1398-4-26     2019-7-17     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/2/18 - 10:01:43
تعداد بازدید: 568
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رابطه مستقیمـ مذاکرات صلح و تقویت داعش در افغانستان
رابطه مستقیمـ مذاکرات صلح و تقویت داعش در افغانستان

تامین نیرو برای داعش در افغانستان امری سهل و آسان بوده است؛ نیروهای داعش در افغانستان یا همان جنگجویان خارجی است که سال‌هـا زیر نامـ القاعده و دیگر گروه‌هـای تروریستی در افغانستان میجنگیده اند و یا نیروهای وطنی که آنها نیز زمینه‌هـای مناسبی برای پذیرش و پیوستن به این گروه داشته و دارند.

از چند ماه پیش بدین سو، موضوع داعش در افغانستان سوژه خوبی به دست رسانه‌هـا داد و به خوراک رسانه‌ای جذابی برای مطبوعات و رسانه‌هـا تبدیل شد. در این مدت تحلیل‌هـای مختلفی از وجود این گروه تروریستی در افغانستان مطرح شد که همه آنها به نوبه خود قابل تامل بودند.

موضوع داعش در افغانستان با توجه به وجود بسترهای فکری ـ عقیدتی و نیز شرایط مناسب رشد این گروه‌هـا در افغانستان، موضوعی قابل پذیرش بود اما در ابتدای امر با قاطعیت از سوی مسئولین امنیتی کشور رد و انکار میشد. هرچند گزارشات محلی نشان از پا گرفتن این گروه تروریستی در جغرافیای افغانستان داشت اما برخی مقامات همواره اصرار بر انکار این مساله داشتند و سعی در جدی نشان ندادن قضیه میکردند. حتی برخی از سیاست مداران نخبه کشورمان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین رسما اعلـامـ کرد وجود داعش در افغانستان صرفا یک مساله تبلیغاتی است و اهداف خاصی پشت رسانه‌ای کردن این موضوع وجود دارد.

باید اذعان کرد که تاکنون اجماع واحدی میان مسئولین اجرایی کشور در رابطه با این مساله مهمـ وجود نداشته است و از طرفی با وجود مشکلـات فراوانی که کشور با آن مواجه است عزمی همگانی برای مقابله با این پدیده دیده نمی شود. موضوع داعش در افغانستان در ابتدای امر مردد بین نفی و اثبات بود اما در روزهای اخیر، وقوع رویدادهایی مانند حادثه جلـال آباد و خبر اعلـامـ جهاد طالبان علیه داعش سبب شد تا این قضیه نگران کننده شود، زیرا کلید خوردن پروژه‌هـای ضد امنیتی داعش و شعله ور شدن جنگ میان پاکستان از آغاز روی کار آمدن دولت جدید در افغانستان سعی بر کنترل کردن طالبان داشته است؛ همین مساله سبب میشود کشورهایی که خواهان ناامنی در افغانستان هستند روی موضوع داعش تمرکز کرده و این گروه تروریستی را تقویت کنند. به عبارت دیگر تحقق مذاکرات صلح میان دولت و طالبان، به تجهیز بیشتر داعش از سوی کشورهای خواهان جنگ در افغانستان میانجامد.

این امر کاملـا بدیهی است که پا گرفتن این گروه در افغانستان از لحاظ فکری و ریشه‌هـای عقیدتی امری صادراتی نیست و رگه‌هـایی از تفکرات این گروه میان برخی از جریانات کشور دیده میشود. در این مدت گزارشات زیادی منتشر شد که طالبان ناراضی که مدت‌هـا است حتی رهبر خود را ندیده اند به داعش پیوسته و در واقع فقط پرچمـ خود را تبدیل کرده اند. زمزمه‌هـای مذاکرات صلح نیز در این روند بیتاثیر نبود، زیرا طالبان افراطی به هیچ وجه موافق انجامـ مذاکرات نیستند و ترجیح میدهند زیر نامـ گروهی دیگر به جهاد ادامه دهند. بسیاری از تحلیل گران معتقدند در این میان چیزی تغییر نکرده و پدیده داعش در افغانستان صرفا در حد یک تغییر نامـ است. البته باید پذیرفت که تفاوت‌هـایی میان داعش و دیگر گروه‌هـای تروریستی وجود دارد که انسجامـ و هماهنگی بیشتری را میان اعضای این گروه به وجود میآورد.

به عبارت دیگر میتوان گفت تامین نیرو برای داعش در افغانستان امری سهل و آسان بوده است؛ نیروهای داعش در افغانستان یا همان جنگجویان خارجی است که سال‌هـا زیر نامـ القاعده و دیگر گروه‌هـای تروریستی در افغانستان میجنگیده اند و یا نیروهای وطنی که آنها نیز زمینه‌هـای مناسبی برای پذیرش و پیوستن به این گروه داشته و دارند. اگرچه از لحاظ مالی و تجهیزات نظامی به طور قطع از خارج از مرزهای افغانستان تغذیه میشوند.

از سوی دیگر مساله بسیار مهمی که منجر به تقویت و رشد داعش در افغانستان میشود استراتژی جدید پاکستان در مقابل طالبان است. پاکستان از آغاز روی کار آمدن دولت جدید در افغانستان سعی بر کنترل کردن طالبان داشته است؛ همین مساله سبب میشود کشورهایی که خواهان ناامنی در افغانستان هستند روی موضوع داعش تمرکز کرده و این گروه تروریستی را تقویت کنند. به عبارت دیگر تحقق مذاکرات صلح میان دولت و طالبان، به تجهیز بیشتر داعش از سوی کشورهای خواهان جنگ در افغانستان میانجامد.

پس از استقرار دولت وحدت ملی و نزدیکی کابل ـ اسلـامـ آباد، سیاست پاکستان در قبال طالبان با گردشی صد و هشتاد درجه‌ای همراه بوده و تلـاش‌هـایی نیز از سوی دولت پاکستان برای انجامـ مذاکرات صلح صورت گرفته است. مدتی پیش وزرات امور خارجه پاکستان صریحا اعلـامـ کرد پاکستان جای امنی برای طالبان نخواهد بود و این گروه باید با دولت کشورشان به تفاهمـ برسند؛ تغییر سیاست پاکستان در مقابل طالبان یکی از عوامل مهمـ در جهت تقویت داعش در افغانستان است، کنترل شدن طالبان توسط پاکستان و تحقق مذاکرات صلح، موضوع دلچسبی برای برخی کشورها که خواهان ناامن کردن افغانستان هستند نیست؛ همین مساله سبب شد تا سرمایه گذاری روی داعش و تقویت این گروه در افغانستان از مدت‌هـا پیش آغاز شود. در واقع میتوان گفت تحقق مذاکرات صلح، رابطه مستقیمی با تقویت داعش در افغانستان خواهد داشت.

در حال حاضر پروژه‌هـای نظامی داعش در کشورمان رسما آغاز شده و به مرحله اجرا رسیده است. این مساله آینده‌ای سخت و دشوار را برای نیروهای امنیتی کشور رقمـ خواهد زد. بلـاتکلیفی وزارت دفاع نیز مزید بر علت شده تا وخامت اوضاع امنیتی در کشور دو چندان شود. در این میان میتوان اشاره‌ای نیز به پیمان امنیتی کابل ـ واشنگتن داشت که کاملـا بیخاصیت و فاقد اثر گذاری بوده و هیچ تاثیری در کنترل اوضاع امنیتی کشورمان نداشته است.

نویسنده: سید مصطفی موسوی مبلغ

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان