1398-3-29     2019-6-19     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/6/27 - 12:16:09
تعداد بازدید: 676
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح
شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح

از راست: شهید ربانی، آیت ا... واعظ زاده، استاد خسروشاهی، آیت ا... تسخیری - در حسینیه امامـ خمینی(ره)
راوی: استاد سید‌هـادی خسروشاهی
استاد سید‌هـادی خسروشاهی، یک تن از عالمان برجستۀ دینی ایرانی و از دوستان نزدیک استاد شهید برهان الدین ربانی، بعد از شهادت آن شهید، خاطراتی را از شهید ربانی در وب سایت خودشان منتشر کرده که اینک روزنامه انصار به مناسبت سالگرد شهادت استاد شهید ربانی این خاطرات و یادداشت را به صورت خلـاصه به نشر میرساند:


مقدمه و چند خاطره: قرار بود در اتاق 1508 هوتل استقلـال به دیدار برهان‌الدین ربانی برومـ. یكی از برادران خبر داد كه استاد ربانی به خاطر دعوت به جلسه مهمی عازمـ كابل گردید. بعد از دیدان یکی از دوستان، راهی منزل شدمـ... راننده اخبار رادیو ایران را گوش می‌داد كه گوینده خبر ناگهان اعلـامـ كرد: (برهان‌الدین ربانی پس از مراجعت از ایران، در درون خانه خود، در كابل ترور شد!) خبر باوركردنی نبود. او امروز صبح در تهران بود؟ چطور نرسیده ترور شد؟.. ولی ساعت 10 شب كه به اخبار ایران و رسانه‌های خارجی گوش كردمـ، به صحت آن خبر اطمینان یافتمـ و تسلیمـ رضای حق و چاره‌ای جز رضا و تسلیمـ نیست و با قرائت آیه شریفه: (انا... و انا الیه راجعون) به خود تسلیت گفتمـ!
من با شهید برهان‌الدین ربانی كه حقیقتاً (برهان دین) بود و مردی (ربانی) بود، بیش از چهل سال پیش، شاید در همان دوران كه او در دانشگاه الـازهر تحصیل می‌كرد یا تازه از آن فارغ‌التحصیل شده بود، آشنا شدمـ و رابطه اخوت و تبادل فرهنگی ما از همان زمان آغاز شد و در تمامـ این دوران طولـانی این روابط همچنان محكمـ و استوار برقرار ماند. شاید (اخوانی) بودن ربانی كه از همان زمان اقامت در مصر گرایش به آن، در او به وجود آمده بود، همگامـ با گرایش اخوانی حقیر، در تحكیمـ این روابط نقش خاصی داشت.
سال 1389(یک سال قبل از شهادت استاد ربانی) در ضمن برنامه‌های میهمانان خارجی كنفرانس وحدت اسلـامی كه از سوی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلـامی برگزار شده بود و شهید ربانی عضو مجمع عمومی این نهاد بود، همراه ایشان برای دیدار با رهبری(امامـ خامنه ای) به حسینیه امامـ خمینی(ره) رفتیمـ. قبل از آغاز برنامه و حضور در حسینیه، میهمانان خارجی به اتاقی در داخل بیت راهنمایی شدند و در آنجا، بنده در كنار استاد شهید ربانی نشستمـ و ضمن گفتگو درباره حوادث افغانستان و ضرورت اخراج نیروهای بیگانه كه مورد تأیید كامل ایشان بود، یادداشتی نوشتمـ و به ایشان دادمـ تا در اقدامی جدی، اسناد سیدجمال‌الدین حسینی (معروف به افغانستانی) را در وزارت امور خارجه افغانستان تهیه و برای این جانب بفرستند تا در سلسله اسناد سید در وزارتخانه‌های دیگر بلـاد، آنها را منتشر سازمـ و توضیح دادمـ كه تاكنون از این مجموعه، دو كتاب منتشر شده است: (اسناد سید در وزارت خارجه انگلیس) و (اسناد سید در وزارت خارجه ایران). و گفتمـ كه (اسناد سید در وزارت خارجه عثمانی(تركیه)) نیز در دست تنظیمـ و ترجمه و چاپ است. البته من این موضوع را قبلـاً‌ نیز به طور كتبی و حضوری از حضرت آیت‌ا... آصف محسنی حفظه‌ا... (از مراجع و علمای عظامـ افغانستان) درخواست كرده بودمـ. استاد شهید ضمن تقدیر و تشكر از تلـاش و پیگیری این جانب در احیای آثار سید جمال‌الدین و نشر اسناد مربوط به وی در نقاط مختلف دنیا، وعده داد كه در این زمینه اقدامـ لـازمـ را به عمل آورد.
پس از چندی آیت‌ا... آصف محسنی از كابل زنگ زدند و گفت كه در این زمینه اقدامـ كرده‌اند. و بعد یكی از برادران افغانستانی، عضو رسمی وزارت امور خارجه، به نامـ فضل‌الرحمن فاضل كه جوانی محقق و اهل قلمـ و تألیف بود و چندین كتاب درباره سید جمال‌الدین حسینی نوشته و در كابل منتشر ساخته است، از تهران زنگ زد و گفت: (طبق درخواست استاد برهان‌الدین ربانی و سفارش آیت‌ا... آصف محسنی، تعدادی كتاب و نشریه مستند درباره سید و افغانستان آورده‌امـ.)... در هوتل اسپیناس به دیدارش رفتمـ و پس از گفتگویی دوستانه، كتابها و اسناد را گرفتمـ. آقای فضل‌الرحمن فاضل، پژوهشگر دقیق و متتبع افغانستانی ‌كتابی نیز در تعریف و بررسی و نقد آثار و تالیفات این جانب درباره سیدجمال‌الدین حسینی نوشته و منتشر ساخته است كه بسیار قابل تقدیر است. این كتاب تحت عنوان (بیدارگر عصر) از طرف انتشارات بیهقی، در سال 1387 در كابل و در 344 صفحه منتشر شده است. آقای فاضل غیر از این كتاب مستند، به رغمـ جوانی، بیش از چهل اثر تالیفی یا ترجمه‌ای دیگر دارد كه اغلبشان چاپ شده‌ است.
***
یكی دو سال قبل، در دیداری برادرانه كه با استاد شهید ربانی داشتمـ، كتاب پروفسور ریچارد میشل ـ استاد تاریخ در دانشگاه میشیگان امریكاـ درباره اخوان‌المسلمین را كه ترجمه كرده بودمـ و در دو جلد و 800 صفحه، مركز دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران چندین بار چاپش كرده است، به ایشان اهدا كردمـ و به شوخی گفتم: (ما همچنان اخوانجیه هستیمـ!) و او با خنده ملیحی گفت: (این بیعت دو پیمانی است كه من و شما در این مسیر با خدای خود بسته‌ایمـ و امید دارمـ كه مورد رضای او باشد) و سپس افزود: (بالـاخره ما و شما از نیمـ قرن پیش اخوانی بودیمـ و ان‌شاءا... تا پایان عمر نیز بر این عهد خود باقی بمانیمـ.)
کتابی برای مجاهدین
استاد شهید برهان ربانی روزی ـ در دیداری در مکه مکرمه ـ به من گفت: (ما پس از تشكیل سازمان جوانان مسلمان و جمعیت اسلـامی، دو كتاب شما را در بین اعضای خود و توسط آنها در پوهنتون‌هـا (دانشگاه‌ها) توزیع می‌كنیم: یكی كتاب: ما چه می‌گوییمـ است كه در واقع (مانیفست) جمعیت ما شده و دیگری كتاب: دومذهب، كه نقش استعمار مسیحی را در بلـاد اسلـامی بسیار شفاف بیان می‌كند. البته اگر این كتابها نزد شخصی پیدا می‌شود، نیروهای امنیتی داوودخان و تره‌كی او را دستگیر و در یك محاكمه قلـابی به سه تا شش ماه زندان محكومـ می‌كنند!)
اتفاقاً همین نكته را قاضی محمدامین وقاد نیز كه یكی از همکاران قبلی برهان الدین ربانی و از رهبران حركت جهاد افغانستان بشمار میرفت و روزگاری معاون اول گلبدین حكمتیار بود و پس از جدایی از او، سازمان اتحاد اسلـامی را تأسیس كرد، در سمینار بین‌المللی وحدت مسلمین كه در دوران حكومت ضیاء‌الحق در اسلـامـ‌آباد پاكستان تشكیل شده بود و اغلب رهبران جهادی افغانستان و حركتهای اسلـامی معاصر بلـاد دیگر در آن حضور داشتند، در دیداری به من گفت: ( این كتاب شما(ما چه می‌گوییم) كار آموزش عقیدتی برادران ما را در شهر و روستا و میادین نبرد، آسان ساخته است. ما به همراه هر تفنگی كه به مجاهدین می‌دهیمـ، یك جلد همـ از این كتاب هدیه می‌كنیمـ و آنها در جبهه‌ها، مباحث این كتاب را به مباحثه می‌گذارند.)
علـاوه بر این دو بزرگوار، مولوی نصراله منصور ـ رهبر حركت انقلـاب اسلـامی افغانستان ـ نیز همین نكته را یاد‌آور شد و گفت: (شما كار سازمان‌ ما را از لحاظ فكری، آسان كرده‌اید. ما به هر جوانی كه می‌پرسد هدفتان چیست و چه می‌خواهید؟ یك جلد از كتاب (ماچه می‌گوئیم) می‌دهیمـ و می‌گوئیمـ هدف ما در این كتاب آمده است.)
مولوی منصور با مجمع تقریب مذاهب همكاری داشت و هوادار سرسخت وحدت اسلـامی بود و نشریه (آئینه جهاد) را شعبه جمعیت او در تهران، منتشر می‌ساخت. او سالها پیش از برهان‌الدین ربانی، پس از شركت در سمینار دفاع از فلسطین كه در دفتر مطالعات وابسته به وزارت امور خارجه ایران برگزار شده بود، به افغانستان بازگشت و به فاصله مدت كوتاهی در انفجار ماشین خود به شهادت رسید.
البته بنده كه خود توفیق نداشتمـ (اهل حرب و محراب) باشمـ، از اینكه نوشته‌ها و ترجمه‌های حقیر در ایجاد بنیاد فكری برادران اهل سنت و تشویق آنان به جهاد علیه اشغالگران شوروی تأثیرگذار بوده، بسیار مسرور می‌شدمـ و خدا را شكر می‌كردمـ كه بر اثر خلوص نیت در آن زمان، زحمات و تلـاشهای ما به نتیجه مطلوب رسیده است.
لـازمـ به ذكر است كه در افغانستان، علـاوه بر شخصیت‌های جهادی شیعه، مانند: شهید بلخی، شهید مزاری و....، شخصیت‌های معتدل سنی كه با ایران اسلـامی نیز روابط حسنه داشته‌اند، یكی پس از دیگری، به دست عوامل خارجی و به ویژه سلفی‌های وهابی ترور شده و به شهادت رسیده‌اند.
اصول بیعت
یكی از آثار معروف استاد شهید ربانی، رساله (اصول بیعت و مسئولیت‌های اعضای جمعیت اسلـامی افعانستان) است كه به ضمیمه رساله (چه نوع مبارزه) دهها بار و در دهها هزار نسخه در ایران و پاكستان و افغانستان چاپ و در مقیاس وسیعی توزیع شده است. این رساله پس از مقدمه كوتاه زیر، به شرح كامل اصول ده‌گانه جمعیت می‌پردازد كه در واقع نسخه‌ای تكامل یافته از برنامه‌ها و اصول دعوت (اخوان‌المسلمین) مصر است. استاد شهید ربانی می‌نویسد: (فرزندان اصیل و مجاهد افغانستان كه شرف عضویت جمعیت اسلـامی افغانستان را حاصل نموده‌اند، پیش از پیوستن به این نهضت عظیمـ، مكلف‌اند با قبول اصول ده‌گانه زیر تعهدات خویش را به حیث یك سپاهی اسلـامـ اعلـان كنند: 1- فهمـ و برداشت سالمـ، 2- صفا و اخلـاص، 3- عمل، 4- جهاد، 5- فداكاری، 6- اطاعت، 7- ثبات و استقامت، 8- تجرد، 9- برادری، 10- اعتماد)
***
شهید ربانی در حدود نیمـ قرن به جهاد فرهنگی و نظامی مشغول بود و در دوران سلطه كمونیست‌ها و سپس اشغال افغانستان توسط شوروی، به جهاد خستگی‌ناپذیر خود، در سراسر افغانستان ادامه داد و پس از سقوط دولت نجیب‌اله در اوائل 1992مـ و پیروزی مجاهدین، پس از صبغت‌اله مجددی، از سوی (شورای اهل حل و عقد) به ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شد؛ اما در سپتامبر 1996 بر اثر هجومـ وحشیانه‌ طالبان به كابل، مجبور گردید همراه دیگر اعضای جمعیت، از جمله شهید احمدشاه مسعود، كابل را ترك كند و مقر ریاست را به مزار شریف منتقل نماید. در این وقت به واقع فقط ده درصد كل كشور در اختیار آنان بود؛ اما پس از حمله امریكا و شكست طالبان، شهید ربانی اداره كل كشور را به دولت موقت واگذار نمود و در انتخابات پارلمانی شركت كرد و به عنوان نخستین نماینده مردمـ ولـایت‌ بدخشان به مجلس راه یافت. آخرین سمت رسمی شهید ربانی، ریاست كمیته صلح بود كه برای برقراری آتش‌بس بین دولت و طالبان تلـاش می‌كرد.
فعالیت‌های فرهنگی
استاد شهید برهان‌الدین ربانی دردورانی كه در فیض‌آباد به سر می‌برد،‌ از جمله همكاران فعال (جریده بدخشان) شمرده می‌شد و وقتی به كابل آمد، این روش را ادامه داد و نوشته‌ها و ترجمه‌های او در مطبوعات كابل به ویژه در مجلـات (الفلـاح)، (پیامـ حق)، (ژندون)، (لمر)، (عرفان) و برخی دیگر از نشریات افغانستان به چاپ می‌رسید.
از كارهای مهمـ و برجسته استاد در عرصه فرهنگ كشور، مدیریت مجله وزین (شرعیات)، ارگان رسمی دانشكده شرعیات دانشگاه كابل بود كه با قطع بزرگ، در سال 1349ش به انتشار آغاز كرد. در مجله (شرعیات) مقالـات و پژوهش‌های علمی و اندیشه‌های زنده مذهبی به زبان‌های دری، پشتو و عربی به چاپ می‌رسید و تا زمانی كه استاد مدیریتش را به عهده داشت، از جمله مجله‌های وزین در میان خانواده مطبوعات كشور به شمار می‌رفت و استاد ربانی تا سال 1350ش كه به یك سفر علمی و تحقیقاتی طولـانی عازمـ تركیه شد، همچنان مسئولیت این مجله را به عهده داشت.
آثار چاپ شده
استاد شهید ربانی در دوران عمر پربار فرهنگی و سیاسی، صد‌ها مقاله، بیانیه و خطابه از خود به یادگار گذاشت كه اكثر آنها به صورت پراكنده در نشریات به چاپ رسیده، متاسفانه بخش عمده‌ای از آنها هنوز به طور مستقل به چاپ نرسیده‌اند و در آرشیوهای فرهنگی و سیاسی دوستان محفوظ مانده است. ولی رساله‌ها و كتابهایی كه به طور مكرر در ایران و پاكستان و افغانستان از استاد شهید به چاپ رسیده و یا تجدید چاپ شده‌اند، عبارتنداز:
1ـ محمد(ص) نخستین مربی و آموزگار بشریت
2ـ در سایه‌های قرآن (ترجمه‌ای از تفسیر فی ظلـال القرآن سید قطب)
3ـ تشریح عقاید معتزلی‌ها
4ـ تئوری سیاسی اسلـامـ ( به زبان عربی)
5ـ داوودخان در گذشته ننگین، حاضر جنایت‌بار، و آینده هولناك
6ـ كودتای 26 سرطان و سیمای زعامت داوود خان
7ـ چه نوع مبارزه؟
8ـ استقلـالیت انقلـاب
9ـ اسلـامـ و كمونیزم
10ـ اصول بیعت
11ـ از تربیت یافتگان مكتب اسلـامـ (معرفی چند تن از صحابه پیامبر اكرمـ(ص))
12ـ هشتمین بهار خونین كشور
13ـ پیامـ به فرماندهان جهاد
14ـ آزمون جهاد (مجموع چند خطابه)
15ـ كارمل در تلـاش شاه مخلوع
تأسیس دهها نهاد فرهنگی و دهها نشریه و مجله و چاپ دهها عنوان كتاب كه سازمان تحت رهبری او به چاپ رسانیده ‌است، ناشی از فرهنگ دوستی و فرهنگ گستری او در داخل و برون مرزها به خصوص جهان اسلـامـ و كشور‌های همجوار بود كه بدون شك هیچ انسان منصفی نمی‌تواند آن را فراموش كند.
تأسیس نخستین دانشگاه دخترانه در افغانستان به نامـ (امهات‌المؤمنین) و دانشگاهی پسرانه به نامـ (عبداله بن مسعود) و دانشگاه حربی (حضرت علی) و تأسیس دهها مدرسه دخترانه و پسرانه، در شرایط توانفرسای هجرت، دلیل روشنی بر فرهنگ گستری استاد است كه حتی در زمان تبعید و هجرت آن را فراموش نكرده و استعداد صدها هموطن ‌خود را به نور دانش و فرهنگ روشن ساخته‌ است. در این اواخر استاد شهید برهان‌‌الدین ربانی مشغول تنظیمـ خاطرات خود از دوران جهاد مستمر در افغانستان تحت عنوان زندگی سیاسی چهل و چند ساله خود بود که ناتمامـ ماند و به شهادت رسید.
چرا برهان‌الدین ربانی؟
استاد برهان‌الدین ربانی به‌رغمـ همه تهدیدها و اخطارهای امریكایی‌ها و نیروهای داخل سلفی، در اغلب سمینارها و كنفرانس‌هایی كه در ایران برگزار می‌گردید و از او دعوت به عمل می‌آمد، حضور می‌یافت. آخرین بار همـ برای شركت در كنفرانس بین‌المللی (بیداری اسلـامی) به ایران آمد و سخنرانی جالبی ایراد نمود كه مورد توجه حضار و شركت‌كنندگان در كنفرانس قرار گرفت. گفته شد که غربی‌هـا و آل‌سعود از قبل به او هشدار داده بودند كه در این كنفرانس شركت نكند!... ربانی قرار بود چند روزی در ایران بماند و ملـاقاتهایی داشته باشد؛ اما گویا با اصرار حامد كرزی، برای دیدار با یك عنصر طالبان كه حامل پیمانی در باره صلح بود، بلـافاصله به كابل برگشت و همان روز نیز به شهادت رسید. اكنون این سؤال مطرح است كه: چرا برهان‌الدین ربانی؟ ظاهراً پاسخ روشن است. استاد ربانی با ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان موافق نبود و با عقد پیمان استراتژیك و ایجاد پایگاه دائمی برای نیروهای امریكایی ـ و ناتو در میهن خود ـ مخالفت می‌كرد و در عین حال علی‌رغمـ تمایل قلبی برای ایجاد صلح و آرامش در افغانستان، ریاست كمیته عالی صلح را پذیرفته بود؛ اما سرانجامـ روشن گردید كه....
برهان‌الدین ربانی با حسن ‌سابقه جهادی ـ فرهنگی، در میان تمامـ یا اغلب قومیت‌های افغانستان محبوبیت داشت و تلـاشهای صادقانه‌اش برای برقراری صلح، در سالهای اخیر، بر محبوبیت وی افزوده بود و تاریخ درخشان جهادی جمعیت اسلـامی افغانستان همـ بر دوست و دشمن آشكار بود. پس تنها گزینه برای اداره كشور، پس از خروج نیروهای خارجی، او بود و این نكته‌ای است كه....
این ترور نتیجه پروژه‌ای است كه... طرح آن را از مدتها قبل آماده كرده و در همین راستا به ترور شخصیت‌های اسلـامـ‌گرا و مستقل و هوادار ایران دست یازیده است. البته در این میان فرق نمی‌كند كه عامل اجرایی طالبان باشد یا القاعده و یا گروه حقانی در پاكستان... و...
البته نهضت اسلـامی افغانستان از آغاز تاكنون، شهیدان والـامقامـ بسیاری داشته است و متاسفانه با مراجعه به آمار، می‌بینیمـ كه اغلب رهبران اصیل و مستقل و اسلـامگرای این نهضت‌ها ـ اعمـ از شیعه و سنی ـ به دست ایادی استعمار به شهادت رسیده‌اند و در واقع دشمنان اسلـامـ به دنبال خالی كردن عرصه و میدان افغانستان از وجود شخصیت‌های تاثیرگذار در این كشور است؛ ولی باید بدانند كه افغانستان سرزمینی مردخیر و شهیدپرور و مجاهدساز است و با شهادت رهبران، از رشد و شكوفایی نهضت اسلـامی كاسته نخواهد شد و این فتوای محتومـ تاریخ است كه ستمگران سرانجامـ با سرنوشت دردناكی روبرو خواهند بود.
ختام
استاد شهید به حق همـ (برهان دین) بود و همـ (ربانی) و در میان شخصیت‌های جهادی و عناصر رهبری حركتهای اسلـامی، یكی از آرامترین، معتدل‌ترین و متواضع‌ترین فردی بود كه من در میان رهبران جنبش‌های جهادی و بیداری اسلـامی دیده‌امـ. استاد ربانی، پس از نیمـ قرن تلـاش فرهنگی و جهاد مسلحانه و خدمات ذیقیمت و كوشش در راه نشر فرهنگ اصیل اسلـامی و تقریب بین مذاهب اسلـامی، لیاقت آن را یافته بود كه در بستر بیماری از دنیا نرود. او همانند فرمانده شهیدش، احمدشاه مسعود، سزاوار دریافت هدیه الهی بود كه برای همه مجاهدان راستین راه حق نصیب می‌گردد. او به شهادت رسید تا یارانشان در افغانستان و دیگر بلـاد، به راه او ادامه دهند كه فرمود: (و من‌المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا ا... علیه فمنهمـ من قضی نحبه و منهمـ من ینتظر و ما بدلوا تبدیلـا). صدق‌ا... العلی‌العظیم*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان