1397-6-29     2018-9-20     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1394/12/11 - 08:58:5
تعداد بازدید: 477
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سناریوی حضور مجدد روس‌هـا در افغانستان
سناریوی حضور مجدد روس‌هـا در افغانستان

نویسنده: احمد مرجانی نژاد/ پژوهشگر مسائل افغانستان 

بحران سوریه، عملـا روس‌هـا را وارد بازی منطقه غرب آسیا کرد. منطقه‌ای که امریکایی‌هـا  پس  از  جنگ سرد  در  آن  نفوذ خود را گسترش و سرنگونی دولت‌هـای نزدیک به روسیه را مد نظر قراردادند. برهمین اساس نیز دولت  بشار اسد، از آخرین متحدان روسیه؛ باید از طریق گروه‌هـای مخالف؛ اسلـامـ گرا - سکولـار؛ و با دخالت تشكیلـات تروریستی داعش و طی حمایت‌هـای تركیه و ائتلـاف عربی به رهبری خاندان سعودی؛ سقوط میكرد. البته  طبق برنامه‌هـای غرب؛  تشكیلـات تروریستی داعش؛ علـاوه بر صحنه سوریه؛ باید در آینده  نیز در كشورهای مشترك المنافع روسیه؛ در آسیای مركزی و با نفوذ از طریق افغانستان؛  نگرانی‌هـا و مزاحمت‌هـا یی برای مسكو فراهمـ سازند.

مواضع امریكایی‌هـا

امریکایی‌هـا  در  ظاهر با  مذاكرات و همکاری اطلـاعاتی روسیه - طالبان مخالفتی  بروز نمی دهند؛ اما مقامات استخباراتی  امریکا در  سرویس خبری (یاهو)  ابراز داشته اند كه  "روس‌هـا  بخش‌هـایی از  طالبان را  مورد حمایت نظامی  و آموزشی قرار داده اند. روسیه پول و  سلـاح  در  اختیار  طالبان  به منظور  مبارزه  با  داعش قرار  داده و به جنگجویان طالبان در کمپ  آموزشی واقع در  تاجیکستان  آموزش  نظامی میدهد.  بر اساس شواهد و قراین؛ روس‌هـا عملـا  با  بخش‌هـایی از طالبان در تماس اند. ما باور داریمـ که آن‌هـا طالبان را تشویق به حضور در مرز‌هـای شمالی افغانستان میکنند تا از طریق تاجیکستان با روس‌هـا  در تماس باشند؛ روس‌هـا  قصد دارند  که در این مناطق از  طالبان به عنوان سپر دفاعی علیه داعش استفاده کنند. بخش‌هـایی از طالبان مورد حمایت نظامی و آموزشی روسیه هستند و بیدلیل نیست که  طالبان  تمامـ تمرکز خود را روی منطقه شمال، به خصوص نقاط مرزی با تاجکیستان کرده است تا در آنجا پایگاهی برای خود ساخته و از آن طریق تماس‌هـای بیشتری با روس‌هـا داشته باشند."

موضع گیری جدید روسیه

حضور تروریسمـ شامل طالبان؛ داعش و... در کنار مرز‌هـای کشورهای آسیای مركزی؛  به عنوان حیاط خلوت و حوزۀ نفوذ و منافع؛ برای روسیه  قابل طرح و تحمل نیست. از سویی سناریوی تكراری مذاكره و مصالحه با طالبان كه این بار از طریق برگزاری نشست‌هـای  چهار جانبه (امریکا- چین- پاکستان- افغانستان) طرح میگردد؛ مورد توجه روسیه نیست و روس‌هـا گویا برنامه متفاوت دیگری برای افغانستان و روند مصالحه  با  طالبان مد نظر دارند.

مسكو مایل نیست گفتگوهای صلح مذكور به رهبری ایالـات متحده به موفقیتی دست یابد؛ زیرا روس‌هـا مایل هستند که در این روند نقش خود را بیشتر ساخته و به همین خاطر تماس‌هـای خود را با طالبان نیز افزایش داده اند.

مذاكره روسیه با طالبان

اگر چه روسیه به صورت رسمی اعلـامـ كرده است كه  طالبان را به عنوان یک گروه تروریستی میشناسند؛ اما گویا به دلیل نگرانی از نفوذ داعش در آسیای مركزی و قفقاز؛ مسكو تا حدی آماده مذاكره و همـ سویی‌هـای مشخص با بخشی از طالبان گردیده است.

البته بسان برخی دیدگاه‌هـا؛ روسیه و نیز دولت‌هـای آسیای مركزی؛ چشمـ انداز بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان را كاملـا رد نمی کنند. طالبان نیز با تذكر آرمان‌هـایش؛ همواره به جهانیان اعلـامـ كرده است كه هیچ هدف سیاسی و نظامی فراتر از امارات اسلـامی افغانستان را  دنبال نمی کند. حتی  وقتی طالبان اخیرا  برای مدت کوتاهی بر ولـایت کندز  استیلـا یافت؛ ملـا منصور؛ رهبر جدید طالبان؛ اعلـامـ كرد که آن‌هـا قصد نفوذ در مناطق بیرون از مرز‌هـای افغانستان را ندارند.

پس از اشاعه  نفوذ داعش در  افغانستان؛ روس‌هـا  تماس‌هـای اطلـاعاتی  خود  را  با  طالبان  آغاز  کردند هدف  اولیه روس‌هـا  از تماس‌هـا؛ به اشتراک گذاردن اطلـاعات در مورد  داعش است؛ زیرا  طالبان؛  به عنوان رقیب ناخواسته در افغانستان؛  با داعش  مبارزه میکند.

اینك مشخص گردیده است كه رهاورد‌هـای تماس‌هـای مذكور؛ همـ سویی‌هـا و همكاری‌هـای مشخصی است. براساس اطلـاعات موجود، در منطقه قفقار وجود دو گروه مسلح؛  مسكو را  نگران  ساخته است.

1- امارات قفقاز؛ مرتبط با النصره و پیرو القاعده

2- ولـایت اسلـامی  قفقاز؛ مرتبط با داعش

در این رابطه سازمان استخبارات و امنیت روسیه مدعی است كه كه حدود  2400  تن از منطقه قفقاز به داعش پیوسته اند.  تخمین‌هـای  دیگر حاکی از آن است که بین  5000 الی 7000  تن  از روسیه و آسیای مركزی به گروه‌هـای تروریستی از جمله داعش ملحق شده اند.

مسلما به هر میزانی که غربی‌هـا و نیروهای دولت وحدت ملی افغانستان در جلوگیری از نفوذ و گسترش تروریست‌هـای طالبان و داعش در شمال افغانستان ناتوان ظاهر شوند؛ فرصت برای دخالت و مشارکت روس‌ها در عملیات نظامی علیه طالبان و داعش در شمال مساعد و مهیا می‌شود و نوعی از پذیرش و موافقت اجتماعی و داخلی برای عملیات نظامی روس‌ها و مشارکت آن‌ها در جنگ علیه طالبان در ولـایت‌هـای شمالی به وجود می‌آید. چنانچه جنرال "عبدالرشید دوستمـ "، از مبارزین سابق جهادی و معاون اول اشرف غنی، با مقامات روسی مذاکره و خواسته است تا در جنگ علیه طالبان، با آنان همکاری نظامی کنند. شایعاتی نیز از برگزاری تماس و رابطه میان برخی فرماندهان سابق مجاهدین و نیروهای مقاومت ضد طالبان در شمال افغانستان با روس‌ها در جهت کسب حمایت از آن‌ها در جنگ علیه طالبان، وجود دارد.

از سوی دیگر در صورتی كه امریکا طرح مذاكره و مصالحه با طالبان را در دست بگیرد، احتمالـا زمینه مداخله روسیه و دیگر كشور‌هـای همـ سو را  نیز به همراه خواهد داشت و افغانستان به محل منازعات بین المللی تبدیل خواهد گردید و میدان نبرد تازه رقابتی میان امریکا - روسیه در افغانستان گشوده خواهد شد.

روس‌هـا تلـاش دارند دولت افغانستان را مجاب کنند که به روسیه حق بدهد که شعاع امنیتی خود را تا بخش‌هـای وسیعی از شمال افغانستان گسترش دهد و به این ترتیب، با ایجاد نوعی همکاری نظامی میان کابل - مسکو، مانع از توسعه تروریسمـ و در نتیجه به خطر افتادن امنیت کشورهای آسیای مركزی شود. اگر  روس‌هـا درصدد تخطئه نشست چهارجانبه از طریق نفوذ بر  طالبان و دادن امتیاز به  این گروه برآیند، در  آن صورت دولت وحدت ملی در موقعیت بسیار ضعیف و بدتری  قرار خواهد گرفت.

از منظر سوق الجیشی پس از  سقوط دولت معمر قذافی در لیبی و روند حوادث سوریه مسلما برای كرملین قابل قبول نبود؛ لذا سرانجام  پوتین  با موضع گیری جدی سیاسی و دخالت نظامی موثر در  صحنه جنگ ویرانگر سوریه رویداد‌هـا را به نفع خود و دولت بشار اسد تغییر جهت داد. مسلما رقابت‌هـای  جاری در  سوریه  تاثیرات  خود را بر مسئله افغانستان  نیز گذارده است؛ حتی  میتوان  ادعا  کرد که روس‌هـا  برای تحت  فشار قرار دادن امریکایی‌هـا  در سوریه؛ از انجامـ فعالیت‌هـای  تحریک آمیز در افغانستان، از جمله تجهیز طالبان دریغ نخواهند ورزید.

تبعات و پیامد دخالت احتمالی روس‌ها در جنگ افغانستان در فضای تعارض و دشمنی شدید با امریکا؛ ناتو و متحدین عرب اش در منطقه، برای مردمـ مسلمان افغانستان و كشور‌هـای همسایه و منطقه بسیار پیچیده و پر هزینه خواهد گردید.

حملـات هوایی روسیه در سوریه و شکل‌گیری ائتلـاف‌هـای جدید؛ احتمال شکل‌گیری بلوکی دیگر در منطقه علیه امریکا را تقویت کرده است. اقدامات جدید این بلوک در منطقه و انتشار آن از طریق تحرکات روسیه در هماهنگی با تاجیکستان و نیز حمایت‌هـای غیر مستقیمـ چین و هندوستان؛ نشان می‌دهدکه افغانستان نیز یکی از حوزه‌های رقابت این دو بلوک خواهد گردید.

این كه روس‌هـا  با  کمک  کدام  کشور‌هـای منطقه، چه نوع پروسه صلح با چه محتوا و پیامد‌هـایی را در افغانستان دنبال خواهند کرد كاملـا مشخص نیست؛ اما در مجموع هدف نخست روسیه تحت فشار قرار دادن غرب به رهبری امریکا و ایجاد مانع در برابر برنامه‌هـای آتی آنان در افغانستان است.*
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان