1397-7-2     2018-9-24     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/11/9 - 08:23:49
تعداد بازدید: 528
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چالش‌های صلح پایدار در افغانستان
چالش‌های صلح پایدار در افغانستان

چند ماه قبل و درست چند روز مانده به آغاز دور جدید گفتگوهای صلح، انتشار خبر مرگ ملـاعمر باعث شد تا همـ گروه طالبان را دچار بهت و سرگردانی کرده و همـ مذاکرات صلح را با دشواری‌های جدیدی روبرو ساخته و این روند را تا به امروز به تأخیر بیاندازد.

بعد از سال‌ها بی‌صداقتی پاکستان در همکاری با دولت افغانستان برای ایجاد صلح در این کشور به نظر می‌رسید که این‌بار رئیس‌جمهور جدید افغانستان توانسته است سران پاکستان را مجاب به پذیرش آغاز جدی مذاکرات صلح‌جویانه نماید و بارقه‌های امیدی را روشن نمایند اما خبر مرگ ملـاعمر وقفه‌ای بزرگ در این پروسه ایجاد نمود و حتی اکنون بعد از گذشت چند ماه از انتشار خبر مرگ ملـاعمر تردیدهای زیادی را در به ثمر نشستن این مذاکرات ایجاد کرده است.

می‌توان دشواری‌های پروسه صلح را در چند مسئله مورد بررسی قرار داد:

۱) عوامل خارجی دخیل در جنگ نیابتی

اولین و مهمترین عامل قوت گرفتن دوباره طالبان و پیشرفت بیش از پیش آن‌ها را می‌توان در حمایت بی‌دریغ و سخاوتمندانه کشورهایی دانست که منافع خود را در ناتوانی دولت مرکزی افغانستان و درگیری‌های داخلی این کشور جستجو می‌کنند. پاکستان سرسختانه به دنبال این بوده و هست تا بتواند با اعمال نفوذ توسط طالبان، دولت افغانستان را مجاب به پذیرش خواسته‌های پاکستان نماید و در درجه اول مسئله خط دیورند را به رسمیت بشناسد و از سوی دیگر، رقیب دیرینه خود هند را در افغانستان به انزوا کشانده و نیابتاً هند را در افغانستان زمین‌گیر کند.

زلمی خلیل‌زاد سفیر سابق امریکا در افغانستان نیز نشست چهارجانبه را ناامید کننده خوانده است و نسبت به عزمـ جدی پاکستان ابراز تردید کرده است. زلمی خلیلزاد گفت که از نقش پاکستان در پروسهٔ صلح، نا امید شده و از امریکا خواست که همکاری‌های خود را با پاکستان با همکاری در پروسهٔ صلح مشروط کند؛ تا پاکستان گروه‌های تروریستی و مسلح را به کشاندن بر پای میز صلح مجبور سازد. به گفتهٔ خلیلزاد، پاکستان باید درعمل ثابت بسازد که این کشور، برضد همه گروه‌های تروریستی اقدامات جدی انجامـ می‌دهد که با پروسهٔ صلح یکجا نمی‌شوند. به گفته وی، پاکستان تاکنون تعهد واضح و روشنی را بر عهده نگرفته است.

علـاوه بر پاکستان عربستان نیز به دنبال گسترش سیاست‌های افراط‌گرایانه و ترویج تفکر تکفیری خود به حمایت از گروه‌های تندرو در کشورهای منطقه می‌باشد و از این لحاظ طالبان به عنوان گروهی که از سال‌های دور تحت حمایت مالی دولت عربستان قرار داشته‌اند حائز اهمیت می‌باشد. عربستان به واسطه عامل خود در منطقه یعنی پاکستان، بر گروه طالبان اعمال نفوذ کرده و به دنبال ناامن‌کردن افغانستان و منطقه می‌باشد تا از این طریق به گسترش ایدئولوژی خطرناک خود که همانا (تکفیر) می‌باشد بپردازد و در همسایگی رقیب دیرینه خود در منطقه یعنی ایران، نیروهای تحت نفوذ خود را قدرتمند سازد.

پرواضح است تا زمانی‌که جامعه بین‌الملل از طریق فشارهای مختلف سیاسی و اقتصادی بر این دو کشور، نتواند آن‌ها را از حمایت بی‌دریغ طالبان منصرف کند مذاکرات صلح راه به جایی نخواهد برد چراکه طالبان همواره به پشت‌گرمی این کشورها به بقاء خود ادامه می‌دهد.

۲) عامل اقتصادی

شاید کمترین توجه کارشناسان و حکومت افغانستان در مذاکرات صلح و برون رفت از بن‌بست دیرینه افغانستان به مسئله اقتصاد و رفاه اجتماعی بوده است. آنچه مسلمـ است سازمان رهبری طالبان و رده‌های بالـایی آن‌ها نگاهی ایدئولوژیک به مسئله افغانستان دارند و به دنبال تأسیس امارت اسلـامی می‌باشند ولی نیروهای تحت فرمان آن‌ها تا چه حد تحت تأثیر عوامل ایدئولوژیک هستند و تا چه حد تحت تأثیر عوامل اقتصادی و شرایط بد اقتصادی موجود در کشور؟!

نیروهای طالبان طی سالیان متمادی راه معاش خود را در جنگ و جهاد یافته‌اند و مهمترین و بهترین راه برای تأمین مخارج زندگی را در پول‌های باد آورده از عربستان و پاکستان دیده‌اند. برای آن‌ها دشوار است تا سلـاح را به کناری گذاشته و خود را در برهوت بی‌کاری و گرسنگی رها سازند. همان‌طور که بعضی از جهادی‌های سابق که دست از جنگ کشیده بودند وقتی خود را ناتوان از تأمین مسائل اقتصادی و مالی در شرایط کنونی کشور دیدند دوباره دست به سلـاح برده و در کوه‌ها و جاده‌ها دست به زورگیری و سرقت و اختتاف نمودند و در بسیاری مواقع خود را طالب معرفی می‌کردند در صورتی‌که هیچ نسبتی با طالبان نداشتند.

(نیک رابرتسون)، خبرنگار سی‌ان‌ان در گزارشی اختصاصی اعلـامـ کرد بسیاری از کسانی که در حال حاضر به گروه طالبان می‌پیوندند، با توجه به مشکلـات مالی و اقتصادی و نبود فرصت‌های شغلی دست به این کار می‌زنند زیرا با درآمدی که این گروه در اختیارشان قرار می‌دهد، می‌توانند زندگی خود را اداره کنند.

برخی از کسانی که در حال حاضر با طالبان همکاری می‌کنند، به علت نبود کار و درآمد اقتصادی، به این گروه روی می‌آورند زیرا اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر روندی نزولی طی کرده است، کمک‌های خارجی با توجه به خروج نیروهای خارجی از این کشور نیز کاهش یافته است و فساد اداری در این کشور غوغا می‌کند و با این اوضاع، نیازی به ذکر این موضوع نیست که بیکاری در این کشور، روندی صعودی دارد.

برخی از کسانی که به طالبان ملحق می‌شوند، حتی مدارک دانشگاهی نیز دارند ولی ناامید از یافتن کار، برای اداره زندگی خود راهی جز پیوستن به طالبان ندارند. حتی در میان آنان، کسانی هستند که دل خوشی از طالبان ندارند و فقط مشکلـات اقتصادی علت اصلی این گرایش است.

اگر در این سال‌ها دولت افغانستان می‌توانست زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی را برای شهروندان خود فراهمـ نماید احتمال اینکه طالبان خسته از جنگ، به امید زندگی آرامـ و کمـ دغدغه دست از جنگ بکشند بیشتر بود و یا روند پیوستن افراد بیکار و ناامید از آینده شغلی به این گروه آهسته‌تر می‌شد. همان‌طور که شاهد بودیمـ به دلیل مشکلـات اقتصادی و نبود کار هزاران نفر از شهروندان افغانستان که همـ از بی‌کاری گریزان بودند و همـ با تفکر طالبانی مشکل داشتند راهی کشورهای اروپایی شدند به عبارتی مشکلـات اقتصادی دو راه را پیش پای مردمـ افغانستان می‌گذارد اول تن به هجرت داده و راهی کشورهای بیگانه گردند و دومـ به گروه‌هایی همچون و داعش و طالبان بپیوند تا از این طریق امرار معاش مطمئن‌تری را داشته باشند. اقتصاد بیمار و بی‌سامانی‌های اجتماعی یکی از مهمترین عوامل تشدید ناامنی و پیوستن نیروهای بیشتر به طالبان می‌باشد و تا زمانی‌که این مشکلـات سامان‌دهی نگردد حتی اگر سران طالبان با دولت به توافق برسند بدنه طالبان برای امرار معاش مجبور به تشکیل گروه‌های موازی و جدید خواهند بود و یا این‌که به داعش خواهند پیوست.

۳) عامل ایدئولوژیکی

سومین عامل را می‌توان در خواست‌های ایدئولوژیک طالبان جستجو کرد. آن‌ها در پی برقراری حکومتی مبتنی بر اسلـامـ‌حداکثری و تندروی‌های خاص و با حمایت بی‌دریغ عربستان، می‌باشند که در دوران زمامداری طالبان شاهد آن بودیمـ. بزرگترین قربانی این خواست‌ها را می‌توان دستاوردهای نیمـ‌بند در زمینه حقوق زنان دانست. همانگونه که نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان با انتشار گزارشی، با اشاره با موانع حضور زنان در روند صلح، از نگرانی در مورد قربانی شدن دستاوردهای دهه جدید ابراز نگرانی کردند. این نهاد مخالفت گروه طالبان با مشارکت در روند صلح را از (جدی‌ترین) موانع در این زمینه دانسته و افزوده که این امر باعث این نگرانی جدی شده که ممکن است که (با حقوق زنان معامله سیاسی شود).

نهادهای مدنی و اجتماعی که فعالیت‌های رو به گسترش خود را مدیون دموکراسی می‌دانند نیز از تمامیت‌خواهی و تک‌صدایی گروه طالبان در هراس هستند. طالبان تا زمانی‌که از خروج نیروهای خارجی و تغییر قانون و اعمال قوانین بر طبق موازین شریعتی که خود تعریف کرده‌اند مطمئن نگردند به صلح تن نخواهند داد. سؤال اساسی این است که دولت افغانستان چگونه بین دموکراسی ادعایی خود و نگاه ایدئولوژیک طالبان را جمع خواهد کرد که همـ طالبان راضی باشند و همـ نهادهای دموکراتیک و مدنی؟!

۴) کدامـ مخالف؟ کدامـ طالب؟

مسئله بعدی که باعث سرگردانی مذاکره‌کنندگان شده است چند پارچه شدن طالبان بعد از اعلـامـ خبر مرگ ملـاعمر است. بعد انتشار این خبر، طالبان دچار اختلـافات درونی شدند و انشعاباتی در این گروه ایجاد گردید. با این اوصاف کدامـ گروه را می‌توان نماینده طالبان دانست؟ و آیا برای رسیدن به صلح باید تمامـ کسانی که ادعای رهبری طالبان را دارند باید مذاکره کرد؟ این مسئله‌ای است که دولت برای حل آن باید راهکاری را بسنجد. چراکه بر فرض برقراری صلح میان گروه مذاکره کننده و شاخه‌ای از طالبان، شاخه‌های دیگر این گروه به فعالیت خود ادامه خواهند داد و به احتمال زیاد بدنه طالبان مذاکره کننده برای ادامه جهاد به شاخه‌های مصممـ برای برقراری امارت اسلـامی خواهند پیوست و یا این‌که خطرناکتر از همه به داعش ملحق می‌گردند؛ لذا دولت افغانستان باید در ابتدا طرف مورد مذاکره و طالبان واقعی را شناسایی کرده و برای مشکل انشعاب میان آن‌ها راهکاری را جستجو نماید. مسلماً مذاکره با چندین گروه طالب با رهبری‌های نه چندان مقتدرانه به مراتب دشوارتر از کنار آمدن با طالبانِ زمان ملـاعمر با رهبری کاریزماتیک خواهد بود.*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان