1397-6-28     2018-9-19     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1394/11/16 - 09:47:4
تعداد بازدید: 406
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کدامـ یک سودمندتر است؟ هلی‌کوپترهای جنگی اهدایی هند یا حضور بلندمدت نظامیان امریکایی؟
کدامـ یک سودمندتر است؟ هلی‌کوپترهای جنگی اهدایی هند یا حضور بلندمدت نظامیان امریکایی؟

برخلـاف ادعای امریکا، القاعده نیز هنوز در افغانستان فعالیت دارد؛ فعالیت یک کمپ وابسته به القاعده در یکی از ولـایات جنوبی افغانستان نشان داد که این گروه تروریستی از بین نرفته است.

در سال ۲۰۰۱ امریکا با این تئوری که القاعده تهدید بزرگی برای منطقه و جهان به شمار می‌رود به افغانستان حمله کرد و به مدد نیروهای ائتلـاف شمال توانست طالبان را که آن روز تروریست خوانده می‌شد خلع قدرت کند؛ حمله امریکا مانند مسکنی بود که تنها برای مدت کوتاهی درد طالبان را از پیکر رنجور افغانستان دور نمود و تنها چند سال بعد این گروه با یک سازماندهی بهتر و تنها با تغییر تاکتیک وارد افغانستان شد و جنگ تا امروز ادامه یافت.

حملـات انتحاری طالبان در کابل و برخی ولـایات همچنان از مردمـ بیگناه و نیروهای امنیتی کشور قربانی می‌گیرد؛ حمله انتحاری سه شنبه هفته گذشته به مرکز نظمـ عامه پلیس در کابل که در آن ۲۰ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شد گراف نا امنی در کشور را چندین پله بالـا برد.

جاش ارنست، منشی مطبوعات قصر سفید، بعد از این حمله انتحاری اعلـامـ کرد که نیروهای امنیتی افغان به آموزش و تجهیزات بیشتری نیاز دارد؛ وی همچنین بر حمایت دوامدار نیروهای ناتو و امریکا از افغانستان تأکید نمود.

جنرال جان کمپل، فرمانده نیروهای امریکا و نیروهای بین‌المللی در افغانستان، نیز در گزارش تازه اش به کنگره امریکا گفت: (امریکا می‌بایست حد اقل تا پنج سال دیگر به نیروهای امنیتی افغانستان کمک نظامی کند چراکه نیروهای امنیتی افغانستان در حال حاضر از قدرت و توان کافی برای مبارزه با طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی درگیر در جنگ افغانستان برخوردار نیست.)

جنرال جان میک نیکلسن که به تازگی از سوی اوباما به عنوان فرمانده جدید نیروهای امریکایی و بین‌المللی در افغانستان منصوب شده و قرار است جانشین جنرال جان کمپل شود اما معتقد است که نیروهای امنیتی افغانستان از اراده و توان لـازمـ برای مبارزه با تروریسمـ برخور دار است.

گزارش اخیر منتشر شده از سوی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل اما عکس گفته‌های جنرال نیکلسن را نشان داد: این گزارش می‌گوید نیروهای امنیتی افغانستان هرگز نتوانسته امنیت مد نظر را به درستی تأمین کند.

این گزارش می‌افزاید افغانستان امروز در سطوح کلـان مدیریت نیروهای امنیتی خود، سیاست، حکومتداری خوب و حمایت مردمـ از دولت وحدت ملی دچار مشکلـات اساسی است و از همه مهمتر فساد اداری در بخش‌های مختلف بیداد می‌کند.

این همه در حالی است که جنرال‌های امریکایی در گزارشات خود به کنگره این کشور اصرار دارند نیروهای نظامی امریکایی برای مدت بلند تری در افغانستان نگه داشته یا نیروهای بیشتری به افغانستان اعزامـ شوند. مقامات امریکایی اما باید بدانند که امریکا نه تنها در افغانستان با بن بست مواجه شده که اشتباهات شان دلیل اصلی افزایش نا امنی و تداومـ جنگ در کشور قلمداد می‌شود و اعزامـ نیروهای بیشتر امریکایی هرگز نمی‌تواند این اشتباهات را جبران کند؛ امریکا اگر به دنبال جبران اشتباهات گذشته و ختمـ جنگ در افغانستان می‌باشد، بهتر است در رویه سیاسی خود تغییرات اساسی و سریع ایجاد کند. با در نظر داشت تعداد نیروهای نظامی امریکا در سالهای گذشته، بیتفاوت بودن به مفاد پیمان امنیتی با افغانستان و مذاکرات صلح دولت وحدت ملی با طالبان، جان گرفتن دوباره طالبان و ظهور داعش و ارتباط شبکه حقانی با القاعده می‌توان درستی این ادعا را ثابت کرد.

افزایش نیرو چاره کار نیست

دلیل اول اثبات نا کار آمدی اعزامـ نیروهای بیشتر امریکایی به افغانستان برای تأمین امنیت تعداد نیروهای امریکایی در سال‌های گذشته می‌باشد: امریکا در سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان داشت و در سال ۲۰۱۴ تعداد نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان به ۳۸ هزار می‌رسید و همـ اکنون ۹۸۰۰ نیروی امریکایی در افغانستان حضور دارند. امریکایی که با این تعداد نیرو در سالهای گذشته نتوانست در مبارزه با تروریسمـ و در نهایت ختمـ جنگ در افغانستان موفق باشد چگونه می‌خواهد با در نهایت ۱۰ هزار سرباز جنگ را در افغانستان به سمت و سوی دلخواه مدیریت کند.

بی‌تفاوتی به پیمان امنیتی واشنگتن-کابل

اظهار نظر تازه رئیس جمهور محمد اشرف غنی می‌تواند توجیه دیگری برای بیفایده بودن اعزامـ نیروهای امریکایی بیشتر یا نگه داشتن بلند مدت نظامیان امریکا در افغانستان باشد: رئیس جمهور افغانستان معتقد است تا زمانیکه صلح در کشور برقرار نشود پیمان امنینی مفهومی ندارد؛ براساس مفاد پیمان امنیتی واشنگتن-کابل در صورتیکه افغانستان با تجاوز خارجی روبرو شود، امریکا باید بلـافاصله برای دفع تهدید خارجی به کمک افغانستان بشتابد در حالیکه همـ اکنون جنگجویان خارجی زیادی در صفوف طالبان و داعش علیه نیروهای امنیتی افغانستان می‌جنگند اما امریکا در این مورد کاملـا بیتفاوت است.

قدرت گرفتن دوباره طالبان و ظهور داعش

در سال ۲۰۰۱ و سالهای بعد از آن که طالبان همچون اژدهای یخ زده می‌رفت برای همیشه از صحنه جنگ و صحنه سیاسی افغانستان محو شود و نیروهای امریکایی و نیروهای بین‌المللی مستقر در کشور در مجموع به چند صد هزار می‌رسید، امریکا نتوانست یا نخواست طالبان را نابود کند اکنون که طالبان قوی‌تـر از آن سالهاست امریکا چگونه می‌خواهد تنها با چند ده هزار نیرو جنگ را به نفع منافع خود در باطن و به نفع افغانستان در ظاهر به پایان برساند. طالبان اکنون بسیاری از جاده‌های اصلی را در برخی از ولـایات جنوبی افغانستان در اختیار دارند، ارتباط این ولـایات با تقریباً شش ولـایت همجوار را قطع کرده‌اند، مواد غذایی و دیگر مایحتاج مردمـ به سختی تأمین می‌شود و تجارت با ولـایات همسایه قطع شده است. جنگجویانی از جنبش اسلـامی ازبکستان، چچن و لشکر طیبه پاکستان به طالبان پیوسته‌اند. جنرال کمپل در گزارش خود به کنگره می‌گوید از ۴۰۷ مرکز مناطق ۸ عدد به طور کامل در اختیار طالبان است و ۱۱۲ منطقه دیگر در معرض سقوط قرار دارد؛ به طور کل طالبان بر بیش از ۲۹ درصد خاک افغانستان تسلط یا دسترسی دارند و به دلیل دور افتاده و کمـ جمعیت بودن این مناطق نیروهای امنیتی افغانستان به آنها تسلط ندارند. داعش نیز مجهول تازه‌ای است که به نظر کارشناسان امر توسط‌ای اس آی پاکستان به معادله جنگ در افغانستان اضافه شده است.

ارتباط شبکه حقانی با القاعده

برخلـاف ادعای امریکا، القاعده نیز هنوز در افغانستان فعالیت دارد؛ فعالیت یک کمپ وابسته به القاعده در یکی از ولـایات جنوبی افغانستان نشان داد که این گروه تروریستی از بین نرفته است. جنرال کمپل در گزارش خود به کنگره می‌گوید شبکه حقانی با القاعده ارتباط دارد و حملـات مرگباری را علیه نیروهای خارجی و امنیتی افغانستان در کابل و سایر ولـایات طراحی می‌کند.

مذاکرات چهار جانبه صلح و حضور خنثی امریکا

امریکا اگرچه به ظاهر در مذاکرات چهار جانبه صلح دولت وحدت ملی با طالبان حضور دارد اما در باطن هیچ تلـاش برای پیش برد این گفتگوها انجامـ نمی‌دهد؛ جنرال کمپل در گزارش خود به کنگره امریکا مذاکرات چهار جانبه صلح را بیشتر افغانستانی محور می‌داند تا امریکا و چین محور. این جنرال امریکا می‌گوید مذاکرات صلح که از یک سال بدینسو دوباره به راه افتاده است بیشتر به همت دولت وحدت ملی بوده است تا خواست قلبی امریکا. جنرال کمپل می‌افزاید دولت وحدت ملی اگرچه به ظاهر شکننده می‌نماید اما در حال پیشرفت روزافزون است و می‌تواند آینده خوبی برای شهروندانش رقمـ بزند.

با در نظر داشت موارد ذکر شده باید گفت که امریکا به جای افزایش یا نگه داشتن نیروهایش در افغانستان برای مدت طولـانی، بهتر است افغانستان را در جنگ چند بعدی با تروریسمـ صادقانه یاری کند؛ امریکا باید همانند هند قوای هوایی افغانستان را تقویت کند تا نیروهای امنیتی افغانستان با پشتیبانی طیاره‌های جنگی خود بتواند بر طالبان و داعش پیروز شده و امنیت سراسری را تأمین کند. شاید بیجا نباشد اگر بگوییمـ هلی کوپترهای جنگی "امـ آی ۳۰" اهدایی هند اکنون بسیار بیشتر از نیروهای امریکایی در مبارزه با تروریسمـ به کار دولت وحدت ملی آمده است: این هلی کوپترهای که نسل پیشرفته هلی کوپترهای "امـ آی ۲۴" می‌باشد قدرت جابه جایی نیروی نظامی و امکان نصب سلـاح‌های سنگین را دارد و از زمانیکه در جنگ علیه طالبان مورد استفاده قرار گرفته توانسته است معادله جنگ را به نفع نیروهای امنیتی افغانستان تغییر دهد.

نویسنده: حفیظ اله رجبی/پیامـ آفتاب*
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان