1397-8-23     2018-11-14     بروز شده در: 1397/8/22 - 19:13:19      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

ویژه نامه شهادت امامـ رضا(ع)

«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریمـ ایران

سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/11/23 - 09:58:0
تعداد بازدید: 585
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بسترهای مورد نیاز صلح دولت کابل با طالبان
بسترهای مورد نیاز صلح دولت کابل با طالبان

فرزاد رمضانی بونش/پژوهشگر و کارشناس مسائل منطقه/

ارسالی برای روزنامه انصار

اخیرا سومین دور از نشست‌هـای برقراری صلح در افغانستان با حضور نمایندگان ۴ کشور امریکا، چین، افغانستان و پاکستان در (اسلـامـ آباد) برگزار شد. در واقع این نشست‌هـا در راستای ترسیمـ (نقشه‌راه) برای مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه طالبان است. اما به راستی بسترهای کافی برای برقراری صلح دولت کابل با طالبان وجود دارد؟ نوشتار زیر به بررسی بسترهای مورد نیاز برای صلح دولت کابل با طالبان میپردازد. در این راستا اگر نگاهی به روند صلح دولت کابل با طالبان داشته باشیمـ باید گفت این امر نیاز به  بسترهای متعدد و گوناگونی بریا سرانجامـ یافتن دارد.

نخست آنکه از یک سو نوع بازیگری و شرایط طالبان در روند صلح با نوسان‌هـایی همراه است. به عبارت دیگر  از یک سو در پی اعلـامـ مرگ ملـا عمر، رهبر پیشین طالبان یکی از بزرگترین موانع بر سر راه صلح نقش اختلـافات درونی طالبان درباره توافق صلح در کشور است. یعنی درگیری میان حامیان و مخالفان ملـا اختر منصور در گروه طالبان افغانستان همچنان وجود داشته و نیاز به دوره‌ای برای دستیابی به جبهه متحد در داخل طالبان برای دستیابی به موفقیت مذاکرات صلح آینده است. در همین راستا از سوی گروه‌های انشعابی تعدادی از اعضای ناراضی طالبان به داعش، پیوسته‌اند. به عبارت دیگر در واقع طالبان کنونی مشروعیت دور نخست مذاکرات را نداشته و در بین همه طالبان همـ مرکزیت پیشین وجود ندارد. بنابراین اختلـاف بین گروه‌های طالبان بزرگترین مانع برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح است و باید موضع گیری شخصیتهایی چون ملـا رسول و طرفدارانش، ملـا منصور و شورای کویته را در توافق احتمالی با کابل را همراستا کرد. در واقع نوع اختلـافات کنونی  جناح‌هـا و شخصیت‌هـای موثر طالبان در مورد دست کشیدن از پیش شرط‌هـایشان برای پایان دادن به درگیری‌ها در افغانستان و پیوستن به مذاکرات، چگونگی تعدیل پیش شرط‌هـایی چون مذاکره مستقیمـ با واشنگتن، خروج از لیست سیاه سازمان ملل، آزادی زندانیان سیاسی طالبان، کنترل هلمند و... مهمـ بوده و اتحاد طالبان و موضع مشترک آنها در روند صلح نیازی اساسی است و در صورت نزدیک شدن دسته‌های درونی گروه طالبان افغانستان آنها میتوانند با صدایی یگانه در سرانجامـ صلح افغانستان شرکت کنند و نتیجه را نیز  مورد تایید قرار دهند.

دومـ آنکه تامین صلح و امنیت در افغانستان تنها در گرو گفتگو با طالبان نیست و بسترهایی برای موافقت بازیگران منطقه‌ای و جهانی در مورد نیاز است. یعنی با توجه به منافع کشورهایی همسایه، غربی، اروپایی، اعضای شانگهای و نفوذ کشورهایی چون پاکستان، عربستان، قطر و برخی دیگر از کشورهای عربی در بین بدنه طالبان عملـا این بازیگران نیز تاحدی بر نوع نگرش طالبان در مورد صلح با دولت تاثیر میگذارند و تامین نظر آنها یا بخش زیادی از آنها خود میتواند بسترهایی را برای صلح در کشور فراهمـ کند. در این بین از یک سو هر چند پاکستان اعلـامـ کرده است خواستار صلح در افغانستان است تا برای بحران دنباله‌دار ناامنی در افغانستان راه حل مسالمت‌آمیزی پیدا شود، اما به نگاه  بسیاری چندان نمیتوان به تعهد پاکستان دلخوش بود. در واقع پاکستانیها معتقدند هر گونه صلح باید هماهنگ با منافع ملی آنان باشد و سیاست دوگانه پاكستان در قبال گروه‌های طالبان‌ نیز باید هماهنگ با روند صلح باشد. در این بین از نگاه بسیاری از رهبران افغانستانی مدیریت و هدایت رهبری گروه طالبان از سوی جنرال‌هـای پاکستان تحقق مییابد و مذاکرات صلح نیازمند تامین منافع آنان است. 

در بعد دیگری بازیگران جهانی و منطقه‌ای در روند مذاکرات صلح گروه‌هـای افراط با کابل باید همراستا با روند صلح و یا  حداقل واگرا با این روند نباشند. در این میان باید گفت دخالت کشورهای خارجی و بازیگران غربی و عربی افغانستان از حضور خویش در افغانستان توقعات و انتظاراتی را خواهند داشت و  این امر بر چگونگی دستیابی به روند صلح اثر گذار خواهد بود.  در همین راستا جدا از وابستگی بخشی از مخالفین مسلح به کشور‌هـای خارجی از جمله سازمان‌هـای استخباراتی و نیز حضور جنگجویان خارجی درمیان مخالفان مسلح، نوع کنشگری ناتو و امریکا در دستیابی به صلح مهمـ است و عملـا در شرایطی به صلح در افغانستان دست خواهیمـ یافت که رویکرد و سیاست عملی بازیگران خارجی با دسترسی به صلح در افغانستان همراستا باشد. به عنوان نمونه در حالی که مخالفان مسلح دولت با تمامـ وجود مخالف حضور نیروهای خارجی در افغانستان هستند و حضور نیروهای خارجی، پایگاههای خارجی وابستگی حکومت به کمکهای خارجی در افغانستان باعث شده است که صلح  در افغانستان به نوعی گروگان غربی‌هـا  باشد.

سومـ آنکه هر چند با آغاز ریاست جمهوری اشرف غنی وی در نخستین سخنرانی‌ در کنگره امریکا گفت که دولت او از موضع قدرت با طالبان گفتگو می‌کند و طالبان باید انتخاب کنند که می‌خواهند القاعده باشند، یا افغان. اما باید گفت بستر مهمـ و پیش نیاز رسیدن به صلح در افغانستان هماهنگی ملی سیاست مداران و جریان‌هـای دخیل در کشور در نگاه به مساله  صلح است. در این میان باید گفت برای دستیابی به صلح باید نگاه‌هـای متفاوت و حتی متضاد و سیاست‌ها و روش‌های متناقض و غیر قابل پیش بینی حکومت به روند صلح و مخالفان مسلح وجود نداشته باشد و نوعی اجماع سیاسی برای چگونگی گفتگوها، میزان سهمـ دادن و مشارکت مخالفان مسلح در روند سیاسی، نحوه‌ی برخورد با مخالفان مسلح متهمـ، توقف خشونتهای طالبان، اصلـاح یا تثبیت قانون اساسی، ادغامـ طالبان در حکومت، جداسازی طالبان افغانی و غیرافغانی و... در بین بدنه دولت وحدت ملی وجود داشته باشد. گذشته از این نیز باید دانست که احزاب سیاسی و نیروهای مخالف طالبان در افغانستان نیز باید مذاکره با طالبان را همراهی کرده و با حل نقطه نظرات و اختلـافات در مورد نوع نگاه به روند صلح و امتیازدهی به طالبان با دولت نگاهی بدبینانه به رویکردهای دولت در مورد مذاکره نداشته باشند. در بعد دیگری آنچه مشخص است افغانستان از کشورهای فقیر دنیا بوده و فساد اداری، بیسوادی، سیاست‌هـای  نادرست و اشتباه اقتصادی و اجتماعی و... به نوبه خود مانع دسترسی به صلح شده است. به عبارت دیگر عدمـ توسعه نیافتگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش مهمی در دستیابی به  صلح در افغانستان دارند و حل این موضع نیز میتواند تا حد زیادی دور باطل ناامنی را متوقف کند.

 

 *
*

*نیز بخوانید

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟


ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)


مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ


کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان