1398-4-29     2019-7-20     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/5/25 - 10:43:35
تعداد بازدید: 589
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«ملـا محمد عمر»؛ ناشناخته‌ترین سرکرده تروریست‌های جهان بود_قسمت سومـ و آخر
«ملـا محمد عمر»؛ ناشناخته‌ترین سرکرده تروریست‌های جهان بود_قسمت سومـ و آخر

خبر مرگش!
بعد از این که خبر مرگ ملـاعمر در شبکه‌های اجتماعی پیچید، بلـاخره دفتر ریاست جمهوری افغانستان در تاریخ 7 اسد، خبر مرگ او را تأیید کرد. بنا به اطلـاعیه دفتر اشرف غنی، منابع موثق نشان می‌دهند که ملـا محمد عمر، رهبر طالبان، حدود دو سال قبل، در سال 2013 درگذشته است. به فاصله اندکی، خبر مرگ او توسط کاخ سفید همـ مورد تأیید قرار گرفت. حسیب صدیقی، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان در مصاحبه با خبرگزای فرانسه، گفت که ملـاعمر در شرایطی مرموز، در بیمارستانی در شهر کراچی پاکستان در گذشت. در نهایت، با بیانیه‌ای که گروه طالبان در وبسایت‌های نزدیک به خود از قبیل (ژمن) و (طالب نیوز) منتشر کرد، قطعیت مرگ او معلومـ شد، گرچه در بیانیه این گروه مرگ ملـاعمر مربوط به دو سه هفته اخیر اعلـامـ شده شده است. در همین بیانیه خبر انتخاب (ملـا اختر منصور)، معاون ملـاعمر و نفر شماره دو طالبان به عنوان جانشین او نیز اعلـامـ شد. بنا به خبری به نقل از خانواده ملـاعمر، او وصیت کرده بود که (ملـا عبدالحکیم)، رییس دارالـافتای طالبان بر جنازه‌اش نماز بخواند (فردی که در بازداشت آی اس آی است).
با مرگ ملـاعمر، رهبر کاریزماتیک و مقتدر طالبان، احتمال بروز اختلـاف و انشعاب، به ویژه در لـایه‌های میانی و پایین این گروه افزایش یافت. در یکی از اولین نشانه‌های این اختلـاف، برخی جناح‌های درون طالبان، از اعلـامـ انتخاب ملـااختر منصور ابراز نارضایتی کردند که شاخص‌ترین این اعتراضات توسط ملـایعقوب، پسر ملـاعمر، و ملـا عبدالمنان، برادر او، صورت گرفته است. حتی شاخه‌ای از طالبان به نامـ (محاذ فدایی)، که از تندروترین زیرمجموعه‌های طالبان است، در بیانیه‌ای که توسط سخنگوی آن قاری حمزه، منتشر شد، ملـااختر منصور را متهمـ کرده است که به فرمان امریکا و پاکستان، از طریق زهری که به جای دارو برای ملـاعمر تهیه می‌کرد، او را به کشتن داد. جدای از این فرضیه که محل تردید است، گزارش‌هایی از اختلـافات میان ملـاعمر و ملـامنصور وجود دارد که از جمله آن‌ها مخالفت ملـاعمر با طرح ملـامنصور برای بازگشایی دفتر سیاسی طالبان در قطر بود.
با این حال اظهارنظرهای منابع نزدیک به طالبان، بر حسب این که به کدامـ جناح درون طالبان نزدیک باشند، متفاوت است. برخی معتقدند که بیشتر اعضای رده بالـای شورای کویته (شورای رهبری طالبان) با ملـا اختر مخالفند. مثلـا مولوی حسن رحمانی، از اعضای شاخص شورای کویته معتقد است که شایستگی جانشینی از آن پسر ملـاعمر، یعنی ملـایعقوب است و ملـااختر در برنامه‌های اخیر طالبان نقش ویژه‌ای نداشته است. به گفته او بیشتر اعضای شورای کویته با نصب ملـااختر به عنوان رهبر طالبان مخالفند. همفکران او در میان گروه‌های تندروتر طالبان که مخالف مصالحه با دولت هستند، دست کمـ به دو دلیل ملـا اختر منصور را زیر سوال می‌برند: یک، مخفی نگاه داشتن خبر مرگ ملـاعمر به مدت دو سال و دو، احتمال دست داشتن او در مرگ ملـاعمر.
برخی دیگر بر این نظرند که اتفاقا رهبران بالـای طالبان با انتخاب اختر منصور موافق هستند و این فرماندهان میانی و محلی طالبان هستند که از این انتخاب ناراضی‌اند. به نظر می‌رسد که دست کمـ سه مدعی اصلی بالقوه برای رهبری طالبان وجود دارد: 1.ملـا اختر منصور 2.ملـایعقوب 3.دفتر سیاسی مستقر در قطر به ریاست طیب آغا که البته سومی بعداً از سمتش استعفا داد.
از سوی دیگر، دولت پاکستان همـ در اطلـاعیه‌ای، دور دومـ مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان را با توجه به اعلـامـ خبر مرگ ملـاعمر به تأخیر انداخته است. (عطا اله لودین) (معاون شورای صلح افغانستان) بر این نظر است که:
(این یک برنامه‌ای بود که اعلـان مرگ ملـاعمر در تاریخی انجامـ بگیرد که فردای آن مذاکرات است. این اصلـا هدف دولت پاکستان بود تا دور دومـ مذاکرات اصلـا صورت نگیرد.)
کارشناسان افغانِ مخالف نفوذ پاکستان عمدتا بر این نظرند که پاکستان برای تثبیت هر چه بیشتر نفوذ خود در رهبری جدید طالبان از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد. به باور این دسته از کارشناسان، پاکستان با وجود داشتن سلـاح هسته‌ای، کشوری فقیر و عقب مانده است، و از یک سو با در اختیار گذاشتن آسمان خود برای مبارزه با تروریسمـ از امریکا پول می‌گیرد، و از سوی دیگر با نقش آفرینی و مداخله در روند صلح، قصد باج‌گیری از دولت‌های ذینفع در مذاکرات را دارد.
گرچه اعلـامـ سریع خبر انتخاب ملـا اختر منصور به رهبری طالبان، نشان از تلـاش این گروه برای جلوگیری از انشقاق و اختلـاف دارد، اما سربازکردن چنین اختلـافاتی، بعد از نزدیک به دست کمـ دو دهه رهبری واقعی و اسمی ملـاعمر بر طالبان قابل انتظار و طبیعی به نظر می‌رسد. خبرگزاری جمهور از دست کمـ هشت گروه اصلی در درون طالبان خبر می‌دهد که عبارتند از:
-گروه محاذ فدایی به رهبری نجیب اله وردک.
-شورای جهادی مجاهدین برای اتحاد و تفاهمـ.
-گروه معتصمـ آغاجان.
-شورای کویته.
-دسته کُنر شامل عبدالوهاب، عبدالستار، علیشاه و آقای احمدی.
گروه اکبرآغا.
-شبکه حقانی.
-گروهی مخالف موروثی شدن رهبری به ریاست ملـا ذاکر.
لـازمـ به ذکر است که طالبان ساختار متمرکزی چون یک دولت یا ارتش ندارد و به شدت متکی به نفوذ فرماندهان محلی خود است. نبود یک تشکیلـات سازمانی مدرن و سرباز کردن اختلـافات راهبردی و تاکتیکی رهبران طالبان (که ارشدیت سازمانی مشخصی برهمـ ندارند)، در غیاب یک رهبر مقتدر پس از دو دهه، می‌تواند به طرز قابل توجهی این گروه را متأثر سازد. مضاف بر این که گروه تروریستی داعش، به شدت بر فعالیت‌های خود در افغانستان افزوده است و حتما با اعلـامـ خبر مرگ رهبر طالبان، این فعالیت‌ها بیش از پیش همـ خواهد شد. در میان واحدهای جنگجوی محلی طالبان، هدف اصلی جهاد با نیروهای خارجی و دولت مرکزی است و هر گروهی که این جهاد را به لحاظ مالی تأمین و به تحقق این هدف یاری برساند، می‌تواند روی جذب بخش زیادی از اعضای طالبان حساب کند. همچنین، در صورتی که طبق گزارش‌ها، ملـا اختر و حلقه او، علـاقه‌مند به ادامه مذاکرات صلح باشند، آن گاه باید منتظر یک پوست اندازی ایدئولوژیک در طالبان بود، چرا که آن گاه طالبان نه یک گروه شورشی مسلح ضدحکومت، که بخشی از ساختار آن خواهد بود. این مساله قطعا بخش بزرگی از جنگجویان قبیله‌ای و بدوی‌تر گروه را که از سواد و بینش ضعیف‌تری برخوردارند، دچار بحران هویت خواهد کرد. این امری است که در صورت عدمـ مدیریت از جانب رهبری طالبان، به نفع داعش تمامـ خواهد شد.
ملـا اخترکیست؟
طبق معمول، آن چه که درباره فرماندهان و رهبران گروه‌هـای تروریستی و تکفیری وجود دارد عمدتا مجموعه‌ای از واقعیات، حدسیات، گزارش‌های غیرقابل تأیید و شایعات است. رهبر جدید طالبان همـ از این قاعده مستثنی نیست (طبیعی است که معاون شخصیت مرموزی چون ملـاعمر دست کمـ تا حدی شبیه به او از کار در بیاید). با این حال تقریبا همه آن چه که تاکنون درباره او انتشار یافته، به شرح زیر است.
ملـااختر محمد منصور، متولد سال‌های آغازین دهه 1960 میلـادی و اهل روستایی در ولسوالی کندهار است. او مانند ملـاعمر تحصیل کرده مدرسه (دارالعلومـ حقانی) در پیشاور پاکستان است. ملـا اختر سال‌ها معاون و قائمـ مقامـ مرد گریزپای طالبان، ملـاعمر، بود می‌توان گفت که دست کمـ از 2010 به این سو، دسترسی به ملـاعمر تنها از طریق او صورت می‌گرفت. از همین رو، اعلـامـ بلـافاصله جانشینی او، موجب غافلگیری کسی نشد. گرچه انتخاب او از همـ اکنون مخالفان سرسختی همـ دارد. برخی فرماندهان طالبان که در جلسه هیات انتخاب شورای کویته حضور داشتند، به رویترز گفتند که ملـایعقوب و ملـا عبدالمنان، پسر و برادر رهبر قبلی طالبان، به اعتراض جلسه انتخاب را ترک کردند. خود ملـا اختر اما در اولین بیانیه خود به عنوان رهبر جدید گفت که "‌دشمن نمی تواند ما را شکست دهد، اگر که دست اتحاد بدهیمـ. من همه توان خود را به کار خواهمـ گرفت تا ماموریت ملـاعمر فقیدمان را دنبال کنمـ. ما باید صبور باشیمـ." او در ادامه انشقاق در صفوف طالبان را تنها پروپاگاندای غربی‌هـا خواند و قسمـ خورد که جنگیدن برای حصول به حکومت شریعت و راه ملـاعمر را ادامه خواهد داد.
درباره او بیشتر دو خصلت (صبوری) و (عملگرایی) را به کار می‌برند. او یکی از مهمـ‌ترین مدافعان ادامه مذاکرات صلح در میان چهره‌های برجسته طالبان است. ملـااختر را میانه‌روترین فرمانده حال حاضر طالبان همـ دانسته‌اند. گویی یکی از مهمـ‌ترین اقدامات او در زمان معاونت ملـاعمر، تشکیل دفتر سیاسی گروه در قطر است که نشان از تمایل او به گشودن باب روابط طالبان با کشورهای دیگر دارد. یکی از مقامات طالبان در گفتگو با شبکه (ان بیسی) ملـااختر منصور را چنین معرفی می‌کند:
(او به طرز فوق العاده‌ای صبور است.....به دقت به حرف هر کسی گوش می‌دهد بدون آن که نشانی از خشمـ در چهره‌اش ظاهر شود.)
منصور در سال 2010، در پی دستگیری (عبدالغنی برادر)، فرمانده ارشد و نفر دومـ طالبان در شهر کراچی توسط آی اس آی، به عنوان نفر دومـ گروه ارتقاء یافت. تاکنون نامـ سراج الدین حقانی و هیبت اله آخوندی به عنوان معاونان او اعلـامـ شده است. انتخاب سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، خطرناک‌ترین و خشن‌ترین گروه زیر پرچمـ طالبان، نشان از برجا بودن اتحاد میان این دو گروه دارد.
ملـا اختر یکی از اولین اعضای هسته نخستین طالبان بود و در سال 1997، در جریان حمله طالبان به مزار شریف، یکی دو ماهی در اسارت نیروهای احمدشاه مسعود به سر برد تا این که توسط نیروهای ملـاعمر آزاد شد. در زمان امارت اسلـامی افغانستان، او مسؤول فرودگاه کندهار و در واقع وزیر هوانوردی طالبان بود. در یکی دو سال آخر حکومت طالبان مسؤولیت والی ولـایت کندهار را همـ به عهده داشت. در سال 2001، با حمله نیروهای ائتلـاف، او به قصد گرفتن امان‌نامه، خود را تسلیمـ حامد کرزی می‌کند. او توسط رییس جمهور بخشیده شد و به ولـایت خود بازگشت، اما نیروهای امریکایی که تسلیمـ‌شدن او و سایر رهبران طالبان را باور نداشتند در چند نوبت محل استقرار او را مورد حمله هوایی قرار دادند. او در پی این حملـات به ارتفاعات مرزی با پاکستان گریخت و در کنار ملـاعمر، مسؤولیت سازماندهی مجدد طالبان را به عهده گرفت.
وحید مژده، کارشناس زبده طالبان، در مصاحبه با دویچه وله، او را نسبت به سلف خود عملگراتر می‌داند. به گفته مژده، او بود که ملـاعمر را را به بازگشایی دفتر سیاسی در قطر قانع کرد. همچنین او را سازمان‌د‌هنده اصلی سفر اعضای طالبان به کشورهای مختلف، از جمله به ایران، می‌دانند.
زیگفرید وولف، محقق مرکز پژوهشی(مجمع جنوب آسیا) درباره او چنین می‌نویسد:
(او با استراتژی دوگانه جا به جایی افراد وفادار به خود در صفوف طالبان و همچنین از بین بردن فرماندهان رقیب، محیلـانه شبکه و قدرت خود را گستراند.)
محمد سعیدی، تحلیل‌گر مسایل افغانستان معتقد است که ملـااختر هرگز نمی‌تواند خلـاء ایجاد شده مرگ ملـاعمر را برای گروه پر کند: (ملـاعمر یک چهره اسطوره‌ای برای طالبان در 12 سال گذشته بود و توسط بیش از هزار تن از علمای دینی به عنوان امیرالمؤمنین شناخته شد. چیزی که ملـامنصور ندارد.)
زیگفرید وولف همـ در تحلیل خود بر این نظر است که برخی گروه‌های قوی در درون طالبان هستند که زیر نفوذ مستقیمـ پاکستان عمل می‌کنند و قصد دارند از طریق مذاکرات صلح بخشی از قدرت را در افغانستان شکل دهند. "این‌ها رقبای اصلی منصورند و از این رو احتمال انشعاب در طالبان می‌رود."
در نقطه مقابل (یحیی غانم)، خبرنگاری که سال‌هاست اخبار طالبان را پوشش می‌دهد، به الجزیره گفت:
(او عملیات اطلـاعاتی بسیاری را رهبری کرده است، عملیات بسیار مهمـ و اساسی، که در آن‌ها توانست بزرگ‌ترین دستگاه‌های اطلـاعاتی جهان را مغلوب کند.)
غانمـ سابقه امنیتی و همچنین والی بودن او در کندهار را مهمـ‌ترین برگ برنده ملـااختر منصور می‌داند. یکی از مهمـ‌ترین معضلـاتی که او به عنوان رهبر جدید طالبان با آن رو به روست، موضعی است که باید در برابر نفوذ داعش اتخاذ کند. گروهی که منابع مالی خوبی در اختیار دارد و با ایدئولوژی بسیار خشن و افراطی خود به خوبی میل جنگجویی اعضای جوان‌تر طالبان را ارضا می‌کند. اتخاذ موضعی مناسب در برابر داعش، نه تنها بر روابط طالبان با دولت افغانستان تاثیر عمده‌ای دارد، که به واسطه تاثیری که بر امنیت همسایگان افغانستان می‌گذارد، روابط این گروه با دولت‌های منطقه را همـ متأثر خواهد ساخت.
منابع:
http://www.thestar.com/news/world/2015/07/29/taliban-leader-mullah-omar-is-dead.html
http://darzab.blogfa.com/post/95
http://edition.cnn.com/2012/12/30/world/meast/mullah-mohammed-omar---fast-facts
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/446651
http://www.khaama.com/persian/archives/28964
http://www.tolonews.com/fa/afghanistan/20683-senior-taliban-members-oppose-mansour-as-new-leader
http://www.roushd.com/newsIn.php?id=26232
http://jomhornews.com/doc/news/fa/68938
http://jomhornews.com/doc/article/fa/68986
http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2015/07/dead-alive-mullah-omar-matter-150731112725448.html
http://www.roushd.com/newsIn.php?id=26225
http://www.tabnak.ir/fa/news/520895
http://www.presstv.ir/DetailFa/2015/07/30/422563/Afghanistan-Taliban-Mullah-Omar
http://www.ana.ir/news/44510
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/1560492/How-to-be-a-jihadi-Talibans-training-secrets.html
http://www.rferl.org/content/afghanistan-taliban-reveals-secret-life-mullah-omar/26943516.html
http://www.nbcnews.com/news/world/new-taliban-leader-mullah-akhtar-mohammad-mansour-vows-continued-insurgency-n402231
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/afghanistan/11773559/Who-is-new-Taliban-leader-Mullah-Akhtar-Mansoor.html
http://www.ibtimes.com/who-mullah-akhtar-mansoor-new-afghan-taliban-chief-succeed-mullah-omar-following-2031549
http://www.mlive.com/news/us-world/index.ssf/2015/07/taliban_leader_who_is_mullah_m.html
http://arynews.tv/en/who-is-mullah-akhtar-mansoor*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان