1397-8-30     2018-11-21     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/4/5 - 09:57:24
تعداد بازدید: 598
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خانواده، کانون فراموش شده در افغانستان
خانواده، کانون فراموش شده در افغانستان

نویسنده: داوودناظری
خانواده یک واحد اجتماعی کوچک است که از ازدواج مرد و زن ایجاد می‎گردد و مقاومـ ترین سنگری است که از ارزش‎ها و داشته‌هـای اخلـاقی و فرهنگی انسان نگهداری می‎کند. از نظر دین مقدس اسلـامـ، خانواده گروهی از افراد است که دارای شخصیت مدنی، حقوقی، معنوی و ذاتی مشترک باشند و هسته اولیه آن را ازدواج مشروع[2] زن و مرد تشکیل داده باشد[1]. اصلی ترین عنصر خانواده را زن و مرد یا والدین تشکیل می‎دهد و سلـامت زن و شوهر حیات خانوادگی را تداومـ می‎بخشد. خداوند(ج) در قرآن مجید در مورد جایگاه پدر و مادر تاکید زیاد کرده است[3]. روابط جنسی مشروع و قانونی، ابقای نسل بشر از طریق تولید نسل، پرورش فرزندان و مراقبت ازآنان، ایجاد فضای صمیمیت و یکرنگی در خانواده، فراهمـ ساختن زمینه‌هـای رشد و ترقی فرزندان، ایجاد امنیت در محیط خانواده، تشویق فرزندان با آداب و دستورات دینی و اخلـاق اسلـامی از مهمترین وظایف و صلـاحیت‎های خانواده می‎باشد. مصؤنیت اعضای خانواده از فساد اخلـاقی، بهداشت روانی، بقای نسل بشر، دریچه ورود به برکات و روزی خداوند(ج)، حفظ ارزشها و کرامت انسانی و فراهمـ شدن آرامش روانی، جسمی و روحی برای انسان، از مهمترین آثار و برکات خانواده و ازدواج میباشد.
نقش زن در خانواده
زنان به عنوان دختر خانواده، نقش حمایت اقتصادی، عاطفی، پرستاری را در کنار والدین خود دارا می‎باشد. دختران در خانه پدر خود تلـاش می‎کنند تا رضایت خاطر همه اعضای خانواده را بدست آورده و دختران همیشه با حس خدمت به تمامـ افراد خانواده همراه می‎باشد. قرآن مجید در این مورد به داستان دختران شعیب اشاره می‎کند که پدر پیری شان را تحت حمایت اقتصادی خود قرار داده بودند. همچنان نقش زنان به عنوان یک خواهر در خانواده نیز در دین مقدس اسلـامـ از جایگاه خاصی برخوردار است. سرشت خواهران همیشه با حس برادر دوستی عجین بوده و تاحد امکان برادران خودرا زیر چتر حمایت خود قرار می‎دهند. در این مورد قرآن مجید به داستان خواهر حضرت موسی(ع)اشاره می‎کند که ایشان برادر خودرا در قصر دشمن(فرعون) مورد حمایت خویش قرار داد و برای برادر خود دایه معرفی‎کرد. نقش زنان به عنوان همسر خانواده نیز از جایگاه بسیار حیاتی و مهمـ برخوردار است؛ رسول گرامی اسلـامـ، ثواب همسرداری زن را با جهاد برابر دانسته است[4] همچنان قرآن، زن را به عنوان لباس و تکیه گاه مردان معرفی کرده است[5]. خلـاصه این‎که زن در ابعاد و مراحل مختلف و حساس زندگی خانوادگی از نقش بسیار بزرگ و حیاتی برخوردار می‎باشد و تقویت و توجه به آنان، یکی از پیش شرط‎های اساسی موفقیت خانواده محسوب می‎گردد. تامین عدالت، تقویت روانی زنان و مادران خانواده، استحکامـ شخصیتی و قوت اراده، همدیگر پذیری، از جمله راهکارهای است که سلـامت خانواده را تامین می‎کند. خانواده سالمـ بزرگترین نقش را در انتقال فرهنگ سالمـ، در حفظ ارزش‎ها، در تربیت فرزندان، رشد اقتصادی و امنیت روانی فرزندان و افراد جامعه بازی می‎کند.
چالش‎های خانواده چیست؟
متاسفانه خانواده‎ها هنوز گرفتار سنت‎های ناروا و خرافات است و رهبر خانواده(مادر) همواره مورد خشونت و بیتوجهی قرار می‎گیرد. حیات مادران با بهانه‎ جویی‎های مردان، در جاده‌هـای بحرانی و ناهموار قتل، خشونت و تجاوز، نابود گردیده است. روزی نیست که رسانه‌هـا خبری را در مورد خشونت علیه زنان و دختران نداشته باشند. فاجعه‌هـای سنگین و خسارات غیر قابل تحمل که بالـای زنان اتفاق میافتد، همه با وعده و وعیدهای عوامـ فریبانه و مصلحتی بدرقه می‎گردد و هیچ‎گونه راهکاری درست و مؤثر برای بیرون رفت از مشکلـات زنان روی دست گرفته نمی‎شود. زنان همیشه از کتمان شدن هویت شان در کشور رنج می‎برند و حقارت‎های زیادی را به درجه کمال تجربه کرده است. آتش سوزی، فرار از منزل، تجاوز فامیلی، ناامنی محیطی برای درس و تحصیل، عدمـ استقلـالیت اقتصادی و در نظرگرفته نشدن توانایی‌هـای زنان، همیشه جزء تلخ ترین سرنوشت آنان می‎باشد. زنان و مادران در طول تاریخ این کشور با تلـاش‎ها و قربانی‎های فراوان در جست و جوی یافتن عدالت و برابری بوده اما تاهنوز همه‎ای تلـاش‎های شان بدون نتیجه باقی مانده است. زنان در فضای بیعدالتی، در هردمـ شهیدی به سر می‎برند و انواع و اقسامـ مشکلـات زندگی را متحمل می‎شوند. حکومت نباید زنان را در عرصه‌هـای مختلف به فراموشی بگیرد؛ چون زنان دارای توانمندی‌هـای بزرگِ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی می‎باشد. دولت مکلف است که طبق قانون اساسی کشور خانواده را مورد حمایت قرار داده و سلـامت جسمی، روحی روانی خانواده را تامین کند[6] خشونت‌هـای رو به افزایش علیه زنان، هستی آتش گرفته و هزار پاره مردسالـار را که محصولی است از تداومـ دیرینه انسان ستیزی و بیدادگری که با عناوین مذهبی، دینی، سنت حفظ آبرو، زن بودن و مرد بودن، خشونت گسترده‎ای علیه زنان را به نمایش می‎گذارد. زنان به عنوان جمعیت بزرگ و مؤثر خانواده و کشور، همیشه مورد استفاده ابزاری قرار گرفته است که مهمترین عامل آن، تعصب، جهل، خرافه، سنت‎های ناروا و تبعیض جنسیتی می‎باشد که توسط بعضی حاکمان، با استفاده از نامـ دین، عقیده افراطی‎گری و فخر فروشی اعمال می‎گردد. هدف دشمنان خانواده این است که با دایمی نگهداشتن امر ستمگری، خشونت و ظلمـ و پامال ساختن حقوق زنان، بتوانند از آب گل آلود خشونت ماهی گرفته و مانع رسیدن مردمـ به زندگی آبرومندانه شود.
راهکارها
الف: اولین راهکار برای حمایت از جمعیت زنان، تکیه برآگاهی و خرد می‎باشد. مردمـ افغانستان باید از تجریه‎های گذشته و دوران خونبار میهن خویش بیاموزند، عبرت اندوزی کنند و به دور از هرگونه تبعیض قومی، جنسیتی و نژادی، بر تمامـ نیروهای بشری خود تکیه کنیمـ و حقوق آنان را محترمـ بشماریمـ.
ب: اصلـاح رسانه‌هـای جمعی: رسانه‌هـای جمعی امروز یکی از بزرگترین وسایل اطلـاعاتی مورد دسترس برای همه بوده و در قسمت ارایه الگوهای زندگی خانوادگی اولین و مهمترین نقش را دارا می‎باشد. رسانه‌هـا باید اصلـاح شود تا الگوهای سالمـ زندگی را برای خانواده‎ها ارایه کنند. اگر رسانه‎های جمعی اصلـاح نگردد، به شدت باعث فقدان مهارت‌هـای اساسی خانه داری گردیده و انواع خشونت خانوادگی را ترویج می‎سازد.
ج: معیاری شدن خانواده‌هـا: یکی از راهکارهای مهمـ تقویت خانواده، معیاری شدن خانواده می‎باشد[7]. در گامـ نخست در انتخاب همسر باید دقت صورت گیرد و معیارهای ارزشی، اخلـاقی و ایمانی در وجود همسر در نظرگرفته شود. اصالت خانوادگی نیز یکی از شرط‎های اساسی معیاری شدن خانواده می‎باشد. والدین باید برای مطلوب شدن فضای خانواده، خودرا به دنیایی فرزندان خود نزدیک ساخته و هنر شنیدن حرف آنان را در وجود خود تقویت کند.
د: آسیب شناسی خانواده: حکومت وحدت ملی و مسؤلـان مربوطه باید با نگاهی آسیب شناسانه، راهکارهای اساسی را برای اصلـاح و نظامـ مندترشدن خانواده پیدا کند. اصلـاح جامعه، تامین امنیت روانی و اخلـاقی، تقویت اقتصادی، تقویت الگوی خانوادگی، تقویت تعلیمـ و تربیت در کشور، بردن کار به داخل خانه‌هـا، اصلـاح رسانه‌هـای جمعی، اصلـاح الگوهای اجتماعی و رفتاری، اصلـاح باورها، مهمترین راهکارها برای تقویت نظامـ خانواده به شمار می‎رود.
ز: تامین سلـامت روحی و روانی خانواده‌هـا: شرط اساسی رشد و تقویت خانواده، در گرو سلـامت روحی، روانی و استقلـالیت اقتصادی زنان می‎باشد. اگر زنان مورد توجه قرار گیرد، بدون شک، رشد و ترقی خانواده و جامعه حاصل می‎شود. زنان با تناسب به جمعیت و نقش محوری شان، باید به اندازه مردان در جامعه نقش داشته و حضور آنان در ادارات دولتی باید پررنگ باشد.
نتیجه گیری مقاله
1 - خانواده رکن اساسی جامعه بوده و پیشرف و ترقی جامعه و کشور، در گِروِ سلـامت خانواده می‎باشد. زن، محوری ترین و اصلی ترین شخصیت در خانواده است و پیشرفت زن باعث پیشرفت خانواده و فراموشی او باعث نابودی خانواده می‎گردد. زنان به عنوان رهبر خانواده، همیشه باید مورد توجه قرار گیرد و تمامـ زمینه‌هـای رشد و ترقی آنان فراهمـ گردد.
2 - سنت‎های ناروای اجتماعی، بیسوادی، فقر، افزایش خشونت علیه زنان و دختران، معیاری نبودن تشکیل زندگی مشترک، بیتوجهی نسبت به استعدادهای زنان، از مهمترین چالش‎های خانواده به شمار می‎رود.
3 - تامین سلـامت روحی و روانی خانم‎ها، آسیب شناسی خانواده، معیاری شدن خانواده‎ها، اصلـاح رسانه‌هـای جمعی و تصویری، تکیه برآگاهی و خرد جمعی و حمایت دولت از خانواده‎ها، از مهمترین راهکارهای تقویت خانواده‌هـا به شمار می‎رود.
منابع
1 - اشرفی، 1375، ص 15- نشریه‌ی اندیشه - شماره 108 ص
2 - ذاریات، 49
3 - نساء، 36 سوره انعامـ 151، سوره اسراء آیه 23.
4 - الصحیح من سیرة النبی الـاعظمـ، ج 2، ص 323
5 - سوره بقره آیه 187
6 - قانون اساسی افغانستان، ماده 54
7 - جوادی آملی، عبداله، زن در آئینه جلـال و جمال، مرکز نشر اسراء، قمـ، 1376ش*
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان