1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/7/21 - 08:30:36
تعداد بازدید: 449
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

حادثه منا: دلـایل احتمالی بر عمدی بودن
حادثه منا: دلـایل احتمالی بر عمدی بودن

سلسله حوادث حج تمتع ١٣٩٤(١٤٣٧) در تاریخ ٤٠ سال اخیر حج یک نقطه عطف محسوب میشود. از حادثه سقوط جرثقیل به دلیل طوفان با کشته شدن حداقل ١٠٠ نفر تا حادثه منا به دلیل عوامل چندگانه با کشته شدن حداقل ١٥٠٠ نفر. اگر چه ممکن است در ابتدای امر گفته شود که وقوع چنین حوادثی در اجتماع انسانی حج امری طبیعی بنظر میرسد، اما توجه به برخی عوامل دیگر باعث میشود تا بسیاری از تحلیل‌هـا بر محور عمدی بودن و سلسله وار بودن ارادی این دو حادثه بچرخد. بخصوص موضوع رقابت‌هـای محمدین(محمد بن نایف ولیعهد، وزیر داخله و رئیس کمیته حج در عربستان و محمد بن سلمان، ولی ولیعهد و وزیر دفاع این کشور). حال تا چه حد این رقابت بر سر جانشینی بتواند دلیل وقوع حوادث اخیر باشد، جای تامل بسیار دارد، اما همزمان میتواند پاسخی احتمالی به پرسش‌هـای موجود باشد.
از این رو برای رسیدن به رقابت بر سر جانشینی به عنوان یک عامل اصلی در حادثه منا، ابتدا لـازمـ است تا با استدلـال نقش عوامل مطرح شده در این میان مورد شناسایی قرار بگیرد.
1- با توجه به اینکه عربستان سهمیه کشورها در حج امسال را کاهش داده بود، عامل ازدحامـ جمعیت نمی تواند دلیل اصلی تلفات باشد، چون در سال‌هـای گذشته تعداد حجاج به مراتب بیشتر از سهمیه کنونی بوده است.
2- موضوع گرمای هوا همـ نمی تواند عامل اصلی این حادثه باشد. چون عربستان همواره در ماه ذی الحجه دمای حداقل ٤٥ درجه را تجربه میکند.
3- از آنجا که مسیر رمی جمرات در طول حداقل ١٠ سال اخیر مسیرهای مشخصی بوده، بنابراین کنترل آن طبیعتا برای مسئولـان دفاع مدنی(شهری) موضوع سخت و دشواری نبوده است. بخصوص که در سال‌هـای اخیر با توسعه ساخت و سازها و مجهز کردن آنها به تکنولوژی‌هـایی چون کمره‌هـای هوشمند، قطعا بسیاری از دشواری‌هـای قبلی میتوانسته مرتفع شود.
4- اینکه گفته میشود خود حجاج عامل چنین حادثه‌ای بوده اند و با بینظمی منجر به وقوع چنین حادثه‌ای بوده اند، موضوعی است که بسیار جای تامل دارد. در برخی از تحلیل‌هـا گفته میشود که مفقود شدن بسیاری از حجاج نشان از آن دارد که این تعداد مفقود شده شاهد ثبت و ضبط وقوع حادثه بوده اند.
از این زاویه بحث عمدی و ارادی بودن حادثه منا به میان میآید و موضوع رقابت‌هـای جانشینی در عربستان که در برخی از تحلیل کارشناسان و رسانه‌هـای خبری به عنوان عامل اصلی مطرح شده است. نگارنده اگر چه معتقد است پیدا کردن چنین ارتباط معناداری، سخت و دشوار است، اما همزمان با طرح برخی متغیرهای دخیل میتوان آنرا به عنوان یک عامل در کنار سایر عوامل مطرح کرد.
1- رقابت بر سر جانشینی در عربستان سعودی پیشینه‌ای چند دهه‌ای دارد، یعنی از سال ١٩٦٤ که اختلـافات بین ملک سعود بن عبدالعزیز و برادرش ملک فیصل منجر به یارگیری سیاسی و مداخله گارد سلطنتی شد تا امروز یعنی کنار گذاشتن برادران پادشاه از چرخه جانشینی و تعیین ولیعهد و ولی ولیعهد از نسل سومـ، با فراز و فرودهای فراوانی در جریان بوده است. این اختلـافات و نگرانی‌هـا در خصوص تعیین پادشاه و جانشینان وی در واقع به دلیل همان سنت انتقال افقی قدرت میان برادران پادشاه است که در مقطع کنونی و با مرگ و بیماری اکثریت برادران پادشاه وارد فضای تازه و در عین حال چالش برانگیز‌تـر شده است.
2- در دوره پادشاهی ملک سلمان شاهد هستیمـ که برخلـاف دوره‌هـای پیشین، سنت اجماع و شیخوخیت و پیر سالـاری در داخل ساختار قدرت کمتر مورد نظر بوده و در عرصه سیاست خارجی همـ آن احتیاط و رفتار معقول عربستان به کناری نهاده شده و این کشور رویه جدیدی را که نشان از تغییر ذهنیت تصمیمـ گیرندگان جوان این کشور است اتخاذ کرده است.
3- در زمان پادشاهی عبداله، تعدادی از شاهزادگان نسل سومـ شانس زیادی برای رسیدن به پادشاهی داشتند، اما عمدتا رقابت میان متعب بن عبداله و محمد بن نایف بود که با مرگ عبداله و به حاشیه راندن فرزندان وی، بخت متعجب نیز در این میان از بین رفت و محمد بن سلمان جایگزین او در رقابت با بن نایف شد. تفاوت این مقطع با مقطع قبلی این است که محمد بن سلمان در ٩ ماهه اخیر که پدرش به پادشاهی رسیده نشان داده است که توانایی عزل و نصب و به حاشیه بردن دیگر شاهزادگان و چشمـ پوشی از اجماع خاندانی را در خود دارد و میتواند در واقع با تصمیمات یک شبه و عجیب که کمتر در عربستان شاهد بوده ایمـ، به روندهای جدید شکل دهد. از این زاویه است که رقابت او با پسرعموی قدرتمندش معنا پیدا میکند.
4- محمد بن سلمان به خوبی میداند که در صورت مرگ پدرش که با توجه به وضعیت جسمی و کهولت سن محتمل است، عملـا شانس ولیعهد و پادشاه شدن را از دست خواهد داد. چون شاهزادگان بسیار مجرب و کارکشته‌ای وجود دارند که در صورت مرگ سلمان، شانسی برای او در این چرخه باقی نمی گذارند.
5- حتی در صورت مرگ سلمان و پادشاه شدن محمد بن نایف، هیچ تضمینی وجود ندارد که بن نایف او را به سمت ولیعهد خودش انتخاب کند.
6- برخورداری بن نایف از حمایت‌هـای درون خاندانی، حمایت علما و شیوخ سلفی و مهمتر از آن حمایت‌هـای امریکا باعث شده تا محمد بن سلمان به لحاظ وزن و جایگاه و اعتبار به مراتب از پسرکاکای خود عقبتر و پایینتر باشد.
بنابراین مجموعه این عوامل باعث شده تا رقابت بن سلمان با محمد بن نایف بسیار جدی باشد و او در واقع از هر فرصتی برای ضربه زدن به موقعیت رقیبش برآید. بخصوص شخصیتی که در طول ٩ ماه اخیر از محمد بن سلمان نشان داده شده و عزل و نصب‌هـای انجامـ داده شده از سوی او و همچنین تصمیمـ برای آغاز جنگ یمن، نشان میدهد که او دارای شخصیتی جاه طلب برای رسیدن به پادشاهی است و بعید نیست که در مقطع کنونی همـ خواسته باشد با اخلـال در روند حرکت حجاج، مسئولیت‌هـا را متوجه محمد بن نایف به عنوان مسئول کمیته حج در عربستان نماید.
در واقع صحت و سقمـ این نگاه و همچنین تحلیل‌هـای دیگری که بر این موضوع مانور میدهند، به تصمیمات و عزل و نصب‌هـای روزها، هفته‌هـا و ماه‌هـای آینده از سوی ملک سلمان برخواهد گشت. اگر در مقطع آتی شاهد عزل محمد بن نایف یا تنزل درجه او باشیمـ، میتوان گفت که تمامی تحلیل‌هـایی که حادثه منا را به رقابت محمدین ارتباط داده اند همگی درست بوده و در واقع عربستان فریضه وحدت بخش حج را به ابزاری برای رقابت شاهزادگان تبدیل کرده است.
کامران کرمی*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان