1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/12/9 - 11:48:39
تعداد بازدید: 496
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مذاكره صلح با طالبان بدون پیش‌شرط!؟
مذاكره صلح با طالبان بدون پیش‌شرط!؟

دور چهارمـ مذاکرات ۴ جانبه صلح افغانستان با تاکید طرف‌ها بر تعیین زمان و محل دقیق گفت‌وگوهای احتمالی دولت با طالبان در 4 حوت 94 برگزار شد. اعضای شرکت کننده نشست صلح افغانستان در دومین نشست این گروه در 20 ماه جدی سال جاری تاکید کرده بودند که طالبان افغان باید به طور غیرمشروط با دولت کابل وارد مذاکره شوند.

به گفته (عمر زاخیلوال) سفیر افغانستان در اسلـامـ‌آباد، افغانستان، پاکستان، چین و امریکا اعضای نشست چهار جانبه صلح به توافق رسیده‌اند که هیچ پیش‌شرطی را از طرف مقابل برای صلح قبول نکنند. (محمد اشرف‌غنی) رئیس‌جمهور و (عبداله عبداله) رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان برای آغاز روند مذاکرات صلح در یک مسیر قرار دارند. (حامد کرزی) رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز از نشست چهارجانبه صلح حمایت کرده است.

گفته می‌شود دیدار مستقیمـ مقامات کابل و طالبان احتمال دارد که یک هفته پس از نشست چهارجانبه انجامـ شود. محل برگزاری مذاکرات مستقیمـ دولت و طالبان افغانستان پکن یا اسلـامـ‌آباد خواهد بود. این در حالی است که نمایندگان طالبان تاکنون در مذاکرات چهارجانبه مذاکرات صلح حضور نداشتند و به گفته ناظران، روند مذاکرات جامع صلح بسیار طولـانی است. سومین دور از مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان چندی پیش در اسلـامـ‌آباد برگزار شد.

مهمـ‌ترین خروجی نشست چهارجانبه صلح در كابل، این بود كه هیچ پیش‌شرطی از سوی طالبان قابل پذیرش نیست و نمایندگان اصلی طالبان قرار است با نمایندگان حكومت وحدت ملی در پكن یا اسلـامـ‌آباد با یكدیگر دیدار و گفتگو كنند. اما پس از برگزاری این دور از نشست‌ها بود كه طالبان بر پیش‌شرطهای خود تاكید كرد و به نوعی نتایج این نشست را به چالش كشید.

به گفته تحلیلگران افغانستانی از جمله ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه، با وجود امیدواری‌هایی که این نشست‌ها برای رسیدن به صلح داشت، نظامیان پاکستانی سه کیلومتر در خاک افغانستان پیش‌روی كرده و برای خود پاسگاه ایجاد کرده‌اند. وی، با بیان این که این، نشست‌ها و جلساتی که برای صلح دایر می‌شود همه جعلی هستند و طی ده سال گذشته، این نشست‌ها جریان داشته است (گاهی در کابل، گاهی در اسلـامـ آباد، گاهی در قطر و گاه در جاهایی دیگر)؛  اما نتیجه‌ای که از آن به دست آورده‌ایمـ، گسترش تروریسمـ، فرصت دادن به آنها، زمین‌گیر کردن قوای مسلح خودمان و زمین‌گیر کردن مردمـ افغانستان بوده است. از این لحاظ این پروسه بیشتر به نفع تروریست‌ها است. اگر واقعا دنبال صلح واقعی هستیمـ، برای اولین گامی که برای این پروسه‌ها برداشته می‌شد باید نظر مردمـ افغانستان گرفته میشد که این کار انجامـ نشد. گامـ دومـ این كه اگر واقعا می‌خواهیمـ در افغانستان صلح و امینت باشد، اجماع جهانی ضرورت دارد. در این اجماع باید تمامـ کشورهای منطقه و همسایه‌های افغانستان نیز حضور داشته باشند. افغانستان تا به حال این کار را نکرده است، چرا که اراده‌ای برای صلح و مبارزه با تروریسمـ وجود ندارد.

به هر حال برخی از شخصیت‌های سیاسی، بر این باور هستند که با شرکت امریكا و چین به عنوان دو قدرت بزرگ فرامنطقه‌ای در قضایای افغانستان و منطقه، احتمال زیادی وجود دارد که این گفتگوها به نتیجه برسد و در نهایت طالبان مجبور شوند که بر سر میز مذاکره با دولت افغانستان بنشیند، بویژه این دو كشور نفوذ موثری بر پاكستان و افغانستان دارند و همین امر امیدواری‌ها برای رسیدن به توافق به منظور آغاز گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان را بیشتر ساخته است.. از جمله عبداله عبداله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان چند روز پیش گفته بود که امیدوار است، گفتگوهای مستقیمـ با طالبان در شش ماه آینده آغاز شود.

اما واقعیت این است كه دولت افغانستان نه تنها در گفتگوهای صلح تجربه موفقی نداشته است، بلكه در چارچوب سیاست‌های تعریف شده‌ای بویژه از سوی پاكستان و امریكا در مذاكرات صلح حضور دارد و برنامه مدون و منسجمی برای مواجهه با طالبان ندارد، بویژه كه رویكردها در درون دولت وحدت ملی نیز یكسان و همسو نمی‌باشد و اجماع داخلی در مورد گفتگوهای صلح با طالبان وجود ندارد. اساسا احزاب سیاسی و دولت‌های افغانستان در طول سه - چهار دهه گذشته در باب مذاکره و رسیدن به صلح تجربه موفقی نبوده‌اند. اما به هر حال چندین دور نشست‌هایی که به هدف آغاز گفتگوهای صلح برگزار شده است، بدون نتیجه پایان یافته است. شواهد نیز حاكی از آنست كه طالبان به شدت به حملـات تروریستی خود افزوده تا در آینده امتیازات بیشتری طلب كند.

به هر حال به نظر می‌رسد مذاکرات چهار جانبه صلح حتی بعد از اتمامـ چهار دوره تعیین شده، همانند دوره‌های گذشته که بدون حضور امریکا و چین برگزار شد، نتیجه ملموسی نخواهد داشت. واقعیت اینست كه دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که نباید طالبان برای گفتگوهای صلح، پیش‌شرط تعیین كند، اما طالبان همـ‌چنان به پیش‌شرط‌های خود بویژه خروج نیروهای خارجی، آزادی رهبران طالبان، تغییر قانون اساسی و تطبیق شریعت اسلـامی و عدمـ تفاهمـ با دولت افغانستان پافشاری می‌كند. نكته‌ای که نباید فراموش كرد اینست كه خود دولت افغانستان پیش‌شرط‌هایی دارد که عبارتند از: تعهد به قانون اساسی، رعایت حقوق بشر، حفظ دستاوردهای گذشته و مواردی این چنینی.  شاید به همین علت است كه افراد نزدیك به حكومت نظیر احمدضیا مسعود، صلح با طالبان را اتلـاف وقت می‌داند و به نوعی به مقابله با طالبان بویژه از طریق ایجاد شورای مجاهدین تاكید دارد.

امنیت و ثبات افغانستان و برچیدن زمینه مداخلـات پاكستان، دولت افغانستان را به گفتگوهای صلح ترغیب كرده است. دولت افغانستان امیدوار است كه در مذاكرات صلح نمایندگان اصلی طالبان شركت ‌كنند.

مذاکرات چهار جانبه صلح آنطور كه باید، شفافیت لـازمـ برای نحوه شکل‌دهی به پروسه صلح را دارا نمی‌باشد و مشخص نیست کدامـ شاخه از طالبان قرار است در مذاکرات صلح حضور داشته باشند. این در حالیست كه طالبان مخالف با ملـا اختر منصور و وابسته به ملـا آخوند نه تنها شرکت در مذاکرات صلح را رد، بلكه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را به عنوان پیش‌شرط حضور در گفتگوهای صلح مطرح نموده بود. هرچند كه گروه‌‌هایی دیگری از طالبان به گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند و  حتی در صورت فرجامـ خوش مذاكرات صلح با طالبان، باز همـ اوضاع امنیت در افغانستان بهبود نخواهد یافت. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد گفتگوهای چهار جانبه صلح، مسیری یك‌طرفه و بدون چشمـ‌انداز روشن است.*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان