1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/12/2 - 09:44:57
تعداد بازدید: 814
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

قیامـ سومـ حوت؛ نقطه عطف در تاریخ مبارزات مردمـ افغانستان
قیامـ سومـ حوت؛ نقطه عطف در تاریخ مبارزات مردمـ افغانستان

قبل از اینكه در مورد چگونگی و عوامل قیامـ مرد كابل در سومـ حوت 1358 پرداخته شود، لـازمـ است كه اندكی به تحلیل وضع سیاسی حاكمـ در جامعه آن روزی افغانستان  توجه شود زیرا درروشنائی اوضاع سیاسی و اجتماعی آن زمان است كه بهتر میتوان به علل قیامـ مردمـ كابل پی برد. درنیمه دومـ دهه پنجاه سالهای 1357-1360 افغانستان شاهد تحولـات عظیمـ بود. كه همین تحولـات باعث تباهی و ویرانی و جنگ سه دهه در افغانستان شد. سر آغاز این تحول كودتائی بود كه توسط حزب خلق و پرچمـ به حمایت مستقیمـ و همه جانبه اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق به وقوع پیوست و در اثر آن رژیمـ جمهوری محمد داود كه خود با كودتا روی كار آمده بود از میان رفت و رژیمـ نوین بر بنیاد ایدئولوژی ماركسیستی روی كار آمد.

رژیمـ نوبنیاد كمونیستی در شرایطی از اوضاع سیاسی  واجتماعی به قدرت رسید كه افغانستان تازه میخواست بر اساس ماستر پلـان‌هـای كه در دوران داود خان روی دست گرفته شده بود، در مسیر انكشاف و پیشرفت قدمـ بگذارد. داود خان  در آغاز كه در برابر اعضای بلند پایه حزب خلق وپرچمـ از خود انعطاف نشان داده بود همین امر باعث گردید كه طرفداران شوروی سابق در درون ارتش افغانستان رخنه نموده  و زمینه كودتا را فراهمـ ساخت، این از یكطرف و از جانب دیگر چرخش یكصدو هشتاد درجه‌ای داود خان بطور ناگهانی از نیروهای حزب خلق و پرچمـ و اتخاذ سیاست همسو با غرب در روند كودتا سرعت بخشید. داود برای آنكه بتواند این چرخش سیاسی را سرعت به بخشد ناگزیربود از اینكه در سطح بین المللی حامیانی برای خود پیداكند از این رو به یك سفر دوره‌ای به كشورهای غربی و منطقه مبادرت ورزید و در ضمن دیدار‌هـا و ملـاقات‌هـا با سران كشور‌هـای غرب و منطقه از جمله ایران و هندوستان تلـاش كرد تا حمایت این كشور‌هـا را در مورد افغانستان جلب نماید و تا حدودی به این منظور موفق همـ شده بود.

موضوع دیگری كه داودخان در سرداشت این بود كه بعد از بازگشت از این سفر آن عده از سران حزب خلق و پرچمـ را كه در درون حكومت نفوذ نموده بودند از قدرت تجرید كند ولی حزب و همچنان اتحاد جماهیر شوروی متوجه این امر شده بود. قبل از آنكه حكومت افغانستان دست به اقدامـ بزند، شوروی سابق توسط ایادی وابسته به خود نظامـ داودی را ذریعه كودتا از میان برداشت و"نظامـ جمهوری دموكراتیك خلق" را اعلـامـ نمود.

دولت مردان خلق و پرچمـ كه مست باده پیروزی بودند، بلـا فاصله به خیال خامـ خود به اصلـاحات دموكراتیك دست زدند!؟ و بر بنیاد آن اولین اقدامـ را از زندانی ساختن روشنفكران غیروابسته به حزب خلق و پرچمـ دارای هر نوع اندیشه‌ای كه بودند آغاز نمودند. اقدامات دست نشانده‌هـای مسكو تنها به زندانی ساختن آزادگان و اندیشمندان دینی ملی و شكنجه‌هـای قرون وسطائی خلـاصه نمی شد، بلكه دستگاه جهنمی و مخوف پلیس حزبی به همین خاطر در بین مردمـ عادی همـ سرویس مخوف استخباراتی را فعال نموده و باور‌هـای دینی مردمـ را نیز مورد حمله قرار داده و علمای دینی را روانه زندان نمودند. نظامـ كودتا چنان جو خفقان و وحشت را در جامعه به بهانه حاكمیت پرولتاریا ایجاد نموده بود كه حتی مردمـ و خانواده‌هـا در درون خانه‌هـای خود همـ میترسیدند. و جرأت اظهار نظر نداشتند. و هر آنچه كه با اندیشه حاكمان وابسته به شوروی همسوئی نداشت با قساوت و بیرحمی مورد حمله قرار میگرفت. جو رعب و وحشت و استبداد حزبی از یكطرف، دخالت‌هـا و اشغال نظامی افغانستان توسط شوروی سابق از طرف دیگر هر روز زمینه نارضایتی و قیامـ عمومی مردمـ را فراهمـ میساخت. مردمـ هر روزی كه میگذشت از ظلمـ و وحشت نظامـ كودتا به تنگ میآمدند و در كوشش فرصت‌هـای مناسب میشدند كه بتوانند علیه بدرفتاری‌هـای رژیمـ دست به مبارزه بزنند. و صدای انزجار و نارضایتی شان را به گوش جهانیان برسانند. و به مردمـ دنیا بیفهمانند آن چیزیكه در افغانستان میگذرد نه برای نجات مردمـ بلكه در جهت ضد منافع مردمـ جریان دارد. استبداد و برخوردهای قشری و ضد دینی نیروهای تازه به دوران رسیده صبر مردمـ را لبریز ساخت و از گوشه و كنار افغانستان قیامـ‌هـای مردمی آغاز شد به هر اندازه‌ای كه دامنه قیامـ مردمـ علیه رژیمـ كودتا وسعت مییافت به همان اندازه به اذیت وآزارمردمـ توسط عمال رژیمـ نیز افزوده میگشت. تا اینكه قیامـ‌هـای مردمی در گوشه وكنار افغانستان شروع شد. كه قیامـ مردمـ كابل در چوكات خیزش ملی مردمـ افغانستن یك نقطه عطف در تاریخ مبارزات مردمـ این سرزمین به حساب میآید. مردمـ كابل در اثرقساوت وبیرحمی عمال حكومت كودتا برای یك قیامـ وسیعتر زمینه سازی نموده وآماده میشدند تااینكه این روز فرارسید و قیامـ مردمـ كابل كه درآغازاز چنداول شروع شده بود كمـ كمـ در سطح شهر كابل گسترش یافت. و در روز سومـ حوت 1358  به اوج خود رسید.

مردمـ كابل در شبها بر بالـای بامهای خانه‌هـای خود رفته اعتراض خود را علیه نظامـ كودتا و حضور غیر قانونی نیروهای شوروی با صدای ا... اكبر نشان دادند. مردمـ با شعار ا... اكبر نشان دادند نظامی كه بر بنیاد اصول غیر اسلـامی در كشور ما روی كار باشد را قبول ندارند. قیامـ مردمـ از سطح شعار فراتر رفته و در روز سومـ حوت در عمل تحقق یافت، مردمـ مسلمان كابل در این روز به جاده‌هـا و سرك‌هـا آمده و تظاهرات وسیع و آرامی را به راه انداختند تا با حركت و اعتراضات مسالمت آمیز به دولت مردان وقت پیامـ بدهند كه ظلمـ تان به اوج خود رسیده وما دیگر نمی خواهیمـ كه زیر بار ظلمـ تان باشیمـ و نمی خواهیمـ كه چكمه پوشان سرخ برمقدرات ما حكومت كنند. تظاهرات مردمـ با حضور متعلمین  مكاتب در صفوف مردمـ شكوه بیشتر یافته و دامنه دار‌تـر شد.

خیزش مردمـ كابل از دوجنبه ایدئولوژیكی و جهت گیری سیاسی برخوردار بود. مردمـ كابل برای اولین بار كوشش نمودند كه از حق اظهار نظر خود در مورد آن چیزیكه میخواهند و آن چیزی را كه نمی خواهند، استفاده كنند و این كار را با راه انداختن تظاهرات آرامـ و مسالمت آمیز آغاز نمودند. در سومـ حوت 1358 مردمـ با دست خالی بدون سلـاح از خانه‌هـای خود، در جاده‌هـا و سرك‌هـا آمدند و علیه نظامـ كودتا و سلطه شوروی سابق دست به تظاهرات زدند. اما این خیزش مسالمت آمیز از سوی دولتیان وقت با سلـاح و گلوله پاسخ داده شد. مردمـ در این روز قربانی دادند تا در برابر زورگوئی‌هـا و ستمـ‌هـای رژیمـ نه بگویند، شهید دادند تا به روسها و ایادی دست نشانده شان تفهیمـ نمایند كه افغانستان جائی برای خرسان قطبی نیست. بلكه افغانستان مأمن دلیر مردان و شیر زنانی است كه نمی گذارند سرنوشت حاكمیت ملی شان توسط یك قدرت تجاوز گر رقمـ زده شود. و نمی گذارند در جامعه‌ای كه صدای دلنشین ا... اكبر از بلندای مناره‌هـای مساجدش بلند است، مركز فریاد شعارهای ضد دینی و ضد میهنی شود.

سومـ حوت 1358 نقطه عطفی در تاریخ ملتی است كه همواره در گذر تاریخ پوزه تجاوزگران و بیگانگان را به خاك ذلت مالیده اند. ودرسی بزرگی به همه تجاوزگران وسلطه طلبان داده اند كه باید عبرت بگیرند كه بازور ماشین جهنمی وپیشرفته جنگی میتوان استقلـال یك كشوررا زیرپا كرد و آزادی‌هـای مردمـ یك سرزمین را سلب نمود اما نمی توان این وضعیت را برای همیشه وثابت نگهداشت. این واقعیت را سرگذشت مبارزات ملت‌هـای آزاده جهان ازجمله جنبشهای تاریخی وملی مردمـ افغانستان بخوبی نشان میدهد و قیامـ سومـ حوت مردمـ در كابل اگرچه توأمـ بود باشهادت وزخمی شدن بیشماری ازخواهران وبرادران ما اما همین قیامـ زمینه ساز شكست ارتش تا دندان مسلح شوروی سابق و باعث شكست عمال وایادی اش در افغانستان گردید.

گرامی باد یاد وخاطره شهدا وآزادمردان ودلیرزنان قیامـ سومـ حوت 1358 مردمـ كابل.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان