1397-6-27     2018-9-18     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1394/9/1 - 13:30:07
تعداد بازدید: 743
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تقویت طالبان پشت شعار مبارزه با داعش در افغانستان
تقویت طالبان پشت شعار مبارزه با داعش در افغانستان

یادداشت از؛ الکساندر کنیازف
ایجاد نیروی ویژه از سوی طالبان برای مقابله با داعش با هدف تقویت جایگاه این گروه (طالبان) در افغانستان صورت گرفته است.
به گزارش انصار به نقل از فارس، (الکساندر کنیازف) کار‌شناس سیاسی روس در خصوص ایجاد نیروی ویژه موسومـ به (دسته‌های احتیاطی) به منظور مبارزه با داعش در افغانستان یادداشتی نوشت.
در این یادداشت امده است: 20 میزان طالبان از ایجاد نیروی ویژه‌ای تحت عنوان (دسته‌های احتیاطی) در مناطق شرقی افغانستان به منظور مبارزه با داعش در این کشور خبر داد. گفته می‌شود که به این دسته‌ها تعداد زیادی از مردمـ مناطق یادشده و از جمله جوانان ولـایات (کنر) و (نورستان) پیوسته‌اند.
همچنین دستگاه‌های تبلیغاتی طالبان به طور فعال از مردمـ تقاضای سهمـ گرفتن در امر مبارزه با داعش به عنوان گروهی بیگانه را دارند.
برای ارزیابی این رویداد ضروری است تا به تحولـات اخیر افغانستان توجه داشته باشیمـ. طالبان در فصل تابستان فعالیت‌های نظامی قابل توجهی از خود نشان ندادند ولی با پایان ماه رمضان به طور چشمگیری بر اقدامات خود شدت بخشیدند.
در اواخر ماه آگست (سنبله) زمانی که جنرال (عبدالرشید دوستم) سعی در بازگرداندن ولـایت فاریاب تحت کنترل دولت داشت، طالبان با یک عقب نشینی موقت اقدامـ به مانور تاکتیکی کردند و طی دو هفته دوباره موفق به برقراری کنترل بر موقعیت‌های کلیدی در این ولـایت به ویژه (غورماچ)، (المار)، (پشتون کوت) و (قیصار) و همچنین مسیرهای اصلی حمل و نقل شدند.
موقعیت طالبان در منطقه مرزی افغانستان با ترکمنستان (اندخوی) نیز همچنان قوی باقی می‌ماند. بنا به گفته شاهدان در مرز ترکمنستان با افغانستان درگیری‌ها ادامه داشته و به شهر (ماری) (مرو) همه روزه اجساد نظامیان کشته شده انتقال می‌یابند. همچنین گفته می‌شود که از فرودگاه ماری هواپیماهای نظامی به طور دائمی به طرف مرز پرواز انجامـ می‌دهند. به طور کلی وضعیت در این منطقه وخیمـ است.
پس از اشغال و سپس آزادی شهر کندز که منجر به تقویت موقعیت طالبان در نزدیکی (پلخمری) و شاهراه (سالنگ) شد، طالبان تلـاش کردند تا (میمنه) مرکز ولـایت فاریاب را اشغال کنند ولی این شهر به طور عمده به دلیل مقاومت واحدهای متعلق به ائتلـاف پیشین شمال سقوط نکرد و تحت کنترل دولت باقی ماند.
این در حالی است که بخش زیادی از قلمرو ولـایات همسایه (بادغیس)، (جوزجان) و (سرپل) همانند گذشته توسط طالبان، دسته‌های طالبان ترکمنی و تا حدودی حرکت اسلـامی ازبکستان کنترل می‌شود.
طالبان در 21 میزان با هدف اشغال (غزنی) به این شهر حمله کردند و یک روز بعد چنین اقدامی در (هلمند) نیز صورت گرفت. البته طالبان در هر 2 مورد به صورت اساسی موفق نشدند اما باز همـ به نوعی توانایی خود برای انجامـ حملـات همزمان در مناطق مختلف افغانستان و دستیابی به پیشرفت‌های قابل توجهی را به نمایش گذاشتند.
با توجه به اتفاقات اخیر افغانستان می‌توان برخی نتیجه گیری‌ها را داشت. یکی اینکه نیروهای دولتی افغانستان برای مقابله با اقدامات طالبان ضعیف به نظر می‌رسند که مواردی نظیر پیوستن سربازان به طالبان، فرار از خدمت در ارتش و تطمیع فرماندهان و مقامات دولتی جدیت مسئله را بیش از گذشته برجسته کرده است.
دیگری اینکه طالبان از حمایت‌های نسبتا بالـایی در بسیاری از مناطق برخوردار می‌باشند.
بنابر این بیانیه طالبان در خصوص ایجاد نیروی ویژه برای مبارزه با داعش با تحولـات اخیر ارتباط مستقیمـ دارد. طالبان قصد باقی ماندن طولـانی مدت در کندز، فاریاب، غزنی و هلمند را نداشتند. به نظر می‌رسد که مهمـ‌ترین هدف آن‌ها به نمایش گذاشتن توانایی خود و ضربه زدن به اعتبار و حیثیت دولت کابل بود.
البته موضوع ضرورت مبارزه علیه داعش، تحکیمـ موقعیت طالبان در میان مردمـ را نیز دنبال می‌کند که این موضوع همزمان بازگوکننده ضعف دولت افغانستان و نیروهای مسلح و پلیس آن برای مقابله با تهدیدات نیز می‌باشد.
با توجه به اینکه طی بیش از نیمـ سال اخیر با میانجیگری پکن و ریاض بین شورای طالبان کویته و کابل مذاکرات ادامه دارد، تشدید فعالیت در مناطق مختلف و اعلـامـ آمادگی برای مبارزه با داعش را می‌توان به نوعی تلـاش برای تقویت موقعیت طالبان در این مذاکرات دانست.
همچنین باید گفت که تضاد و اختلـاف میان طالبان و داعش دارای ابعاد و سطوح مختلفی می‌باشند. امروز در افغانستان از این 2 گروه حامیان مالی مختلف پشتیبانی به عمل می‌آورند که در مواردی منافعشان در تضاد و رویارویی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال قطر حامی عمده داعش در جهت گسترش نفوذ در افغانستان بوده و طالبان کویته به صورت اساسی به عربستان سعودی به عنوان بنیانگذار و پشتیبان اصلی خود وفادار باقی مانده‌اند.
همچنین بین این 2 گروه تفاوت‌های ایدئولوژیکی نیز وجود دارد. چرا که از لحاظ تاریخی در افغانستان تصوف همیشه نقش و تاثیر زیادی داشته و برخی از سنن و عناصر قومی و محلی که حتی تا قبل از اسلـامـ وجود داشته‌اند، به نوعی حفظ شده‌اند.
بنابر این تفسیری که داعش از اسلـامـ ارائه می‌کند شاید در افغانستان فقط از سوی تعداد محدودی پذیرفته شده و در مجموع کل مردمـ و حتی طالبان آن را رد خواهند کرد چرا که برای آن‌ها در کنار ایدئولوژی مذهبی، ناسیونالیسمـ قومی مهمـ است. ضمنا در دهه 80 قرن گذشته موقعی عرب‌ها سعی در تحمیل ایدئولوژی سلفی‌گری و تکفیری به مجاهدین می‌کردند این اقدامـ منجر به درگیری‌های مسلحانه بین آن‌ها می‌شد که از این موقعیت گاه شوروی و مقامات کابل استفاده می‌کردند.
و در ‌‌نهایت این موضوع نیز وجود دارد که در شرایط معمولی یکی از منابع عمده درآمد گروه‌های طالبان اخاذی و قاچاق مواد مخدر می‌باشد که هرگز دوست ندارند آن را با اعراب به اشتراک گذارند.*
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان