1397-6-28     2018-9-19     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1394/6/22 - 09:01:17
تعداد بازدید: 459
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تشدید اختلـافات در ائتلـاف شیوخ عربی علیه یمن
تشدید اختلـافات در ائتلـاف شیوخ عربی علیه یمن

ائتلـاف شیوخ عربی به رهبری آل‌سعود تحت عنوان (توفان قاطع) علیه یمن پس از گذشت حدود شش ماه نه تنها به اهداف خود دست نیافته است بلكه با مقاومت سرسختانه مردمـ آن كشور ضعف‌های آن آشكار شده و گزارش‌های منتشر شده حاكی از فروپاشی این ائتلـاف از درون است.
هر چند پس از اصابت موشك بالستیكی توشكا به پایگاه صافر واقع در شرق استان مارب كه بر اثر آن دهها نظامی امارات، عربستان و بحرین كشته شدند، رسانه‌های وابسته به آل‌سعود و مقامات این كشورها سعی كردند با برانگیختن احساسات ملت‌ها و دولت‌های عربی زمینه‌گسیل بیشتر نیرو به یمن را فراهمـ آورند و ائتلـاف شكل گرفته علیه آل‌سعود را مسنجمـ‌تر و مصممـ‌تر نشان دهند اما گزارش‌های منتشر شده حاكی از تشدید اختلـاف میان كشورهای عضو ائتلـاف و همچنین افزایش نارضایتی مردمـ و نخبگان از عملكرد طبقه حاكمـ به ویژه در عربستان سعودی است.
اختلـاف در میان ائتلـاف
زمانی كه مصر خبر اعزامـ نظامیان خود به یمن را در اواخر هفته گذشته تكذیب كرد، مشخص شد بر خلـاف آنچه رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی تلـاش می‌كنند نشان بدهند، كشورهای عضو ائتلـاف پیرو محض آل‌سعود نیستند. علـاوه بر مصر خبر حضور نظامیان سودانی نیز تكذیب شد، این در حالی بود كه رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی خبر حضور نظامیان سودانی و مصری را با آب و تاب زیادی منتشر كرده بودند. از سوی دیگر، منابع آگاه خلیج فارس از بحرانی كه همـ اكنون پشت پرده میان امارات و عربستان جریان دارد، پرده برداشتند. به گزارش ایرنا ابوظبی نقشه‌های رسمی منتشر كرد كه در آنها بخشی از سرزمین عربستان به امارات ملحق شده است. بر اساس این گزارش، حكمرانان عربستان به شدت از این اقدامـ امارات به ویژه در شرایط كنونی ابراز نارضایتی كردند و بیمـ آن دارند ابوظبی مبادا بخواهد از شرایط كنونی از احساس شرمندگی و تأكید عربستان بر عدمـ ایجاد هر گونه بحران با كشورهای عرب حوزه خلیج فارس سوءاستفاده كند اما عربستان در شرایط كنونی تأكید دارد تا این اختلـاف علنی نشود و به همین دلیل به طور رسمی از ابوظبی در این خصوص توضیح خواست بدون آنكه موضوع یاد شده به مرحله اعتراض برسد. اختلـافات مرزی آل‌سعود با امارات ریشه تاریخی دارد، عربستان در سال ١٩٧١ از خروج نیروهای انگلیس از منطقه خلیج فارس استقبال كرد اما حاضر نشد كشور امارات را به رسمیت بشناسد، مگر آنكه ابوظبی به حل و فصل اختلـاف مرزی خویش با ریاض تن بدهد و امارات نیز در آن زمان مجبور شد به خواسته رژیمـ سعودی تن در دهد. همچنین پایگاه خبری صعده پرس یمن نوشت: در حالی كه دولت امارات همزمان با تشییع جنازه كشته شدگان خود به برگزاری جشن‌هایی موسومـ به شیرینی پیروزی مشغول است و از پیروزی‌های جعلی نیروهای مسلح خود در شهر مأرب دمـ می‌زند، روزنامه قدس لندن كه با سرمایه سعودی‌ها اداره و توزیع می‌شود، حقیقت این پیروزی جعلی را كشف و برملـا كرد.
در همین حال، مخالفت كویت با اعزامـ نیرو به یمن باعث خشمـ سعودی‌ها شده است. به گزارش فارس در روزهای اخیر، كاربران سعودی در شبكه‌های اجتماعی انتقادات شدیدی متوجه دولت كویت به دلیل عدمـ اعزامـ نیرو به یمن كرده‌اند و این انتقادات در توئیتر بسیار پرنگ‌تر است. بیشتر این انتقادات در راستای یادآوری حمایت عربستان به كویت در جریان حمله سال ١٩٩٠ است و كاربران سعودی، این اقدامـ دولت كویت را نمك‌نشناسی می‌دانند اما منابع كویتی به روزنامه رأی الیومـ گفتند كه دولت كویت نمی‌خواهد به نفع هیچ یك از طرفین جنگ، اقدامی كند چراكه در ماجرای حمله صدامـ به ایران، با فشار عربستان ما از عراق حمایت كردیمـ اما دستانمان سوخت و پس از آن هزینه سنگینی دادیمـ.
اختلـاف در داخل‌آل‌سعود
علـاوه بر اینكه رسانه‌های اماراتی فاش كردند پس از كشته شدن ٥٢ نظامی این كشور در مأرب نارضایتی در بین مردمـ امارات افزایش یافته و حتی این كشور تصمیمـ گرفته است سربازان وظیفه را دیگر به یمن اعزامـ نكند، منابع رسانه‌ای از بحران در داخل پادشاهی عربستان سعودی خبر دادند. به گزارش العال فرزندان و نوادگان عبدالعزیز آل سعود بنیانگذار نظامـ حاكمـ عربستان با انتشار نامه‌ای در شبكه‌های اجتماعی به سران این خاندان سلطنتی هشدار دادند. در این نامه هشدار آمیز آمده است: ١٣ فرزند ملك عبدالعزیز آل سعود باید با رهبری بزرگ‌ترین، شایسته‌ترین و قدرتمندترین عضو این خاندان دست به دست همـ بدهند و همانگونه كه ملك فیصل و برادرانش ملك سعود را عزل كردند، ملك سلمان بن عبدالعزیز ناتوان و محمد بن نایف مغرور و محمد بن سلمان دزد و فاسد را عزل كنند.) در بخش‌هایی از نامه (نوادگان عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود پادشاه مؤسس) آمده است: (چگونه رضایت دادیمـ كه فرزندان عبدالعزیز از حكومت یا مشاركت در تصمیمـ‌گیری‌ها به حاشیه رانده شوند؟ چگونه راضی شدیمـ كه موضعی منفی اتخاذ كنیمـ و در خصوص اوضاع عقلی پادشاه دخالت نكنیمـ، در حالی كه او با توجه وضعیت عقلی شایسته حكومت نیست؟ چگونه راضی شدیمـ كه شخصی نزدیك به پادشاه، كنترل امور سیاسی و اقتصادی را به دست بگیرد و او را به حال خود رها كردیمـ كه هركاری می‌خواهد انجامـ دهد؟ چگونه راضی شدیمـ وارد اقدامات نظامی خطرناك و حساب نشده، مانند (تشكیل) ائتلـاف نظامی برای ضربه زدن به عراق، سوریه و یمن شویم؟)
نویسنده: محمد بابایی*
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان