1397-6-30     2018-9-21     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1394/1/30 - 10:49:53
تعداد بازدید: 487
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دلـایل انتقاد از سران دولت؛ از حمایت از عربستان تا عذرخواهی از طالبان
دلـایل انتقاد از سران دولت؛ از حمایت از عربستان تا عذرخواهی از طالبان

بیش از 6 ماه از عمر دولت وحدت ملی افغانستان می‌گذرد و با توجه به برخی بی‌توجهی‌ها و کاستی‌های این دولت، انتقادات شدیدی بر آن وارد شده و حتی کارشناسان و برخی مقامات را وادار به درخواست استعفای مدیران این دولت کرده است.

به گزارش انصار به نقل از فارس، بیش از 6 ماه از عمر دولت وحدت ملی افغانستان می‌گذرد و با توجه به برخی بی‌توجهی‌ها و کاستی‌های این دولت، انتقادات شدیدی بر آن وارد شده و حتی کارشناسان و برخی مقامات را وادار به درخواست استعفای مدیران این دولت کرده است.

محمد اشرف‌غنی حدود 6 ماه پیش از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به عنوان رئیس جمهور اعلـامـ شد و در همان روز و بر اساس توافق با عبداله عبداله، رقیب انتخاباتی خود، دولت وحدت ملی را به طور رسمی اعلـامـ و عبداله را به سمت ریاست اجرایی این دولت برگزید.

با اینکه این دولت از همان روزها مورد با انتقاد برخی کارشناسان و مقامات، به‌ویژه اعضای شورای ملی روبه‌رو شد، اما بخشی عظیمی از افغانستانی‌ها به این دولت امیدوار شده و تا حد توان به حمایت از دولت وحدت ملی پرداختند و تلـاش کردند تا با مسئولـان دولتی همکاری‌ها را افزایش داده و ضعف‌های این دولت را کمـ‌رنگ کنند.

اما دولت وحدت ملی در مدت 6 ماه از عمر خود نتوانست رضایت اکثریت مردمـ را به دست آورده و بقای این دولت را تضمین کند.

در روزهای اخیر کابل شاهد درخواست‌هایی مبنی بر استعفای رئیس جمهور و رئیس شورای اجرایی و پایان زمامداری دولت وحدت ملی است و در خصوص چالش‌ها و مشکلـات به وجود آمده در زمان مدیریت مدیران این دولت مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفته است.

با توجه به درخواست‌ها و دلـائل انتقادی شهروندان کابل از دولت وحدت ملی می‌توان با گردآوری این انتقادات، چالش‌ها و مشکلـاتی را که طی این 6 ماه در افغانستان به ‌وجود آمده را بررسی کرد.

نخست؛ دولت وحدت ملی یا دولت سرپرستی

نخستین و مهمـ‌ترین انتقاد کارشناسان، مقامات سیاسی و شهروندان عدمـ تشکیل کابینه و مشخص نشدن وزرا و والی‌های ولـایت‌های سی و چهارگانه کشور بوده است.

حدود 2 ماه پیش اعضای پارلمان افغانستان 8 وزیر و رئیس امنیت ملی دولت را مشخص کردند، اما با فرارسیدن تعطیلـات زمستانی شورای ملی، دولت وحدت ملی قادر به معرفی دیگر وزرا نشد.

اینک با آغاز دوره جدید کاری نمایندگان مردمـ در پارلمان، دولت وحدت ملی 16 وزیر پیشنهادی جدید را برای اخذ رأی اعتماد به پارلمان معرفی کرد، هر چند این 16 وزیر توانستند رأی اعتماد نمایندگان مجلس را بگیرند، اما بر اساس اظهارات اعضای شورای ملی، کارشناسان و فعالـان مدنی، معرفی وزرای پیشنهادی و مشخص شدن اعضای کابینه این دولت دارای تاخیر غیرقابل قبولی است.

با توجه به اینکه افغانستان در سال گذشته شاهد طولـانی‌ترین و جنجالی‌ترین انتخابات ریاست جمهوری بود، کارشناسان آن را دلیل افزایش ناامنی‌ها و مشکلـات متعدد در کشور دانسته‌ و تاخیر در معرفی کردن وزرا به پارلمان را بی‌درایتی مدیران دولتی دانستند و تأکید کردند که این اقدامـ دیرهنگامـ بر مشکلـات و چالش‌ها افزوده است.

اینک وزیران دولت کابل به جز وزیر دفاع مشخص شد، اما از انتصاب والی‌ها برای 34 ولـایت خبری نیست که خود سوژه رسانه‌های ملی و بین‌المللی شده است.

آگاهان امور سیاسی دیرمعرفی شدن وزیران پیشنهادی و نبود والی در ولـایت‌ها را سبب افزایش فساد اداری، بی‌کفایتی و بی‌توجهی مسئولـان دانسته و تأکید کردند که دولت سرپرستی سبب افزایش مشکلـات در این کشور شده است.

دوم؛ قربانیان ارتش و عذرخواهی از طالبان

پس از آنکه رئیس جمهور و رئیس شورای اجرایی دولت افغانستان رسماً آغاز به کار کردند، تلـاش‌های بسیاری برای مذاکره با رهبران  طالبان کردند و به همین دلیل رئیس جمهور 2بار به عربستان سعودی و یکبار به پاکستان سفر کرد.

اشرف‌غنی پس از این سفرها گفت: باید از برخی رهبران طالبان عذرخواهی کرده و آنان را به نحوی در دولت جای داد.

این اظهارات رئیس جمهور با انتقادات شدید مردمی و آگاهان سیاسی مواجه شده و کارشناسان بارها تأکید کردند که این اقدامـ غنی به معنای تسلیمـ شدن در برابر درخواست‌های طالبان است.

با این وجود پس از گذشت چندی، ناامنی‌ها علـاوه بر ولـایت‌های شرقی و جنوبی دامن ولـایت‌های شمالی را نیز گرفت و چندین حمله به مهمـ‌ترین ادارات دولتی در ولـایت‌های شمالی از سوی طالبان صورت گرفت.

یکی از مهمـ‌ترین حملـات طالبان در ولـایت بدخشان بود که طالبان توانستند دست‌کمـ 23 سرباز را سربریده و تجهیزت جنگی چندین ارتش را با خود ببرند.

با اینکه مقامات دولت وحدت ملی این اقدامـ طالبان را تقبیح کردند و به مردمـ قول پاکسازی ولـایت بدخشان از وجود طالبان را دادند، اما مردمـ این اقدامـ طالبان را دلیلی بر بی‌توجهی مسئولـان و وجود اختلـافات درونی در دولت وحدت ملی دانستند.

(بابه جان) فرمانده پلیس بدخشان پس از این رویداد به خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل گفت: نیروهای نظامی دولت در این ولـایت کافی نیستند و باید نیروهای بیشتر برای نابودی تروریست‌ها در این ولـایت اعزامـ شوند.

پس از این درخواست، سازمان‌های امنیتی افغانستان اعلـامـ کردند که نیروهای اضافی برای نابودی طالبان به بدخشان اعزامـ کرده و مسئولـان وزارت داخله گفتند که هر تروریستی را باید در این ولـایت از بین برد.

سوم؛ گروگان‌گیری که فرهنگ می‌شود

حدود 2 ماه پیش افراد ناشناس حدود 31 شهروندان افغانستان را از مسیر شاهراه کابل - هرات در ولـایت قندهار اسیر و با وجود درخواست‌های مردمی، حملـات نظامی و میانجیگری بزرگان محلی سرنوشت این اسیران تاکنون در ابهامـ است.

پس از این گروگان‌گیری، در چندین ولـایت دیگر نیز شاهد چنین اقداماتی از سوی مخالفان دولت کابل بودیمـ و در برخی موارد طالبان و سایر گروه‌های تروریستی که تاکنون هویت آنها نامشخص است، گروگان‌ها را کشتند.

خانواده‌های اسیران، فعالـان مدنی، اعضای شورای ملی، علمای دینی و شهروندان افغانستان با مشاهده وضع موجود و گروگان‌گیری‌ها دست به تجمعات اعتراضی زدند و ضعف‌ها و بی‌توجهی‌های مدیران دولت را غیر قابل تحمل دانستند.

آنان با برگزاری تحصن در کابل گردهمـ آمده و از چندین روز قبل در چندین ولـایت و چندین کشور خارجی، افغانستانی‌ها از گروگان‌گیری طالبان و سکوت استراتیژیک دولت کابل انتقاد کردند.

آگاهان با انتقاد از وضع موجود تأکید کردند: گروگان‌گیری اکنون در حال تبدیل شدن به فرهنگ است و دولت وحدت ملی باید اسیران را از چنگ طالبان و سایر گروه‌های تروریستی آزاد کنند.

با اینکه تاکنون به طور دقیق معلومـ نیست که 31 مسافر افغانستان از سوی کدامـ گروه به اسارت گرفته شدند، اما معاون رئیس شورای اجرایی آن را کار گروه داعش در افغانستان دانست که این اظهار نظر، سبب افزایش انتقادات جدید بر دولت شد.

آگاهان با تأکید بر اینکه بی‌توجهی‌های مدیران وحدت ملی سبب افزایش افراط‌گرایی در افغانستان شده، گفتند: دلیل اصلی حضور و فعالیت گروه داعش در افغانستان بی‌توجهی و بی‌درایتی مسئولـان دولت وحدت ملی بوده است.

با اینکه بیش از 45 روز از اسارت 31 مسافر افغانستان می‌گذرد، اما تاکنون سرنوشت آنان مشخص نیست و این یکی دیگر از بی‌توجهی‌های اشرف‌غنی و عبداله است.

چهارم؛ حمایت کابل از عربستان در جنگ با یمن

یکی دیگر از مسائلی که در زمان زمامداری اشرف‌غنی مورد انتقاد و اعتراض شهروندان قرار گرفت، حمایت ریاست جمهوری از حمله تجاوزگرانه آل‌سعود به یمن بود.

اشرف‌غنی پس از آغاز حملـات جنگنده‌های آل‌سعود به خاک یمن حمایت کابل را از عربستان سعودی اعلـامـ کرد و دلیل آن را تهدید حرمین شریفین از سوی حوثی‌های یمن برشمرد، اما مردمـ و آگاهان با انتقاد از این اقدامـ، هر 2 بهانه اشرف‌غنی را مردود دانستند.

کارشناسان اظهار داشتند که حوثی‌ها قادر به تهدید حرمین شریفین نیستند و اشرف‌غنی نباید از کشور حامی تروریست‌ها (عربستان سعودی) در جنگ با مردمـ یمن اعلـامـ حمایت می‌کرد.

به باور کارشناسان در سال‌های اخیر افغانستان شاهد مشکلـات و چالش‌های متعددی است که آل‌سعود در آن به صورت غیرمستقیمـ دخیل است و دولت باید در پاسخ به این دست‌درازی‌های ریاض از یمن اعلـامـ حمایت می‌کرد.

با این وجود، مشکلـات داخلی یکی دیگر از انتقادات وارد شده به دولت کابل است که راه حمایت کابل از هر کشوری را بسته و مردمـ را وادار به انتقاد از حمایت اشرف‌غنی از ریاض در جنگ با صنعا کرده است.

عده‌ای زیادی از کارشناسان و مردمـ معتقدند که این اقدامـ ریاست جمهوری مطابق با وضع موجود سیاسی کشور نبوده و رئیس جمهور باید به جای این حمایت، دست به اصلـاح نظامـ و ادارات دولتی می‌زد تا وضع زندگی و اجتماعی مردمـ بهبود می‌یافت.

این اعتراضات به حدی بود که مردمـ بارها به خیابان‌ها ریخته و از دولت وحدت ملی انتقاد کردند، اما در اعتراضات اخیر دیده می‌شود که مردمـ با مشاهده بی‌توجهی‌های دولت خواستار استعفای رئیس جمهور و رئیس اجرایی شدند.

 *
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان