1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1394/3/15 - 09:24:40
تعداد بازدید: 440
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کاهش ارزش افغانی و پیامدهای اجتماعی- اقتصادی آن
کاهش ارزش افغانی و پیامدهای اجتماعی- اقتصادی آن

کاهش ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی و بخصوص سقوط آن در برابر دالر باعث نگرانی، اضطراب و تحمیل فشار مضاعف اقتصادی، اجتماعی و روانی بر شهروندان کشور شده است. روند سقوط سریع و مبهمـ ارزش افغانی، در شرایطی رخ می‌دهد که به تعداد جمعیت بیکاران هر روز افزوده می‌شد و دورنمای اقتصادیی کشور نیز همچنان در‌هـالهٔ از تردید و ابهامـ قرار دارد.
از آنجایکه افغانستان یک کشور کاملـاً وارد کننده است و تمامـ اجناس و کالـاهای مورد ضرورت و نیاز مردمـ با اسعار خارجی بخصوص دالر خرید و فروش می‌شود، تزلزل و بی‌ثباتی در نرخ افغانی، باعث افزایش قیمت اجناس وارداتی می‌شود و در نتیجه به صورت مستقیمـ هزینهٔ را بر جیب ملت فقیر افغانستان تحمیل می‌کند. به دلیل مشکلـات عدیده و گسترده اقتصادی، افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز مردمـ، نه تنها فشار اقتصادی، بلکه مشکلـات مختلف اجتماعی و روانی را نیز در پی دارد.
مسلماً افزایش نرخ مواد اولیه و محدود شدن تأمین و دریافت آنها، سبب ایجاد تغییرات آشکار در موقف، تعاملـات و مراودات اجتماعی شهروندان می‌گردد و روابط اجتماعی آنها را به گونه روشن تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر، فقر و پایین بودن ظرفیت تأمین کافی و لـازمـ مواد اولیه افراد جامعه و خانواده‌ها، ساختار مراودات و پیوندهای اجتماعی را دگرگون و متأثر می‌سازد.
از سوی دیگر، بی‌ثباتی‌های فیزیکی و وجود جنگ در نقاط مختلف کشور، خود سبب گسترش بی‌ثباتی‌های روانی در جامعه شده است. در چنین حالی، سقوط ارزش پول ملی می‌تواند بی‌ثباتی بیشتری را تداعی کرده و موجب سست‌تـر شدن پایه‌های ثبات روانی در جامعه گردد. کاهش ارزش پول افغانی در شرایط که ستون اصلی اقتصاد ما را واردات تشکیل می‌دهد، می‌تواند برای بسیاری از شهروندان به منزله سقوط تدریجی دولت تعبیر شود که در نتیجه می‌تواند پیامدهای مخرب بر ثبات روانی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و فیزیکی جامعه برجای بگذارد.
پیامد دیگر کاهش ارزش پول ملی در این شرایط، می‌تواند کاهش تدریج و چشمـ گیر اعتماد مردمـ به دولت و سقوط اعتبار دولت در افکار عمومی باشد. با افزایش قیمت‌ها، فقر و مشکلـات ناشی از آن فشار سختی بر مردمـ تحمیل می‌کند و ناتوانی دولت در مهار و بر طرف ساختن این فشارها، سبب کاهش اعتماد مردمـ به رهبران و دولت مردان می‌گردد و کارایی، موثریت، صداقت، تعهد مداری و مردمی بودن دولت بیش از پیش در اذهان عامه محل تردید و تشکیک قرار می‌گیرد و در نتیجه، جامعه، به ناکار آمدی دولت رایی مثبت داده و به این ترتیب اعتبار دولت سقوط می‌کند. کاهش ارزش پول افغانی و سوءاستفاده مخالفان و فرصت طلبان
کاهش ارزش افغانی در جامعه فقیر ما، تنها به تغییرات منفی به جیب شهروندان عادی ختمـ نمی‌شود بلکه به دلیل اثرات گسترده و عمیق آن می‌تواند مایه دست اندازی بد خواهان و فرصت طلبان داخلی و خارجی نیز گردد. کسانیکه در خارج و یا در داخل کشور در صدد تضعیف پایه‌های سیاسی و اقتصادی دولت در میان مردمـ هستند، از این گونه فرصت‌ها به خوبی استفاده کرده و سعی می‌کنند با ارتکاب اقدامـ‌های محسوس و یا محسوس و تبلیغات سؤ، فاصله میان دولت و ملت را بیشتر بسازند و اعتبار دولت را در افکار عمومی با تردید مواجه سازند تا بتوانند با اعمال فشار به خواست و اهداف خویش دست یابند.
گروهی نیز با سوءاستفاده از وضعیت پیش آمده، به زر اندوزی بیشتر می‌پردازند و با توسل به اهرمـ افزایش قیمت ارزهای خارجی، تلـاش می‌کنند تا بیشتر جیب مردمـ را خالی کرده و ثروت زیاد تری بیاندوزند.
همهٔ این عوامل به گونهٔ خواسته و یا ناخواسته به تضعیف بیشتر پایه‌های دولت در جامعه و عمیق‌تر شدن شکاف‌ها میان مردمـ و دولت می‌گردد که در نهایت به خیر و فلـاح هیچ‌کدامـ نیست.
ضرورت تدابیر فوری
طی چهار ده سال گذشته بعد از چاپ و نشر پول جدید در سال ۱۳۸۲، پول افغانی ارزش خود را در برابر دالر امریکایی در حدود ۴۸ تا ۵۲ افغانی حفظ کرده بود؛ اما در حدود دو و نیمـ سال اخیر ارزش آن پایین آمده است. پیش از این، بانک مرکزی به خاطر ثابت نگهداشتن ارزش افغانی در برابر دالر، هفته وار حدود ۸۰ میلیون دالر امریکایی را به بازار عرضه می‌نمود؛ اما اکنون گفته می‌شود این رقمـ ۵۰ درصد کاهش یافته است.
احتمالـاً یکی از علتهای اساسی کاهش ارزش افغانی در برابر دالر، مشکلـات عدیده در دولت افغانستان است و متأسفانه تا هنوز استراتژی مشخص در راستای دستیابی به امنیت، اقتصاد مدرن، نظامـ حکومتداری خوب، اصلـاح انتخاباتی، محو فساد اداری، تخصصگرایی و شایستهسالـاری وجود ندارد.
ممکن است مهمترین عامل کاهش ارزش افغانی در برابر اسعار دیگر، بی‌ثباتی سیاسی و درگیری‌های گسترده نظامی در نقاط مختلف کشور باشد ولی مهمـ این است که باید تدابیر فوری و عاجل برای برگرداندن ثبات و ارزش پول ملی کشور گامـ‌های لـازمـ برداشته شود.
ضیا دانش/پیامـ آفتاب*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان