1397-7-1     2018-9-23     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/8/15 - 08:06:03
تعداد بازدید: 344
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تشدید اختلـافات افغانستان با پاکستان!؟
تشدید اختلـافات افغانستان با پاکستان!؟

اخیرا (احمد ضیاء مسعود) نماینده ویژه اشرف‌غنی رئیس جمهور افغانستان در امور اصلـاحات و حکومت‌داری، در مراسمـ تقدیر از کارکرد رسانه‌ها و خبرنگاران در کابل به صراحت گفت که مذاکرات صلح افغانستان، فرصتی برای تامین منافع پاکستان است. از آن‌جایی كه طالبان توسط دولت اسلـامـ‌آباد حمایت می‌شوند، بنابراین جنگ افغانستان با طالبان نیست، بلکه با پاکستان است. وی صلح با طالبان را یک امر غیرمعقول خوانده و اظهار كرد که طالبان در افغانستان، بخاطر منافع ملی پاکستان جنگ می‌کند و پاکستان هرگز مایل به تامین صلح و امنیت در افغانستان نیست. به همین جهت صحبت در مورد مذاکرات صلح بی‌فایده است و تا زمانی كه پاکستان به اهدافش دست نیابد؛ این جنگ را ترک نخواهد کرد.
نماینده ویژه اشرف غنی همـ‌چنین بی‌ثباتی سیاسی و تداومـ جنگ در افغانستان را به مداخلـات کشورهای خارجی از جمله پاکستان نسبت داد و بر این امر تاكید كرد که منافع ملی پاکستان به ناامنی و بی‌ثباتی افغانستان گره خورده است و در چنین وضعیتی، صلح با گروه تروریست (طالبان) امکانپذیر نیست، بنابراین جنگ افغانستان ادامه خواهد یافت.
این موضع‌گیری در حالی صورت می‌گیرد كه اشرف‌غنی و طرفدارانش در حكومت وحدت ملی به شدت به دنبال مصالحه با طالبان بوده و به همین جهت سعی می‌كنند با احتیاط سخن گفته و حتی طالبان را شورشی یا مخالف سیاسی خطاب ‌كنند و نكته مهمـ‌تر آن كه خط مرزی دیورند با پاکستان را به رسمیت نمی‌شناسند، اما برخی دیگر معتقدند كه با شناسایی این خط مرزی، حمایت از طالبان و دخالت‌های پاكستان حداقل كاهش محسوسی می‌یابد. به هر حال این سوال همیشه مطرح بوده كه دلـایل اختلـافات افغانستان با پاكستان و حمایت اسلـامـ‌آباد از طالبان جه بوده است؟
در یك اشاره كوتاه باید عنوان كرد كه روابط افغانستان با پاكستان از زمان استقلـال كشور در ١٩٤٧ تا كنون، پرتنش و چالش‌آمیز بوده است. شاید یكی از مهمـ‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار بر این روابط تنش‌آمیز، خط مرزی دیورند باشد. افغانستان همواره پاكستان و آی.اس.آی سازمان استخبارات این كشور را متهمـ به حمایت از طالبان و تروریست‌ها در خاك خود می‌كند که دلیل اصلی آن، عدمـ به رسمیت شناختن خط مرزی دیورند از سوی افغانستان می‌باشد. قرارداد خط مرزی دیورند در زمان حکمرانی امیر عبدالرحمان‌خان در ١٩٨٣ میلـادی در معاهده‌یی بین افغانستان و انگلیس به امضا رسید و حتی توسط پسرش امیر حبیب‌اله، مورد تایید قرار گرفت. اما پس از تشکیل کشور مستقل پاکستان در سال ١٩٤٧ میلـادی، حکومت آن زمان افغانستان این خط مرزی را به رسمیت نشناخت. جدا از این مساله كه امیر عبدالرحمان‌ جهت تحكیمـ نظامـ استبدادی خانوادگی و قبیله‌ای خود، بخشی از سرزمین افغانستان را به انگلیس پیشكش كرد، اما برخی از حاكمان، با این قرارداد همواره مخالفت كرده‌اند و در مقاطعی نیز به اتمامـ زمان این قرارداد، تاكید می‌كنند. به عنوان مثال نه در دوره حكومت كمونیست‌ها و نه در دوره امارت طالبان و حكومت حامد كرزی، خط مرزی دیورند به رسمیت شناخته نشد و به نوعی خودشان را بی‌اختیار در شناسایی دیورند می‌كردند.
موضع امریكا و انگلیس در خصوص دیورند، آشكار است. انگلیسی‌ها كه خود این قرارداد را تحمیل كرده‌اند، آن را به رسمیت شناخته‌اند، بر همین اساس امریكا نیز با توجه به روابط گسترده‌ اش با پاكستان، بدان مهر تایید گذاشته است. جیمز کینگهامـ، سفیر پیشین امریکا در کابل به همراه مارک گروسمن نماینده قبلی امریکا در امور افغانستان و پاکستان تایید كردند که واشنگتن خط دیورند را به عنوان مرز بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد. وزارت خارجه افغانستان در دوره حامد كرزی ضمن رد این اظهارات، در یك بیانیه خبری اعلـامـ كرد که (وضعیت خط دیورند مساله‌ی مهمـ تاریخی برای مردمـ افغانستان است. بنابراین، حکومت افغانستان هرگونه ابراز نظر دیگران در مورد وضعیت حقوقی خط دیورند را بیربط می‌داند و آن را رد می‌کند.) بعد از سقوط طالبان در ٢٠٠١، هیچ مقامـ رسمی افغانستان، پاکستان و کشورهای غربی به این صراحت در مورد خط مرزی دیورند صحبت نکرده بود. این گزاره كه (یکی از اهداف پاکستان در حمایت از طالبان، به رسمیت شناختن مرز دیورند از سوی افغانستان است)؛ یك واقعیت اساسی است. اغلب تحلیل‌گران برجسته افغانستان نظیر محمد اكرمـ اندیشمند، پرتو نادری، صاحب‌نظر مرادی و دیگران بر این باورند كه اختلـافات افغانستان با پاكستان، حمایت پاكستان از طالبان، ناامنی‌ها و تروریسمـ در افغانستان و مواردی از این قبیل زمانی پایان می‌یابد كه تكلیف خط مرزی دیورند مشخص شده و افغانستان این خط مرزی را به رسمیت بشناسد.
جدا از مساله دیورند، باید به این نكته توجه كرد كه روابط افغانستان و پاكستان در واکنش به محیط بحرانی دو کشور است که آن‌هـا را وادار به همکاری یا عدمـ همكاری کرده است. اكنون هر دو كشور یكدیگر را به حمایت از طالبان و تروریسمـ متهمـ می‌كنند و نكته دیگر این كه با فرض شناسایی خط دیورند از سوی دو كشور، به دلیل ورود بازیگران متعدد و متعارض به افغانستان و تبدیل این كشور به هماوردطلبی و حتی جنگ نیابتی، به نظر می‌رسد بحران ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان تداومـ خواهد یافت. بویژه كه هویت ملی واحدی كه همه اقوامـ و قومیت‌ها بدان پایبند باشند، شكل نگرفته است و دولت وحدت ملی در این خصوص ناتوان و ناموفق بوده است.
در پایان باید گفت كه از نگاه جامعه‌شناسی سیاسی، همـ‌چنان طرفداران تغییر وضع موجود (طالبان و گروه‌های مخالف دولت) در افغانستان، فعالند و اغلب مردمـ یا احزاب و نهادهایی كه خواهان حفظ وضع موجود بودند، به نوعی از دولت وحدت ملی سرخورده و ناامید شده‌اند. پیامد چنین وضعیتی، استمرار بحران و دخالت بیگانگان در منطقه و افغانستان خواهد بود كه در تلـاشند تا بار دیگر جغرافیای افغانستان و منطقه پیرامونی را كانون جریان افراط و تروریسمـ كنند.
نویسنده: اسماعیل باقری*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان