1397-8-29     2018-11-20     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/8/17 - 08:17:14
تعداد بازدید: 537
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

جنگ هواپیماهای مسافربری
جنگ هواپیماهای مسافربری

روسیه كه با ورود ناگهانی و سریع خود به جنگ سوریه جهان را غافلگیر كرد، به نظر می‌رسد تصمیمـ گرفته ‌است با ادبیاتی مشابه نقش خود را برای مبارزه با تروریسمـ این بار در یمن با همكاری انصاراله افزایش دهد.
خبر فرود یك هواپیمای باربری روسی در فرودگاه صنعا یك بار دیگر منطقه را از اقدامات روسیه غافلگیر كرد. روز پنج شنبه وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه اعلـامـ كرد كه یك هواپیمای باربری این كشور حامل ٢٣ تن كمك‌های بشردوستانه از جمله غذا و چادر(خیمه) در فرودگاه صنعا، جایی كه به خاطر حملـات سعودی‌ها ناامن شده، فرود آمده است. خبرنگاران خبرگزاری فرانسه همـ گزارش دادند كه آنها این هواپیما را در فرودگاه صنعا كه (توسط حوثی‌هـا) كنترل می‌شود، دیده‌اند.
این اولین بار نیست كه طی چند ماه گذشته روسیه كمك‌های انسان دوستانه به یمن ارسال می‌كند. روسیه در ماه جولـای نیز از طریق هواپیماهای باربری حدود ٤٦ تن كمك‌های بشردوستانه به یمن اعزامـ كرده بود. هر چند روس‌ها اعلـامـ كرده‌اند این هواپیمای اخیر همـ حامل دهها تن كمك‌های بشردوستانه است اما تحلیلگران اهداف این اقدامـ رو‌س‌ها را فراتر عنوان می‌كنند و معتقدند روسیه تصمیمـ گرفته نشان دهد كه سقوط یك هواپیمای مسافربری روس در شرمـ‌الشیخ مانع كمك به متحدین جدید منطقه‌ای‌اش نمی‌شود.
اعزامـ هواپیمای حامل كمك‌های بشردوستانه روسیه به یمن كمتر از یك هفته پس از آن صورت گرفت كه یك هواپیمای مسافربری روسیه در آسمان مصر سقوط كرد و تمامی ٢٢٤ مسافر آن كشته شدند. عصر روز جمعه دولت روسیه اعلـامـ كرد كه پروازهای هواپیماهای روسی به مصر تا زمان مشخص شدن علت حادثه سقوط هواپیمای روسی در صحرای سینا باید متوقف شود. یوری برمین عضو شورای روابط خارجی روسیه می‌گوید: (این نشان می‌دهد مسكو به این نتیجه قطعی رسیده كه سقوط هواپیمای باربری می‌تواند یك عملیات تروریستی باشد).
پیشتر داعش مسئولیت سقوط این هواپیما را به عهده گرفت اما كارشناسان نسبت به توانایی داعش برای انجامـ این عملیات خرابكاری ابراز تردید كرده‌اند. در چنین شرایطی این شایعه در فضای مجازی پیچیده است كه عربستان در سقوط این هواپیما دست دارد تا از این طریق نسبت به اقدامات روسیه در سوریه به مسكو هشدار بدهد.
از سوی دیگر، ‌پس از فرود هواپیمای باربری روسی حواشی زیادی درباره برگشت این هواپیما ایجاد شد. منابع خبری اواخر پنج شنبه گزارش دادند كه عربستان سعودی هشدار داده است در صورتی كه بدون اجازه ریاض این هواپیما از فرودگاه صنعا برخیزد آن را هدف قرار خواهد داد اما ساعاتی بعد احمد عسیر سخنگوی ائتلـاف به رهبری عربستان سعودی با رد ممانعت ریاض از بازگشت این هواپیما گفت كه (شبه نظامیان حوثی تحت حمایت ایران باعث تأخیر در بازگشت یك هواپیمای روسیه از صنعا شده‌اند تا توجه جامعه جهانی را به خود جلب كنند.) وی در ادامه گفت، این هواپیما قرار است روز جمعه به روسیه بازگردد.
در همین حال بعضی رسانه‌های اماراتی گزارش دادند علی عبداله صالح رئیس‌جمهور پیشین قصد داشت از طریق هواپیمای روسی از یمن خارج شود كه با هوشیاری ائتلـاف ناكامـ ماند. پایگاه خبری امارات ٢٤ به نقل از برخی رسانه‌های یمنی نوشت: ( این رئیس‌جمهور بركنار شده (علی عبداله صالح) تلـاش كرد شب پنجشنبه از طریق این هواپیما (روسی) فرار كند كه نیروهای ائتلـاف مانع از پرواز هواپیما شدند.) ادعای این رسانه اماراتی با اظهارات عسیری كه گفته است حوثی‌ها عامل این تأخیر بودند، ‌تناقض دارد.
رسانه‌ها همچنین گزارش دادند كه عربستان به هواپیمای روسی دستور داده است برای بازرسی باید به فرودگاهی در جنوب عربستان منتقل شود اما خلبان این دستور سعودی‌ها را رد كرده است. یوری برمین عضو شورای روابط خارجی روسیه و تحلیلگر استراتژی‌های این كشور در خاورمیانه در پاسخ به این حواشی در صفحه توئیتر خود با زبان كنایه نوشت: (عربستان سعودی یك هواپیمای روسی را در صنعا هدف قرار نخواهد داد، مگر اینكه تلـاش كند نشان دهد به جز سوریه، آماده رویارویی با مسكو در یمن است.) این هواپیمای روسی سرانجامـ روز جمعه با ٥٠سرنشین به روسیه بازگشت.
هرچند سعودی‌ها اعلـامـ كردند روسیه برای فرود هواپیمای خود در فرودگاه صنعا (اجازه ائتلـاف عربی را گرفته بود) اما مقامات روسی این ادعای روسیه را تأیید نكردند. تحلیلگران معتقدند اگر روس‌ها بدون هماهنگی سعودی‌ها كمك‌های بشر دوستانه را به یمن اعزامـ كرده باشند، نشان دهنده این است كه مسكو به صورت جدی تصمیمـ گرفته است علـاوه بر سوریه، نقش خود را در یمن نیز افزایش دهد یا دست‌كمـ با اعمال فشار بر عربستان سعودی در یمن مانع از اقدامات خرابكارانه ریاض در سوریه شوند.
همزمان با فرود هواپیمای روسیه در صنعا، ‌ولـادیمیر پوتین رئیس‌جمهور آن كشور طی اظهارات مهمـ بر حمایت از منافع روسیه تأكید كرد. پوتین در پنجمین كنگره جهانی همـ‌میهنان (كنگره جهانی اتباع روسیه) گفت: (فرزندان میهن كه در خارج از كشور به سر می‌برند باید كاملـاً اطمینان داشته باشند كه ما از منافعشان دفاع می‌كنیمـ، به ویژه هنگامی كه در شرایطی دشوار و پیچیده مانند شرایط لیبی، سوریه و یمن گرفتار می‌شوند.) در شرایطی كه عربستان سعودی نزدیك به هشت ماه است یمن را در محاصره خود قرار داده است اشاره مستقیمـ پوتین به یمن از سوی فعالـان یمنی با اهمیت نشان داده شد.
اما اظهارات مقامات دیپلماتیك روسیه بیش از هر چیزی حاكی از تحركات و مواضع جدی مسكو درباره بحران یمن است كه شباهت زیادی با موضع روسیه درباره بحران سوریه دارد. ولـادیمیر دیدوشكین سفیر روسیه در صنعا روز جمعه گفت: (جنگنده‌های سعودی می‌گویند پایگاه‌های نظامی و مواضع جنبش انصار اله را هدف می‌گیرند اما متأسفانه اغلب به مناطق مسكونی به ویژه خانه‌های شهروندان حامی جنبش انصار اله یا هواداران علی عبداله صالح رئیس‌جمهوری سابق یمن حمله می‌كنند.) وی در ادامه توپ را به زمین عربستان انداخت و گفت كه پایان بحران یمن همـ اكنون به تصمیمـ ریاض وابسته است.
اما مهمـ‌ترین بخش‌صحبت‌های سفیر روسیه حمایت وی از نقش انصاراله در مبارزه با گروه‌تروریستی القاعده در جنوب شبه جزیره عرب است. وی كه با ریانویستی گفت‌وگو می‌كرد، اظهار داشت: ( همـ اكنون تنها انصاراله است كه با القاعده مبارزه می‌كند و همزمان تهاجمـ ائتلـاف و ارتش عبدربه‌هـادی را تحمل می‌كنند.) وی در ادامه هشدار داد: ( یك خطر جدی وجود دارد اگر انصاراله از مواضع خود عقب نشینی كند [یمن] توسط تروریست‌ها اشغال می‌شود).
این موضع سفیر روسیه شباهت زیادی به منطقی دارد كه روسیه بر اساس آن به صورت نظامی وارد سوریه شده است. مقامات روسیه‌گفته‌اند اگر به دولت سوریه كمك نكنند، ممكن است این كشور به كنترل گروه‌های تروریستی همچون داعش درآید. تحلیلگران این مواضع سفیر روسیه را نشان دهنده آمادگی مسكو برای اتحاد با انصاراله جهت مقابله با القاعده عنوان كردند. در همین حال معاون وزیر خارجه روسیه با همتای ایرانی خود، برای گفت‌وگو درباره بحران یمن تماس گرفت. هر چند جزئیات بیشتری از گفت‌وگوی این دو مقامـ روسی منتشر نشد اما تماس روسیه با مهمـ‌ترین متحد انصاراله احتمالـاً می‌تواند حاكی از شكل‌گیری ائتلـاف جدید برای مبارزه با شاخه القاعده در شبه‌جزیره عرب باشد كه بنابر گفته مقامات امریكایی خطرناك‌ترین سازمان تروریستی در جهان محسوب می‌شود.
نویسنده: محمد بابایی*
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان