1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/4/19 - 12:16:13
تعداد بازدید: 439
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

100 روز تجاوز عربستان به یمن به روایت ارقام؛ بازنده کیست؟
100 روز تجاوز عربستان به یمن به روایت ارقام؛ بازنده کیست؟

صد روز از آغاز حملـات جنون آمیز عربستان به یمن گذشت؛ صد روز خونریزی، کشتار و کینه‌توزی سعودی‌ها علیه فقیرترین کشور عربی و ملتی که با دست خالی توانسته‌اند ارتش تا بن دندان مسلح اعراب سرمست از دالرهای نفتی را ناکامـ بگذارند؛ این را آمار و ارقامـ صد روز حملـات ریاض و همپیمانانش گویاتر از هر چیزی نشان می‌دهد.
به گزارش انصار به نقل از(ایسنا)، همزمان با صدمین روز حملـات ائتلـاف موسومـ به "طوفان قاطع" به رهبری عربستان سعودی و مشارکت شماری از کشورهای عربی علیه یمن، پایگاه خبری "مصر العربی" در گزارشی به بررسی این حمله نابرابر با زبان آمار پرداخته و اوضاع یمن و مرزهای این کشور از آغاز تا به امروز را بررسی کرده است.
در حملـاتی که ائتلـاف عربی به بهانه بازگرداندن ثبات و امنیت در یمن آغاز کرده تاکنون سه هزار و 114 تن براساس آمارهای مرکز حقوق بشر یمن کشته شده‌اند.
همچنین در این آمارها آمده است که ائتلـاف عربی بیش از 8000 حمله به استان‌های مختلف یمن انجامـ داده‌ که در پی این حملـات بیش از 20 مرکز و ساختمان دولتی و عمومی و بیش از 50 منزل اکثرا مربوط به رهبران انصاراله در صعده، صنعاء و حجه مورد هدف قرار گرفته و تخریب شد.
آمار کشته‌ها و مجروحان حملـات
براساس آمارهای مرکز حقوق بشر یمن در 100 روز حملـات ائتلـاف عربی به یمن بالغ بر 3114 تن از جمله 745 کودک، 564 زن و 1805 مرد کشته و بیش از 7400 تن از جمله 112 کودک، 476 زن و 6412 مرد زخمی شدند که گزارش شده حال 531 تن از این مجروحان وخیمـ است.
حملـات هوایی
براساس این آمارها که از منابع نظامی مختلف در یمن جمع آوری شده ائتلـاف عربی در استان صنعاء 1300 حمله هوایی، استان صعده 900 حمله، استان الحدیده 400 حمله، استان مأرب 302 حمله، شهر صنعاء 739 حمله، حجه 205 حمله، تعز 345 حمله، اب 204 حمله،‌ ضالع 196، عمران 387، البیضا 400، ذمار 278، عدن 700، شبوه 248، المحویت 6 و ریمه 3 حمله هوایی انجامـ داده است.
این در حالی است که بیش از 1300 حمله نیز علیه اهداف مختلف در مسیر بین استان‌های مختلف صورت گرفته است.
وضعیت میدانی استان‌های درگیر یمن
در استان تعز که شاهد درگیری‌هایی میان انصاراله یمن با گروه‌های وابسته به منصور‌هـادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن است، نیروهای حامی منصور‌هـادی سه شهرستان را در اختیار دارند این در حالی است که باقی شهرستان‌های این استان در کنترل کامل انصاراله است.
در بیشتر استان‌های یمن نیز تا حدود 90 درصد در کنترل حوثی‌ها و نیروهای حامی عبداله صالح است به غیر از استان مأرب که بخش زیادی در اختیار مخالفان انصار اله است گرچه در این استان نیز تا حدودی حوثی‌ها فعالیت دارند.
در استان الجوف اما دست برتر را حوثی‌ها دارند و تقریبا تمامی استان از نیروهای‌هـادی خالی شده است همچنین استان إب که خاستگاه اصلی گروه‌های سیاسی نظامی اهل سنت است نیز در کنترل کامل حوثی‌ها است و این گروه تدابیر شدید امنیتی را در نواحی مختلف این استان اتخاذ کرده است. در استان ساحلی الحدیده نیز مانند دیگر استان‌ها حوثی‌ها کنترل کامل را در دست دارند. استان عدن در جنوب یمن نیز که شاهد درگیری‌های مداومـ میان حوثی‌ها و نیروهای حامی منصور‌هـادی است. تقریبا می‌توان گفت در کنترل هیچ یک از طرفین قرار ندارد اما نیروهای علی عبداله صالح و حوثی‌ها بر بیشتر شهرستان‌های این استان و ورودی‌ها و خروجی‌های آن کنترل دارند.
حضرموت؛ آخرین پایگاه‌هـادی و سایه القاعده
در چند روز گذشته اخباری مبنی بر تصمیمـ دولت مستعفی یمن که در حال حاضر مجبور به فرار به ریاض شده، برای بازگشت به استان حضرموت در جنوب شرقی یمن و در مرزهای عربستان منتشر شد. این استان بیابانی اگرچه تا به این لحظه از کنترل حوثی‌ها خارج بوده اما در دست نیروهای‌هـادی نیز نیست و القاعده و گروه تندرو انصارالشریعه و داعش بر بیشتر مناطق آن استان سلطه دارند.
اوضاع مرزهای یمن و عربستان
با وجود 100 روز حمله بی‌امان عربستان تقریبا یک ماه است که حملـات انصاراله اعمـ از حملـات توپخانه‌ای و موشکی به پایگاه‌های نظامی عربستان به شکل جدی آغاز شده که بر استان‌های مرزی نجران و جازان تمرکز داشته است.
با حمله انصاراله به نواحی مرزی عربستان و کشته شدن شماری از نظامیان این کشور در حملـات مذکور، عملیات جنگنده‌های سعودی نیز در مرزهای دو کشور و علیه پایگاه‌های انصاراله به ویژه در صعده، حجه و الجوف شدت گرفته است.
بنا به گفته نیروهای انصاراله این جنبش بیش از 16 پایگاه نظامی عربستان را در نجران و جازان هدف قرار داده است که پایگاه الشرفه، الجحله، کوهستان‌ امـ بیسی از جمله این پایگاه‌ها هستند.
موشک‌های بالستیک
در سی‌امـ جون حوثی‌ها اعلـامـ کردند که یک موشک‌ اسکاد به سوی پایگاه السلیل، یکی از پایگاه‌های نظامی عربستان شلیک کرده‌اند و این عملیات پس از گذشت چند روز از شلیک یک موشک بالستیک به پایگاهی نظامی در منطقه خمیس مشیط صورت گرفت.
گرچه این حمله و پرتاب موشک‌های مذکور توسط عربستان مورد تایید قرار نگرفت اما منابع خبری یمنی اعلـامـ کردند که در حملـات موشکی به پایگاه "السلیل" شماری از فرماندهان عربستانی حاضر در این پایگاه کشته شدند.
حوثی‌ها که پایگاه اصلی‌شان در استان شمالی صعده بود در حال حاضر مناطق گسترده‌ای از یمن را در کنترل دارند و در جنوب نیز به سمت شهر عدن پیشروی می‌کنند و منصور‌هـادی که فبروری گذشته صنعاء را به مقصد عدن ترک کرده بود بلـافاصله با نزدیک شدن حوثی‌ها به این شهر برای پیوستن به دیگر مسئولـان دولت مستعفی خود به ریاض رفت تا دولت در تبعید یمن را از ریاض سکانداری کند.
در پایان باید گفت عملیاتی که عربستان برای اولین بار رهبری آن را برعهده دارد در 100 روز اول خود نه تنها نتوانسته هیچ هدفی از اهداف تعیین شده را محقق کند بلکه حتی در این برهه زمانی حوثی‌ها موفق شده‌اند علـاوه بر ادامه سیر پیشروی‌های خود در یمن، به برخی از مهمترین پایگاه‌های نظامی سعودی‌ها در منطقه نجران و جازان در عمق مرزهای عربستان نیز نفوذ کنند.*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان