1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/5/20 - 11:32:43
تعداد بازدید: 436
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

قربانیان حقیقی جنگ نیابتی پاکستان و هند
قربانیان حقیقی جنگ نیابتی پاکستان و هند

"درگیری و تنش بین افغانستان و پاکستان حدود چهار دهه است که جریان دارد. خشونت‌های بین دو طرف پاکستانی و هندی نیز از سال 1947 آغاز شده است و در همین حال جنگ نیابتی هند و پاکستان در افغانستان جریان دارد."
به گزارش انصار به نقل از (ایسنا)، محمد شفیق همدمـ، فعال نامزد جایزه صلح نوبل، نویسنده و تحلیلگر سیاسی است که در حال حاضر ریاست شبکه ضد فساد افغانستان را بر عهده دارد. وی در تازه‌ترین تحلیل خود درباره وضعیت سه کشور افغانستان، پاکستان و هند، سه راس مثلث روابط پیچیده منطقه در روزنامه‌هـافینگتون پست می‌نویسد: (این جنگ نیابتی پس از سقوط رژیمـ دکتر نجیب‌اله در سال 1992 آغاز شد؛ رژیمی که مورد حمایت شوروی سابق بود. این اتفاق علـاوه بر این با شکل گیری دولت تحت حمایت مجاهدین و رژیمـ طالبان همزمان شد. مقامات افغانستانی و پاکستانی مکررا درباره این جنگ نیابتی سخن می‌گویند و پاکستان به نقش خود در این جنگ اذعان می‌کند اما هند تنها طرف مقابل را متهمـ کرده و دخالت خود را منکر می‌شود. در این میان جنگ تحت رهبری امریکا علیه تروریسمـ به مخفی شدن جنگ نیابتی هند کمک شایانی کرده است. اما اکنون زمان مناسبی برای افغان‌هاست تا این موضوع را عمیقا بررسی کرده و روابط خود را با هر دو کشور بر اساس منافع مشترک پایه گذارند.
افغان‌ها، متحدان امریکایی‌ آنها و پاکستان هزینه بسیار بالـایی برای این جنگ نیابتی پرداخت کرده‌اند اما دولت هند تمایلی ندارد تا به مسئولیت خود اعتراف کند. طی یک دهه گذشته هر تلـاشی در گفت‌وگوهای صلح با طالبان از سوی پاکستان با ارائه یک شرط مسدود شده است. این شرطی که طرف پاکستانی در اعمال آن تلـاش می‌کند قطع رابطه با هند است. این در حالی است که رابطه و دوستی با هندوستان برای افغانستان بسیار پراهمیت است. هزینه آن جان هزاران افغان بیگناه و میلیارد دالر خسارت است. هند صدها دستیار و متخصص در پروژه‌های بازسازی افغانستان مستقر کرده است؛ اقدامی که بسیار مورد احترامـ و تشکر قرار می‌گیرد. اما پاکستان در عوض صدها عامل انتحاری و تروریست به افغانستان می‌فرستد، افرادی که از سوی سران پاکستانی "شبه نظامیان خوب" لقب می‌گیرند. قطعا با توجه به اقدامات پاکستان توقعات کاملـا متفاوت است اما هند هنوز به اندازه کافی همکاری نمی‌کند.
در کنار جنگ نیابتی، پاکستان مکررا به افغانستان حمله کرده و مناطق استراتژیک در نواحی "خط دیورند" را اشغال می‌کند و ده‌ها تن از افغان‌ها را با گلوله‌باران در مناطق مرزی می‌کشد. هند هرگز به این تجاوز پاکستان پاسخ قاطعانه‌ای نداده است. رهبران هند این حقیقت را نادیده گرفته‌اند و به تجاوزهای سیاسی و نظامی پاکستان به افغانستان واکنشی نشان نمی‌دهند. در مقابل خواسته پاکستان برای قطع رابطه با هند، دولت افغانستان با استقبال از مشاوران هندی در سراسر افغانستان دسترسی و قدرت نفوذ بیسابقه‌ای به دهلی داده است. شرکت‌های هندی همـ قراردادهای مهمی در امور معدنی با دولت افغانستان منعقد کرده‌اند. این در حالی است که در سال 2013 طی سخت‌ترین دوران کشور افغانستان، زمانی که آنها از گلوله‌باران مرزها از سوی پاکستان رنج می‌بردند حامد کرزی، رییس جمهور وقت افغانستان به هند سفر کرد و خواستار اقدامات حمایتگرانه آن دولت شد اما دولت هند حتی به این درخواست پاسخ نداد و کرزی دست خالی به کابل بازگشت.
افغان‌ها به روابط تاریخی خود با هند افتخار می‌کنند و تمایل دارند تا این رابطه را تعمیق و تقویت بخشند. اما یک رابطه دوستانه بین هند و افغانستان برای پاکستان قابل تحمل نیست و هند به طور قطع این مساله را در نظر می‌گیرد. این مساله دیگر یک راز نیست که افغانستان و پاکستان درگیر یک جنگ هستند. برای طرف افغانستانی بهتر است که روابط خود با هند را به حالت تعلیق در آورد اما هند به عنوان یک متحد باید در روند صلح با افغانستان همکاری کند. اگر نیاز بود هند نباید افغانستان را در این جنگ تنها بگذارد. این جنگ از سوی اشرف غنی، رییس جمهور فعلی افغانستان "جنگ اعلـامـ نشده" لقب گرفته است.
رابطه طولـانی مدت و دوستی صادقانه افغان‌ها نباید مورد سوء استفاده قرار بگیرد. این اصلـا خوب نیست که افغانستان زمین جنگ دو قدرت خطرناک اتمی منطقه باقی بماند. هند حتی موضع روشنی در حمایت از افغانستان و نیروهای امنیتی آن اتخاذ نمی‌کند. مردمـ افغانستان لـایق حمایت وفادارانه‌تر هندوستان هستند. روابط با هند باید باز تعریف شود و هند نباید در روند صلح مداخله کند. اگر رهبری افغانستان به اندازه کافی مستقل و قوی نیست که بتواند مسئولیت این دو کشور را به آنها بفهماند، ملت افغانستان این حق را دارند تا از طریق شورای امنیت و سازمان ملل برای پایان دادن به سال‌ها جنگ نیابتی، مسئولیت‌شان را به آنها یادآوری کنند.
انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان