1398-4-26     2019-7-17     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/10/8 - 08:30:39
تعداد بازدید: 1524
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آزادسازی الرمادی؛ مقدمه سقوط داعش در عراق
آزادسازی الرمادی؛ مقدمه سقوط داعش در عراق

فرزان شهیدی

آزادسازی الرمادی معادله جنگ با داعش را دچار تغییرات مهمی کرده و راه را برای آزادی موصل، مرکز استان نینوا، در غرب عراق هموار خواهد کرد؛ شهری که داعش پس از تصرف در سال گذشته، آن را دارالخلـافه اعلـامـ کرده است. در چنین شرایطی عراقی‌هـا منتظر بسته شدن نهایی پرونده داعش هستند.

سرانجامـ با گذشت هفت ماه از سقوط الرمادی، مرکز استان الـانبار، ارتش و نیروهای مردمی عراق موسومـ به (الحشد الشعبی) طی یک عملیات حساب شده وارد این شهر شدند.

ارتش عراق به همراه نیروهای مردمی که از پشتیبانی هوایی برخوردار هستند، پیشروی‌هـای موفقیت آمیزی در الرمادی داشته‌ و بر مناطق حی الحوز والزاویة سیطره یافته و اکنون در حال پیشروی به سوی ساختمان اصلی دولت در الرمادی هستند.

نیروهای عراقی از چندین محور وارد مرکز الرمادی شد‌ه و پاکسازی بعضی مناطق مسکونی را آغاز کرده ‌اند. بنا بر اعلـامـ مقامات عراق، انتظار می‌رود این شهر طی روزهای آینده به طور کامل از اشغال گروه تکفیری داعش آزاد شود.

آزادسازی الرمادی معادله جنگ با داعش را دچار تغییرات مهمی کرده و راه را برای آزادی موصل، مرکز استان نینوا، در غرب عراق هموار خواهد کرد؛ شهری که داعش پس از تصرف در سال گذشته، آن را دارالخلـافه اعلـامـ کرده است. در چنین شرایطی عراقی‌هـا منتظر بسته شدن نهایی پرونده داعش هستند.

سقوط الرمادی

الرمادی که در ٩٠ کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق قرار دارد، در اواخر ماه ثور سال جاری به دست تروریست ‌های تکفیری داعش افتاد. اشغال الرمادی طرحی حساب شده از سوی داعش در پاسخ به پاکسازی این گروه از شهر تکریت بود. در واقع داعشی‌هـا آزاد سازی تکریت توسط نیروهای عراقی را ضربه روحی بسیار بزرگی تلقی میکردند و از این رو برای بازگرداندن امید و اعتماد به عناصر خود به سمت اشغال الرمادی حرکت کردند.

یکی از مهمـ‌ ترین دلـایل سقوط الرمادی این بود که دولت مرکزی تحت فشار غرب با حضور نیروهای بسیج مردمی در الرمادی مخالفت کرد. از آن زمان تاکنون ارتش عراق با همکاری نیروهای الحشد ‌الشعبی برای باز پس‌ گیری الرمادی تلـاش گسترده‌‌ای انجامـ داده اند. این نیروها ماه گذشته میلـادی محاصره مرکز استان الـانبار را تکمیل کردند و ارتباط شبه‌ نظامیان داعش داخل در الرمادی را با سایر مناطق استان الـانبار و همچنین سوریه قطع کردند؛ ولی به ‌رغمـ خبرهایی که چندین بار درباره نزدیک شدن آزادی الرمادی منتشر شد، این شهر آزاد نشده بود.

موضوع دیگری که روند آزادسازی الرمادی را با تاخیر مواجه کرده بود، حضور شهروندان غیرنظامی در این شهر بود. سخنگوی دولت عراق در پاسخ به برخی ابهامات در خصوص کُند شدن روند عملیات آزادسازی شهر الرمادی در استان الـانبار تصریح کرد: تلـاش ارتش برای حفاظت از جان غیرنظامیان ساکن الرمادی موجب طولـانی شدن عملیات آزادسازی آن شده است. سعد الحدیثی همچنین اظهار داشت: نظامیان ارتش تلـاش میکنند تا در جریان عملیات پاکسازی الرمادی کمـ ترین خسارت متوجه غیرنظامیان شود.

نگرانی امریکا

گفته می‌ شود امریکایی ‌ها با آزادسازی الرمادی به دست الحشد الشعبی موافق نیستند. امریکا برای توجیه این مخالفت به دلـایل واهی همچون طائفه‌ای شدن جنگ و انتقامجویی عناصر الحشد الشعبی تمسک میجوید.

حضور و نقش مستشاری ایران در عراق نیز از دیگر عواملی است که نگرانی امریکایی‌هـا را برانگیخته است. روزنامه نیویورک تایمز چاپ امریکا طی تحلیلی در این باره نوشت: اتفاقات اخیر الرمادی، بار دیگر نفوذ ایران را برجسته می‌سازد.

بعد از آن که سقوط رمادی قریب الوقوع به نظر می‌رسید، شورای استانی انبار با تشکیل جلسه در بغداد تصمیمـ گرفت از حیدر العبادی نخست ‌وزیر بخواهد نیروهای نامنظمـ شیعه را برای نجات الـانبار که یک استان عمدتا سنی است، فرابخواند. عبادی همـ با صدور بیانیه ‌ای شبه نظامیان شیعه موسومـ به الحشد الشعبی را که متشکل از چند نیروی شیعه قدرتمند تحت حمایت ایران است، برای جنگ در الـانبار فراخواند.

نیویورک تایمز در گزارش خود افزود: امریکا که هدایت یک ائتلـاف بین‌المللی را در حملـات هوایی در حمایت از نیروهای عراقی برعهده دارد، با دخالت شبه نظامیان شیعه در الـانبار مخالف بوده است. مقامات الـانبار در بررسی کمک گرفتن از شبه نظامیان شیعه، با استوارت جونز، سفیر امریکا در عراق ملـاقات کردند تا از موضع امریکا در خصوص این مساله مطلع شوند. به گفته مقامات رسمی، استوارت به مقامات محلی گفت که امریکا به حملـات هوایی ادامه می‌دهد به شرط آن که شبه نظامیان شیعه تحت فرمان عبادی باشند، نه مشاوران ایرانی.

الحشد الشعبی؛ گزینه کارآمد

در آغاز حمله برای آزادسازی تکریت در استان صلـاح ‌الدین در ماه مارچ، شبه نظامیان تحت حمایت ایران هدایت عملیات زمینی را به دست داشتند و جنگنده‌‌هـای امریکایی وارد عمل نشدند. به محض توقف نیروهای شبه نظامی، عبادی به آن‌هـا دستور عقب ‌نشینی داد. به دنبال آن، عبادی قول داد عملیات جدیدی در الـانبار آغاز شود که قرار بود تحت رهبری نیروهای امنیتی عراق و با پشتیبانی حملـات هوایی امریکا صورت گیرد و ایران و شبه نظامیان در حاشیه باشند. یک مولفه اصلی آن راهبرد، مسلح کردن قبایل محلی برای جنگ بود اما آن طرح در سطح وسیع عملی نشد.

آزادسازی الرمادی؛ مقدمه سقوط داعش در عراق

وخامت اوضاع انبار طی ماه گذشته، ضعف ارتش عراق را که تحت آموزش مشاوران نظامی امریکا است، برجسته ساخت و سوالـاتی را درباره راهبرد امریکا برای شکست داعش مطرح نمود. امریکایی‌هـا ضمن آن که در شکست دادن داعش جدی نیستند، هیچ تمایلی به برجسته شدن نقش جمهوری اسلـامی ایران و گروه‌هـای شیعی تحت حمایت آن ندارند.

در سایه چنین شرایطی دولت عراق به این جمع بندی رسیده است که بدون اتکا به نیروهای مردمی، آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش امکان پذیر نیست. عراق چنین تجربه‌ای را در عملیات‌هـای موفق گذشته مانند تکریت و فلوجه آزموده بود.

اهمیت شهر الرمادی

الرمادی به عنوان مرکز استان الـانبار از نظر راهبردی، جایگاه ویژه‌ای دارد. این شهر در کنار رودخانه فرات است و در آن سدی وجود دارد که بخش مهمی از آب شرب جنوب عراق را تامین می‌کند. علـاوه بر این، الرمادی برای داعش یک خط امدادرسانی مهمـ از بغداد به سوریه و اردن محسوب می‌شود و قطع کردن این خط می‌تواند ضربه بزرگی به فعالیت‌های داعش در عراق و سوریه وارد سازد.

براساس ارزیابی کارشناسان، این شهر قبل از این که به اشغال داعش درآید، نزدیک به ۱۷ ماه در برابر حملـات گروه‌هـای انتحاری و... ایستادگی کرد و در نهایت به دلیل کوتاهی در اداره عملیات نظامی و استخباراتی، به تصرف داعش در آمد.

همزمان با عملیات اخیر در الرمادی، تیمـ ‌های مهندسی ارتش عراق، پل‌‌هـای موقت بر روی رود فرات ایجاد کردند و متعاقب آن نیروهای زمینی به صورت مستقیمـ به منطقه الحوض، که ساختمان‌های دولتی در آن قرار دارد، وارد شدند. پیش‌تر شبه‌ نظامیان داعش برای کُند کردن سرعت پیشروی نیروهای دولتی، پل ‌های ساخته شده روی فرات را منهدمـ کرده بودند.

در طول یک ماه گذشته نیروهای عراقی، حلقه محاصره بر شبه‌ نظامیان در الرمادی را تنگ‌تـر کردند و سرانجامـ ١٠ صبح روز سه شنبه گذشته به وقت محلی، گامـ نهایی این عملیات برای رسیدن به مرکز شهر را آغاز کردند.

 حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، فراخوانی را جهت آمادگی برای اعزامـ نیروهای مردمی اعلـامـ کرد. البته قبل از نخست وزیر بسیاری از گروه‌هـای عراقی به حالت آماده باش در آمده بودند. مجموع نیروهای مشارکت کننده در عملیات آزاد سازی الـانبار، حدود ۲۰ هزار رزمنده اعلـامـ شده است.

موصل؛ ایستگاه نهایی نبرد با داعش

به طور طبیعی پس از آزادسازی الرمادی، نوبت به موصل مرکز خلـافت داعش خواهد رسید. حیدر العبادی آزادسازی شهر موصل در استان نینوا را هدف بعدی ارتش و نیروهای مردمی این کشور پس از پاکسازی شهر الرمادی اعلـامـ کرد. نخست وزیر عراق با اشاره به پیشروی‌هـای ارتش در شهر الرمادی، واقع در استان الـانبار، اظهار داشت: در حال حاضر دستاوردهای زیادی را در الرمادی محقق کرده ایمـ.

به گفته بشار کیکی، رئیس شورای استانداری نینوا، طرح آزاد سازی موصل آماده شده و ۲۰ هزار مبارز از ۴ جبهه در عملیات آزادسازی موصل مشارکت خواهند کرد، اما زمان آغاز این عملیات هنوز مشخص نشده است.

بنا بر گزارش‌هـای اطلـاعاتی، یگان عملیات آزاد سازی موصل، ۷هزار تن از نیروهای امنیتی عراق از جمله ۲۰۰۰ نیروی گروه ویژه را جهت مقابله با گروه تروریستی داعش و بازپس ‌گیری این شهر از اشغال داعش آموزش می‌‌دهد و تجهیز می‌کند. این آموزش‌‌هـا شامل تمرینات رزمی، تیراندازی با انواع سلـاح، فنون نبرد رودررو، درگیری خیابانی و مانور در شرایط سخت است.

آزادسازی موصل از اشغال داعش به معنای پایان کامل این گروه در عراق خواهد بود، زیرا موصل دژ و پایگاه اصلی آنان محسوب میشود. به عبارتی استان نینوا با مرکزیت موصل برای داعش، تبدیل به یک امر حیاتی و حیثیتی شده است، بنابراین رهبران داعش به هر طریقی تلـاش می‌کنند موصل را حفظ کنند. تروریست‌های تکفیری پس از پیروزی‌های اخیر ارتش عراق در شش ماه گذشته و خصوصا آزادسازی تکریت و الرمادی، نگران سقوط موصل شده و از هیچ اقدامی از جمله حفر خندق دریغ نمی ‌کنند.

دورنما

آزادسازی موصل تنها آثار داخلی در سطح عراق ندارد، بلکه موقعیت منطقه‌ای داعش را به ویژه در سوریه به خطر خواهد انداخت.

اگر شهر موصل از سوی ارتش و نیروهای مردمی عراق  آزاد شود؛ این باور در ارتش و نیروهای مردمی سوریه نیز بوجود می‌آید که می‌ توانند دژ خلـافت داعش در استان رقه سوریه را سرنگون کنند و به این ترتیب آغاز فروپاشی تدریجی داعش رقمـ خواهد خورد.

با این حال آزادسازی موصل نیاز به هماهنگی، امکانات گسترده و زمان کافی دارد. علـاوه بر نیروهای ارتش و الحشد الشعبی، در آزادسازی موصل به تعداد زیادی نیروی داوطلب از اهالی موصل نیاز است تا از آن‌هـا برای دوره پس از آزادسازی و کنترل اوضاع امنیتی این شهر کمک گرفته شود. هماهنگی با جهات مختلف از جمله کُردها و نیز وجود مراکز استخباراتی با دقت بالـا از دیگر ملزومات اجرای عملیات موفق در موصل است.

تداومـ حمایت‌هـای خارجی از داعش، وجود برخی از عشایر و جریانات که همچنان مخالف دولت عراق و احتمالـا همسو با داعش هستند، از دیگر موانع عملیات آزادسازی موصل محسوب میشود. کارشکنی‌هـای امریکا و متحدانش نیز از دیگر موانعی است که همانند عملیات آزادسازی الرمادی، به احتمال زیاد بروز خواهد کرد.

در پایان باید گفت عزمـ دولت و مردمـ عراق و حضور نیروهای داوطلب که با اشاره مرجعیت به دفاع از سرزمین خود برخاسته اند، این نوید را میدهد که پس از تکریت، فلوجه و الرمادی، آخرین دژ داعش در موصل نیز فروپاشد.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان