1399-7-1     2020-9-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/11/23 - 09:56:0
تعداد بازدید: 818
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آیا دموکراسی پیش‌نیاز توسعه است؟
آیا دموکراسی پیش‌نیاز توسعه است؟

راهی که غرب در توسعه پیموده، راهی منحصربه‌فرد و محصول شرایط خاص تاریخی بوده که تکرار آن بعید و شاید غیرممکن است. بنابراین توسعه با مدل غربی و مبتنی بر چارچوب‌های فرهنگ غربی را نمی‌توان بدون تأمل در نقاط ضعف و قوت،‌ شرایط متفاوت جوامع مختلف و امکانات موجود در هر جامعه پذیرفت و به تقلید کورکورانه از آن پرداخت.

بی‌شک یکی از دغدغه‌های کشورهای مختلف، توسعه و رشد است. نحوه‌ی مواجهه با نظریه‌ها و تجارب توسعه در کشورهای غربی، یکی از چالش‌های اصلی سیاست‌گذاری توسعه در کشورهای جهان سومـ بوده است. بعد از جنگ جهانی دومـ تا به امروز، اندیشمندان غربی در پی آن بوده‌اند که الگوی توسعه مطابق با مبانی و نظریه‌های خود را در جهان ترویج کنند تا راه نفوذشان در مناطق گوناگون هموار شود.

اکنون قریب به یک قرن است که پیشگامان توسعه در کشورهای جهان سومـ، مکاتب تجویزی توسعه‌ی غربی را آگاهانه یا ناآگاهانه، الگوی خود قرار داده‌اند. این در حالی است که (تجربه‌ی کشورهای در حال توسعه در این سال‌ها نشان داده است که بدون شک توسعه و رشد در هر جامعه‌ای، برمبنای الگو و معیاری مطابق با مبانی بومی و اعتقادی آن جامعه رخ می‌دهد.)

 در کنار این امر، یکی از اصلی‌ترین سؤالـاتی که متفکران توسعه در نظریات و رویکردهای مختلف در پی پاسخ به آن هستند، تقدمـ یا تأخر در اولویت‌بندی توسعه و دموکراسی، در فرایند گذار به توسعه‌یافتگی است. سؤال در مورد اینکه آیا دموکراسی منجر به توسعه‌ی اقتصادی خواهد شد یا توسعه‌ی اقتصادی زمینه‌ساز ایجاد دموکراسی می‌گردد، گاه مهمـ‌ترین سؤال در فرایند گذار کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود.

 بنابراین در این نوشتار، تلـاش داریمـ به‌طور مختصر به تقدمـ و تأخر توسعه و دموکراسی در کشورهای توسعه‌یافته بپردازیمـ و به این سؤالـات پاسخ دهیمـ که آیا دموکراسی پیش‌نیاز پیشرفت درون‌زای اقتصادی است؟ در گذار به‌سمت توسعه‌یافتگی در کشورهای جهان سومـ و براساس الگوهای تجویزی توسعه‌ی غربی، آیا گسترش توسعه و دموکراسی به‌اجبار و بدون توجه به فرهنگ و مقتضیات بومی آن جوامع، امکان‌پذیر است؟ و مشروط ساختن کمک‌های توسعه‌ای به کشورهای در حال توسعه و جهان سومـ، چه تبعاتی برای این کشورها به‌دنبال داشته است؟

 توسعه و دموکراسی در کشورهای توسعه‌یافته

 مطالعه‌ی ادبیات موجود در مورد ارتباط دموکراسی و توسعه‌ی اقتصادی نشان‌دهنده‌ی وجود سه دیدگاه در باب ارتباط دموکراسی و توسعه‌ی اقتصادی است.

1-عده‌ای قائل به این هستند که توسعه‌ی اقتصادی لـازمه‌ی رسیدن به دموکراسی است. در اینجا توسعه‌ی اقتصادی از طریق شکل‌دهی به طبقه‌ی متوسط یا از طریق انجامـ تغییرات فرهنگی، منجر به شکل‌گیری دموکراسی می‌شود.

2- گروهی نیز بر این باورند که دموکراسی لـازمه‌ی رسیدن به سطوح بالـاتر توسعه‌ی اقتصادی را فراهمـ می‌کند؛ به شرط آنکه درک ما از توسعه‌ی اقتصادی، محدود به رشد اقتصادی نباشد.

3- گروه سومـ نیز معتقدند که دموکراسی و توسعه‌ی اقتصادی دو روی یک سکه هستند و تحقق توسعه به‌منزله‌ی محقق شدن وجوهی از دموکراسی نیز هست.

در همین ارتباط، بررسی سیر توسعه‌یافتگی در کشورهای اروپایی و غربی نشان‌دهنده‌ی آن است که ابتدا تغییرات فرهنگی در قالب رنسانس فرهنگی و تحول اندیشه‌ی انسان غربی اتفاق می‌افتد و پیامد آن ابتدا رنسانس اقتصادی-صنعتی و سپس تحولـات عمیق اجتماعی در قالب تولد و تنومند شدن عرصه‌ی عمومی و برقراری لیبرال‌دموکراسی در غرب است.

 در کنار کشورهای توسعه‌یافته‌ی غربی، کشورهایی همـ هستند که از توسعه برخوردارند، ولی از دموکراسی بهره چندانی نبرده‌اند. چین مثال خوبی در این زمینه است. چین برنامه‌های توسعه‌ای را با توجه به خصوصیات فرهنگی خود تدوین کرده است. دلیل موفقیت چین، هماهنگ کردن توسعه با ارزش‌های برگرفته از فرهنگ خود بوده است.

 

نکته‌ای که در تحقیقات حول موضوع تقدمـ یا تأخر توسعه معمولـاً مغفول می‌ماند، آن است که بسیاری از دولت‌هایی که مبانی دموکراسی غربی پیروی نمی‌کنند نیز می‌توانند در سایه‌ی پی افکندن یک بوروکراسی منزه، منسجمـ و کارآمد، نهادهای اقتصاد بازار را برپا دارند و سیاست‌های اقتصادی و صنعتی مناسب را اتخاذ نمایند و گامـ در راه رشد درازمدت اقتصادی بگذارند و نشان دهند که الزاماً دموکراسی پیش‌شرط توسعه‌ی اقتصادی نبوده است.

از سوی دیگر، برخی از پژوهشگران با طرفداری از این نگرش که توسعه زمینه‌ساز دموکراسی می‌شود، اعتقاد دارند که دموکراسی فقط برای کشورهای توسعه‌یافته و دارای درآمد بالـا سودمند است. به اعتقاد آن‌ها، دموکراسی ممکن است اثر مثبتی بر رشد داشته باشد، اما این اثر به مراحل نهایی توسعه و در اصل، کشورهای توسعه‌یافته مربوط است. در همین زمینه، باردهان معتقد است که رشد اقتصادی در کشورهایی مانند کوریای جنوبی و تایوان، در سایه‌ی حکومتی که مبتنی بر دموکراسی غربی نبود، روی داد.

 براساس تجارب تاریخی، به‌طور کلی می‌توان گفت که رابطه‌ی توسعه و دموکراسی همیشه و در همه‌جا نتایج یکسانی به بار نیاورده و بعضاً یکی در مقابل دیگری چالش‌آفرین بوده است. لذا درخصوص اینکه دموکراسی پیش‌شرط توسعه است یا پیامد آن، باید گفت که (این مسئله به شرایط جامعه و مقتضیات بومی و فرهنگی آن بستگی دارد.)

همچنین این نکته را همـ باید مدنظر داشت که هر اقدامی در جهت توسعه، بیش از هر چیز نیازمند امنیت و ثبات سیاسی است. از این‌رو به نظر می‌رسد فارغ از بحث تقدمـ یا تأخر توسعه و دموکراسی و شرایط هر جامعه، مهمـ‌ترین و اولین پیش‌شرط توسعه و دموکراسی در همه‌ی کشورها و همه‌ی اعصار، امنیت بوده است.

 دموکراسی و پیشرفت درون‌زای اقتصادی

  درخصوص بحث از اشکال توسعه، شاهد دو نوع مشخص و نسبی توسعه در جوامع انسانی هستیم:

1- توسعه‌ی درون‌زا، درون‌جوش، موزون و پایدار که برپایه‌ی ضرورت‌ها، نیازها و خواسته‌های ساختاری جامعه رخ می‌دهد.

2- توسعه‌ی برون‌زا، وابسته، ناموزون و ناپایدار که برپایه‌ی ضرورت‌ها، نیازها و خواسته‌های عامل خارجی و یا جامعه‌ی مسلط در جامعه‌ی زیر نفوذ و زیر سلطه رخ می‌دهد و موجب وابستگی ساختاری نظامـ اجتماعی-اقتصادی به جامعه‌ی مسلط می‌شود.

تجربه‌های جهانی نشان می‌دهد که توسعه‌ی واقعی اقتصادی و سیاسی هرگز از طریق فشار از بالـا و الگوبرداری صرف از کشورهای توسعه‌یافته‌ی غربی محقق نخواهد شد و توسعه فرایندی درون‌زاست و برای تغییر کشورهای جهان سومـ، باید بر منابع داخلی تغییر متمرکز بود. بنابراین این حکومت‌ها نیستند که توسعه را محقق می‌کنند، بلکه توسعه به دست مردمی از همه‌ی قشرها و طبقات اجتماعی محقق می‌شود که شایستگی و بلوغ لـازمـ برای نیل به توسعه را پیدا کرده‌اند. همچنین برای دستیابی به توسعه، آزادی و دموکراسی، چشمـ دوختن به اقدامات دیگر دولت‌ها و الگوبرداری صرف از جوامع توسعه‌یافته‌ی غربی، سرابی بیش نیست و ملت‌ها باید با برنامه‌ریزی صحیح و با اتکا به منابع داخلی و فرهنگ خود، راهکارهای مناسب برای دستیابی به اهداف خود را برگزینند.

 کشورهای جهان سومـ که فرایند دولت-ملت‌سازی در آن‌ها همانند کشورهای غربی و به‌درستی صورت نگرفته است، باید متوجه این نکته باشند که الگوهای پیشرفت تابع شرایط بومی و محلی کشورها هستند و پیاده‌سازی مطلق لیبرال‌دموکراسی که در نظریات تجویزی توسعه‌ی غرب مستتر است، بدون توجه به بومی‌سازی الگوهای توسعه، شاید در کوتاه‌مدت موفقیت‌هایی را به‌صورت متزلزل بروز دهد، اما در درازمدت خروجی آن بی‌ثباتی سیاسی یا اقتصادی و شکل‌گیری حکومت‌های مستبد خواهد بود و کل فرایند توسعه در این کشورها زیر سؤال خواهد رفت؛ امری که امروزه در بسیاری از کشورهای آفریقایی، شاهد آن هستیمـ. اگر بومی‌سازی را انطباق الگوها و روش‌های بیرونی توسعه با شرایط درونی جامعه‌ی محلی و تقویت الگوها و روش‌های بومی متناسب با جریان توسعه بدانیمـ، می‌تواند به توانمندسازی آن کشورها کمک نماید.

 در کشورهای جهان سومـ، اجرای موفقیت‌آمیز هر مدل توسعه باید در کنار استفاده از دستاوردهای مثبت کشورهای توسعه‌یافته که سازگار با شرایط بومی و فرهنگی خود است، مبتنی بر سیاست‌های خاص و متکی بر توانمندی‌های داخلی نیز باشد؛ یعنی اجرای مدل توسعه در چارچوب ارزش‌هایی تعیین‌شده و با کمک آن‌ها باید به مرحله‌ی اجرا درآید.

 فرهنگ و توسعه در کشورهای جهان سوم

 عامل فرهنگ و زیرساخت‌های فرهنگی از جایگاه ویژه‌ای در توسعه‌ی اقتصادی و سیاسی برخوردار است. بی‌توجهی و کمـ‌توجهی به آن، برنامه‌های توسعه را با ناکامی مواجه خواهد ساخت. با توجه به تفاوت جوامع مختلف در وضعیت موجود و با عنایت به این نکته که وضعیت مطلوب هر جامعه‌ای متناسب با مبانی معرفتی، فرهنگی، فلسفی، اخلـاقی و ایدئولوژیک آن جامعه تعریف می‌شود، می‌توان ادعا کرد که وضعیت مطلوب جوامع مختلف با همـ متفاوت است. این سخن به این معناست که هیچ برنامه و الگوی پیشرفتی تعمیمـ‌پذیر نیست و نمی‌توان نسخه‌ی آن را دقیقاً برای فرهنگ و کشوری دیگر پیچید.

 براساس تجارب تاریخی و واقعیت‌های موجود، مشاهده می‌شود که اغلب کشورهای در حال توسعه با ملـاحظه‌ی عناصر فرهنگی در فرهنگ غرب، آن‌ها را برای کشورهای خود ضروری دانسته‌اند، ولی حقایق موجود در کشورهای جهان سومـ مؤید آن است که این کشورها به‌دلیل تقلید بی‌ضابطه از الگوهای فرهنگی غرب و بدون توجه به منافع و اصول فرهنگ خود، راه خود را برای رسیدن به توسعه‌ ناهموار ساخته‌اند.  بسیاری از عناصر فرهنگی که اکنون در غرب وجود دارد، در شروع فرایند توسعه وجود نداشته و حتی بعضی از آن‌ها حداقل در جوامع توسعه‌نیافته، خاصیت ضدتوسعه‌ای دارند، مانند مصرف‌گرایی. بنابراین تصور جامعه‌ی توسعه‌یافته‌ی غربی، یعنی جامعه‌ای ثروتمند و دموکراتیک، نمی‌تواند یک مدل معنادار یا گروه مرجع برای جوامع جهان سومـ باشد. از سوی دیگر، جهان شاهد است که چگونه برخی از کشورهای آسیایی، بدون تبعیت از مدل‌های غربی و با بهره‌گیری از مدلی متفاوت، توسعه‌ی موفقیت‌آمیزی را تجربه کردند. تجربه‌ی موفق توسعه‌ی اقتصادی در کوریای جنوبی، حاکی از اهمیت لزومـ تحقق بسترهای اخلـاقی و فرهنگ توسعه‌گرا به‌عنوان پیش‌شرط دستیابی به پیشرفت است.

 درخصوص توسعه‌ی سیاسی در جهان سومـ همـ باید اذعان داشت که دموکراسی یک کالـای صادراتی نیست که از غرب به جهان سومـ تجارت شود. در یک جامعه‌ی توسعه‌نیافته، دموکراسی وارداتی، به دولت ضعیف منتهی می‌شود و دولت ضعیف همـ به‌شدت آسیب‌پذیر است. برای مثال، اگر یک واحد سیاسی از رشد فرهنگی لـازمـ برخوردار نباشد، اتخاذ رویکردهای دموکراتیک وارداتی به‌منزله‌ی صدور مجوز هرج‌ومرج است. از این‌رو سیاست‌گذاران جوامع توسعه‌نیافته باید به این نکته توجه داشته باشند که خروجی توسعه‌ی اقتصادی در این کشورها، الزاماً توسعه‌ی سیاسی و ظهور دموکراسی نیست و توسعه‌ی اقتصادی توأمـ با توسعه‌ی سیاسی در کشورهای جهان سومـ، تنها با درک ویژگی‌های فرهنگی آن جوامع و از درون به‌ وقوع می‌پیوندد.

 مشروط کردن کمک به کشورهای جهان سومـ و تلـاش برای توقف توسعه

 1- پیش‌شرط‌های مفهومی توسعه‌یافتگی کشورهای (توسعه‌یافته)

 الف) مفاهیمـ توسعه، ابزارهای صورت‌بندی‌شده‌ی تمدن غرب: مفهومـ توسعه باعث می‌شود که کشورهایی که عنوان پیشرفته دارند، در یک سلسله‌مراتب و به‌صورت سیستماتیک، نیاز کشورهای جهان سومـ را به‌سوی خود جلب کنند تا (کشورهای توسعه‌یافته) به آن‌ها کمک کنند. با توجه به منابع محدود دنیا، نظریات توسعه به‌صورت مستقیمـ یا غیرمستقیمـ این امر را القا می‌کنند که راه درست، راه غرب است و استفاده از زمینه‌های محلی، فرهنگی و تاریخی مردمـ باعث می‌شود تا آن‌ها در جهل مفرط توسعه‌نیافتگی و بی‌ثباتی باقی بمانند. به نظر می‌رسد مفاهیمـ، نظریات و مدل‌های توسعه، اغلب ابزارهای صورت‌بندی‌شده‌ای از منفعت تمدنی و ایدئولوژی حکومتی مطلوب غرب را دربردارند. تعریف وضعیت مخالف توسعه‌یافتگی یا همان توسعه‌نیافته‌ها، گفتمانی استعماری برای تسلط بر دیگران و ایجاد حس برتری بوده است.

 ب) توسعه‌ی استراتژی حفظ هژمونی غرب: بنابراین توسعه یک استراتژی است که هدف آن (حفظ هژمونی غرب) است، زیرا گفتمان توسعه و ایده‌ی اصول ثابت و جهان‌شمول توسعه، روابط مبتنی بر سلطه و بهره‌کشی را عقلـانی می‌کند و در نهایت، تصویری از جوامع غیرغربی عرضه می‌کند که برمبنای آن، این جوامع نیازمند ارشاد و کمک جوامع توسعه‌یافته خواهند بود.

 2- شروط کمک‌های توسعه‌ای؛ مانعی برای پیشرفت کشورهای جهان سوم

 الف) نهادهای مالی غرب و پیش‌شرط‌های اعطای تسهیلـات: در این زمینه، علـاوه بر کمک‌های مستقیمـ کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای جهان سومـ، عمده‌ی کمک‌های توسعه‌ای به این کشورها در قالب کمک‌های دو نهاد اصلی و تعیین‌کننده‌ی روابط مالی بین‌المللی (یعنی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول) و به‌صورت اعطای وامـ صورت می‌پذیرد. اختصاص این کمک‌ها و اعطای وامـ، اغلب با برقراری شروطی همچون ایجاد دموکراسی، تمرکززدایی، استقلـال بانک مرکزی، نحوه‌ی اداره‌ی بنگاه‌های اقتصادی و هر چیزی که بر عملکرد اقتصادی تأثیر می‌گذارد، همراه بوده است که فراتر از وظایف این دو نهاد ارزیابی می‌شود و تبعات اقتصادی فراوانی را برای کشورهای جهان سومـ به‌دنبال داشته است. می‌توان گفت این کمک‌ها، ابزاری برای اعمال فشار و تحمیل سیاست‌های توسعه‌ای مدنظر غرب بر کشورهای در حال ‌توسعه، بدون در نظر گرفتن شرایط سیاسی و فرهنگی و الزامات توسعه‌ای خاص هریک از آن‌ها محسوب می‌شود که روند توسعه‌ی آن‌ها را خواسته یا ناخواسته به عقب می‌اندازد.

 ب) استقراض بستری برای کنترل اقتصاد وامـ‌گیرندگان: برخی از کشورهای جهان سومـ برای توسعه‌ی رفاه اجتماعی و گسترش زیرساخت‌های اقتصادی، به استقراض روی می‌آورند که این امر بسترهای مناسبی برای وامـ‌دهندگان جهت کنترل اقتصاد کشورهای وامـ‌گیرنده فراهمـ می‌سازد و وامـ‌دهندگان استفاده از سیاست‌های نولیبرالی و اقتصاد آزاد در این کشورها را توصیه و تشویق می‌کنند. این در حالی است که کشور‌های پیشرفته و وامـ‌دهنده تا چند دهه پیش، سیاست‌هایی را استفاده می‌کردند که با نص صریح سیاست‌های اقتصاد آزاد همخوانی نداشت و در حال حاضر، آن سیاست‌ها را برای دیگران تابو و غیرکارا می‌دانند. حمایت گسترده‌ی دولتی از صنایع نوپا در بریتانیا و امریکا و سایر اشکال حمایت دولتی در این کشورها بسیار رایج بوده و یکی از عوامل موفقیت و پیشرفت این کشورها نیز استفاده از همین شیوه‌هاست. اما اکنون آن‌ها این نوع حمایت را باعث عقب‌ماندگی کشورها و مغایر با اصول اقتصاد آزاد می‌دانند. این مسئله زمانی بیشتر به چشمـ می‌آید که بدانیمـ در فرایند توسعه‌ی اقتصادی، حمایت‌گرایی دولت تضمین‌کننده‌ی توسعه نیست، اما توسعه در غیاب حمایت‌گرایی دولت بسیار مشکل است. در حال حاضر، نسخه‌ی اقتصاد آزاد و عدمـ حمایت از صنایع تولیدی در کشورهای پیشرفته که در سطح بین‌المللی از توانایی رقابت برخوردارند، بسیار کارساز است، اما برای صنایع نوپای کشورهای در حال توسعه، این نسخه قابلیت کاربست ندارد و باعث نابودی این صنایع و عدمـ توسعه‌ی اقتصادی این کشورها می‌شود.

 ج) گشودن بازارهای سرمایه و گسترش صنایع استخراجی متکی به مواد اولیه و تکنولوژی کشورهای توسعه‌یافته: نسخه‌ی دیگر آن‌ها برای کمک به توسعه‌ی کشورهای جهان سومـ، گشودن بازار‌های سرمایه در این کشور‌هاست. اکثر کشور‌های ثروتمند امروزی، زمانی که دریافت‌کننده‌ی سرمایه‌گذاری مستقیمـ خارجی بودند، به ضابطه‌مند کردن آن پرداخته‌اند، ولی در حال حاضر آن‌ها وضع این‌گونه ضوابط از سوی کشورهای در حال توسعه را برنمی‌تابند. آن‌ها این‌چنین توجیه می‌کنند که در جهان بی‌مرز امروز و با گسترش ارتباطات، دیگر بنگاه‌ها به کشور زادگاهشان وابسته نیستند و در نتیجه، دیگر زمینه‌ای برای وضع ضوابط علیه بنگاه‌های خارجی وجود ندارد.

 از سوی دیگر، عمده‌ی سرمایه‌گذاری آنان نیز در گسترش صنایع استخراجی به‌عنوان پیشرفته‌ترین بخش در کشورهای توسعه‌نیافته انجامـ می‌پذیرد که نتیجه‌ای جز تخلیه‌ی منابع طبیعی و وابستگی هرچه بیشتر به اقتصاد خارجی برای کشورهای جهان سومـ به‌همراه ندارد. همچنین صنایع نوپایی که با کمک‌های توسعه‌ای در آن کشورها ایجاد شده است، در اغلب موارد، متکی به واردات مواد اولیه، قطعات، ماشین‌آلـات و تکنولوژی از کشورهای توسعه‌یافته است.

 د) سلطه بر سرمایه و تکنولوژی، عامل محافظت از سلسله‌مراتب توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته: در مجموع می‌توان گفت عقب‌ماندگی کشورهای جهان سومـ، به‌واسطه‌ی سلطه‌ی انحصاری کشورهای توسعه‌یافته بر سرمایه و تکنولوژی در سطوح ملی و جهانی است که از مهمـ‌ترین تبعات این انحصار و وضع شروط در کمک‌های توسعه‌ای خود به دیگر کشورها، محافظت از همان سلسله‌مراتب توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته در جهان کنونی برای سالیان متمادی خواهد بود.

فرجامـ سخن

 همان‌گونه که در فوق شرح داده شد، راهی که غرب در توسعه پیموده است، بنا به دلـایل زیادی، راهی منحصربه‌فرد و محصول شرایط خاص تاریخی بوده که تکرار آن برای جوامع موسومـ به جهان سومـ، بعید و شاید غیرممکن است. بنابراین توسعه با مدل غربی و مبتنی بر چارچوب‌های فرهنگ غربی را نمی‌توان بدون تأمل در نقاط ضعف و قوت،‌ شرایط متفاوت جوامع مختلف و امکانات موجود در هر جامعه پذیرفت و به تقلید کورکورانه از آن پرداخت.

 تجربه‌ی جهانی بیانگر آن است که توسعه‌ی اقتصادی و سیاسی و از جمله تعمیق دموکراسی، کالـایی وارداتی و امری مکانیکی نیست و پیش و بیش از هر چیز، نیازمند امنیت و ثبات سیاسی است. ثبات سیاسی نیز به‌ویژه در کشورهایی که بنا به‌ عللی از فرایند توسعه‌ی جهانی عقب مانده‌اند و در عین حال از ناهمگونی‌های شدید اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برخوردارند، بیش از هر چیز در گرو شکل‌گیری و تحکیمـ یک دولت متمرکز و نسبتاً کارآمد است.

 تحقق چنین دولتی لـازمـ است، اما کافی نیست. از این‌رو ضرورت دارد کشورهای جهان سومـ با شناخت علل و موانعی که تاکنون منجر به عدمـ توسعه‌ی آن‌ها شده است، به ارائه‌ی الگویی بومی از توسعه که متناسب با ویژگی‌های تاریخی، اعتقادی، فکری و فرهنگی آن‌هاست، مبادرت کنند و همچنین با اتکا به منابع درونی خود، ضمن بومی ساختن قسمت‌هایی از الگوهای تجویزی غرب که با فرهنگ آن کشورها سازگاری و همگونی دارد، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که به پیشرفت و توسعه از درون دست یابند. توصیه می‌شود که آن‌ها در کنار فرایند پیشرفت از درون، توسعه‌ی اقتصادی و سیاسی را نیز توأمان و با تکیه بر مقتضیات بومی و فرهنگی خود دنبال نمایند تا از این طریق بتوانند سلسله‌مراتب تعریف‌شده‌ی توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته را، که مطلوب و مدنظر تمدن غرب است، بر همـ زنند و از تبعات کمک‌های توسعه‌ای آن‌ها در امان بمانند.

  نویسنده: حمیدرضا منتظری*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان