1398-3-30     2019-6-20     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1392/5/15 - 11:23:52
تعداد بازدید: 505
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کارکردهای «القاعده» در شرایط جدید منطقه
کارکردهای «القاعده» در شرایط جدید منطقه

نویسنده: فرزان شهیدی:

خبر تعطیلی بیش از 20 سفارتخانه و کنسولگری امریکا در افغانستان، خاورمیانه و شمال آفریقا، بار دیگر نامـ سازمان القاعده را بر سر زبان‌هـا انداخته است. دولت امریکا گفته است اطلـاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد القاعده و همپیمانانش احتمالـا قصد انجامـ حملـاتی علیه اهداف غربی دارند.

مرکز‌هـانری جکسون در امریکا که تهدیدهای القاعده را زیر نظر دارد، اعلـامـ کرده است که دستگاه‌هـای اطلـاعاتی امریکا مکالماتی را شنود کرده اند که در جریان آن رهبران ارشد القاعده در باره طراحی عملیاتی علیه یک سفارتخانه گفت وگو میکردند. البته مشخص نیست کدامین سفارت امریکا هدف حملـات القاعده قرار خواهد گرفت؛ اما برخی ناظران با توجه به حملـات هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی در روزهای اخیر به مناطقی در یمن و همچنین فعال بودن القاعده در این کشور، بر این باورند که یمن از جمله کشورهایی است که احتمال بروز حملـات تروریستی در آن زیاد است.

تصمیمـ امریکا مبنی بر بستن 21 سفارتخانه و کنسولگری در سراسر جهان اقدامی بیسابقه محسوب میشود؛ ظاهرا مقامات امریکایی پس از کشته شدن 4 امریکایی در کنسولگری امریکا در شهر بنغازی لیبی در سال گذشته، تمایلی به تکرار حادثه ندارند. موضوع دیگری که نگرانی غرب را نسبت به فعالیت‌هـای مجدد القاعده برانگیخته است، حملـات این سازمان به برخی زندان‌هـا جهت آزادی عناصر خود میباشد.

به گزراش پولیس بین الملل (اینترپل) القاعده در حملـات اخیر به چندین زندان در 9 کشور از جمله عراق، لیبی و پاکستان دخالت داشته است؛ حملـاتی که در اثر آن صدها تروریست و مجرمـ موفق به فرار شده اند. با توجه به تحرکات جدید القاعده در منطقه به ویژه عراق و سوریه در این مقاله نگاهی داریمـ به کارکرد تازه این سازمان تروریستی و نیز رابطه دوپهلوی میان القاعده و امریکا.

پیشینه القاعده

سازمان القاعده اواخر دهه هشتاد میلـادی توسط اسامه بن لـادن و همراهانش و با حمایت غربیان بنیان نهاده شد. حضور ارتش سرخ شوروی در افغانستان در اوخر دهه هفتاد را شاید بتوان اولین انگیزه‌ای دانست که باعث تشکیل القاعده شد، امریکا که نمی خواست به صورت مستقیمـ با اتحادیه جماهیر شوروی در افغانستان وارد درگیری شود، سعی کرد تا با فریب تعدادی از افراطیون و سلفی‌هـا در کشورهای اسلـامی و تحریک احساسات اسلـامی آنان، گروهی منحرف را تشکیل دهد که در زیر پوسته اعتقادات پوشالی و ظاهر دینی خود، منافع غرب را به صورت دقیق و سریع برآورده کنند.

تشکیل این گروه البته خیلی زود به ثمر نشست و ارتش شوروی در اوایل دهه هشتاد مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد، اما این پایان راه القاعده نبود، پیروزی این طرح تصمیمـ سازان غرب را بر آن داشت تا این پروژه به صورت مداومـ در منطقه باقی بماند و همواره در راستای منافع غرب فعالیت کند، به همین علت با وجود اینکه بسیاری از مبارزان این سازمان بعد از خروج شوروی از افغانستان، به کشورهای خود بازگشته بودند، با تلـاش‌هـای اسامه بن لـادن، تروریست سعودی تبار سازمانی نوپا به نامـ القاعده به صورت رسمی در سال 1998 تاسیس کرد.

نگاهی به شخصیت و ویژگی‌هـای اسامه بن لـادن به عنوان بنیانگذار این گروه میتواند اندکی از ماهیت واقعی آن را روشن سازد، "اسامه بن محمد بن عوض بن لـادن" متولد ریاض، یکی از اعضای خاندان بن لـادن و از ثروتمندترین افراد عربستان سعودی بود، او ارتباطات تجاری خوبی با جرج بوش رئیس جمهور سابق امریکا داشت.

در همان سال‌هـای ابتدایی جنگ با تروریسمـ، نیروهای سازمان سیا در آستانه بازداشت بن لـادن در پاکستان بودند، اما "دونالد رامسفلد" وزیر دفاع وقت امریکا دستور لغو عملیات بازداشت بن لـادن را صادر کرده بود. پایگاه انترنتی ویکی لیکس نیز اخیرا با انتشار مدارک نظامی امریکا در جنگ افغانستان ثابت کرد که بن لـادن عامل سیا است.

روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف نیز در مورد حمایت سازمان سیا از بن لـادن در سال‌هـای قبل از تاسیس القاعده مینویسد: یک گروه از مجاهدین افغانستان که تحت حمایت انگلیس قرار گرفتند و به طور مخفیانه توسط سازمان سیا نیز حمایت مالی میشدند، در سال‌هـای بعد شبکه تروریستی القاعده را بنیان نهادند.

در نهایت این که هیلـاری کلینتون زمانی که جای خود را در وزارت خارجه امریکا به جان کری تحویل میداد، در سخنانی که به صورت یک کلیپ کوتاه ویدئویی منتشر شد، اعتراف کرد که این کشور در تقابل با اتحاد جماهیر شوروی سابق، القاعده را ایجاد کرده است. وی در این ویدئو گفته است: بیایید به خاطر آوریمـ که کسانی که همـ اکنون با آنها در حال جنگ هستیمـ (شبکه القاعده) همان کسانی هستند که 20 سال پیش به آنها کمک مالی کردیمـ.

وزیر خارجه سابق ایالـات متحده، انگیزه این کمک را مقابله با چالش اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان ذکر و تصریح کرد که امریکا از این طریق میخواست اجازه ندهد که روس‌هـا کنترل آسیای مرکزی را به دست گیرند. وی همچنین تصریح کرد که نه تنها ریگان، رئیس جمهور اسبق جمهوری خواه امریکا، بلکه کنگره تحت تسلط دموکرات‌هـا نیز از این اقدامـ حمایت میکردند.

هیلـاری کلینتون در این سخنان همچنین به معامله با سازمان اطلـاعات پاکستان (ISI) و عربستان سعودی در این خصوص خبر داد. در این راستا ایالـات متحده با کمک سعودی‌هـا و برخی عناصر پاکستانی بر روی برداشت تندروانه سلفی از اسلـامـ سرمایه گذاری کرده است تا بتواند اتحاد شوروی را در افغانستان شکست دهد.

در حقیقت القاعده نمادی از بنیادگرایی افراطی محسوب میشود که با رویکرد وهابی و سلفی، به احیای فریضه جهاد جهت مبارزه با کفار و مشرکین فرا میخواند و هدف غایی آن احیای خلـافت اسلـامی با تکیه بر سیره (سلف صالح) است. در سال‌هـای بعد گرایشات ضدشیعی خطرناک القاعده عامل مهمی در استفاده ابزاری امریکا از آنان علیه جریان مقاومت شیعی در منطقه بود.

با این حال به دنبال عقب نشینی شوروی از افغانستان در سال 1989، القاعده به دنبال جبهه‎های جدیدی بر آمد تا به زعمـ خود، جهاد مقدس را ادامه دهد. جنگ دومـ خلیج فارس (حمله عراق به کویت) در سال 1990 و حضور نظامی امریکا در منطقه، دستاویز تازه‌ای برای القاعده ایجاد کرد تا منافع امریکا را به ویژه در عربستان هدف قرار دهد، چون بن لـادن معتقد بود حکامـ سعودی کافر و فاسد بوده و ضمن همکاری با جبهه ائتلـاف در حمله به عراق، به اشغالگران صلیبی اجازه حضور در خاک مقدس عربستان را داده‎اند.

بن لـادن مدت کوتاهی در عربستان بود و چند سالی را در سودان بسر برد و بالـاخره در سال 1996 به افغانستان بازگشت و با جنبش طالبان که کابل را تصرف کرده و حکومت تشکیل داده بود، بیعت کرد. به همین دلیل پس از حملـات 11 سپتامبر 2001 القاعده و طالبان، هر دو مورد هجومـ امریکا و متحدانش قرار گرفتند.

حملـات یازدهمـ سپتامبر به برج‌هـای تجاری در نیویورک و مقر پنتاگون در واشنگتن، نقطه عطفی مهمی را در تاریخ مبارزات القاعده رقمـ زد. صرف نظر از گمانه زنی‌هـای مربوط به این که عامل اصلی این انفجارات چه کسی بوده است، این حملـات نامـ القاعده را در افکار عمومی برجسته کرد و راهبرد (جهاد جهانی) این سازمان را که رهبران و تئوریسین‌هـای القاعده همچون بن لـادن و ایمن ظواهری طرح کرده بودند، تحقق بخشید.

القاعده با ترسیمـ اهداف جهانی، فعالیت‌هـای خود را در گوشه و کنار جهان ادامه داد و در سال 2004 و 2005 با نفوذ در اروپا، مادرید و لندن را با انفجاراتی مورد حمله قرار داد. در خاورمیانه و جهان اسلـامـ نیز برخی کشورها همچون مصر، عربستان، مغرب، الجزایر، تانزانیا و کنیا که با غرب همسو بودند، با حملـات انفجاری و انتحاری القاعده مواجه شدند.

در میان کشورهای منطقه، عراق و افغانستان به دلیل حضور نیروهای غربی تبدیل به عرصه گسترده‌ای برای فعالیت‎های القاعده و گروه‌هـای همسو با این سازمان شدند. البته افغانستان از زمان حمله اتحاد شوروی سابق در دهه هشتاد میلـادی، زمینه ساز نشو و نمای القاعده و نیز جنبش طالبان بود؛ اما عراق تجربه تازه‌ای برای القاعده پدید آورد و به تعبیر یکی از نویسندگان امریکایی، این سرزمین تبدیل به (بهشت مجاهدان) گردید.

نسل اول مجاهدان عرب که در افغانستان علیه شوروی سابق میجنگیدند و به (افغان‏های عرب) مشهورند، پس از حمله امریکا و متحدانش به عراق در سال 2003، به سازماندهی و آموزش نسل تازه‎ای از مسلمانان پیکارجو از گوشه و کنار جهان اسلـامـ پرداخته و عراق را عرصه تاخت و تاز خود قرار دادند. این رهبران پیش از عراق در عرصه‌هـایی همچون بوسنی همـ به کارزار پرداخته و تجارب زیادی اندوخته بودند.

القاعده از نظر غرب، نماد تروریسمـ و خشونت و رادیکالیسمـ افراطی اسلـامی محسوب می‎شود. اما در جهان اسلـامـ نسبت به القاعده و رهبران آن نگاه‎های متفاوتی وجود دارد.

غرب به ویژه پس از حملـات 11 سپتامبر در برابر القاعده، به شیوه‌هـای سخت افزاری روی آورده است. این شیوه در قالب (طرح مبارزه با تروریسم) هر چند موجب محدودیت و کاهش فعالیت‌هـای این سازمان و نیز نابودی و دستگیری بسیاری از اعضای القاعده و از جمله قتل رهبر سازمان بن لـادن (در ثور 1390) شد، اما غرب هیچ گاه موفق به خشکاندن ریشه‌هـای فکری و ایدئولوژیک این سازمان نشده است.

حربه مؤثر القاعده که در حملـات 11 سپتامبر به اوج خود رسید و پس از آن در عراق و دیگر مناطق ادامه یافت، تکیه بر عملیات‌هـای (انتحاری) است. انجامـ عملیات انتحاری بدین معناست که داوطلبانی از این سازمان آماده جانفشانی در راه اهداف جهادی خود هستند و این آمادگی جز با انگیزه‌های استوار ایدئولوژیک فراهمـ نمی‎آید. این حربه موجب تداومـ القاعده و اقدامات تروریستی آن شده و کار مقابله با این سازمان سری را برای مخالفان آن، دچار مشکل کرده است.

القاعده در عراق

القاعده در زمان حضور امریکا در عراق، با بنیان نهادن جماعت (توحید و جهاد) در این کشور اعلـامـ موجودیت کرد. القاعده از مدت‌هـا پیش شعار جهاد با صلیبی‌هـا را سر داده بود؛ لذا ورود 150 هزار سرباز امریکایی به عراق در سال 2003 نقطه عطفی را در تاریخ مبارزات القاعده شکل داد.

اما حملـات شاخه القاعده در عراق تنها علیه نیروهای امریکایی نبود، بلکه دولت و مردمـ این کشور و به ویژه شیعیان را هدف حملـات خونین خود قرار داد. القاعده عراق با رویکرد تکفیری شکل گرفته و ادبیات این سازمان علیه شیعه بسیار گزنده است. ابومصعب زرقاوی رهبر این جماعت در پیامی که در 15 جولـای 2004 صادر کرد شیعیان را (دروغگویان فرصت طلب) خواند و مدعی شد خطر آنان علیه امت اسلـامی، بیش از امریکایی‌هـاست.

با خروج نیروهای امریکایی، شاخه القاعده در عراق دچار افول شده و بسیاری از عناصر آن به سوریه رفتند. اما بنا بر گزارش‌هـای موثق دولت عراق، در شرایط کنونی بار دیگر القاعده به عراق بازگشته و آنجا را تبدیل به جولـانگاه اقدامات تروریستی و عملیات‌هـای انتحاری خود کرده است. انفجارات عراق طی هفته‌هـای گذشته همزمان بود با اعلـامـ موجودیت نسل جدیدی از عناصر القاعده که خود را (زرقاویان جدید) نامگذاری کرده‌اند. این نامـ برگرفته از نامـ (ابومصعب زرقاوی) رهبر افسانه‌ای شاخه القاعده در عراق است که در سال‌های گذشته تعداد زیادی از مردمـ عراق را به کامـ مرگ فرستاد و سرانجامـ در سال 1385 در اثر عملیات مشترک نیروهای امریکایی و نیروهای امنیتی عراق، کشته شد.

این گروه نسل سومـ سازمان القاعده به شمار می‌آیند و از عناصر تروریستی خشونت طلبی تشکیل شده است که از ارتکاب جنایات فجیعی همچون آدمـ ربایی و تجاوز و سربریدن افراد بیگناه ابایی ندارند. بنا بر اعلـامـ کمیته امنیتی استان دیاله، این جماعت خونخوارترین شاخه القاعده به شمار می‌رود که اخیرا در ربودن 43 غیرنظامی عراقی و مثله کردن اجساد آنها به شکلی وحشیانه دست داشته است. گفته میشود هدف قرار دادن خودروهای زائران ایرانی نیز کار این گروه بوده است.

یکی از اقدامات اخیر القاعده حمله مسلحانه به زندان‌های ابوغریب و تاجی در نزدیکی بغداد بود که به فرار حداقل 500 زندانی منجر شد. به گفته پولیس بین الملل (اینترپل) القاعده در حملـات اخیر به چندین زندان در 9 کشور از جمله عراق، لیبی و پاکستان دخالت داشته است؛ حملـاتی که در اثر آن صدها تروریست و مجرمـ موفق به فرار شده اند.

از طرفی وجود دشمن مشترک نزد القاعده و بعثی‌هـا در عراق، زمینه همسویی و همکاری دو طرف را فراهمـ نموده است؛ تا حدی که (عزت‌ ابراهیمـ الدوری) معاون صدامـ برای نخستین ‌بار با (برادر) خطاب ‌کردن عناصر القاعده، به ائتلـاف و همکاری حزب منحله بعث با این شبکه تروریستی اعتراف کرد.

القاعده در سوریه

شاخه القاعده در سوریه موسومـ به جبهه النصره در 22 جنوری 2012 به رهبری (ابومحمد الجولـانی) اعلـامـ موجودیت کرد. عده‌ای بر این باورند که تشکل سلفی جبهه النصره به شکل ناگهانی در صحنه سوریه ظهور یافته و هیچ سابقه‌ای در این کشور نداشته است؛ اما برخی دیگر معتقدند که این تشکل تروریستی از سال‌هـا قبل و به طور مشخص از زمان سقوط صدامـ دیکتاتور عراق فعالیت خود را در خاک سوریه آغاز کرده بود.

تندروهای سلفی و به ویژه افراد تحت تعلیمـ مشایخ وهابی و سلفی در آغاز بحران سوریه از طریق مساجدی که به طور عمده توسط وهابی‌هـا اداره میشد، با یکدیگر آشنا شده و در مرحله بعدی با (عرب‌هـای افغان) پیوند خورده و عناصر جبهه النصره را تشکیل دادند.تحولـات شمال آفریقا و خاورمیانه فرصت خوبی در اختیار هسته‌هـای سلفی تندرو قرار داد تا خود را سازماندهی مجدد کنند و با بهره گیری از خلـا ناشی از نقل و انتقال قدرت در برخی از کشورهای عربی، اهداف خود را پیش ببرند.

سازماندهی نیروهای تندرو در سوریه قطعا محدود به سوری‌هـا نبود، زیرا به لحاظ بافت جغرافیایی در مناطق غرب عراق و شمال لبنان نیز تندروهای سلفی وجود دارند که انگیزه کافی جهت مبارزه با نظامـ سوریه را دارند. به تدریج سلفی‌هـای افراطی از دیگر کشورهای عربی و حتی اروپایی نیز به جبهه النصره در سوریه پیوسته و پس از مدت کوتاهی با حمایت غرب و کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، به چالش بزرگی در برابر رژیمـ سوریه تبدیل شدند.

آمار مربوط به عناصر جبهه النصره در سوریه متفاوت است و تعداد آنان از 6 هزار تا 12 هزار تن برآورد شده است. عناصر این جبهه از مرزهای شمال سوریه و ترکیه تا مرزهای لبنان حضور داشته و جنگجویانش نسبت به دیگر گروه‌هـایی که علیه دولت سوریه می‌جنگند، آموزش دیده ‌تر و دارای تسلیحات پیشرفته‌ تری هستند. انگیزه‌هـای اعتقادی و نگاه تکفیری از جمله لزومـ مقابله باعلویان، حزب ا... لبنان و جهموری اسلـامی ایران نیز موجب تقویت روحیه و عملکرد رزمی آنان شده است.

جبهه النصره که از ابتدا با دیگر گروه‌هـای مسلح ضد نظامـ (همچون ارتش آزاد سوریه) هماهنگی و همکاری داشت به تدریج با آنان زاویه گرفت تا جایی که معاذ الخطیب (رهبر وقت ائتلـاف ملی سوریه) که در ابتدا با قرار دادن جبهه النصره در لیست تروریسمـ توسط امریکا مخالف بود، در صفحه فیس بوک خود اعلـامـ کرد اندیشه القاعده با ائتلـاف ملی سوریه همخوانی ندارد. اختلـافات جبهه النصره با معارضان سوری به تدریج تبدیل به درگیری‌هـای میدانی و نزاع بر سر قلمرو شده است.

خشونت طلبی و ارتکاب جنایات فجیع همچون سربریدن و شکافتن سینه‌هـا و قتل عامـ کودکان و زنان موجب شد جبهه النصره حتی از نگاه آن دسته از مردمـ سوریه که مخالف نظامـ بودند، بیفتد. موضوعی که ناخواسته تبدیل به نقطه ضعف القاعده در سوریه و نقطه قوت نظامـ سوریه در برابر تروریست‌هـا و حامیان آنان گردیده است. این در حالی است که دستاوردهای میدانی ارتش سوریه نیز موجب افول بیشتر القاعده در سوریه شده و به همین دلیل عناصر جبهه النصره سعی دارند عراق و لبنان را به عنوان اهداف جایگزین، آماج ناامنی و تروریسمـ قرار دهند.

القاعده و امریکا

رابطه امریکا و القاعده ماجرایی طولـانی و دارای فراز و نشیب‌هـای متعددی است. همچنان که گفته شد در زمان حمله شوروی به افغانستان، القاعده با حمایت امریکایی‌هـا و برای جلوگیری از نفوذ شوروی در آسیای میانه ایجاد شد و در دوره نبرد القاعده با ارتش سرخ شوروی در افغانستان، این سازمان از حمایت‌هـای سازمان جاسوسی امریکا (سی آی ای) کاملـا برخوردار بود. پس از پایان جنگ افغانستان رابطه القاعده و امریکا تیره شد و رهبران این سازمان مأموریت جدید خود را جهاد با صلیبی‌هـا در گستره جهانی اعلـامـ کردند.

اگر امریکا با القاعده در مناطقی چون افغانستان، عراق، یمن و شمال آفریقا تقابل داشت، در عرصه سوریه با دشمن خود به همسویی رسید. امریکا از ابتدا جبهه النصره را مطابق اهداف خود در براندازی رژیمـ سوریه ارزیابی میکرد، هر چند با توجه به وابستگی این جبهه به القاعده و نیز ارتکاب عملیات‌هـای خشونت آمیز تروریستی، در ظاهر ناچار شد این گروه را در دسامبر 2012 به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند.

روزنامه امریکایی نیویورک تایمز در دوران اوج جبهه النصره طی گزارشی نوشت: شورشیان القاعده به یکی از مؤثرترین نیروهای جنگی در سوریه تبدیل شده اند. این امر از یک سو به نفع مخالفان خارجی سوریه (به ویژه امریکا) است؛ اما از دیگر سو چالش آشکاری را پیش روی امریکا و سایر کشورهایی که خواستار حمایت از شورشیان غیر القاعده‌ای هستند، قرار داده است.

با این حال به نظر میرسد امریکا بزرگترین برنده حضور القاعده با محوریت جبهه النصره در سوریه است. واشنگتن در عین حالی که نامـ این جبهه را در لیست سیاه خود قرار داده، هیچگاه با آن برخورد نکرده است.

این همسوئی تا حدی بود که شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی در سرطان 91 در گزارشی از همسویی کامل القاعده و دولت امریکا بر ضد بشار اسد پرده برداشت و صراحتا عنوان کرد که هر دو پی گیر اجرایی شدن یک هدف مشترک هستند و آن سرنگونی رژیمـ اسد است. القاعده و امریکا در افغانستان و عراق به عنوان دو دشمن کهنه هستند و هریک از قتل سربازان طرف دیگر با افتخار یاد میکند و آن را به فال نیک می‌گیرد، اما چه شده است که این دو دشمن در سوریه دست به دست یکدیگر بر ضد بشار اسد میجنگند؟ یکی آتش تهیه میریزد و دیگری در فاز سیاسی فشارها را افزایش می‌دهد و خواهان کنار رفتن اسد است. یکی به روستایی میرود و سر زنان و کودکان را بریده و بر روی سینه‌هـایشان قرار میدهد و دیگری با عملیاتی رسانه ‌ای آن را به گردن دولت و ارتش سوریه میاندازد!

جمع بندی

سازمان القاعده به عنوان یک جریان ایدئولوژیک، سازمان یافته و با تجربه، چالش‌هـای زیادی را در سطح منطقه و جهان پدید آورده است. این سازمان از یک سو مدعی مبارزه و جهاد با غرب است، اما از سوی دیگر با حربه تکفیر و فتنه انگیزی، وحدت مسلمان را نشانه گرفته است. این دوگانگی در رویکرد و عملکرد القاعده موجب شده است امریکا به آسانی از این سازمان بهره برداری کرده و به رغمـ آن که در مواردی از حملـات این سازمان ضربه خورده است، اما در عرصه‌ای به نامـ سوریه به همسویی با آن پرداخته و به خوبی از آن استفاده ابزاری میکند. زمینه این استفاده ابزاری در عراق و لبنان نیز در حال شکل گیری است.

هدف اصلی امریکا از بازی با القاعده در سوریه تضعیف محور مقاومت، ایجاد فتنه طائفه‌ای و مذهبی، نابودی زیرساخت‌هـا و ایجاد هرج و مرج در این کشور و برخی از همسایگان آن مانند لبنان و عراق است و جبهه النصره بهترین ابزار برای تأمین این هدف است. البته امریکا به خوبی میداند که در این میان، مهار القاعده و نظارت بر فعالیت جبهه النصره ضروری است و خط قرمز امریکا یعنی امنیت رژیمـ صهیونیستی نباید آسیبی ببیند. قطعا اگر القاعده فراتر ازاهداف و منافع امریکا گامی برداشته و از خطوط قرمز عبور کند، بار دیگر هدف حمله کاخ سفید قرار خواهد گرفت.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان