1398-4-27     2019-7-18     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/7/14 - 08:21:09
تعداد بازدید: 624
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خفقان حقوق بشری!
خفقان حقوق بشری!

حامد رشیدی
دولت عربستان را باید یکی از ناقضین حقوق بشر در جهان عنوان کرد. حکومت استبدادی در این کشور، اعمال محدودیت‌هـای گسترده برای آزادی شهروندان، سیستمـ قضائی بسته و... مولفه‌هـایی هستند که از آل سعود در عربستان یک حکومت ضد حقوق بشری واقعی ساخته است. سیاست‌هـای تجاوزکارانه اخیر عربستان در بحرین، یمن و سوریه نیز اوضاع در مورد نقض حقوق بشر از سوی ریاض را بسیار بسیار جدی‌تـر کرده است با این حال به نظر میرسد هیچ کدامـ از نهادهای بین المللی به دلیل همـ پیمانی آل سعود با غرب سعی در مقابله با این نقض حقوق بشر نداشته و به راحتی چشمان خود را بر این جنایات میبندند. در همین زمینه پایگاه تحلیلی (اینترسپت) در گزارشی نوشت که ظاهراً سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه کنگره تمایلی ندارند که به صورت آشکارا به انتقاد از وضعیت حقوق بشر عربستان سعودی بپردازند.
این گزارش سپس به نقض حقوق بشر در عربستان سعودی اشاره کرد و اعلـامـ کرد، عربستان یکی از همـ پیمانان امریکا است که اعدامـ شهروندانش را تسریع بخشیده است و هدایت ائتلـافی را برعهده دارد که یمن را بمباران می‌کند و به مرگ هزاران غیرنظامی منجر شده است و همچنین از گروههای افراطی در سوریه نیز حمایت می‌کند. این پایگاه تحلیلی سپس به نیروهای تحت رهبری عربستان سعودی اشاره کرد که یک مراسمـ عروسی را در یمن بمباران کردند و به کشته شدن دهها غیرنظامی منجر شدند. از طرف دیگر دولت عربستان تصمیمـ گرفته است که (علی محمد النمر) یک معترض روحانی را سرببرد اما در نشست ایده‌های واشنگتن که به میزبانی نشریه (آتلـانتیک) و موسسه (اسپن) برای بحث درباره مهمـ‌ترین موضوعات جهان، برگزار شد اکثر نمایندگان کنگره حاضر نشدند درباره وضعیت حقوق بشر عربستان صحبت کنند. طبق این گزارش، (میت رامنی) نامزد سابق جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در پاسخ به سئوال خبرنگار اینترسپت درباره حملـات هوایی عربستان به یمن و کشته شدن غیرنظامیان لبخند زد و گفت: (از آشنایی با شما خوشوقت هستم). سناتور (کریس کونز) از دموکرات‌های ایالت (دیلـاور) اینگونه پاسخ داد: (به عنوان بنیانگذار انجمن حقوق بشر سنا، فکر می‌کنمـ صرف نظر از محلی که در آنجا نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد، ما می‌بایست به حقوق بشر در سراسر جهان توجه کنیم). اینترسپت ادامه داد، وقتی از این سناتور امریکایی خواستمـ به طور خاص درباره وضعیت حقوق بشر عربستان سعودی اظهارنظر کند، امتناع کرد و مسیر خود را به سمت ساختمان ادامه داد و این در حالی بود که هنوز تا قبل از آغاز سخنرانی‌اش زمان زیادی دارد. یکی از کارکنان دفتر وی ایمیل کونز را به من داد اما به هیچ عنوان به ایمیلی که برایش فرستادمـ پاسخ نداد.
همچنین اسناد تازه منتشر شده ویکی‌لیکس از این امر حکایت دارد که عربستان سعودی با انجامـ توافقی محرمانه با دولت انگلیس توانسته است در شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2013 یک کرسی را به خود اختصاص دهد؛ کشوری که موارد نقض حقوق بشر دولت آن، سر به فلک می‌کشد.اسناد دیپلماتیکی که ویکی‌لیکس به تازگی و در ماه جون به دست آورده و دیده بان حقوق بشر سازمان ملل و یک روزنامه استرالیایی نیز آن را ترجمه کرده‌اند، نشان می‌دهد که انگلیس وارد توافقی کاملـا محرمانه با دولت سعودی شده تا ورود هر دو کشور در سال 2013 به شورای حقوق بشر سازمان ملل را تضمین کند. بنا بر این اسناد فاش شده، (وزارت خارجه عربستان این فرصت را برای تبادل حمایت با دولت انگلیس، و اعلـامـ حمایت پادشاهی عربستان از کاندیداتوری انگلیس برای عضویت در دوره 2014 تا 2015 شورای حقوق بشر سازمان ملل در ازای حمایت انگلیس برای کاندیداتوری عربستان در این شورا مغتنمـ می‌شمارد). بر اساس گزارش (اسپوتنیک)، یک سند دیگر نیز نشان می‌دهد که دولت انگلیس احتمالـا رشوه‌ای معادل 100 هزار دالر در ازای (هزینه‌های کمپین اختصاصی برای نامزد شدن عربستان سعودی به عنوان یکی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل برای دوره 2014 تا 2016) دریافت کرده است. سازمان دیده بان حقوق بشر نیز چندی پیش از رد پیش نویس قطعنامه هلند در شورای بین المللی حقوق بشر برای اجرای تحقیق درباره نقض حقوق بشر در تجاوز عربستان سعودی به یمن انتقاد کرد و آن را نتیجه فشارهای ریاض به این کشور دانست. در این پیش نویس، هلند از سازمان ملل متحد خواسته بود که هیئتی را برای بررسی وضعیت حقوق بشر به یمن بفرستد اما با این حال، این شورا به تازگی از عقب نشینی هلند از این تصمیمـ خبرداد و گفت: پیش نویسی که قرار است مطرح شود پیشنهاد عربستان است و درخواست برای بررسی وضعیت انسانی در یمن را شامل نمی شود. این سازمان گفت: انگلستان و ایالـات متحده امریکا اتحاد با عربستان سعودی را برای رسیدن به عدالت برگزیده اند.
"فیلیپ دام" نماینده سازمان دیده بان حقوق بشر تصریح کرد: "این واقعا یک فرصت از دست رفته است، تفسیر آن چه چیزی میتواند باشد جز مخالفت کامل عربستان با پیش نویس قطعنامه؟ ریاض در حال انجامـ تلـاشهای گسترده‌ای در شورای بین‌المللی حقوق بشر در ژنو است تا از تصویب پیش‌نویس یک قطعنامه پیشنهادی از سوی هلند مبنی بر آغاز تحقیق درباره جنایت جنگی در یمن جلوگیری کند. عربستان کشورهای زیادی را برای رای دادن علیه این پیش‌نویس که ممکن است این کشور را به ارتکاب جنایت جنگی در یمن و محاصره شدید زمینی، دریایی و هوایی و نیز جلوگیری از ورود کمک‌های بشر دوستانه به این کشور متهمـ کند، همراه خود کرده است. عربستان سعودی از ششمـ ماه حمل گذشته به بهانه بازگرداندن مشروعیت به نمایندگی عبدربه منصورهادی رئیس‌جمهوری فراری و مستعفی یمن، حملـات شدید خود به مناطق مختلف این کشور را آغاز کرده است که در پی این تجاوزات هزاران نفر از شهروندان یمنی به شهادت رسیده و یا زخمی شده‌اند و بسیاری از زیرساخت‌های این کشور نیز تخریب شده‌است.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان