخی گروهها اهرمـ فشاری برای دولت امریکا بشمار می‌رود که هر زمان لـازمـ باشد آنرا بر علیه قدرتهای منطقه از جمله ایران، روسیه، چین و پاکستان بکار می‌گیرد و از لحاظ استراتژیک افغانستان برای ایالـات متحده امریکا حائز اهمیت می‌باشد.

اوباما افزود که فعلـاً نیروهای امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند و عمده این نیروها در سه پایگاه (بگرام)، (کندهار) و (جلـال‌آباد) مستقر خواهند شد و احتمال داد که بعد از پایان دوره ریاست جمهوری وی نیز حدود ۵۵۰۰ تن از نظامیان امریکا در افغانستان باقی بمانند.

اکنون ۹۸۰۰ تن از نظامیان امریکایی در افغانستان حضور دارند و اوباما پیشتر اعلـامـ کرده بود بعد از پایان سال ۲۰۱۶ تعداد این نیروها به یک هزار تن کاهش خواهد یافت.

برخی از صاحب نظران می‌گویند تصرف شهر کندز از سوی طالبان، بعد از ۱۴ سال دوری آنان از قدرت، دستاویزی برای تمدید حضور نظامیان امریکایی و ناتو در افغانستان بوده است.

یکی از اولین نتایج این حادثه مجاب شدن دموکرات‌ها توسط جمهوری خواهان در امریکا برای تغییر نظرشان در مورد خروج زودهنگامـ از افغانستان بود. پنتاگون تقریباً ۶۵ میلیارد دالر از پول مالیات دهندگان امریکایی را در ۱۴ سال اخیر صرف بازسازی نیروی نظامی نوپای افغانستان با ۳۵۰ هزار پرسونل کرده است. اما سقوط آسان کندز باعث شد جمهوری خواهان موفق شوند در تریبون‌های خود مخالفان تداومـ حضور در این کشور را قانع سازند که زمان ترک افغانستان هنوز فراهمـ نشده است و پس از آن بود که اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالـات متحده، به سرعت درخواست کمک مالی برای حفظ سطح آمادگی نیروهای نظامی امریکا در افغانستان برای سال ۲۰۱۷ و پس از آن را مطرح کرد. در همین حال وزیر دفاع آلمان نیز تأکید کرد ناتو باید مطمئن شود که افغان‌ها قادر هستند ثبات کشور خود را حفظ کنند و سپس از این کشور خارج شوند.

بر این اساس تاکنون صنایع نظامی-صنعتی و جنگ طلبان غرب، در حادثه کندز، بازی را برده‌اند. اما علـاوه بر غرب، روسیه نیز در این شرایط از فرصت استفاده کرد و نیروهای خود را در مرز تاجیکستان و کندز تقویت کرد. از سوی دیگر طالبان همـ موفق شد با این نمایش قدرت، همـ دولت کابل را از توان نظامی خود بترساند و همـ به گروه‌هایی همچون داعش که در حال شکل گیری در این کشور هستند، نشان دهد جایی برای آنها در افغانستان وجود نخواهد داشت.

ظاهراً، با توجه به باور دفتر ریاست جمهوری افغانستان حمایت مالی ایالـات متحده امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان و تهدیدات روبه افزایش گروه‌های تروریستی خارجی چون داعش، دلـایل عمده برای ضرورت مداومت و یا تمدید حضور امریکا در افغانستان می‌باشند.

از زمان ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان، اشرف غنی و دیگر مقامات بلند مرتبه از واشنگتن خواسته‌اند تا درتصمیمـ خروج نظامیان امریکایی از افغانستان (انعطاف) نشان دهد. این موضوع، محور گفتگوهای رئیس جمهور افغانستان در اولین سفر رسمی وی به ایالـات متحده امریکا بود.

قویترین استدلـال برای دفاع از امضای این موافقتنامه، بقول مشاور امنیت ملی افغانستان اینست که امریکا برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان روزانه ۱۲میلیون دالر مساعدت می‌نماید.

لـازمـ است ذکر شود اتکای مطلق نیروهای امنیتی افغانستان به امریکا، اهرمـ فشاری برای واشنگتن به حساب می‌آید. با وجود درخواست و تلـاش‌های فراوان از جانب حکومت قبلی افغانستان طی یک دهه گذشته، امریکا هرگز نخواست تا نیروهای امنیتی افغانستان را با سلـاح و تجهیزات مدرن و مورد نیاز آنها مجهز کند و یا مجهز شوند.

(ینس استولتنبرگ) دبیر کل سازمان پیمان آتلـانتیک شمالی (ناتو) با انتشار اطلـاعیه‌ای گفت: من از تصمیمـ باراک اوباما که ایالـات متحده شمار نیروهای حاضرش را در افغانستان تا سال ۲۰۱۶ و حضور قابل ملـاحظه‌ای را پس از ۲۰۱۶ نیز حفظ خواهد نمود، استقبال می‌کنمـ.

وی در ادامه افزوده است: این تصمیمـ مهمـ راه را برای حضور پایدار متحدان و شرکای ناتو در افغانستان هموار می‌سازد و نشان دهنده تعهد پایدار متحدان ناتو و شرکای ما در قبال افغانستان است.

استولتنبرگ در ادامه تصریح کرده است: متحدان ناتو بزودی تصمیمـ‌های کلیدی خود را دربارهٔ دامنه مأموریت (حمایت قاطع) خواهند گرفت.

(حمایت قاطع)، عنوانی است که ناتو پس از خروج حدود ۱۲۰ هزار نظامی این سازمان، برای حضور جدید خود در افغانستان، برگزید و هدف از این حضور را آموزش، تجهیز و کمک به نیروهای امنیتی افغان در نبرد با طالبان، اعلـامـ کرده است.

دبیر کل ناتو پس از تمدید حضور نظامیان امریکایی در افغانستان گفته است: ما همچنان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان برای حفظ دستاوردهای مشترک چندین سالهٔ در این کشور ادامه می‌دهیمـ.

اظهارات استولتنبرگ در حالی مطرح می‌شود که ناامنی، آدمـ ربایی، عملیات انتحاری در ماه‌های گذشته، از ولـایت‌های مرزی افغانستان به کابل، پایتخت کشور نیز گسترش یافته و موج بی‌سابقه‌ای از مهاجرت جوانان، افغانستان را فراگرفته است.

(جوزف دانفورد) رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا در سفری اعلـامـ نشده، روز چهارشنبه (۱۲ ‌حوت)، برای شرکت در مراسمـ تودیع و معارفه فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان وارد کابل شد و با مقامات دولت افغانستان نیز دیدار کرد۔

رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا قبل از سفر به کابل اظهار داشته است: پنتاگون در حال ارزیابی دوباره تعداد نیروهایش در افغانستان است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بر اساس برنامه کنونی امریکا، نیروهای این کشور باید به ۵۴۰۰ نفر در افغانستان کاهش یابند اما دانفورد گفته است که نیروهای افغان کمک بیشتری نیاز دارند.

وی افزود: هنوز به برخی از اهدافی که در سال ۲۰۱۳ میلـادی تعیین شد دست نیافته‌ایمـ. زمانی که با دقت به این موضوع فکر می‌کنیمـ پیشرفت کمی را در زمینه‌های ارتقای ظرفیت، توانایی‌های مرکزی، استخباراتی، عملیات ویژه و هوایی مشاهده می‌کنیمـ.

فرمانده سابق نیروهای امریکایی در افغانستان معتقد است: توانایی نیروهای هوایی افغانستان بر خلـاف انتظار پیشرفت چشمگیری داشته است، هنوز زود است تا در مورد کاهش تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان صحبت کنیمـ. (جوزف دانفورد) پیش از (جان کمبل) فرماندهی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان را به عهده داشت. (جان نیکلسون) از سوی باراک اوباما رئیس جمهور امریکا به عنوان فرمانده جدید نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان معرفی شد و روزچهارشنبه رسماً فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را بعهده گرفت.

سیاست امریکا در افغانستان در جهت افزایش تعداد نیروهای ارتش امریکا درکشور پیش می‌رود و تا زمانی که امریکا به تمامی اهداف نظامی و سیاسی خود در منطقه دست نیابد نیروهایش را از منطقه خارج نمی‌کند. تداومـ حضو امریکا در منطقه توازون نظامی و سیاسی منطقه را در حال حاضر بهمـ زده است و در آینده نیز این حضور تبعات بدی را بدنبال خواهد داشت.

نویسنده: علی کاوسی نژاد*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان