1398-4-31     2019-7-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/2/1 - 11:09:00
تعداد بازدید: 585
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

همکاری‌های کابل-تهران؛ سود مردمـ و زیان غربی‌ها
همکاری‌های کابل-تهران؛ سود مردمـ و زیان غربی‌ها

رئیس جمهور افغانستان در سفر خود به تهران با همتای ایرانی و رهبر معظمـ انقلـاب اسلـامی ایران دیدار و 2 طرف متعهد به همکاری در بخش‌های مختلفی شدند که برای برخی کشورهای غربی منفعت طلب، خبری ناگوار کننده‌ است.

به گزارش انصار به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس جمهور افغانستان در سفر خود به تهران با همتای ایرانی و مقامـ رهبری ایران دیدار و 2 طرف متعهد به همکاری در بخش‌های مختلفی شدند که نابود کننده منافع برخی کشورهای غربی‌ها در افغانستان به شمار می‌رود.

رئیس جمهور افغانستان یکشنبه با هیئتی از مقامات عالی‌رتبه دولت کابل به تهران رفته بود و توانست با مقامات ایرانی در بخش‌های مختلف وارد مذاکره شده و متعهد به همکاری‌های مشترک شوند.

با آنکه روابط گسترده پیشرفت‌های چشمـ‌گیری به دنبال دارد، اما در این میان به نظر می‌رسد برخی کشورهای غربی در هراس از دست دادن منافع خود در افغانستان هستند، زیرا از یک طرف کابل متعهد به همکاری مشترک با ایران شده و از سویی دیگر این همکاری‌ها می‌تواند با توجه به ارجحیت مالی و معنوی از بین برنده منافع غربی‌ها باشد.

خارجی‌ها با 13 سال حضور در افغانستان تلـاش کردند تا از هر فرصت به نفع خود بهره‌ برده و هر کسی که مخالف این بهره‌گیری‌ها باشد از جانب خارجی‌ها ترور شخصیت می‌شود، تا وسعت و پهنای انتقاد به غربی‌ها در افغانستان گسترش نیابد.

(حامد کرزی) رئیس جمهور سابق افغانستان در سال‌های پایانی زمامداری خود به دلیل درک عمیق از نیازها و طرف‌هایی که می‌توانند همکاری خوب و استراتژیک برای کابل باشند، با کشورهای منطقه و ایران روابط افغانستان را گسترده و در راستای استحکامـ آن تلـاش کرد، کاری که غنی اکنون به دنبال آن است.

اما این اقدامات کرزی که سبب رفع و دفع نیازهای کابل به خارجی‌ها می‌شد، برای غربی‌ها نه‌تنها خوش‌آیند نبود، بلکه حتی حاضر به ترور شخصیت رئیس جمهور افغانستان شدند.

اینک رئیس جمهور جدید افغانستان که تاکنون تمایل بیشتری به همکاری با غربی‌ها نشان داده، وضع موجود و همکاری کوتاه مدت را راه حل مشکلـات و معضلـات موجود ندانسته و برای افزایش همکاری بلندمدت کشورهای منطقه به ایران رفته بود و در بخش‌های مهمـ اقتصادی - تجاری، امنیت و مبارزه با افراط‌گرایی و مبارزه مشترک با مواد مخدر توافق‌هایی کرده که بدون شک در تقابل با درخواست‌های خارجی‌ها در افغانستان است، در اینجا به صورت مختصر به آن اشاراتی داریمـ.

اقتصاد و تجارت

بیش از 13 سال از حضور خارجی‌ها در کشور جنگ‌زده افغانستان می‌گذرد، اما نه‌تنها رونقی در اقتصاد و تجارت دیده نمی‌شود، بلکه اکنون تجارت و اقتصاد دولت با تهدیدات جدی مواجه است.

توقف کالـاهای تجاری افغانستان در بنادر پاکستان، نبود واردات کافی از کشورهای آسیای مرکزی، بی‌کیفیت بودن کالـاهای وارد شده از چین، نبود کارخانه‌های تولیدی داخلی، زمین‌های کشاورزی ناکافی و همچنین ده‌ها مورد دیگر گویای عدمـ تعهد غربی‌ها در قبال افغانستان است.

سکوت خارجی‌ها در برابر فقر اقتصادی افغانستان بی‌دلیل نیست، زیرا آنان با ضعیف نگهداشتن کشور، می‌خواهند بر حضور خود تداومـ بخشند و منافع خود را در کشور محفوظ نگه دارند و به نظر می‌رسد بهترین راهکار برای حفظ و تداومـ منافع در افغانستان، مخالفت با هرگونه پیشرفت است.

اینک افغانستان و ایران وارد فاز جدید روابط با همـ شده و متعهد به همکاری‌های اقتصادی و تجاری شده که بدون شک در تقابل با این خواست‌های غربی‌ها در افغانستان به شمار می‌رود و در صورت تداومـ تعهد و اجرایی شدن آن، کاسه سود خارجی‌ها در افغانستان لب‌ریز خواهد شد.

مبارزه با افراطیت و تروریسم

در سفر اشرف‌غنی به تهران ایرانی‌ها و مقامات بلندرتبه کابل متعهد به مبارزه مشترک علیه افراط‌گرایی و ترویسمـ در مرزهای مشترک 2 کشور شدند و این تعهدات در حالی است که سال‌های گذشته ناامنی‌ها و افزایش شمار تروریست‌ها چشمـ‌گیر به نظر می‌رسد.

با وجودی که در سال‌های گذشته بیش از 100 هزار نظامی خارجی در افغانستان حضور داشتند، نه تنها تروریست‌ها سرکوب نشدند، بلکه سبب حضور و نفوذ گروه تروریستی داعش در کشور نیز شد.

داعش با رویکرد کلـان منطقه‌ای خود تهدیدی برای تمامی کشورهای منطقه از جمله ایران به شمار می‌رود و به همین دلیل مقامات ایرانی دست همکاری با افغانستان برای نابودی این تهدید دادند، اقدامی که هیچ‌گاه برای غربی‌ها رضایت‌بخش نیست.

حضور تروریست‌ها در افغانستان به نفع غربی‌ها تمامـ شده و بهترین بهانه برای تداومـ حضور و امضای پیمان امنیتی محسوب شد که سبب حفظ حضور نظامی آنان تا سال 2024 میلـادی شده است.

اینک به نظر می‌رسد مقامات کابل از مبارزه غربی‌ها در برابر تروریست‌ها مأیوس شده و دست همکاری به سوی تهران دراز کرده که تهدیدی برای منافع غربی‌ها به شمار می‌رود، زیرا در صورت اقدامات جدی از سوی ایرانی‌ها برای نابودی تروریست‌ها دیگر عذر و بهانه‌ای برای تداومـ حضور خارجی‌ها به‌ویژه پس از سال 2024 میلـادی باقی نخواهد ماند.

مبارزه با مواد مخدر

بر اساس اظهار نظرهای مقامات غربی سود آنان از مواد مخدر افغانستان بیشتر از هزینه‌هایی است که در این کشور می‌پردازند و به این صورت از یک طرف از درآمد مواد مخدر افغانستان سود می‌برد و از سوی دیگر با صرف درآمد حاصل از آن برای حمایت از تروریست‌ها، اهمیت حضور خود را در افغانستان نشان می‌دهند.

از 13 سال قبل و بر اساس گزارش‌ها با حمایت غربی‌ها، کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان رو به افزایش است و همه ساله حجمـ عظیمی از تولیدات مواد مخدر افغانستان برعکس درخواست دولت و ملت افزایش می‌یابد.

سال‌های گذشته، سال‌های تلـاش برای نابودی مواد مخدر برای افغانستان به شمار می‌رود، اما با وجود این تلـاش‌ها به دلیل حمایت قاطعانه دست‌های خارجی هیچ تغییری در روند روبه افزایش تولید و قاچاق این مواد افیونی دیده نشد.

با این وجود، کشت و قاچاق مواد مخدر نه‌تنها برای افغانستان و ملت مضر و آسیب‌زا است، بلکه ایران نیز از کشت و قاچاق آن رنج می‌برد، زیرا قاچاق‌چیان این مواد با استفاده از بخش‌هایی از مرز ایران، آن را به کشورهای اروپایی منتقل کرده و همین طور بخش دیگر آن به ایرانی‌ها فروخته می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان برای مبارزه با این مواد نیز با مقامات ایرانی همراه شده و به نظر می‌رسد این تعهد 2 جانبه، منافع غربی‌ها از ناحیه مواد مخدر افغانستان مورد تهدید قرار گرفته است.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان