1398-4-26     2019-7-17     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/12/2 - 09:41:40
تعداد بازدید: 534
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

صلح در افغانستان؛ از آرزو تا واقعیت
صلح در افغانستان؛ از آرزو تا واقعیت

جنگ افغانستان، یک عنصر قوی منطقه‌ای، چند وجهی و پیچیده است. ماهیت فزاینده منطقه‌ای جنگ مذكور، این پتانسیل را دارد تا کل منطقه را دچار بیثباتی نماید.

حمله ارتش سرخ به افغانستان آخرین جنگ بزرگ قرن بیستمـ بود که سبب ایجاد تحولـات گسترده‌ای در جهان گردید؛ همـ چنین نخستین جنگ تأثیرگذار قرن بیست و یکمـ نیز با حمله امریکا به افغانستان رخ داد.

در این راستا میتوان تصور كرد كه  جنگ کنونی در افغانستان و کشور‌های اسلـامی؛ جنگ مافیای استخباراتی کشورهای خارجی در راستای کسب قدرت و سلطه، مهار ثروت مسلمانان و از همه مهمـ‌تـر در راستای  "اسلـامـ هراسی" صورت میگیرد.

در محاسبات جنگ و صلح افغانستان، بازیگران جدید، متغییرهای جدید و خطرات بالـا وجود دارد. ظهور داعش، جنگ قدرت در درون طالبان، افزایش جرمـ و جنایت و منطقه‌ای شدن جنگ، قوانین جنگ در داخل  افغانستان و فراتر از آن را تغییر داده است. اینك ثبات و شکوفایی آسیای مرکزی و جنوبی با ثبات و امنیت در افغانستان و بالعكس به همـ گره خورده است.

چنان چه "طالبان"  نخست برای مبارزه با ارتش سرخ و سپس ناامن کردن افغانستان و منطقه، از سوی انگلیسی‌هـا طراحی و فعال گردید، همكاری پاكستان، حمایت مالی اعراب به رهبری آل سعود، مدیریت و هدایت غرب، موجبات تحرك، گسترش و  تداومـ فعالیت‌هـای  گرو‌هـای طالبان و شورشی  افراطی را فراهمـ آوردند.

اینك  نیز "داعش" به عنوان گروه فرا منطقه‏ای و فراملی، همـ در نقش تهدید کننده  امنیت حکومت افغانستان  و همـ تهدید کننده جدی مشروعیت و قلمرو نفوذ گروه طالبان ظاهر گردیده است. شبكه القاعده علی رغمـ تضعیف، اینك  از تنش میان گروه طالبان و داعش سود جسته و در صدد سربازگیری مجدد در افغانستان است.

امریکایی‌ها با شعار مبارزه علیه تروریسمـ به افغانستان حمله كردند؛ اما اینک تروریسمـ رشد داشته و باعث گسترش  مواد مخدر در افغانستان نیز گردیدند. یکی از اشتباه‌ترین سیاست‌های غربی‌هـا در قبال طالبان،  حمایت از رهبران این گروه بود که بقای منافع خود را در حمایت از این افراد می‌دیدند، در حالیکه گروه طالبان با رهبری چندین فرمانده محلی که همه قوی و با نفوذ هستند، اداره می‌شود.

در حالی كه جمهوری اسلـامی افغانستان، به عنوان یک کشور در حال گذار در حل و فصل مسائل امنیتی و منطقه‌ای خود، به همراهانی قابل اعتماد نیاز دارد، چنین مینماید كه نظامیان خارجی  افغانستان را ترک نخواهند كرد، حال آنکه میدان نبرد رقابتی جدیدی میان امریکا و روسیه در افغانستان گشوده خواهد شد. تبعات و پیامد دخالت احتمالی روس‌ها در جنگ افغانستان در فضای تعارض و دشمنی شدید با امریکا، ناتو، متحدین عرب اش در منطقه، برای مردمـ مسلمان افغانستان و كشور‌هـای همسایه و منطقه بسیار پیچیده و پر هزینه خواهد گردید.

منطقه شاهد ظهور قدرت‌های جدید است و امریکا به دنبال اعمال فشار بر این قدرت‌ها است، در این میان تدوامـ جنگ در افغانستان،  یکی از اهرمـ‌های فشار امریکا بر این قدرت‌های نوظهور است.  تحولـات سال جاری، امریکا وکشورهای منطقه را متقاعدکردکه با فشار بر پاکستان زمینۀ گفت‌وگوهای صلح فراهمـ گردد. گویا تعاملـات دولت وحدت ملی افغانستان با هندوستان، روسیه و ایران حاوی پیامـ‌هـایی است که امریكا و پاکستان را ظاهراً تحت فشار قرار داده است.

اگر یک اجماع منطقه‌ای با تاکید ویژه بر نقش پاکستان و عربستان سعودی در پایان دادن به صدور افراط گرایی به افغانستان شکل نگیرد، صلح مبهمـ باقی خواهد ماند.  برای تضمین و شفایت مذاکره و همـ چنین صداقت پاکستان، اامریکا و چین  نقش گزینه معتبر را ایفاء خواهند كرد.

تجارب چهارده سال گذشته نشان داد كه حضور نیروهای خارجی در افغانستان مانع اصلی  برای تحقق صلح است. حفظ طالبان و تداومـ جنگ، ضمن تامین منافع غرب و پاکستان، به مثابه ابزاری برای مهار رقبای داخلی و خشنودی غربی‌هـا است که مردمـ افغانستان را به ناگزیری مفرط میكشاند؛ همان راهی که منجر به تشکیل دولت وحدت ملی شد. اما حکومت وحدت ملی  نیز تعریف واحدی از صلح در افغانستان ندارد و  در مجموع از طالبان می‌خواهند که سلـاح‌های خود را بر زمین بگذارند، اما این درخواست را معمولـاً طرف شکست خورده میپذیرد؛ حال آن كه طالبان خود را پیروز میدان جنگ می‌داند و معتقدند که ناتو را در افغانستان شکست داده‌اند.

براین اساس مذاكرات صلح  بین دولت وحدت ملی با طالبان میتواند به تفتیك و مشخص شدن گروه‌هـای صلح طلب و مخالف صلح، شکل گیری اعتماد میان مسئولین دو كشور و همكاری‌هـای جدی برای همگرایی منطقه‏‌ای منجر گردد. اگر نمایندگان امریکا، چین و نیز سازمان ملل‌متحد به عنوان ناظر مذاكرات و بازرس تصمیمات متخذه نقشی فعال به عهده گیرند، امید به برقراری صلح افزایش خواهد یافت.

اینك چنین مینماید كه "اختر  منصور" بهترین شانس افغانستان در بیش از یک دهه گذشته برای دستیابی به توافق است. وی یک پراگماتیست است که به عنوان وزیر حمل و نقل هوایی طالبان، کمونیست‌ها را برای فعال نگه داشتن ناوگان هواپیمایی استخدامـ كرد. وی گفته است که امکان دارد نظامـ دموکراتیک در افغانستان را بپذیرد.

البته تغییر برخی مواضع و ادعا‌هـا از سوی سیاست خارجی افغانستان و یا اعمال فشارهای بین المللی، بویژه از سوی امریكا بر پاكستان و عربستان، جهت عدمـ حمایت از گروههای رادیكال و تروریستی میتواند تا حدی  به تقلیل تنش‌هـا منجر گردد.

مسلما تا زمانی که افغانستان، به تدوین یک استراتژی کلـان و راهبردی در خصوص نحوه همکاری با کشورهای همسایه، منطقه و قدرت‌هـای بین المللی نپردازد و از سیاست نگاه به امروز به جای راهبرد آینده‌نگری استفاده کند، هیچگاه از دامی که سلطه گران منطقه‌ای و بین المللی پهن کرده اند رهایی نخواهد یافت.

واقعیت این است كه برقراری امنیت و ثبات در افغانستان نه تنها برای مردمـ این کشور نیازی اساسی تلقی میگردد، بلكه تاثیر مستقیمی بر شرایط کشورهای همسایه نیز داشته و دستاوردی جمعی محسوب میشود، اما به نظر میرسد این مهمـ نمی تواند از درون تعارضات جاری که میان طرفهای مختلف داخلی و  كشور‌هـای خارجی وجود دارد، بدین آسانی و زود هنگامـ حاصل گردد. 

اما با لحاظ همه مسایل راهبردی ژئوپلیتیکی و ژئو اكونومی، هیچ قدرت یا کشوری نمی‌تواند با تسلط بر افغانستان و یا تحت فشار قرار دادن حكومت افغانستان، ساختار امنیتی منطقه را تغییر دهد وخواسته‌هـایش را بر مردمـ مسلمان افغانستان دیكته و تحمیل نماید.  

نویسنده: احمد مرجانی نژاد*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان