1398-5-31     2019-8-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/6/1 - 14:03:58
تعداد بازدید: 613
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دولتهای اسلـامی؛ کانون حمله الظواهری و طالبان
دولتهای اسلـامی؛ کانون حمله الظواهری و طالبان

نویسنده: حسین مولـایی
در حال حاضر با توجه به رهبری ظواهری بر القاعده و تعیین رهبر جدید برای طالبان از نظر استراتژی عملیاتی دو گروه به نقطه مشترک مهمی رسیده اند. لذا اعلـامـ بیعتی نیز که صورت گرفته در راستای حمایت از ایده مشترک طالبان و القاعده برای احیای حکومت اسلـامی قابل ارزیابی است.
چکیده:
ایمن الظواهری رهبر فعلی گروه تروریستی القاعده، بعد از ماهها غیبت، سکوت چند ماهه خود را شکست و با ملـا اختر منصور رهبر طالبان اعلـامـ بعیت کرد. رهبران القاعده گرچه به صورت سنتی خود را زیر بیعت رهبر طالبان معرفی می‌کنند، اما در عمل جایگاهی برای این گروه قائل نیستند، و با استفاده از بعیت با رهبران طالبان به دنبال مشروعیت دهی به اقدامات خود هستند. این بیعت نشان داد که با توجه به رهبری ظواهری بر القاعده و تعیین رهبر جدید برای طالبان، از نظر استراتژی عملیاتی دو گروه به نقطه مشترک مهمی رسیده اند. لذا حمله به امریکا و دولتهای استعمارگر غربی به عنوان اهداف اصلی و شعار اصلی این گروهها به محاق رفته و مبارزه با دولتهای منطقه با محوریت مبارزه با دولتهای شیعه در دستور کار قرار گرفته است.
مقدمه:
چند روز پیش پیامی صوتی از ایمن اظواهری رهبر القاعده منتشر شد که در آن بیعت وی از رهبر جدید طالبان ابراز شد. این پیامـ صوتی که توسط "السحاب" شاخه رسانه‌ای القاعده، منتشر شده، نخستین پیامـ صوتی رهبر القاعده از سپتامبر سال گذشته است. الظواهری در این پیامـ صوتی خطاب به ملـا اختر منصور می‌گوید: "به عنوان امیر القاعده و با پیروی از راه و روش شیخ [اسامه] بن لـادن و برادران شهیدش که با ملـا عمر بیعت کرده بودند، بیعت خود را با شما اعلـامـ می‌کنمـ." ایمن الظواهری در پیامـ خود از کشورهای مسلمانی که شریعت را به اجرا نمی‌گذارند ابراز انزجار کرده و وعده میدهد کلیّۀ سرزمین‌های اسلـامی را آزاد سازد. همه اینها در حالی است که راه و روش القاعده بعد از ریاست ایمن الظواهری به مبارزه صرف با دولتهای شیعه اختصاص یافته و مبارزه با کفر و دولتهای استعمار از یاد رفته است.
در این رابطه شناخت رابطه طالبان با القاعده و تفاوت دیدگاه اسامه بن لـادن با ایمن اظواهری بسیار اهمیت دارد. چراکه اگر "بن لـادن" حمله به دولتهای غربی و امریکا را در راس برنامه‌هـای خود داشت، ایمن الظواهری بر مبارزه با دولتهای فاسد منطقه‌ای تاکید میکرد. مسئله‌ای که امروز به نظر میرسد به مبارزه با دولتهای شیعه تغییر جهت داده است. همه اینها در حالی است که جولـان داعش در منطقه بیش از پیش القاعده و طالبان را به حاشیه رانده و آنها را به همـ نزدیک ساخته است. علـاوه براین القاعده در ماه‌های اخیر در برابر پیشروی‌های گروه داعش بسیار ضعیف شده بسیاری از نیرو‌هـای القاعده به داعش پیوسته اند. همین مسئله نقش بسیار مهمی در بیعت سریع رهبر القاعده با رهبر طالبان داشته است.
رهبران القاعده گرچه به صورت سنتی خود را زیر بیعت رهبر طالبان معرفی می‌کنند، اما در عمل جایگاهی برای این گروه قائل نیستند و با استفاده از بعیت با رهبران طالبان به دنبال مشروعیت دهی به اقدامات خود هستند. با این وجود در حال حاضر با توجه به رهبری ظواهری بر القاعده و تعیین رهبر جدید برای طالبان از نظر استراتژی عملیاتی دو گروه به نقطه مشترک مهمی رسیده اند. لذا اعلـامـ بیعتی نیز که صورت گرفته در راستای حمایت از ایده مشترک طالبان و القاعده برای احیای حکومت اسلـامی قابل ارزیابی است.
نگاهی به شکل گیری و حیات طالبان
جنبش طالبان در جولـای سال 1994 از میوند کندهار آغاز شد و بر اثر نا امنی افغانستان توسعه یافت. در حالی که در ابتدای امر نیرو‌هـای طالبان خود را ملجاء و پناهگاه مردمـ نشان میدادند، برخی مدارس مذهبی در افغانستان، حتی در پاکستان مبنای مشروعیتی آنها را فراهمـ ساختند و راه قدرت گیری آنها را هموار نمودند. بدین ترتیب در 10 اکتبر سال 1994 میلـادی در اوج جنگ‌های داخلی افغانستان گروهی که خود را (تحریک اسلـامی طلبای کرام) نامـ نهادند با حمایت‌های مکرر و القائات پنهان عربستان سعودی و با استفاده انحرافی از شعار جهاد با شرک و کفر و اینکه هر کس کشته شود به بهشت خواهد رفت روز به روز به قدرت و دامنه حضور خود افزودند. این گروه خیلی زود پیروان زیادی از افغانستان و پاکستان پیدا کنند. ظهور طالبان در واقع واکنشی خودجوش به بینظمی و هرج و مرج داخلی در افغانستان و اقدامات منفی نیروها و فرماندهان گروههای افغان بود.
منافع غرب در برهه‌ای از زمان کاملـا با منافع طالبان تطابق داشت، به همین علت بود که در ابتدا از بروز آن جلوگیری نکرد و بعدها نیز به حمایت گسترده از این جنبش و سرپوش گذاشتن بر جنایات آن پرداخت. غربیان با همان انگیزه‌ای که سازمان القاعده را تاسیس و حمایت کرد، به همان علت طالبان را نیز زیر بال و پر خود قرار داد تا بتواند از آن به عنوان اهرمـ فشاری برای اجرای سیاست‌های خود در ژئوپلتیک خاص آن در منطقه استفاده کند. جلوگیری از حضور منطقه‌ای ایران، اهرمـ فشار بر روسیه و ایجاد هرج و مرج خلـاق در آسیانه میانه بر اساس طرح‌های مداخله جویانه از جمله انگیزه‌های غرب در حمایت از طالبان بود.
ملـا محمد عمر رهبر اصلی طالبان بود که اختیارات گسترده‌ای داشت. وی در سال 1994 یعنی از ابتدای شکل‌گیری طالبان به عنوان رهبر طالبان انتخاب شد و تا سال 2013 که مرگ او بعد از دو سال اعلـامـ گردید رهبر این گروه بود. همیشه نگرانی‌هایی در رابطه با اختلـاف درونی میان این گروه در صورت غیبت یک چهره نیرومند مثل ملـا عمر، رهبری که دو دهه ریاست این گروه را بر عهده دارد وجود داشت. همین مسئله دلیل تاخیر دوساله در اعلـامـ مرگ رهبر این گروه بوده است. همین نگرانی بود که گروه طالبان در 30 جولـای امسال پذیرفت که رهبرشان در 23 آپریل 2013 در اثر بیماری درگذشته است.
با آنکه ملـا عمر قدرت کامل را در اختیار داشت اما کسی را به عنوان جانشین خود نامزد نکرده بود. او میان سال‌های 1996 تا 2001 با مشت آهنین بر افغانستان حکمرانی می‌کرد، از انتصاب اعضای خانواده‌اش در پست‌های مهمـ دولتی اجتناب کرده بود. لذا طرفداران ملـا یعقوب به عنوان جانشین ملـا عمر و مخالفان ملـامنصور با مخالفت آنهایی مواجه هستند که استدلـال می‌کنند جنبش طالبان به عنوان یک گروه اسلـامی نباید جایی برای سلطه خانوادگی باشد.
ملـا عبدالمنان تنها برادر باقیمانده‌ و ملـا محمد یعقوب، بزرگترین پسر ملـا عمر، اکنون به نمایندگی از خانواده‌اش نقش مهمی را در جنگ قدرت میان دسته‌های مختلف طالبان ایفا می‌کنند. این در حالی است که در غیاب ملـا عمر، ملـا منصور به نمایندگی از او طالبان را رهبری می‌کرد و زمانی‌ که گفته می‌شود ملـا عمر در 2013 درگذشت، اختر محمد منصور عملـا سرپرستی طالبان را به عهده گرفت. تمامی تصامیمـ طالبان در این سال‌ها از سوی ملـا اختر منصور و در مشوره با شورای رهبری طالبان، مهمترین نهاد تصمیمـ گیرنده این گروه اتخاذ می‌شد. بنا بر این، دور از انتظار نیست که اکثریت عمده اعضای "شورای رهبری" طالبان یعنی 18 عضو از 20 عضو از رهبری ملـا منصور حمایت کردند.
رابطه تاریخی طالبان و القاعده
نیروهای طالبان گروههای مذهبی افراطی در افغانستان هستند و تلـاش دارند تا نیروهای نظامی خود را از مدارس دینی پاکستان جذب نمایند، اما القاعده از کشورهای مختلف گرد بن‌لـادن جمع شدند تا در کنار نیروهای طالبان به جنگ بپردازند. نیروهای القاعده از کشورهایی چون یمن، عربستان سعودی، کویت و چند کشور عرب زبان دیگر گرد بن‌لـادن جمع شده بودند و نقطه مشترک میان تمامـ این نیروهای عرب زبان بودن آنهاست، آنگونه که همچنان این نیروها را با عنوان عرب‌ افغان می‌شناسند. اسامه بن لـادن رهبر سعودی الـاصل القاعده یک سال بعد از استقرار نظامـ طالبان برای حمایت از این گروه با هواپیمای شخصی خود وارد جلـال‌آباد شد و مورد استقبال مقامات طالبان قرار گرفت. رهبران القاعده گرچه به صورت سنتی خود را زیر بیعت رهبر طالبان معرفی می‌کنند، اما در عمل جایگاهی برای این گروه قائل نیستند، و با استفاده از بعیت با رهبران طالبان به دنبال مشروعیت دهی به اقدامات خود هستند. با این حال این دو گروه رابطه بسیار نزدیک و پیچیده‌ای با همـ دارند و این مسئله با توجه به خطر داعش برای آنها و تعیین رهبران جدید وارد مرحله نوین خود شده است.
زندگی و فلسفه ایمن الظواهری تنوریسن حمله به دولتهای اسلـامی منطقه
ایمن الظواهری رهبر 63 ساله مصری القاعده، در سال 1981 با دست داشتن در ترور انور سادات مبارزات خود را آغاز کرد. بدین ترتیب که تحت تاثیر ترور انور­سادات، مشارکت­ کنندگان اصلی حمله به محاکمه کشیده شده، و ستوان استانبولی و سه تن دیگر از شلیک­ کنندگان در آپریل 1982 اعدامـ شدند. در میان این بازداشتی­ها چهره دیگری که بعد­ها در القاعده مشهور شد، ایمن الظواهری فیزیکدان جوان از یک خانواده متوسط پیشه­ور بود. تاثیر عمده را بر زندگی او سید­قطب رهبر فکری جنبش جهاد اسلـامی داشت، کسی که با چندین تن از یارانش در سال 1966توسط ناصر اعدامـ شد. [1]
الظواهری پانزده ساله بود که سیدقطب به چوبه­ دار آویخته شد، چرا که او در تلـاش برای شکل دادن به شبکه­‌هـای زیر­زمینی برای برانداختن دولت و ایجاد یک حکومت اسلـامی بود. آنچه الظواهری در آن مقطع بر آن باور داشت: ساخت مصری یکپارچه به عنوان رهبر فکری جهان اسلـامـ بود. برای الظواهری البته این به معنای یافتن سرنوشت واقعی مصر تنها از طریق اسلـامـ بود، یعنی تلـاش برای احیای خلـافت اسلـامی، حکومت روحانیون مسلمان، کسانی که عملـاً از قرن سیزده میلـادی به بعد قدرت واقعی را در اختیار نداشتند. الظواهری اعتقاد داشت که مصر می­تواند به یک نقطه قابل­اتکاء برای سایر کشور­های عربی تبدیل شود. الظواهری معتقد بود قبل از رویا­رو­ شدن با "دشمن دور"[یعنی ایالـات متحده و...] در درجه اول لـازمـ است که دشمن نزدیک[یعنی حکامـ فاسد] را شکست دهیمـ، چراکه ممکن است قبل از اینکه اسلـامـ خود را آماده کند، آنها پیروز گردند. از منظر الظواهری مصر جایی بود که این پروسه بایستی شروع می­شد.
الظواهری از متهمان اصلی شرکت­ کننده در ترور نبود، اما مطمئناً رهبری فکری این اقدامـ محسوب میشد. بعد از مدرسه پزشکی او به خدمت ارتش مصر درآمد و سپس به افغانستان مسافرت کرد و شیفته جنگ "مجاهدین آزاد افغان" یا مجاهدین علیه شوروی گردید. ماموریت او برای متحد­کردن تمامـ گروه­ها به نامـ اسلـامـ برای سرنگونی دولت آسان نبود، تا اینکه مواقفتنامه صلح سادات با اسرائیل گروههای مخالف و پراکنده اسلـامی را متحد کرد.
داستان الظواهری از دوره دادگاه او شروع شد، زمانی که او اغلب به عنوان مدافع صحبت می­کرد و این قطعه را می­خواند، "ارتش محمد باز­خواهد­گشت، و ما یهودیان را شکست خواهیمـ داد." الظواهری در نهایت بعد از سه سال از زندان آزاد شد و تمرینات پزشکی خود را تا روز قبل از رفتن به افغانستان و برای پیوستن به مجاهدین برای مبارزه علیه شوروی از سر­گرفت. او بعد­ها نوشت "زمانی که به افغانستان می­آیمـ صد سال به عمر من اضافه می­شود." بعد از پیروزی مقاومت افغانستانی­ها، او خود را هوادار براندازی دولت مصر نشان داد و عملیات خود را از یمن و بعد سودان شروع کرد. در سال 1993 او به رهبری جنبش جهاد مصر رسید و شروع به راه­اندازی حملـاتی خونین که یکی از معروف­ترین این حملـات، حمله به توریست­ها در دره شاه بود، کرد. او همچنین در ابتدا طرحی داشت که مبارک را در زمان دیدار از سازمان اتحاد آفریقا در اتیوپی در سال 1995 ترور نماید، که به دلـایلی شکست و خودروی مبارک به فرودگاه آدی سابابا بازگشت.[2] در نتیجه این فعالیت­ها او و اسامه­بن­لـادن کسی که تامین­کننده مالی این طرح به شمار می­رفتند از سودان اخراج شدند و به افغانستان رفتند. این برای بار سومـ بود که اسامه ­بن­ لـادن همکار خود را متقاعد می­کرد که زمانش رسیده که به برخورد با "دشمن­ دور" در زمانی مناسب اندیشیده شود.
الظواهری و برخی از پیروان مصری او یک نوع اعتماد فکری به سازمان­ اسامه بن لـادن شکل دادند، درحالی که الظواهری علـاقه شدیدی به "دشمن نزدیک" که دولت حسنی مبارک بود داشت، بن­لـادن اعتقاد داشت تنها راه به چالش کشیدن خاور­میانه حمله به سر ایالـات­ متحده همان "دشمن دور" است. وقتی مسئله در خصوص حمله به دولت­های مرتد مطرح می­شد، بن لـادن پاسخ می­داد "آنها را به حال خود رها کنید و خود را با آنها مشغول نکنید." آنها نخاله­ای بیش نیستند،...وقتی شاهد شکست ­ایالـات­ متحده باشند، در وضعیت بسیار بدی خواهند بود." [3]
اقدامات القاعده بعد از بن لـادن
ایمن الظواهری به عنوان نظریه پرداز و رهبر فعلی القاعده شناخته میشود. وی در سال2001 در کتاب "دلـاوران زیر پرچمـ پیامبر" اهداف جنبش بنیادگرای انقلـابی را چنین بر میشمارد: ابتدا، رسیدن به یک همبستگی و سازمان ایدئولوژیک، سپس جنگ با رژیمـ‌هـای فعلی جهان اسلـامـ و سپس تاسیس یک حکومت اسلـامی ناب در قلب جهان عرب. لذا همانطور که اشاره گردید ظواهری اساس حملـات و اقدامات خود را به مبارزه با دولتهای فاسد جهان اسلـامـ تمرکز ساخته بود و از این لحاظ کاملـاً در مقابل بن لـادن قرار داشت. از نظر ظواهری، جهاد، جنگی انقلـابی و جهانی است که بایستی از طریق خشونت، اقدامـ سیاسی و تبلیغات علیه رژیمهای سکولـار و نخبگان سکولـار جهان اسلـامـ، صورت گیرد.
ظواهری استدلـال میکند که چون کشورهای کلیدی عرب برای جنگ چریکی مناسب نیستند، از این رو اسلـامگرایان لـازمـ است تا اقدامات سیاسی خود را به درون توده‌هـا، پیش برند و همراه با عملیات تروریستی شهری علیه رژیمـ‌هـای سکولـار، حملـات خود را متوجه دشمنان بیرونی یعنی اسرائیل و ایالـات متحده سازند تا بدین وسیله، حمایت عمومی از جهاد را افزایش دهند. [4]
باید توجه داشت که ظواهری، انتظار ندارند که عملـا از طریق این حملـات امریکا یا متحدانش را شکست دهند. بلکه حملـات تروریستی را وسیله­‌ای میدانند که از طریق آن، فرقه کوچک افراطیون بتوانند جهادی عظیمـ علیه کافران را به راه اندازند و امیدوارند که از این طریق بتوانند حمایت توده­های مسلمان را به دست آورند. از این رو، ظواهری حملـات تروریستی پر هیاهو را وسیله­ای برای تبلیغ در بین توده­های مسلمان می­داند. بنابراین میتوان گفت که هدف اولیه القاعده نابودی اسرائیل یا اخراج ایالـات متحده از خاورمیانه نیست، بلکه هدف اصلی، جلب کردن توجه امت اسلـامی است.
همه اینها در حالی است که در حال حاضر و بعد از کشته شدن بن لـادن عمده اقدامات تروریستی گروه القاعده در منطقه به کشور‌هـای شیعه نشین تمرکز یافته است. طوری که میتوان ادعا کرد برای برپایی حکومت اسلـامی کذایی این گروه کشتار شیعیان پر اهمیت‌تـر از نابودی حکامـ فاسد منطقه شناخته شده است. غربی‌هـا نیز از این تغییر موضع گروه تروریستی القاعده به خوبی بهره برده و به حمایت­های همه جانبه از آنها پرداخته است. این حمایت­ها به خصوص در سوریه و با توجه به اهداف مشترک غرب و گروههای تروریستی مبنی بر برکناری بشار اسد به اوج خود رسیده و با حمایت‌هـای مالی و تسلیحاتی ایالـات متحده به خوبی دیده میشود.
منبع: خبرگزاری فارس
پی نوشت:
Wright, Looming Tower, 33-37.
Andrew Higgins and Alan Cullison, "Saga of Dr. Zasvahri Sheds Light on the Roots of al Qaeda Terror," Wall Street Journal, July 2, 2002; Wright, Looming Tower, 214-20.
Fawaz A. Gerges, The Far Enemy: Why Jihad Went Global, 2nd ed. (New York: Cambridge University Press, 2009), 139-45.
John Rollins, Coordinator, "Al Qaeda and Affiliates: Historical Perspective, Global Presence, and Implications for U.S. Policy", Congressional Research Service, February 5, 2010, P:9.
انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان