1397-8-30     2018-11-21     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/7/14 - 08:15:15
تعداد بازدید: 551
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ایجاد جبهه‌های متعدد، راهبرد طالبان در افغانستان
ایجاد جبهه‌های متعدد، راهبرد طالبان در افغانستان

حادثه کندز و سپس مورد حمله قرار گرفتن سایر شهرها در مناطق شمالی افغانستان، نشان از ایجاد جبهات متعدد توسط طالبان در افغانستان دارد. اما سقوط شهر کندز به دست طالبان و بی‌اعتنایی نیروهای خارجی به تحركات طالبان، بازپس‌گیری شهر توسط نیروهای امنیتی داخلی در چند ساعت و از همه مهمـ‌تر حمله جنگنده‌های امریكایی به بیمارستان (پزشكان بدون مرز) در کندز كه در اثر این حمله، دهها نفر كشته و زخمی شدند، جای بسی تامل و بررسی دارد.
شرایط امنیتی، سیاسی و اوضاع اجتماعی افغانستان، آبستن تحولـاتی سیال و پرشتاب است. با گذشت ١٤ سال از روند به اصطلـاح امنیت‌سازی و ثبات آفرینی توسط نیروهای خارجی، افغانستان همـ‌چنان از نبود ثبات و ناامنی‌ها آسیب‌های جدی می‌بیند و روز به روز شاخص‌های امنیتی، نظامی، سیاسی و اقتصادی افغانستان، به جای این‌كه بهبود یابد، با وضعیت وخیمی مواجه می‌شود. در حالیکه قرار بود با امضای قرارداد امنیتی كابل - واشنگتن، آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و تجهیز این نیروها در دستور كار قرار گیرد و با گروه‌های تروریستی مقابله شده و به نوعی امنیت افغانستان تضمین گردد، اما پس از امضای این قراداد امنیتی، روند ناامنی‌ها پرشتاب گشته است. به عنوان مثال اگر در گذشته شبه نظامیان طالبان تنها اقدامـ به عملیات‌های كوچك و انفجار از راه دور می‌كردند و راهبردشان (حمله و گریز) بود، اكنون مستقیما وارد درگیری‌های جبهه‌ای شده و با گروه‌های چند صد نفری به یك منطقه یا ولسوالی هجومـ می‌برند و پس از تصرف جغرافیا حتی برای چندین روز و چپاول دارایی‌های آن و ایجاد رعب و وحشت، ضمن نشان دادن قدرت خود به نیروهای امنیتی داخلی و خارجی، منطقه را ترك می‌كنند. بنابراین در راهبرد جدید شبه نظامیان طالبان در افغانستان، ایجاد جبهه‌های متعدد و حمله به شهرستان‌ها و ولسوالی‌ها بویژه در مناطق شمالی كشور در اولویت قرار دارد.
هر چند كه در تحلیل اوضاع امنیتی و سیاسی مناطق شمالی افغانستان بویژه در ولـایت کندز، معامله سیاسی و توطئه مقامات محلی و حتی نادیده گرفته شدن تحركات طالبان از دید نیروهای امریكا و ناتو و.. مطرح است، اما با این حال در میدان جنگ، طالبان مدعی است كه برای تحقق آرمان‌های تشكیل امارت اسلـامی طالبان، باید با نیروهای داخلی و خارجی جنگ كرد. این مطلب می‌تواند بخشی از واقعیت صحنه تحولـات افغانستان باشد. اما از زوایای دیگری همـ باید به حادثه کندز نگریست. این‌كه فرمانده پلیس کندز می‌گوید در سقوط شهر کندز مخالفان عرب، چچنی و پاکستانی نقش رهبری جنگ را بر عهده داشتند و در این درگیری‌ها بیش از ٣٠٠ تن از مخالفان داخلی و خارجی کشته شدند؛ یكی دیگر از واقعیت‌هاست. یا این‌كه امریكا و نیروهای بین‌المللی برای كمك به امنیت افغانستان، نه تنها به تحركات و عملیات‌ شبه نظامیان وابسته به طالبان، سكوت اختیار كردند، بلكه در مقابله با این گروه‌های تروریستی، كمك چندانی به نیروهای امنیتی افغانستان نكردند.
بنابراین در حادثه سقوط کندز باید قدرت‌نمایی طالبان، ضعف نیروهای امنیتی و مهمـ‌تر از آن سپردن شهر بدون مقاومت به نیروهای طالبان و به نوعی توطئه مقامات محلی، تهدید داعش، سكوت و بی‌اعتنایی نیروهای امریكایی و سایر مواردی كه فعلـا در این یادداشت كوتاه مجال بحث آن نیست، مورد توجه قرار گیرد. از یك زاویه دیگر كه به جهاتی شاید مهمـ‌ترین دلیل حوادثی نظیر سقوط کندز می‌باشد، نه بی‌كفایتی دولت اشرف‌غنی، بلكه چراغ سبز این حكومت به شبه‌نظامیان وابسته به طالبان بود كه طی ماه‌های گذشته ناامنی‌ها از جنوب به شمال افغانستان منتقل شده و اگر چنین تحلیلی درست باشد، باید نوعی هماهنگی و همسویی در سیاست‌های اشرف‌غنی با امریكایی‌ها را مدنظر قرار داد. چرا كه خارجیان در تلـاشند تا جنگ قومی و مذهبی را از طریق افراط‌گرایان تكفیری وابسته به داعش و... در آسیای مركزی ایجاد كنند و به همین جهت افغانستان را به عنوان گذرگاه جریان افراط‌گرایی تكفیری مناسب می‌دانند و سیاست دولت وحدت ملی نباید به این جهت با خارجی‌ها همسو باشد. البته این نكته را نباید از یاد برد كه دولت وحدت ملی به رهبری اشرف‌غنی و دكتر عبداله، تحت تاثیر تبلیغات و بزرگنمایی داعش و طالبان در افغانستان هستند و به همین جهت از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تسلط دوباره طالبان واهمه دارند.
در همین راستا برخی از گزارشات تایید نشده‌ نشان میدهد كه یکی از مشاوران رئیس جمهور تقریباَ یک ماه قبل از سقوط کندز، در کابل و کندز به مسئولین تمامـ بخش‌های نظامی دستور داده بود که در ولسوالی‌های چهار دره، گورتپه و انگور باغ و...، از هر نوع عملیات بر علیه طالبان خودداری كنند. بعدها این خبر خیلی زود افشا شد تمامـ طالبان در مناطقی از کندز جمع شده و طرح حمله را بر شهر کندز طراحی و اجرایی نمودند.
در پایان باید اشاره كرد كه با توجه به اینکه به سال ٢٠١٦ نزدیک میشویمـ و قرار است نیروهای امریکایی از خاک افغانستان خارج شوند، دو گمانه وجود دارد که با این اتفاقات همـ نیروهای امریکایی و ناتو و بین المللی توجیه مناسبی برای ادامه حضور در این کشور داشته باشند. چرا که وقتی خطر طالبان وجود داشته باشد می‌توانند در افکار عمومی اینطور نشان دهند که همچنان خطرات افراط‌گرایی در افغانستان دیده می‌شود و در نتیجه بهتر است نیروهای ائتلـاف بین المللی همچنان برای حفظ امنیت افغانستان حضور داشته باشند. و همـ دولت کابل به منافع دولتی خود دست یابد. به این دلیل كه دولت وحدت ملی اشرف غنی و عبداله عبداله همـ از ادامه حضور امریکایی‌هـا استقبال میکند. بنابراین بعید نیست به ملت نشان دهند همچنان خطر طالبان بسیار جدی و بزرگ است و ما نیاز داریمـ امریکایی‌هـا همچنان در کشور حضور داشته باشند.
اسماعیل باقری

 

 *
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان