1398-5-1     2019-7-23     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/11/4 - 07:21:48
تعداد بازدید: 680
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سناریوهای محتملِ جنگ قدرت در دربار سعودی
سناریوهای محتملِ جنگ قدرت در دربار سعودی

یوسف شفیعی

تب جنگ قدرت در عربستان که به دلیل جنگ فرسایشی این رژیمـ علیه یمن فروکش کرده بود، بار دیگر در رسانه‌های امریکایی در کانون توجه قرار گرفته است. شواهد امر نشان دهند این است که در چند ماه آینده باید شاهد تغییرات زیادی در دربار سعودی در راستای فراهمـ شدن زمینه برای پادشاهی محمد بن سلمان بود؛ امری که میتواند با اتحاد محمد بن نایف و متعب بن عبداله مواجه شود

جنگ قدرت در دربار سعودی از حالت مخفی و نیمه علنی خارج شده و این روزها صورتی عریان به خود گرفته است و هر روز وارد فاز جدیدی میشود.

هنوز چند روزی از خبر جدید احتمال وقوع کودتای پادشاه عربستان علیه (محمد بن نایف)، ولیعهد این کشور به نفع فرزندش نگذشته که خبرهای جدیدی از جنگ قدرت در دربار سعودی منتشر می‌شود. (مجتهد) شاهزاده معروف و افشاگر عربستانی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: (محمد بن نایف) ولیعهد سعودی و (متعب بن عبداله بن عبدالعزیز) فرمانده گارد سلطنتی با یکدیگر عهد و پیمان بسته‌اند که از یکدیگر در برابر (سلمان بن عبدالعزیز) شاه سعودی و (محمد بن سلمان) فرزندش به عنوان جانشین ولیعهد حمایت کنند. (بن نایف) و (بن عبداله) با یکدیگر پیمان بسته‌اند که از یکدیگر در برابر اقدامات (محمد بن سلمان) در صورتی که بخواهد هر یک از این دو نفر را کنار بزند، حمایت کنند، زیرا آن‌هـا به این باور رسیده‌اند که وزیر دفاع عربستان عملـا به دنبال کنار گذاشتنشان از قدرت است.

مجتهد ادامه می‌دهد: (شرط‌بندی و تکیه کردن (محمد بن نایف) بر حمایت امریکا رنگ باخته است، چرا که امریکا و دیگر کشورهای غربی با (بن سلمان) به عنوان مسئول نخست عربستان به عنوان یک واقعیت تعامل می‌کنند.) بنابر اعلـامـ این شاهزاده عربستانی (محمد بن نایف) به اشتباه محاسباتی و ارزیابی خود از (بن‌سلمان) که وی را کودن و بی‌باک می‌خواند، پی برده است و اکنون به این نتیجه رسیده است که (بن‌سلمان) فرد زیرکی است که توانسته است (محمد بن نایف) را به حاشیه براند و به همین سبب (محمد بن نایف) با (متعب بن عبداله) توافق کرده است که هر یک از آن‌هـا از قدرت و نفوذ خود از جمله نفوذ نظامی برای حمایت از یکدیگر، در صورتی که فرمان برکناری آن‌هـا صادر شد، استفاده کنند.

سناریوهای محتملِ جنگ قدرت در دربار سعودی

این اخبار را گزارشی دیگر تکمیل کرد. هفته‌نامه ساندی‌تایمز، در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک امریکا نوشت، (سلمان بن عبدالعزیز) شاه سعودی برای کنار زدن (محمد بن نایف) از منصب ولیعهدی و واگذاری این سمت به پسرش (محمد بن سلمان) آماده می‌شود.

این هفته‌نامه انگلیسی به گزارش اندیشکده (بنیاد مسائل خلیج فارس) مستقر در واشنگتن اشاره کرده است. بنابر گزارش این اندیشکده، پادشاه سعودی در حال هزینه صدها میلیون دالر برای جلب حمایت از این تصمیمش در درون خاندان حاکمـ است؛ موضوعی که هفته‌نامه ساندی‌تایمز نیز بر آن صحه گذاشته و به نقل از منابع امریکایی تاکید کرد که این فرآیند کناره‌گیری "ملک سلمان" ممکن است در تابستان آینده انجامـ شود.

نکته مهمـ اما در این مورد به نگاه امریکا به جنگ قدرت در دربار سعودی بر میگردد. معمولـا محمد بن نایف به عنوان گزینه مطلوب امریکا شناخته میشود. در پی سفر اخیر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود به واشنگتن اخباری منتشر شد مبنی بر این که باراک اوباما رئیس جمهور امریکا به ملک سلمان اعلـامـ کرد که واشنگتن در صدد ابقای بن نایف در ولـایتعهدی است به این معنی که نایف پادشاه آینده سعودی خواهد بود.

 بنابر اعلـامـ منابع فرانسوی، تصمیمـ جدید امریکا که اوباما، بن سلمان بن عبدالعزیز را در جریان آن قرار داد، به این دلیل اتخاذ شد که بن نایف از چهل سال پیش در ارتباط با گروه‌هـای تکفیری مهارت زیادی کسب کرده است، زیرا پدر او سال‌هـا وزیر داخله عربستان بود و بن نایف نیز عملـا از ۱۵ سال پیش  جای پدرش را گرفت، زیرا پدرش از سال ۲۰۰۰ در بستر بیماری بود و دیگر قادر به اداره وزارت داخله نبود.

این به معنای آن است که محمد بن نایف پادشاه آینده عربستان خواهد بود و امریکا از این مسئله حمایت میکند. اما این مسئله وجه دیگری نیز دارد. در ماه‌هـای اخیر محمد بن سلمان با فعالیت‌هـایی که در عرصه داخلی و خارجی انجامـ داده است عملـا به همه اعلـامـ کرده که پادشاه آینده عربستان است. محمد بن سلمان در مصاحبه طولـانی با مجله اکونومیست که تقریبا دو هفته پیش منتشر شد، دیدگاه‌هـای اقتصادی اش را فاش کرده و روشن شد که وی یک نولیبرالیست اقتصادی است که برای مقابله با کسری بودجه به راه حل‌هـای سنتی قانع نیست. لحن او در جریان این مصاحبه به گونه‌ای بود که از اعتماد به نفس بسیار بالـای او حکایت داشت و حتی یک بار از عنوان جانشین ولیعهد استفاده نکرد و تکرار واژه‌هـایی مانند (به نظر من) نشان میداد که وی به میزان زیادی سررشته قدرت در عربستان را در اختیار دارد.

از طرف دیگر وی با حمله به یمن نشان داد که تصمیمـ گیر اصلی در دربار سعودی است و تشکیل ائتلـاف ضد تروریسمـ که اخیر توسط وی اعلـامـ شد آخرین قدرت نمایی وی در برابر رقبای دیگر مانند محمد بن نایف و متعب بن عبداله بود. این مسائل باعث میشود تا در کنار حمایت امریکا از محمد بن نایف سناریوی دیگری نیز مطرح شود و آن پادشاهی محمد بن سلمان است. این سناریو از آنجا مطرح است که محمد بن سلمان به تدریج خود را به عنوان تنها گزینه تصمیمـ گیر در عربستان مطرح میکند و امریکا چاره‌ای جز حمایت از وی در صورت حمایت قبایل قدرتمند سعودی از او نخواهد داشت. در واقع محمد بن سلمان با چنگ زدن به  نولیبرالیسمـ اقتصادی به دنبال آن است که  رضایت غرب را به دست آورد.

در این میان و در صورت صحت اخبار منتشر شده در مورد تلـاش ملک سلمان برای کودتا علیه ولیعهد، باید در ماه‌هـای آتی شاهد دسته بندی‌هـای جدیدی در دربار سعودی بود. متعب بن عبداله، فرزند پادشاه سابق عربستان، فرمانده گارد سلطنتی است و قدرت زیادی در عربستان دارد. هرچند که وی از زمان مرگ پدرش توسط ملک سلمان از قدرت دور شده و به نوعی به حاشیه رانده شده است، اما در صورت اتحاد با شخصیت قدرتمند دیگری مانند محمد بن نایف میتواند به آسانی به عرصه قدرت بازگردد. متعب بن عبداله صاحب نفوذ زیادی در عربستان است و در زمان پادشاهی پدرش، زمینه‌هـای لـازمـ برای پادشاه شدن را مهیا کرده بود، اما مرگ ملک عبداله این فرصت را به وی نداد.

از سوی دیگر محمد بن نایف که به صورت مشروع و قانونی باید پادشاه آینده کشور باشد، چاره‌ای جز اتحاد با متعب بن عبدااله علیه کودتای احتمالی ملک سلمان و محمد بن سلمان را نخواهد داشت. محمد بن نایف اگر بتواند در عرصه داخلی عربستان حمایت برادران پادشاه که از ملک سلمان متنفرند و وی را فردی نالـایق برای اداره حکومت میدانند را به دست آورد میتواند همچنان به عنوان گزینه اول امریکا برای پادشاهی بر عربستان مطرح باشد، اما نکته مهمـ در این مورد به مسئله زمان برمی گردد. احتمال دارد که محمد بن سلمان پیشدستی کند و با اقدامی جدید محمد بن نایف را به کلی از عرصه قدرت دور کند. بنابراین در این نبردِ قدرت، برنده نهایی کسی است که بتواند زودتر حرکت و اقدامـ طرف مقابل را پیش بینی کند.

فرجامـ سخن

تب جنگ قدرت در عربستان که به دلیل جنگ فرسایشی این رژیمـ علیه یمن فروکش کرده بود، بار دیگر در رسانه‌های امریکایی در کانون توجه قرار گرفته است.

 نشریه فارین پالیسی که سابقه‌ای طولـانی در تحلیل‌ انتقال قدرت و جنگ بر سر تخت پادشاهی در عربستان دارد، در گزارشی جدید خبر داد که محمد بن‌سلمان، پسر شاه، وزیر دفاع و جانشین ولیعهد، بزودی شاه خواهد شد، زیرا پدرش که دچار زوال حافظه شده است، بزودی به سود او، کناره‌گیری‌اش از قدرت را اعلـامـ خواهد کرد.

همـ‌اکنون سلمان بن‌عبدالعزیز قدرت را در عربستان در دست دارد و ناظران سیاسی و کارشناسان امور عربستان شک ندارند که او تمایل دارد پسرش جایش را بگیرد، حال آن که ولیعهدش، محمد بن‌نایف است. البته همه خاندان آل‌سعود اعتراف می‌کنند که نقش ملک سلمان در اداره حکومت نمایشی است و تئوریسین سیاسی، اقتصادی و امنیتی عربستان محمد بن‌سلمان است. ماه‌های آتی روابط بن‌نایف و بن‌سلمان محک زده خواهد شد، چرا که این دو، نهاد‌هـای دفاعی در عربستان را به سوی هدفی مشترک سوق خواهند داد، هر چند معروف است که به شکل سنتی وزارت داخله که بن‌نایف آن را می‌چرخاند و وزارت دفاع که بن‌سلمان آن را اداره می‌کند، با همـ خوب کار نمی‌کنند، اما در این میان قدرت سومی همـ هست و آن گارد ملی به رهبری متعب بن‌عبداله (پسر شاه سابق) است که امیدش در شاه شدن پس از مرگ پدرش کاهش یافت و پس از آن که ملک سلمان، آپریل گذشته، پسرش را جانشین ولیعهد قرار داد، این امید کاملـا بر باد رفت. در این میان احتمال اینکه متعب بن‌عبداله با محمد بن نایف علیه محمد بن سلمان متحد شود بسیار بالـا است و این امر میتواند به عنوان سدی علیه بلندپروازی‌هـای محمد بن سلمان باشد.

تنش بین محمد بن سلمان و محمد بن نایف در پی کنار گذاشتن غیرمنتظره مقرن، ولیعهد عربستان تشدید شد. استفان لـاکروا، کارشناس عربستان سعودی در موسسه علومـ سیاسی پاریس تاکید میکند، بسیاری این برکناری را نوعی کودتا تلقی کردند که به شاخه‌ای از خاندان آل سعود امکان داد که قدرت را غصب کند. هرگز تاکنون یک ولیعهد از قدرت برکنار نشده بود هرچند که خاندان سلطنتی، ملک سعود را در سال ۱۹۶۴ از قدرت کنار گذاشت.

مورد مقرن نشان میدهد که جایگاه ولیعهد دومـ شکننده است و به این سبب توضیح دهنده این مسئله است که چرا محمد بن سلمان همواره برای تقویت قدرت خود تلـاش میکند. این شاهزاده علـاوه بر سمت وزارت دفاع، ریاست شورای مهمـ هماهنگی اقتصادی پادشاهی سعودی را در اختیار دارد و بر شرکت آرامکو سعودی همـ نظارت دارد. آرامکو بزرگترین شرکت نفتی و نخستین صادر کننده نفت در جهان است. بنابراین محمد بن سلمان به دنبال آن است تا قبل از مرگ پدرش کار را یکسره کند و با سفرهای متعدد و اقدامات مختلف برای خود مشروعیتی بین المللی ایجاد کند. اقدامـ اخیر عربستان در قطع روابط با ایران نیز در این چارچوب بررسی میشود و بیشتر کارشناسان معتقدند این اقدامـ از سوی محمد بن سلمان با هدف نشان دادن قاطعیت انجامـ شده است. در هر صورت عربستان در عرصه داخلی و منطقه‌ای وضعیت مناسبی ندارد و جنگ قدرت در بین شاهزاده‌هـای سعودی در صورت تشدید میتواند اوضاع این کشور را بسیار وخیمـ کند.

طبیعتا به صورت قاطع نمی توان آینده جنگ قدرت در عربستان را پیش بینی کرد، اما شواهد امر نشان دهند این است که در چند ماه آینده باید شاهد تغییرات زیادی در دربار سعودی در راستای فراهمـ شدن زمینه برای پادشاهی محمد بن سلمان بود؛ امری که میتواند با اتحاد محمد بن نایف و متعب بن عبداله مواجه شود.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان