1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/7/26 - 09:58:21
تعداد بازدید: 513
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شبه‌نظامیان خارجی؛ حامیان طالبان در افغانستان
شبه‌نظامیان خارجی؛ حامیان طالبان در افغانستان

اسماعیل باقری
با بررسی اوضاع میدانی جنگ در افغانستان، این واقعیت مهمـ مشهود است كه در کنار طالبان افغانستان، اعضای گروه‌های تندرو اسلـامی آسیای مرکزی مثل حزب اسلـامی ازبكستان، حزب‌التحریر و از همه مهمـ‌تر طالبان پاکستانی و جنگجویانی که عنوان جهادی را با خود یدک می‌کشند در شمال افغانستان با نیروهای امنیتی داخلی در حال جنگ‌اند. این كه گفته شود شورشیان منسوب به طالبان، در حال تبدیل شدن به یک جریان چند ملیتی هستند، هنوز زود است؛ اما با این حال بخشی از شبه‌نظامیان مسلح در شمال افغانستان بویژه در کندز، بدخشان، تخار و فاریاب و...، جنگجویان خارجی هستند كه به عنوان اجیرشدگان توسط سازمان‌های امنیتی برخی از كشورهای منطقه بویژه كشورهای عربی و پاكستان در افغانستان فعال شده‌اند.
هر چند طالبان سه چهار روز پس از تصرف شهر کندز، مجبور شدند از این شهر استراتژیک عقب‌نشینی كند، اما نباید فراموش کرد که طالبان با همکاری دیگر گروه‌های تروریستی همسو توانسته است جبهات جنگی جدیدی در شمال افغانستان که قبلـاً بسیار امن و به دور از دسترس طالبان بود، باز کند. طالبان اکنون جنگ را به ولـایات تخار، بغلـان و بدخشان کشانده‌ و مناطقی نزدیک به فیض‌آباد مركز ولـایت بدخشان، جایی که قبلـاً در آن پایگاه نظامی داشتند، را تصرف کرده‌اند.
براین اساس، در حالی كه همه فكر می‌كردند پس از اعلـامـ مرگ ملـاعمر، طالبان دچار چنددستگی و انشعاب و سپس تضعیف خواهد شد، اما طالبان با تصرف شهرهای بزرگ و برخی ولسوالی‌ها در شمال افغانستان، قدرت خود را به نمایش گذاشته و بطور یقین می‌خواهد وزن خود را در افغانستان افزایش دهد تا ضمن تهدید دولت وحدت ملی، در میز مذاكرات نیز سهمـ بسزایی به دست بیاورد. واقعیت آن است كه سقوط کندز به عنوان دروازه آسیای مركزی به دست طالبان، ولو به مدت کوتاه، سهل‌انگاری دولت وحدت ملی و عدمـ توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در حفظ یک مرکز ولـایت را نشان داد. شهری که از نظر ژئوپلیتیک اهمیت زیادی داشته و پنچمین شهر بزرگ افغانستان است، حاكی از این واقعیت مهمـ داشت كه طالبان می‌تواند تسلط خود بر مناطق مهمـ ژئوپلیتیک را افزایش دهد و این می‌تواند در بلندمدت خطرناک بوده و اوضاع افغانستان را بیش از پیش بحرانی‌تر كند.
مایکل کوگلمن، کارشناس آسیای مركزی در موسسه (وودرو ویلسون) می‌گوید یکی از دلـایل موفقیت طالبان در تصرف کندز، جذب جنگجویان غیرپشتون از گروه‌های تروریستی منطقه می‌باشد. برای اولین بار است که طالبان به صورت یک گروه چند قومی و چندملیتی متشکل از ازبک، اویغور و پنجابی‌های پاکستانی ظهور پیدا می‌کند.
زیگفرید اولف، مدیر تحقیق در مؤسسه دموکراتیک آسیای جنوبی در بروکسل و محقق در دانشگاه مؤسسه آسیای جنوبی‌هـایدلبرگ نیز، معتقد است طالبان برای گسترش تسلط خود بر ولـایات شمالی افغانستان استراتژی سیاسی و ساختار جذب نیروی خود را تغییر داده است و در کنار نیروی داخلی شان، جنگجویان كشورهای دیگر را نیز استخدامـ می‌کند. یعنی علـاوه بر عرب‌ها، پاکستانی‌ها و بنگلـادشی‌ها، پناهندگان روهینگیایی کشور میانمار که در بنگلـادش ساکن شده‌اند و طالبان اویغورها را از منطقه خودمختار سین‌کیانک کشور چین برای جنگ در ولـایات شمالی افغانستان جذب می‌کنند. بنابراین حضور جنگجویان چند ملیتی در صفوف جنگ طالبان یك واقعیت انكارناپذیر است. در جنگ طالبان در کندز جنگجویانی از ازبکستان، چچن، پاکستان، قرقیزستان، آذربایجان و کشورهای عربی حضور داشتند، اما تعداد پاکستانی و ازبکستانی‌ها بسیار بیشتر بود.
به نحوی که بر اساس گزارش رسانه‌ها، تعدادی از فرماندهان طالبان که در کندز می‌جنگند، زمانی در پاکستان زندانی بوده‌اند و برخی دیگر در نابودی رژیمـ طالبان در سال ٢٠٠١ و به دنبال حمله نظامی امریکا نقش کلیدی داشته‌اند.
به هر حال موضع تازه طالبان در جنگ شمال افغانستان، قابل تامل است. طالبان با جذب جنگجویانی از اقوامـ مختلف می‌خواهد حساسیت‌های قومی که در افغانستان منجر به درگیری‌های کشنده شده است را کاهش دهد. اما این می‌تواند برای پاکستان نیز خطرناک باشد، چراکه بسیاری از گروه‌های تروریستی که در ولـایات شمالی افغانستان می‌جنگند تفکرات ضد پاکستانی دارند. پاکستان از آن دسته از طالبان افغانستانی که حامی پاکستان هستند حمایت می‌کند تا در نهایت بتواند یک دولت همسو و دوست با پاکستان در افغانستان ایجاد کند. همین سیاست می‌تواند جنگ در ولـایات شمالی افغانستان را تشدید كرده و شمال را برای دولت افغانستان غیرقابل مهار کند.
با توجه به آنچه گفته شد به نظر می‌رسد دولت وحدت ملی بدون همکاری با کشورهای همسایه، نمی‌تواند اوضاع را تحت کنترل بگیرد و به نوعی از صدور گروه‌های تندرو خشونت‌طلب به شمال افغانستان جلوگیری کند. بنابراین همکاری نزدیک دولت وحدت ملی با کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسمـ یك ضرورت است. در كنار این دو جناح، اشرف‌غنی و دكتر عبداله، باید اختلـافات خود را کنار گذاشته و به موازات گفتگو با کشورهای دیگر یک موضع قوی بر ضد طالبان و گروه‌های مهاجمـ، اتخاذ کند. بدون شک تصرف کندز به دست طالبان که در آن افراد غیرنظامی زیادی قربانی شدند، برای دولت وحدت ملی یک زنگ خطر جدی بود تا هرچه سریعتر بحران‌های داخلی را حل و فصل کنند. این در حالیست كه با گذشت یک سال از عمر دولت وحدت ملی افغانستان، اختلـافات سیاسی بین اشرف‌غنی و دكتر عبداله کماکان به قوت خود باقی است. در واقع بحران عدمـ اعتماد در دولت وحدت ملی از قبل وجود داشت، اما سقوط کندز بیش از پیش تفاوت رویكردها و مواضع متفاوت را عیان ساخت و به نوعی بار دیگر توجه كشورهای خواهان امنیت و ثبات در افغانستان را به این درك رساند كه نیروهای بین‌المللی به اصطلـاح كمك به امنیت افغانستان، نه تنها در آموزش نیروهایی امنیتی افغانستان، ضعیف عمل كرده‌اند، بلكه راهكار اساسی برای خروج افغانستان از بحران همكاری كشورهای منطقه و همگرایی آنهاست.*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان