1397-6-31     2018-9-22     بروز شده در: 1397/6/30 - 17:44:08      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/7/21 - 08:27:56
تعداد بازدید: 645
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عوامل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش طالبان در شمال افغانستان
عوامل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش طالبان در شمال افغانستان

فرزاد رمضانی بونش
هر چند طالبان از ماه‌های گذشته حضور در ولـایت ‌های شمالی افغانستان (بیشتر بدخشان، تخار، فاریاب، کندز و...) را شروع کرد، اما سقوط شهر استراتژیک کندز یا دروازه آسیای مرکزی و تاجیکستان به دست طالبان هر چند با بازپس‌گیری کندز همراه بود، اما طالبان تلـاش کرد نفوذ خود را در نقاط کلیدی شمال افغانستان گسترش و به ولـایت ‌های همجوار چون ولـایت ‌های تخار، بغلـان و بدخشان توجه کند. چنانچه شورشیان وارد برخی مناطق این ولـایت ‌ها شده و بعضی بخش ‌ها را برای مدت کوتاهی تصرف کردند. در این میان پرسشی که وجود دارد این است که علت این نوع نگاه طالبان به شمال افغانستان چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید به سه دسته از عوامل توجه کرد.
عوامل داخلی
در واقع احیای هویت طالبان به ویژه پس از اعلـامـ مرگ ملـاعمر، قدرت‌نمایی رهبر کنونی طالبان برای اقناع مخالفان داخلی، ایجاد جنگ روانی و تاکید بر آرمان‌های ملـاعمر در ایجاد امارت اسلـامی، امتیازگیری در آینده مذاکرات صلح در شرایط بن‌بست مذاکرات صلح طالبان میتواند از اهداف عمده طالبان در رویکرد نوین باشد.
جدا از این باید دانست که راهبرد بزرگ‌تر طالبان این است که سلطه خود را در شمال محکمـ و تصویری از هرج و مرج را به نمایش گذارد و به این ترتیب، حکومت کابل را بی‌اعتبار سازند. به عبارت دیگر تصرف مناطق مهمـ در شمال افغانستان، نه تنها آغازی بر تثبیت حضور و گسترش جغرافیای نفوذ طالبان در افغانستان است، بلکه نشانه‌ای از قدرت‌نمایی طالبان و امتیازگیری در مذاکرات صلح آینده است. در واقع طالبان تلـاش می‌کند تا فضای بزرگی برای نفوذ خود در یک منطقه مهمـ ژئواستراتژیک ایجاد کند.
در بعد دیگر کنترل حکومت در مناطقی که مورد حمله طالبان قرار گرفته اند ضعیف است. در این حال باید دانست این امر در شرایطی است که ضعف نیروهای امنیتی و نیروهای آموزش دیده افغانستان توسط ناتو همچنان وجود دارد (نیروهای حکومت افغانستان در بخش‌های لجستیکی، هوایی، استخبارات و... کاستی‌هایی دارند). از زاویه دیگر احتمالـاتی چون توطئه مقامات محلی (مجلس سنای شورای ملی افغانستان، مقامـ‌های محلی کندز را علت اصلی سقوط شهر کندز عنوان کردند و برخی مقامات نیز به دست‌هـایی در داخل حکومت افغانستان و حضور جاسوسان خارجی در سیستمـ حکومت توجه میکنند) و برخی محافل خودی در برخی مناطق چون کندز و احتمال معامله با طالبان وجود دارد.
گذشته از این وضعیت افغانستان و اختلـافات درونی حکومت وحدت ملی، فقر و عقب‌ماندگی اقتصادی و انسانی، نارضایتی برخی مناطق از نوع سیاست‌هـای اقتصادی و اجتماعی و سرخوردگی و نوعی همراهی با گروه‌هـای تندرو ضد دولت نیز در قدرت گیری کنونی طالبان در شمال تاثیر دارد.
عوامل منطقه ای
در واقع طالبان از سال ۲۰۱۳ میلـادی تلـاش میکند به کمک جنگجویان خارجی در شمال افغانستان پایگاهی ایجاد کند. از نگاه طالبان این منطقه دروازه مناطق آسیای مرکزی و مسیر تجارت جهانی مواد مخدر طالبان است. در این بین در یک سال گذشته عملـا در برخی از مناطق شمال افغانستان گروه‌های متعدد وابسته چون حرکت اسلـامی ازبکستان، نیروها و دسته‌هایی از اتباع ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، روسیه (چچن) و چین (اویغورها) وجود دارند و عملـا این نیروها در شرایط کنونی تحت فرماندهی واحد هدایت و هماهنگ شده و چالش‌هـایی جدی در برابر دولت ایجاد کرده اند. در همین راستا در روزهای اخیر مقامات امنیتی افغانستان برای توجیه سقوط کندز، حمله طالبان را به عوامل خارجی نسبت داده اند.
در بعد دیگری پاکستان میتواند در این حملـات نقش داشته باشد. این نقش میتواند مستقیمـ و غیر مستقیمـ باشد. از یک سو سیاست دوگانه پاکستان در قبال گروه‌های وابسته به طالبان‌ها و حمایت آی اس‌ای از گروه‌های وابسته به طالبان افغانستان میتواند در ناامنی‌های شمال افغانستان نقش مهمی بازی ‌کند. این امر در حالی است که بسیاری از مهاجمان به شمال افغانستان یا پاکستانی هستند و یا در سال‌هـای گذشته در پاکستان حضور داشته اند. در واقع باید توجه داشت که بعد از حمله ارتش پاکستان به مناطق وزیرستان بخش زیادی از گروه‌هـای تندرو خارجی عملـا به شمال افغانستان وارد شدند که میتوانند کمک بسیاری به حضور بیشتر طالبان در شمال داشته باشند.
در همین راستا فرمانده پلیس کندز معتقد است در سقوط شهر کندز مخالفان عرب، چچنی و پاکستانی نقش رهبری جنگ را بر عهده داشتند. از سوی دیگر نیز هر چند سخنگوی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای با رد خبرهای مربوط به دست داشتن اسلـامـ‌آباد در حمله طالبان به شهر (کندز) اخبار منتشر شده در این خصوص را بی‌اساس دانسته است، اما با توجه به نوع اعتراض‌هـای مقامات کابل نقش ارتش پاکستان در حملـات بیسابقه طالبان در یک دهه گذشته در شمال افغانستان را نباید نادیده گرفت. به علـاوه باید توجه داشت که رویکرد عربستان از طریق ایجاد مدارس دینی و ضدیت ریاض با مسکو (در پرونده‌هـایی چون بحران‌هـای خاورمیانه از جمله عراق، یمن و به ویژه سوریه در کنار اختلـافات در حوزه انرژی و مساله هسته‌ای ایران) در شرایط کنونی موجب بسترسازی مناسب برای تندروی در شمال افغانستان شود و به کمک طالبان در شرایط بحرانی بیاید. در این رویکرد کمک‌هـای مالی کشورهای عربی (کشورهای عربی جنوب خلیج فارس و به ویژه سعودی‌ها) همـ میتواند باعث گسترش نفوذ و توجه‌ طالبان به شمال گردد.
عوامل بین المللی
در بعد بین المللی با توجه به نزدیکی شمال افغانستان به کشورهای آسیای میانه، ناامنی شمال افغانستان را می‌توان در گستره وسیع راهبردهای غرب و امریکا در برابر روسیه نیز یافت. یعنی باید سطح کنش‌گری بازیگران بین‌المللی را در این قضایا دخیل دانست. به عبارت دیگر رویکرد دوگانه امریکا و غرب در برخورد با تروریسمـ و طالبان، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و لغو قرارداد امنیتی کابل - واشنگتن و تاثیر حضور نظامی روسیه در سوریه میتواند بر حمایت یا رویکرد خنثی امریکا و ناتو در برابر گروه‌های تروریستی نظیر طالبان و داعش در افغانستان تاثیر داشته باشد.
به عبارتی امریکا در تنش با مسکو تلـاش میکند به نوعی منافع مسکو را در آسیای مرکزی تحت فشار گذارد و قدرت روسیه در عرصه بین‌الملل را کاهش دهد، بنابراین تضعیف و ناامن کردن روسیه (ناامنی آسیای میانه به معنای ناامن کردن روسیه است) میتواند از رویکردهای کشورهای غربی و عربی در شرایط کنونی باشد. در همین راستا ما شاهد نگرانی‌هـای از سوی کشورهایی چون روسیه و تاجیکستان در قبال ناامنی‌هـای شمال افغانستان هستیمـ.
در کنار این نیز باید توجه داشت که با توجه به اینکه به سال ٢٠١۶ نزدیک می‌شویمـ (پایان موعد حضور نیروهای امریکایی در خاک افغانستان) از نگاه امریکایی‌هـا افزایش حضور طالبان در شمال میتواند توجیه یا بهانه مناسبی برای ادامه حضور ناتو و حفظ امنیت افغانستان باشد.*
*

*نیز بخوانید

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان