1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/7/19 - 10:27:15
تعداد بازدید: 431
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کارنامه عملی دولت وحدت ملی در افغانستان
کارنامه عملی دولت وحدت ملی در افغانستان

یکسال از مضحکه انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و بر سر کار آمدن آنچه که در کشمکش رقابتها و تقلب‌هـای جنجالی برای کسب قدرت، ناگزیر دولت "وحدت ملی" خوانده شد، میگذرد.
برای میلیونها مردمی که بیپناه به دست حوادث سپرده شده اند و در بدترین وضعیت در طی چهارده سال گذشته با گرسنگی و فقر، بیکاری و گرانی گسترده و عفریت جنگ از هر سو روبرو هستند، از ابتدا همـ کل این گونه حاکمیت نقطه امید و اتکا نبود. همه دروغهای انتخاباتی از ایجاد شغل و مسکن و ارزانی تا بهبود وضعیت اقتصادی کشور تا تامین امنیت و مبارزه با فساد، تماما دود شد و هوا رفت.
شاخص‌هـای اقتصادی، یکسال پس از انتخابات
آنچه پس از فرونشستن غبار وعده‌هـای انتخاباتی بجا مانده است، حاکی از افلـاس و ورشکستگی اقتصادی در سطحی ناباورانه است. بحران اقتصادی افغانستان حاصل بحران و وخامت سیاسی حاکمـ بر کل کشور است.
اقتصادی که علیرغمـ کمکهای وسیع خارجی و بموازات حضور نیروهای نظامی اندکی توان رشد داشته از بنیاد بر اساس دکترین صندوق بین المللی پول و بانک جهانی پی ریزی گردید، به نفس‌هـای آخر افتاده است. ریاضت اقتصادی تنها کلید و راه حل برای سودآور کردن سرمایه و جلب سرمایه‌هـای خارجی و راضی کردن سرمایه داران داخلی، عملـاً به بن بست رسیده است. تعطیلی کسب و کار در سطحی عمومی بدون اینکه روزنه‌ای از بهبود، حتی در آینده‌ای دور مشاهده شود، امید به راه افتادن چرخ اقتصاد را به یاس جدی بدل کرده است. ناامنی، خزانه خالی و کسر بودجه‌هـای هنگفت، فرار سرمایه و نیروی کار، روند تداومـ نزولی رشد اقتصادی را سریعتر کرده است. میراثی که از ابتدا "کنفرانس بن" چه درسطح سیاسی و اجتماعی و چه اقتصادی بنیان نهاد اینک با فروپاشی جدی روبروست. در نبود قدرت و حاکمیت مردمـ برای اداره جامعه، خروج قوای نظامی از کشور سبب تکانهای شدید اقتصادی گردیده است.
علیرغمـ این که گفته میشود حدود ۹ میلیارد و۳۰۰ میلیون دالر توسط سرمایه داران بخش خصوصی در افغانستان سرمایه‌گذاری شده است اما یکی از پارامترهای عمده در چرخش اقتصاد بیمار کشور، کمک‌هـای بین المللی و سوخت وساز نیروهای نظامی خارجی است. بیش از ۹۰ درصد تولید ناخالص داخلی کماکان به اشکال مختلف به مساعدتهای مالی بین المللی وابسته است. خروج این نیروها عملـا سبب کاهش چشمگیر در میزان کمک‌های مالی خارجی‌ و همـ به تعطیلی کشیده شدن بسیاری از رشته‌هـایی که در جوار احتیاجات جاری این نیروها شکل گرفته، شده است.
ظاهرا ناامنی، سبب وضعیت مصیبت بار اقتصادی کشور است. اما حقیقت این است که ناامنی خود معلول سیاستها و منافع اقلیت تبهکاری است که سکان قدرت سیاسی کشور را در دست دارد. ریاضت اقتصادی تنها نسخه آنها برای سودآور کردن سرمایه در افغانستان است. علیرغمـ این، رکود تورمی شدید دست از سر سرمایه داران کوچک و بزرگ بر نمی دارد.
گفته میشود ٣۰درصد سرمایه داران متوسط و ١٥ درصد از سرمایه داران بزرگ به سبب رکود تورمی فلج کننده رو به ورشکستگی اند. از حدود ٤۰۰۰ کارخانه در کشور کمتر از ١۲۰۰ کارخانه با مشکلـات بسیار و با اندک توان به کار مشغولند.
٤۰ درصد بخشهای کوچک اقتصادی و ٤٥درصد کارگاههای کوچک از کار بازمانده و تعطیل شده اند. برابر آمارهای رسمی، بیکاری فلج کننده بیش از ٣ میلیون نفر، قطعاً رقمـ واقعی بیکاری چندین برابر آمار اعلـامـ شده است، به اضافه ٤۰۰هزار نفر نیروی جوانی که سالـانه بعنوان جوینده کار وارد بازار راکد اقتصادی کشور میشوند را در بر میگیرد که هیچگونه تامینی برای ادامه بقای خود و خانواده شان ندارند. نه تنها فرصت شغلی ایجاد نمی شود که با تعطیلی واحدهای تولیدی نرخ بیکاری ابعاد وحشتناکی بخود میگیرد. به این مجموعه باید فساد و رشوه خواری همه گیر را نیز افزود.
افغانستان از این نظر در رده فاسدترین سیستمـ‌هـای اداری و دولتی جهان قرار دارد. طبق آمار موسسات معتبر بین المللی سالـانه رقمـ حیرت انگیز ٤ میلیارد دالر در چرخه فساد مالی در کشور و عمدتا در قراردهای دولتی بصورت رشوه جابجا میشود.
بخش وسیعی از کشور کماکان فاقد انرژی برق است و نیروی برق برای راه اندازی ماشین آلـات کوچک تولیدی همـ موجود نیست. اقدامات دولت در زمینه سدسازی، برق کشی، انتقال گاز و جاده سازی بجز تبلیغات و هیاهو عملـا نتیجه محسوسی به بار نیاورده است. تراز اقتصادی کشور به رقمـ منفی ۸۲۰۹ میلیون دالر رسیده است!
جدولی که از سوی سازمان آمار کشور افغانستان سالنامه‌هـای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۳ و بانک جهانی در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است، بخوبی افت جذب نیروی کار جدید و اشتغال زایی کشور را نشان میدهد. این وضعیت دردناک ثمره تحمیل ریاضت اقتصادی برای سرپا نگهداشتن سرمایه داری محتضر و فاسد در افغانستان است. بیگانگی عمیق کلیه دستجات حاکمـ بر کشور با منافع جامعه، سبب متلـاشی شدن زندگی میلیونها نفر و مهاجرت خیل عظیمی از جوانان کشور گردیده است.
شاخص‌هـای سیاسی دولت وحدت ملی
دولت وحدت ملی در ٤۸ ساعت اول شروع به کارش، موافقتنامه امنیتی با امریکا را به امضا رساند. سپس برای هموار کردن ادامه این سیاست، توافقنامه امنیتی با پاکستان مطرح شد. سپس پروسه صلح با "برادران طالب" اجرایی و علنی شد.
افزایش قدرت عملیاتی تروریستهای طالب و داعش رعد و برق در آسمان بیابر نیست. رشد سرسامـ آور افراط گرایی مذهبی و باز گذاشتن دست همه سازمانهای اسلـامی نتیجه عملی سیاستهای ارگ ریاست جمهوری است. تصرف کندز توسط طالبان که از آن بعنوان مهمترین پیروزی این گروه در ١٤ سال اخیر نامـ برده میشود بارزترین نمونه ضعف و ناتوانی دولتی در مقابله با تروریسمـ سازمان یافته است. درجنوب، مناطقی در ولـایت هلمند، در شهرستان موسی قلعه، باغران، کجکی، نوزاد، سنگین و در شمال در دشت ارچی و چاردره جولـانگاه طالبان است. حضور محسوس داعش در ۲٤ ولـایت از ٣٤ ولـایت کشور از دیگر تهدیدات امنیتی است که مردمـ بیپناه مستقیما و با دست خالی با آن مواجه اند.
تنظیمـ رابطه با پاکستان و طالبان بدون بازگذاشتن دست مذهب در زندگی مردمـ امکانپذیر نیست. بستن مدارس دخترانه، مسمومـ کردن دانش آموزان دختر، حمله نظامی مستقیمـ به ادارات آموزشی و درمواردی ترور آموزگاران، بخشی از حضور اجتماعی انواع دار و دسته‌هـای تحت تنظیمات متنفذین مذهبی است که مافیای فاسد دولتی مسقیما در بسیاری از آنها همدست و شریک جرمـ است. زن آزاری و اجرای قوانین شریعه عمدتا برای سرکوب زنان بخشی دیگر از اعمال قدرت این جریانات است.
موقعیت استراتژیک افغانستان بعنوان سه راهی آسیای میانه، تنظیمـ رابطه سیاسی و امنیتی با پاکستان و هندوستان را بعنوان دو رقیب دیرینه در منطقه، بسیار حساس میکند. این خود یکی دیگر از سرفصلهای سیاسی دولت "وحدت ملی" است. امضای طرح تفاهمنامه امنیتی با سازمان اطلـاعات مرکزی پاکستان (آی اس آی) و کنار آمدن با طالبان همانطور که انتظار میرفت سبب سرعت عملیات تروریستی وسیع در سراسر کشور گردید. اعلـامـ مرگ ملـاعمر رهبر کاریسماتیک طالبان که میتوانست یک موقعیت استثنایی برای ضربه زدن به این جریان تروریستی باشد، به فرصتی برای ابراز تاسف و تسلیت به بازماندگان او و در پاره‌ای موارد به برگزاری مجالس بزرگ و علنی برای بزرگداشت او حتی در کابل زیر نظر دستگاه امنیتی منجر شد. حمله سازمان داده شده به پارلمان افغانستان ضربه دیگری بعنوان قدرت نمایی نظامی طالبان در کابل به نوبه خود نقطه عطف دیگری در بهمـ خوردن توازن قوای حکومتی و طالبان محسوب میشود.
در سیاست داخلی بیگانگی حکومت مرکزی با نیازهای مبرمـ مردمـ، خود را در تداومـ بیعملی در قبال وضعیت فلـاکت بار مردمـ نشان میدهد. ضعف دولت مرکزی و رشد متنفذین مذهبی، احزاب اسلـامی که بعنوان مجری قانون در گوشه و کشور عملـا قدرت را در دست دارند و با اجرای قوانین شریعه کنترل مردمـ را در دست دارند خود را نمایان میکند. وفور دسته جات مسلح محلی وابسته به متنفدین محلی یکی دیگر از ره آوردهای مصالحه مافیایی با دولت مرکزی بر سر تقسیمـ قدرت محلی است.
از سوی دیگر، مافیای مواد مخدر به بخشی از قدرت سیاسی و اقتصادی فراتر از مرزهای افغانستان بدل شده است. پا به پای وخامت اوضاع اقتصادی، کشت و تولید تریاک جایگاه ویژه تری در اقتصاد غیر رسمی کشور باز میکند و دامنه فساد سیاسی را گسترده‌تـر میکند.
آیا امنیت به افغانستان باز میگردد؟
امنیت در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن یکی از چالشهای تعیین کننده در جامعه افغانستان است. مساله زندگی میلیونها مردمـ ستمدیده و مصیبت زده‌ای است که بیش از سه دهه است گرفتار دست انواع درندگان اند. افغانستان با مردمی پا درگریز برای نجات جان و زندگی خود، در پی یک دنیای بهتر یکی از بزرگترین گروههای مهاجر و پناهنده در جهان را بخود اختصاص داده اند. برای این مردمـ صورت مساله کاملـا روشن است. امنیت یعنی پایان مماشات با تبهکاران جهادی و طالب و تنظیمی، خاتمه دادن به فساد گسترده سیاسی و اقتصادی دولتی. امنیت یعنی کار، شغل، مسکن، درمان، بهداشت، آموزش و رفع تبعیض و نابرابری و آزادی انتخاب!
حکومتهایی که آمده اند، مطالبات و خواستهای مردمـ را نمایندگی نکرده اند. اینجا فقط اراده مردمـ است که به این محنت بیانتها نقطه پاپان میگذارد.
منبع: خبرگزاری جمهور/ نویسنده: سیامک بهاری*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان