1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/11/11 - 09:51:0
تعداد بازدید: 681
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تحلیلی بر تغییر فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان
تحلیلی بر تغییر فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان

پس از معرفی جنرال (جان میک نیکلسون) به عنوان جانشین جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان از سوی باراك اوباما رئیس جمهور امریکا به مجلس سنای این کشور، پنتاگون نیز، وی  را به عنوان رهبر فرماندهی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان تعیین کرد. در بحبوحه نگرانی‌هایی که درباره وضعیت امنیتی افغانستان وجود دارد، وزارت دفاع امریکا اعلـامـ کرد که جان میک نیکلسون را برای رهبری نیروهای بین المللی مستقر در این کشور انتخاب کرده است. بدین ترتیب نیکلسون جایگزین جان کمپبل خواهد شد که در 18ماه گذشته مسئولیت رهبری نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان را بر عهده داشت. البته این جایگزینی مستلزمـ مورد تایید قرار گرفتن نیکلسون برای این سِمَت، از سوی سنای امریکا است.

جنرال جان نیکلسون جانشین احتمالی فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، به نمایندگان مجلس سنای امریکا، گفت: نیاز داریمـ تا حضور بلند مدت نیروهای امریکایی در افغانستان را با توجه به شرایط حاضر حفظ کنیمـ. وی ضمن اشاره به وخیمـ‌تر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان، هشدار داد که در صورت کاهش تعداد نظامیان، توانایی انجامـ عملیات‌های مبارزه با تروریسمـ از بین می‌رود. (اگر تعداد نیروهای امریکایی پس از سال 2016 میلـادی به 1000 نظامی کاهش پیدا کند، آنگاه نظامیان امریکایی توانایی انجامـ عملیات‌های مبارزه با تروریسمـ را از دست خواهند داد. من از تصمیمـ حفظ 9800 نیروی امریکایی در افغانستان حمایت می‌کنمـ و با رویکرد جنرال (جان کمپبل) موافق هستم).

تغییر فرماندهی نیروهای نظامی بین‌المللی مستقر در افغانستان را بیش از آن كه در چارچوب تغییر راهبردی یا تاكتیكی تحلیل كنیمـ، باید در روند اداری و فرآیند تحولـات ارزیابی كرد. واقعیت این است كه تغییر فرماندهی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان، یك روالی است كه سال‌های گذشته نیز بارها تكرار شده است. فرماندهان ارتش امریکا که تا چند ماه قبل برای خروج آخرین نیروهای‌شان از افغانستان تا پایان سال 2015 برنامه‌ریزی می‌کردند، اکنون درباره تعهد امریکا برای حفظ چندین هزار نیرو در افغانستان برای یك دهه‌ دیگر صحبت می‌کنند.

از آنجایی كه امریکا و نیروهای ائتلـاف در افغانستان، منافع مهمـ و بلندمدتی دارند، حضورشان نیز بلندمدت خواهد بود. به نحوی كه اخیرا اشتون کارتر وزیر دفارع امریکا، در بخشی از کنفرانس خبری خود در پنتاگون به صراحت اعلـامـ كرد كه امریکا و نیروهای ائتلـافی که همـ اکنون در افغانستان مستقر هستند، برای دراز مدت در این کشور حضور خواهند داشت. این مسئله فقط منحصر به سال 2016 نیست، بلکه برای سال 2017 و فراتر از آن خواهد بود؛ چرا که دولت افغانستان از حضور امریکا در کشور استقبال میکند. در واقع امریکا برای عملی كردن سیاست، (افغانستان، عضو متحد غیر ناتو) نیاز به داشتن یک كشور دوست و یک همکارِ نظامی در افغانستان در بلندمدت، است.

اظهاراتی از سوی اشتون كارتر مبنی بر كاهش نیروهای نظامی در 2017، بیش از آن كه واقعیت داشته باشد، نوعی حساس كردن و آزمون دولت افغانستان است كه به نوعی اشرف‌غنی و دكتر عبداله را مجاب كند كه حضور نیروهای امریکایی برای مبارزه با تروریسمـ و ایجاد امنیت یك ضرورت است. غافل از آن كه غرب خود بطور مستقیمـ و غیرمستقیمـ، در شعله‌ور شدن جریان افراط‌گرایی دخیل است. اشاره جنرال کمپبل مبنی بر این كه برای تکمیل مأموریتش در افغانستان، به شمار بیشتری از 9800 نیروی نظامی،  نیاز دارد؛ نشان می‌دهد كه امریکا به دنبال درخواست‌های دولت افغانستان است تا حضورشان به نوعی رسمی و موجه تلقی گردد. البته شخص باراک اوباما رئیس جمهور امریکا پیشتر در ماه اکتبر اعلـامـ کرده بود كه 9800 نیروی امریکایی در سال 2016 در افغانستان باقی خواهند ماند. این در حالی است که اوباما وعده داده بود پس از 2014، به جز هزار نفر، همه نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج می‌کند.

در همین خصوص، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به تغییر رویکرد دولت و ارتش امریکا در افغانستان پرداخته است: (تغییر در این برنامه که احتمالـا پس از تصمیمـ سال گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا مبنی بر لغو برنامه خروج نیروهای امریکایی صورت گرفت، در واقع به دلیل آسیب‌پذیری دولت افغانستان در تداومـ حملـات نظامی طالبان و نگرانی‌ها از ادامه شکل‌گیری کمپ‌های آموزشی گروه‌های تروریستی چون القاعده در این کشور بود.) این در حالیست كه اوباما بر وعده بازگشت سربازان امریکایی به خانه تبلیغات زیادی می‌کرد و مکررا می‌گفت که از (ایده جنگ بی‌پایان) حمایت نمی‌کند.

فرماندهان ارشد امریکایی مدعی‌اند كه نیروهای افغان در ولـایت هلمند، رهبران ناکارآمدی دارند و به شدت با کمبود سلـاح و مواد انفجاری رو به رو هستند. برخی سربازان افغانستان در هلمند سال‌هاست در شرایط بسیار دشواری بدون وقفه‌ برای دیدار با خانواده‌هایشان، درگیر جنگ هستند. جنرال جان کمپبل، از فرماندهان ارشد امریکا به منظور کمک مستقیمـ به حملـات هوایی امریکا و کمک به برنامه‌ریزان، نیروهای عملیات ویژه را به هلمند اعزامـ کرده است. علـاوه بر این حدود ۳۰۰ نیروی امریکایی در هلمند در حال مشاوره دادن به فرماندهان افغان هستند. مقامات نظامی امریکایی تاکید می‌کنند، حمایت امریکا به منظور توقف شکست‌های آنی بوده است؛ اما ایجاد نیروی کارآمد و ثابت که بتواند مناطقی چون هلمند را کنترل و حفاظت کند سال‌ها زمان می‌برد.

آنچه مسلمـ است این كه امریکا پس از 2001 مدعی بود كه برای ایجاد امنیت و ثبات افغانستان با گروه‌های تروریستی یعنی القاعده و طالبان مبارزه خواهد كرد، اما با گذشت 14 سال نه تنها رویكرد امریکا از مبارزه به مذاكره و مماشات با طالبان تغییر یافت، بلكه به نظر می‌رسد گروه افراطی‌- تكفیری داعش نیز به گروه‌های برهمـ زننده امنیت افغانستان، افزوده شده است. در چنین وضعیتی تغییر فرماندهی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، به تغییر راهبرد یا تاكتیك‌های امریکا در افغانستان مربوط نمی‌باشد. به ویژه پس از امضای قرارداد امنیتی كابل - واشنگتن، خیال امریکایی‌ها آسوده است كه حداقل تا 2024 در افغانستان حضور خواهند داشت.

در ادامه به چند نكته اساسی اشاره می‌شود:

-  تغییر فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان، یک حرکت نمادین و فرایندی است، تا نشان دهند تمامـ فعالیت‌ها و حرکات نیروهای خارجی کاملـا مثبت و مثمر ثمر بوده و جنرال جان نیکلسون، برای تعدیل شرایط جدید افغانستان منصوب شده است.

-‌  تجربه جنگ‌های امریکا در جهان نشان داده است كه آنها پس از تهاجمـ نظامی به کشورهای مختلف و حضور در آن كشور، در صورت مواجه شدن با مشکلـات متعدد (بویژه در بعد امنیتی و نظامی) سعی می‌کنند از روش دیپلماسی و مذاكره مشکلـات‌شان را حل کنند.

- امریکا قصد داشت برای كاهش هزینه‌های نظامی و تلفات نیروهایش، مبارزه با تروریسمـ و ایجاد امنیت را به نیروهای نظامی افغانستان بسپارد و اكنون با تغییر حالت، نیروهای خود را از صحنه جنگ دور نگه داشته  و در عوض نیروهای نظامی افغانستان را وارد میدان جنگ با طالبان كرده است. البته این به معنای ترك نیروهای امریکایی از افغانستان نیست و مدیریت بحران و كنترل تحولـات افغانستان در دستوركار نیروهای امریکایی است.

-‌  مقامات امریکایی می‌گویند، با حضور اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان به عنوان شریکی قابل اعتماد، می‌توان پایه‌های حمله به گروه‌های تروریستی را نه تنها در افغانستان، بلکه در سراسر منطقه جنوب آسیا فراهمـ کرد. البته این نیروهای افغان هستند که وظیفه مبارزه را برعهده دارند و وظیفه نیروهای امریکایی مستشاری است.

‌- الزاما حضور نظامی امریکا در افغانستان با هدف مبارزه با تروریست‌ها و کمک به افغانستان نبوده و نیست؛ بلکه این حضور برای نزدیک بودن و كنترل قدرت‌های منطقه‌ای مانند ایران، روسیه، هند، چین و پاکستان است و افغانستان بهترین آلترناتیو برای تحقق برنامه‌های بلندمدت امریکا در منطقه است.

‌ - مقامات خارجی می‌گویند، لشکر‌های نظامی افغانستانی دچار فقدان کارآمدی در سطح فرماندهان میانی و پایینی هستند که باید نیروها را در مبارزه رهبری کنند. واقعیت این است كه هیچ‌وقت ایجاد ارتش و پلیس کارآمد در افغانستان مدنظر ارتش و دولت امریکا نبوده است. چراكه پنتاگون معتقد است كه چنین اقدامی، هزینه‌های چندین میلیارد دالری نیاز دارد.

در نهایت باید گفت كه ناکامی در مبارزه با تروریسمـ، اعتراف امریکا و ناتو به این که با طالبان مشکلی ندارند و  این که طالبان را جزئی از ملت افغانستان به حساب میآورند، همه نشان از بینتیجه بودن ماموریت نظامی امریکا و ناتو در افغانستان میباشد. حضور نظامی نیروهای خارجی طی 15 سال گذشته، تنها باعث قدرت‌گیری بیشتر گروه‌های تروریستی- تكفیری در افغانستان و سپس گسترش فعالیت‌های این گروه‌های افراطی به دیگر کشورها از جمله کشورهای شمال افریقا، سوریه و عراق شده است و با نفوذ داعش به افغانستان طی یكسال گذشته، احتمال افزایش تحركات آنان در افغانستان و سپس در كشورهای مستعد آسیای مركزی بویژه تاجیكستان و ازبكستان قابل پیش‌بینی است. بویژه كه درگیری‌های داعش با طالبان نیز در ولـایت‌هایی نظیر ننگرهار و زابل جدی است و روند مذاكرات صلح با طالبان نیز نه تنها به سرانجامی نرسیده، بلكه بازیگران دخیل همـ اراده‌ای برای حل مسایل پیش‌رو در افغانستان ندارند. هرچند كه مقامات امریکایی در سیاست اعلـامی‌شان، نسبت به پیشرفت مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان، اظهار امیدواری می‌كنند تا حضور طولـانی‌مدت نظامی در این کشور ضروری نباشد، اما شواهد و واقعیت‌ها غیر از این است.

ابراهیمـ ایمانالی*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان