1398-4-26     2019-7-17     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/2/29 - 11:02:55
تعداد بازدید: 627
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عقده‌گشایی امارات با اخراج تاجران افغانستان؛ پیمانی که زود شکست
عقده‌گشایی امارات با اخراج تاجران افغانستان؛ پیمانی که زود شکست

شیوخ اماراتی مجوز فعالیت 600 تاجر افغانستانی را لغو و آنان را مجبور به ترک آن کشور کرده که بدون شک، ناشی از عقده‌گشایی آنان در برابر افغانستان است و می‌توان گفت که روابط 2 کشور بر اثر این اقدامـ خدشه‌دار خواهد شد.

به گزارش انصار به نقل از فارس، شیوخ امارات متحده عربی مجوز فعالیت 600 تاجر افغانستانی را لغو و آنان را مجبور به ترک آن کشور کرده که بدون شک، ناشی از عقده‌گشایی آنان در برابر افغانستان است و می‌توان گفت که روابط 2 کشور بر اثر این اقدامـ شیوخ خدشه‌دار خواهند شد.

چندی پیش دولت امارات متحده در یک اقدامـ خودخواهانه و بی‌سابقه جواز کار حدود 600 تاجر افغانستانی را لغو کرد و به این تاجران 10 روز برای گردآوری سرمایه خود که در بازار اقتصاد آن کشور تزریق شده، مهلت داد.

بر اساس گزارش‌ها بیش از 11 هزار تاجر افغانستانی در امارات مشغول به تجارت هستند و 600 تاجر اخراج شده، همه از قومـ هزاره و شیعه این کشور هستند که بنابر دلـائل نامعلومی توسط شیوخ عرب اخراج شده‌اند.

19میلیارد دالر سرمایه به باد رفت

اخراج اجباری 600 تاجر هزاره سبب نابودی 19 میلیارد دالر شده و افغانستانی‌ها موفق نشدند این مبلغ را که در بازار اقتصاد (دوبی) و چند خلیفه‌نشین امارات تزریق شده، گردآوری کنند.

آگاهان اقتصادی افغانستان، این اقدامـ دولت امارات را خلـاف قوانین این کشور دانسته و گفتند: در گذشته در صورتیکه یک تاجر عمل غیرقانونی انجامـ می‌داد، اخراج می‌شد، اما اینک 600 تاجر که هیچ جرمی را مرتکب نشده‌اند از سوی عرب‌ها اخراج شدند.

اخراج 600 تاجر هزاره بازتاب گسترده‌ای در جامعه افغانستان داشته و تمامـ اقوامـ افغانستان این اقدامـ دولت ابوطبی را محکومـ کرده و آن را اقدامـ متعصبانه عنوان کرده‌اند.

با وجودی که دلیل اصلی و انگیزه محوری امارات از این اخراج مشخص نشده است، اما (آذرخش حافظی) مسئول روابط بین‌المللی اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان انگیزه این اخراج را ناشی از همکاری شیعیان افغانستان در حمایت از (حوثی‌ها) یمن که در حال جنگ با شیوخ آل‌سعود هستند، دانسته است.

با این وجود تاجران اخراج شده هزاره از (دوبی) دلیل و انگیزه اخراج اجباری خود را ناشی از شرکت افغانستانی‌ها در جنگ سوریه دانسته است.

3 دلیل کارشکنی امارات

جنگ برای نابودی داعش و بقای (بشار الـاسد) در سوریه و همچنین حمایت از (حوثی‌ها) برای دفاع از سرزمین (یمن) اقداماتی است که بر حسب اظهار نظرهای کارشناسان سبب اخراج اجباری تاجران شیعه افغانستان شده است، اما کاردار سفارت امارات در افغانستان این انگیزه‌ها را مردود دانسته است.

با این وجود (علی‌جمعه الکعبی) کاردار امارات در کابل به وزارت خارجه افغانستان احضار شده و (حکمت‌خلیل کرزی) معاون سیاسی این وزارت با انتقاد از عمل‌کرد دولت ابوطبی نگرانی خود را ابراز داشته است، اما الکعبی گفت: سیاست دولت امارات، جلب سرمایه‌گذاری در این کشور بوده و در روشنایی همین سیاست، به شهروندان همه‌‌ کشورها، به‌ویژه افغانستان، خیر مقدمـ گفته‌ایمـ و دروازه‌های امارات به روی آنان همیشه باز خواهند بود.

الکعبی‌ آمار منتشر شده در رسانه‌ها را رد کرده و گفت: مسایل سیاسی در اخراج آنان نقشی ندارند و روند اخراج افراد از امارات عادی است و سال گذشته تعدادی از افغانستانی‌ها بدون در نظر گرفتن قومـ، زبان و مذهب از این کشور اخراج شدند.

سخنان کاردار امارات در کابل در حالی است که (مسافر قوقندی) سخنگوی وزارت اقتصاد افغانستان مسئله اخراج 600 تاجر هزاره افغانستانی را نگران کننده خوانده و گفت: این مسئله دیگر فنی و اقتصادی نیست، بلکه اخراج دست‌کمـ 600 تاجر که تمامـ آنان از یک قومـ هستند، خود مسئله‌ای سیاسی است که باید از مجاری سیاسی حل شود.

با این وجود، (احمدشکیب مستغنی) سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در واکنش به اخراج 600 تاجر شیعه افغانستانی گفت: وزارت خارجه افغانستان این موضوع را جدی گرفته و به همین منظور هیئتی را برای بررسی دلیل اصلی اخراج این تاجران به ابوظبی فرستاده است.

با این وجود، اکثر مقامات دولت کابل از اخراج اجباری 600 تاجر هزاره اظهار نگرانی کرده‌اند و (محمد محقق) رهبر یکی از احزاب بانفوذ هزاره‌ها و معاون دومـ رئیس اجرایی افغانستان گفت: مسئله اخراج مسئله سیاسی است و باید راه‌های دیپلماتیکی برای حل آن جستجو شود.

پیمانی که خیلی سریع نقض شد

این جنجال‌ها در حالی است که دولت تازه تأسیس (وحدت ملی) حدود 7 ماه است که زمامـ امور را به دست گرفته و  رئیس جمهور افغانستان در نخستین سفرهای خارجی خود در تاریخ 1393/11/22 به امارات متحده عربی رفت و علـاوه‌بر دیدار با تاجران افغانستان با مقامات عربی نیز دیدار و برای گسترش و استحکامـ مسائل تجاری و اقتصادی گفت‌وگو کردند.

در این سفر مقامات ابوظبی توافق‌نامه‌ای استراتیژیک را با دولت کابل منعقد کرده و به موارد زیر توافق کرده است:

الف. طبق موافقتامه استراتیژیک، افغانستان و امارات برای دوستی و مشارکت بلندمدت، بر اساس احترامـ متقابل حاکمیت دولت‌ها و منافع مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، دولت‌داری و حاکمیت قانون متعهد شده و همکاری خواهند کرد.

ب. در دیداری که رئیس جمهور با رئیس و اعضای صندوق توسعه‌ ابوظبی داشت، توافق کردند تا به کمک صندوق مذکور در کابل و اطراف آن پروژه‌های ساخت سدهای آبگردان، احیای جنگل‌ها و سدهای کوچک برق، آغاز شود و قرار بر آن شد تا هزینه مطالعات پروژه‌های مذکور را صندوق توسعه ابوظبی به عهده گیرد و بعد از آن صندوق مذکور یک کنفرانس منطقه‌ای را با شرکت صندوق‌های توسعه‌ای کشورهای عربی جهت تمویل پروژه‌های مذکور میزبانی کند.

ج. در دیدار رئیس جمهور با رئیس و اعضای اتاق تجارت ابوظبی، رئیس جمهور افغانستان از آنان خواست که در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند و آنان تعهد کردند که در بخش‌های مختلف به‌ویژه در قسمت هواپیمایی، مخابرات، معادن، نفت و گاز و کشاورزی سرمایه‌گذاری خواهند کرد و آنان همچنین از رئیس جمهور افغانستان خواستند، در بخش‌های تحکیمـ و گسترش روابط میان بازرگانان و سرمایه‌گذاران کابل- ابوظبی تلـاش بیشتر کند.

د. در همین سفر رئیس جمهور افغانستان با افغانستانی‌های مقیمـ امارات دیدار کرد و گفت: ما با دولت امارات متحده عربی به توافق رسیده‌ایمـ که کارگران افغانستانی پس از این مستقیماً با گذرنامه‌های افغانستانی برای کار وارد امارات متحده عربی شوند.

با وجودی که تازه حدود 4 ماه از امضای توافق‌نامه استراتیژیک کابل - ابوطبی می‌گذرد، دولت امارات جواز فعالیت 600 تاجر را لغو کرده و آنان را از خاک خود اخراج کرده و به این صورت حدود 19 میلیارد دالر به افغانستانی‎ها ضرر رسانیده است.

بر اساس عرف بین‌الملل افغانستان و امارات اکنون در حالت (الوداد) همـ‌پیمانی قرار دارند و این اقدامـ ابوظبی  عهدشنکنی آنان در قبال این پیمان به شمار می‌رود.

با این وجود، اگر انگیزه اصلی اخراج 600 تاجر هزاره از امارات را ناشی از همـ‌پیمانی آن کشور با عربستان سعودی بدانیمـ، بدون شک، دولت کابل نیز همانند ریاض با ابوظبی همـ‌پیمان است و نباید یک همـ‌پیمان را نسبت به همـ‌پیمان دیگر ترجیح داد و بر حسب منشور سازمان ملل تمامـ دولت‌های مستقل دارای حقوق مساوی هستند.

یکی از اصلی‌ترین انگیزه اماراتی‌ها از اخراج 600 تاجر شیعه افغانستانی بدون شک، مشارکت آنان برای آزادی مردمـ سوریه و یمن است که دولت ابوظبی آن را خلـاف منافع و مصالح منطقه‌ای خود می‌داند.

اثبات دوستی امارات با ریاض به هزینه افغانستان

همان‌طوری که اشاره شد ابوظبی و ریاض دوستی تاریخی دارند و اکنون جنگ افغانستان در خاک سوریه و یمن به ضرر آل‌سعود است و ابوظبی با این اقدامـ خود می‌خواهد دوستی خود را با ریاض به اثبات برساند.

در پاسخ هراس نخست ابوظبی می‌توان گفت که اصل در روابط بین‌الملل حاکمیت مستقل دولت‌ها است. اگر افغانستانی‌ها منافع آل‌سعود را در سوریه و یمن به مخاطره انداخته‌اند این موضوع را مقامات کابل و ریاض باید با همـ از مجاری دیپلماتیکی حل کند نه اینکه امارات به عنوان کشور سومـ و همـ‌پیمان کشورهای اول و دومـ از یکی از این کشورها انتقامـ‌جویی کند.

با آنکه افغانستانی‌ها حاضر در سوریه که در برابر تروریستان در حال نبرد هستند نه از طرف دولت کابل فرستاده شده و نه از سوی تهران مجبور به شرکت در جنگ سوریه و یمن شده است.

با این وجود، اصلی‌ترین دلیل اخراج صدها تاجر افغانستان از امارات را می‌توان ناشی از عدمـ حسن نیت آن کشور در قبال افغانستان دانست و به این صورت در تلـاش جست‌وجوی تخریب دوستی مذاهب و اقوامـ افغانستان است.

حسن نیت امارات به افغانستانی‌ها به خوبی معلومـ است، طوری که ابوظبی با اندک‌ترین پیشرفت طالبان در سال‌های نخست زمامداری این گروه در افغانستان آنان را به رسمیت شناخته و نمایندگی یک گروه تروریستی را که برخلـاف منافع و مصالح افغانستان فعالیت می‌کرد را در خاک خود پذیرفت.

اینک که افغانستان در 13 سال گذشته جان تازه‌ای به خود گرفته، اماراتی‌ها در تلـاش هستند تا با افکار خودخواهانه خود دست‌آوردهای افغانستانی‌ها را نادیده گرفته و در تلـاش تکرار تاریخ در این کشور شوند که اخراج 600 تاجر هزاره نمونه آن است.

اما از بین بردن دست‌آوردها و تخریب نظامـ حاکمـ در افغانستان کار سهل و ساده‌ای نیست و این اقدامـ مقامات ابوظبی تنها دورنمای روابط کابل - ابوظبی را خدشه‌دار خواهد کرد و دیگر هیچ افغانستانی به آن کشور اعتماد نخواهد کرد.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان