1398-4-29     2019-7-20     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/7/14 - 08:15:15
تعداد بازدید: 673
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ایجاد جبهه‌های متعدد، راهبرد طالبان در افغانستان
ایجاد جبهه‌های متعدد، راهبرد طالبان در افغانستان

حادثه کندز و سپس مورد حمله قرار گرفتن سایر شهرها در مناطق شمالی افغانستان، نشان از ایجاد جبهات متعدد توسط طالبان در افغانستان دارد. اما سقوط شهر کندز به دست طالبان و بی‌اعتنایی نیروهای خارجی به تحركات طالبان، بازپس‌گیری شهر توسط نیروهای امنیتی داخلی در چند ساعت و از همه مهمـ‌تر حمله جنگنده‌های امریكایی به بیمارستان (پزشكان بدون مرز) در کندز كه در اثر این حمله، دهها نفر كشته و زخمی شدند، جای بسی تامل و بررسی دارد.
شرایط امنیتی، سیاسی و اوضاع اجتماعی افغانستان، آبستن تحولـاتی سیال و پرشتاب است. با گذشت ١٤ سال از روند به اصطلـاح امنیت‌سازی و ثبات آفرینی توسط نیروهای خارجی، افغانستان همـ‌چنان از نبود ثبات و ناامنی‌ها آسیب‌های جدی می‌بیند و روز به روز شاخص‌های امنیتی، نظامی، سیاسی و اقتصادی افغانستان، به جای این‌كه بهبود یابد، با وضعیت وخیمی مواجه می‌شود. در حالیکه قرار بود با امضای قرارداد امنیتی كابل - واشنگتن، آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و تجهیز این نیروها در دستور كار قرار گیرد و با گروه‌های تروریستی مقابله شده و به نوعی امنیت افغانستان تضمین گردد، اما پس از امضای این قراداد امنیتی، روند ناامنی‌ها پرشتاب گشته است. به عنوان مثال اگر در گذشته شبه نظامیان طالبان تنها اقدامـ به عملیات‌های كوچك و انفجار از راه دور می‌كردند و راهبردشان (حمله و گریز) بود، اكنون مستقیما وارد درگیری‌های جبهه‌ای شده و با گروه‌های چند صد نفری به یك منطقه یا ولسوالی هجومـ می‌برند و پس از تصرف جغرافیا حتی برای چندین روز و چپاول دارایی‌های آن و ایجاد رعب و وحشت، ضمن نشان دادن قدرت خود به نیروهای امنیتی داخلی و خارجی، منطقه را ترك می‌كنند. بنابراین در راهبرد جدید شبه نظامیان طالبان در افغانستان، ایجاد جبهه‌های متعدد و حمله به شهرستان‌ها و ولسوالی‌ها بویژه در مناطق شمالی كشور در اولویت قرار دارد.
هر چند كه در تحلیل اوضاع امنیتی و سیاسی مناطق شمالی افغانستان بویژه در ولـایت کندز، معامله سیاسی و توطئه مقامات محلی و حتی نادیده گرفته شدن تحركات طالبان از دید نیروهای امریكا و ناتو و.. مطرح است، اما با این حال در میدان جنگ، طالبان مدعی است كه برای تحقق آرمان‌های تشكیل امارت اسلـامی طالبان، باید با نیروهای داخلی و خارجی جنگ كرد. این مطلب می‌تواند بخشی از واقعیت صحنه تحولـات افغانستان باشد. اما از زوایای دیگری همـ باید به حادثه کندز نگریست. این‌كه فرمانده پلیس کندز می‌گوید در سقوط شهر کندز مخالفان عرب، چچنی و پاکستانی نقش رهبری جنگ را بر عهده داشتند و در این درگیری‌ها بیش از ٣٠٠ تن از مخالفان داخلی و خارجی کشته شدند؛ یكی دیگر از واقعیت‌هاست. یا این‌كه امریكا و نیروهای بین‌المللی برای كمك به امنیت افغانستان، نه تنها به تحركات و عملیات‌ شبه نظامیان وابسته به طالبان، سكوت اختیار كردند، بلكه در مقابله با این گروه‌های تروریستی، كمك چندانی به نیروهای امنیتی افغانستان نكردند.
بنابراین در حادثه سقوط کندز باید قدرت‌نمایی طالبان، ضعف نیروهای امنیتی و مهمـ‌تر از آن سپردن شهر بدون مقاومت به نیروهای طالبان و به نوعی توطئه مقامات محلی، تهدید داعش، سكوت و بی‌اعتنایی نیروهای امریكایی و سایر مواردی كه فعلـا در این یادداشت كوتاه مجال بحث آن نیست، مورد توجه قرار گیرد. از یك زاویه دیگر كه به جهاتی شاید مهمـ‌ترین دلیل حوادثی نظیر سقوط کندز می‌باشد، نه بی‌كفایتی دولت اشرف‌غنی، بلكه چراغ سبز این حكومت به شبه‌نظامیان وابسته به طالبان بود كه طی ماه‌های گذشته ناامنی‌ها از جنوب به شمال افغانستان منتقل شده و اگر چنین تحلیلی درست باشد، باید نوعی هماهنگی و همسویی در سیاست‌های اشرف‌غنی با امریكایی‌ها را مدنظر قرار داد. چرا كه خارجیان در تلـاشند تا جنگ قومی و مذهبی را از طریق افراط‌گرایان تكفیری وابسته به داعش و... در آسیای مركزی ایجاد كنند و به همین جهت افغانستان را به عنوان گذرگاه جریان افراط‌گرایی تكفیری مناسب می‌دانند و سیاست دولت وحدت ملی نباید به این جهت با خارجی‌ها همسو باشد. البته این نكته را نباید از یاد برد كه دولت وحدت ملی به رهبری اشرف‌غنی و دكتر عبداله، تحت تاثیر تبلیغات و بزرگنمایی داعش و طالبان در افغانستان هستند و به همین جهت از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تسلط دوباره طالبان واهمه دارند.
در همین راستا برخی از گزارشات تایید نشده‌ نشان میدهد كه یکی از مشاوران رئیس جمهور تقریباَ یک ماه قبل از سقوط کندز، در کابل و کندز به مسئولین تمامـ بخش‌های نظامی دستور داده بود که در ولسوالی‌های چهار دره، گورتپه و انگور باغ و...، از هر نوع عملیات بر علیه طالبان خودداری كنند. بعدها این خبر خیلی زود افشا شد تمامـ طالبان در مناطقی از کندز جمع شده و طرح حمله را بر شهر کندز طراحی و اجرایی نمودند.
در پایان باید اشاره كرد كه با توجه به اینکه به سال ٢٠١٦ نزدیک میشویمـ و قرار است نیروهای امریکایی از خاک افغانستان خارج شوند، دو گمانه وجود دارد که با این اتفاقات همـ نیروهای امریکایی و ناتو و بین المللی توجیه مناسبی برای ادامه حضور در این کشور داشته باشند. چرا که وقتی خطر طالبان وجود داشته باشد می‌توانند در افکار عمومی اینطور نشان دهند که همچنان خطرات افراط‌گرایی در افغانستان دیده می‌شود و در نتیجه بهتر است نیروهای ائتلـاف بین المللی همچنان برای حفظ امنیت افغانستان حضور داشته باشند. و همـ دولت کابل به منافع دولتی خود دست یابد. به این دلیل كه دولت وحدت ملی اشرف غنی و عبداله عبداله همـ از ادامه حضور امریکایی‌هـا استقبال میکند. بنابراین بعید نیست به ملت نشان دهند همچنان خطر طالبان بسیار جدی و بزرگ است و ما نیاز داریمـ امریکایی‌هـا همچنان در کشور حضور داشته باشند.
اسماعیل باقری

 

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان