1398-5-1     2019-7-23     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/7/12 - 09:31:33
تعداد بازدید: 597
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چرا حضور نیروهای خارجی امنیت به افغانستان نیاورد؟
چرا حضور نیروهای خارجی امنیت به افغانستان نیاورد؟

امنیت در افغانستان زمانی حاصل میشود که دولت‌هـای که ادعای آوردن امنیت را به کشورمان دارند، نیروهای مسلح افغانستان را مجهز به سلـاح‌هـای روز نموده و تأمین امنیت بر عهده نیروهای بومی و داخلی باشد.
چهارده سال جنگ و حضور غرب در افغانستان در چند ماه اخیر به فراموشی سپرده شده بود و از ظاهر امور اینگونه برمی آمد که کشور به عصر جدیدی از امنیت و پایداری وارد شده است. تا قبل از کندز شاید بدبین ترین تحلیل گران سیاسی همـ فکر میکردند کشور وضعیت بهتری را تجربه خواهد کرد ولی سقوط شهری در شمال افغانستان به دست گروه طالبان نشان داد که امنیت در کشور به مویی بند است و هر چه نیروی نظامی در کشور مستقر شود نیز برای مردمـ افغانستان امنیت حاصل نخواهد آورد.
هفته گذشته وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت امریکا و متحدانش درصدد کاهش نیروهای خود و بررسی تعدیل نیروهای ناتو در افغانستان هستند. در حال حاضر ۱۰ هزار نیروی نظامی متعلق به ناتو و امریکا در افغانستان حضور دارند ولی قرار است تعداد آنها تا پایان سال کاهش یابد. گزارش میگوید این نگرانی وجود دارد که با کاهش این نیروها درها برای گروههای افراطی نه تنها طالبان بلکه گروههای دیگری مثل داعش باز شود و افغانستان نمی تواند روی خوش به خود ببیند.
مشکل دیگری که اخیراً در گزارش رسانه‌هـای اقتصادی مثل فایننشال تایمز آمده هزینه‌هـای سرسامـ‌آور حضور نظامی در افغانستان برای نیروهای نظامی خارجی است که روزنامه انگلیسی معادل یک تریلیون دالر تخمین زده است که این رقمـ بیشتر از حضور نظامی دو دهه امریکا در عراق است. از آن طرف چالش دیگری که جامعه جهانی در معاهده‌هـای صلح افغانستان با آن روبروست موضوع احیا زیرساختارها و بازسازی شهرهای افغانستان است که این یکی همـ از تمامـ پروژه‌هـای مشابه مثل بازسازی کل اروپا بعد از جنگ جهانی دومـ بیشتر نمی شود.
اگر رقمی معادل یک تریلیون دالر بین ۳۰ میلیون شهروند افغانستانی به طور مساوی همـ تقسیمـ شود به هر نفر ۳۳ هزار دالر میرسد که در طول چهارده سال جنگ داخلی در کشور ۲۳۰۰ دالر برای هر شهروند باقی میماند. البته بیشترین سهمـ از تخصیص اعتبارات به افغانستان در دوران باراک اوباما بوده است. این رقمـ در حالی از سوی سازمان‌هـای بین المللی اعلـامـ شده که در سال ۲۰۱۴ درآمد سرانه هر افغانستانی تنها ۶۷۰ دالر بود.
مسئله نگران کننده دیگر به گفته SIGAR (هیئت ویژه نظارت بر بازسازی افغانستان) این است که امریکا در حال حاضر هیچ اطلـاعات دقیقی از میزان خسارات و بودجه لـازمـ برای بازسازی نیروهای نظامی افغانستان، بیمارستانها یا مکاتب ندارد. هزینه‌هـای بین المللی در افغانستان به نیروهای نظامی داده میشود که تا قبل از این هیچگاه در ارتش نبوده اند. حقیقت ساده در افغانستان این است که جامعه جهانی بعد از این همه سال هنوز نگرش صحیحی از جامعه افغانستان ندارد چون تا کنون همه برنامه ریزی‌هـای امریکا و متحدانش و حتی رسانه‌هـایشان روی تجربه و مهارت نظامیان خارجی در افغانستان بوده است. اگر از هر رسانه‌ای در کشورهای غربی بپرسید که نظر شما درباره تراژدی افغانستان چیست به طور حتمـ به خانواده‌هـا و کودکان کشورهای غربی اشاره میکنند که پدران نظامی خود را در جنگ با طالبان از دست داده اند.
بر اساس آمارهای سایت icasualties.org از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۳۴۹۵ نیروی نظامی ناتو و ۲۳۶۴ نیروی نظامی امریکا، ۴۳۵ بریتانیایی و ۶۷۵ نیروی نظامی از کشورهای دیگر در افغانستان کشته شده اند. طبق برآوردهای تخمینی از سوی دانشگاه براون امریکا در این میان ۹۲هزار شهروند افغانستانی نیز در این مدت کشته شده اند که در آمارهای جهانی توجهی به این قسمت از کشته‌هـا نمی شود.
در افغانستان امید اینگونه تعریف میشود که نیروهای خارجی طالبان را شکست میدهند و قدرت را به شهروندان افغانستانی بازمی گردانند ولی یاس و افسردگی به نظر میرسد همچنان در کشور باقی خواهد ماند چون همه در این کشور میدانند که طالبان هرگز به طور کامل نابود نخواهد شد و واقعیت تلخ برای شهروندان افغانستان این است که نیروهای خارجی بالـاخره باید از کشور خارج شوند. هر روز زمزمه‌هـای حضور نیروهای افراطی دیگر مثل داعش در افغانستان بلندتر میشود و آنطوری که مقامات افغانستان میگویند پایگاه‌هـای داعش نسبت به سالهای قبل در کشور بیشتر شده است.
همه این تحلیل‌هـای رویترز در حالی بود که اگر تمامـ یاس و امیدهای مردمـ افغانستان را کنار یکدیگر بچینیمـ باید واقعیت تلخ تری را یادآوری کنیمـ که از نظر شهروندان افغانستان جنگ داخلی هیچ وقت قرار نیست در کشور تمامـ شود و بهتر است ریشه واقعی این مشکل را در جایی دور از مرزهای این کشور جستجو کنیمـ. شاید در بیابانهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس و شاید در میان خانواده‌هـای سلطنتی سعودی و شاید....
نکته‌ای که در خصوص امنیت افغانستان باید بدان توجه داشت پارادوکس ناشی از حضور نیروهای خارجی در افغانستان برای تأمین امنیت این کشور است. از سوی حضور نیروهای خارجی با شعار تأمین امنیت افغانستان است و از سوی دیگر این حضور دستاویزی برای نیروهایی چون طالبان برای حمالـات تروریستی است. به نظر میرسد تأکید بر امنیت با استفاده از نیروهای بومی و خروج نیروهای خارجی از افغانستان اولین گامـ در تحقق امنیت افغانستان میتواند باشد. امنیت در افغانستان زمانی حاصل میشود که دولت‌هـای که ادعای آوردن امنیت را به کشورمان دارند، نیروهای مسلح افغانستان را مجهز به سلـاح‌هـای روز نموده و تأمین امنیت بر عهده نیروهای بومی و داخلی باشد.

 

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان