1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/12/4 - 10:03:02
تعداد بازدید: 397
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تأملی بر کارنامه شورای عالی صلح
تأملی بر کارنامه شورای عالی صلح

سید ضیا دانش

برخورد حکومت‌های گذشته در قبال شورای عالی صلح و نحوهٔ گزینش اعضای آن، به خوبی نشان می‌دهد که برخلـاف شعارها و حرکت‌ها، در پشت پرده و در عمل مقامات برای رسیدن به صلح از طریق این شورا اعتقادی ندارند و خیلی‌ها تلـاش داشتند تا از نمد فراهمـ شده برای خویش کلـاهی بدوزند و بس.

شورای عالی صلح در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و هدف اصلی آن همواره ساختن جاده پر فراز و نشیب صلح و آرامش در افغانستان اعلـان گردید؛ شورایی که از همان اوان تشکیل، ساختار، اعضا و کارکرد آن چندان تناسبی با هدف تعیین شده نداشت و در عمل نیزتنها به منبعی برای تأمین درآمدهای قابل ملـاحظه مالی برای عدهٔ خاص مبدل شد. اعضای این شورا بیشتر از آنکه بر مبنایی نیازها و مقتضیات صلح جویی انتخاب و انتصاب شوند، براساس مصالح و منافع ویژه حکومت وقت گزینش یافت؛ به همین دلیل همـ، این شورا پس از تأسیس تاکنون نه موفق به جلب اعتماد مردمـ شد و نه توانست آدرسی برای سر و سامان دهی جهت میانجگیری میان مخالفان مسلح و دولت مبدل گردد.

از طرف دیگر، با وجود انتقادهای مکرر مردمـ نسبت به کارایی و موثریت این شورا و نیز مخالفت‌های مستمر مخالفان مسلح با هویت و موجودیت آن، هنوز همـ این تشکیلـات پابرجاست و در هفته جاری، رئیس و معاونین و برخی دیگر از اعضای جدید آن تعیین شدند. به همین مناسبت، در نوشته پیش رو، تأملی کوتاهی پیرامون این شورا صورت گرفته است.

اهداف شورای عالی صلح

سال‌هـاست که افغانستان درآتش جنگ می‌سوزد؛ آتشی که میلیون‌ها قربانی، کشورویرانه، ملتی فقیر و محتاج و دولت از همـ پاشیده برجای گذاشته است و ازهمین روی، تنها و مهمترین آرزوی شهروندان این کشور را صلح و آرامش تشکیل می‌دهد و فعلـاً صلح برای افغانستانی جماعت، تبدیل به یک رؤیا شده است.

این ضرورت مبرمـ، جمعی را برآن داشت که پس از برگزاری جرگه مشورتی صلح، گامی برای تأمین صلح و ثبات در کشور و مستقل‌تـر از دایره حکومت دنبال کنند که حاصل آن شکل گیری شورای عالی صلح بود؛ این شورا با هدف و انگیزه تأمین صلح و ثبات در افغانستان ایجاد شد هرچند که به دلـایل فوق نتوانست به این مامول دست یابد.

براساس مفاد اولین پیامـ این شورا، تلـاش برای پیدا کردن روزنهٔ برای صلح، هدف آن خوانده شده است: "به تاسی از ارشادات دین مبین اسلـامـ و خواست‌های انسانی مردمـ افغانستان، شورای عالی صلح متعهد است تا در راستای آوردن صلح پایدار به کشور عزیز مان افغانستان تلـاش‌های خود را سرعت بخشد. و در مطابقت به آن تلـاش خواهد نمود تا راه گفتگو با برادران ناراض را باز نماید..."

گذشته و کارنامه شورای عالی صلح

با وجود سپری شدن پنج سال از ایجاد شورای عالی صلح، نمی‌توان دستاورد قابل ذکر برای آن برشمرد؛ هرچند که مسولـان آن همواره اعداد و ارقامی پررنگی را به عنوان دستاورد بر می‌شمارند. بسیاری از مردمـ و تحلیل گران مسایل معتقدند که تمامـ کارکرد این شورا به دادن امتیازات غیر منطقی و نا به صواب به تعداد افراد فرصت طلبی خلـاصه می‌شود که از این شورا باج گرفته‌اند. افرادی که بنامـ مخالف مسلح تفنگ بدست می‌گرفتند و سپس به سفارش و میانجگیری مسولـان محلی شورای عالی صلح، سلـاح‌های خود را به دولت تسلیمـ می‌کردند و امیتازات منقول و غیرمنقول خود را از نمایندگی‌های محلی و مرکزی این شورا بدست می‌آوردند.

از طرف دیگر، این شورا به یک گاو شیر ده برای عده خاص تبدیل شده است؛ اشخاصی که معاشات بالـا و امتیازات قابل ملـاحظه‌ای دریافت می‌کنند و در تلـاش هستند تا به هر شکل ممکن، از موجودیت این شورا دفاع نمایند.

مسلماً در جلب و جذب مخالفان مسلح واقعی و در شکل دهی گفتگوها و فراهمـ کردن زمینه‌های آن، همـ نقشی نداشته وحتی گاهی از روابط میان مخالفان مسلح با کشورهای دیگر و حتی دولت افغانستان نیز بیخبر بوده است.

مخالفان مسلح نیز تاکنون موجودیت این شورا را قبول نکرده‌اند و آن را به رسمیت نمی‌شناسند. مردمـ نیز اعتمادی به این شورا نداشته و ندارند و اکثراً کارکرد آن را تبلیغاتی و ناموثر می‌دانند. از لحاظ مالی نیز یکی از تشکیلـات پرمصرف در افغانستان به حساب می‌رود و گفته می‌شود از زمان تأسیس تاکنون، حدود هشتصد میلیون دالر مصرف داشته است. تشکیلـات و اعضای این شورا نیز براساس مصالح دولت و به منظور راضی ساختن رجال برجسته انتصاب شده‌اند نه براساس ضرورت‌ها و نیازهای کشور و جامعه. اکثریت قریب به اتفاق افراد و اشخاصی که اقلـاً در رده‌های عالی این شورا منصوب شدند، کسانی بوده و هستند که یا خود سالها با طالبان درگیری نظامی داشته‌اند و یا اینکه طالبان از آنها کینه‌های عمیق در دل داشته و دارند.

برخورد حکومت‌های گذشته در قبال شورای عالی صلح و نحوهٔ گزینش اعضای آن، به خوبی نشان می‌دهد که برخلـاف شعارها و حرکت‌ها، در پشت پرده و در عمل مقامات برای رسیدن به صلح از طریق این شورا اعتقادی ندارند و خیلی‌ها تلـاش داشتند تا از نمد فراهمـ شده برای خویش کلـاهی بدوزند و بس.

منبع: پیامـ آفتاب*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان