1398-5-1     2019-7-23     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1394/1/28 - 19:05:37
تعداد بازدید: 743
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آیا ایران به حوثی‌هـا کمک میکند؟
آیا ایران به حوثی‌هـا کمک میکند؟

طی ماه‌های اخیر و در جریان تحولـاتی که به حمله عربستان سعودی و متحدانش به یمن منتهی شد، همواره ادعاهایی درباره حضور ایران در یمن و کمک به حوثی‌ها مطرح بود تا از آن به عنوان دستاویزی برای تجاوز به یمن استفاده شود. سایت تحلیلی (المانیتور) در مطلبی به بررسی این موضوع پرداخته و دلیل طرح چنین ادعاهایی را مورد اشاره قرار داده است.

سایت تحلیلی (المانیتور) در مطلبی به موضوع تجاوز عربستان سعودی و متحدانش به یمن پرداخته و اشاره می‌کند که این جریان تا حد زیادی‌ تلـاش عربستان برای مقابله با ایران در نظر گرفته شده است؛ اما برای مشخص شدن درستی این ادعا، دو موضوع باید ‌بررسی شود: نخست اینکه آیا ریشه درگیری در یمن به مسائل فرقه‌ای بازمی‌گردد و دیگر آنکه ایران در یمن به دنبال چیست؟

یمن همواره به عنوان افغانستان جهان عرب شناخته شده است. بیشتر یمنی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند. علـاوه بر این، به جز داشتن مرز طولـانی با عربستان سعودی، این کشور روی خط گسل‌های سیاسی و اجتماعی متعددی قرار گرفته است. در پی تحولـات مربوط به انقلـاب‌های عربی، عبد ربه منصور‌هـادی در یک انتخابات تک نفره مورد حمایت شورای همکاری خلیج فارس به ریاست جمهوری یمن رسید. در مقابل، حوثی‌ها از یک سو و طرفداران علی عبداله صالح، رئیس جمهور پیشین از سوی دیگر، قدرت خود را در مناطق مختلف کشور تثبیت کردند.

کار‌شناسان امور یمن اشاره می‌کنند که ظهور جنبش حوثی‌ها به عنوان یک جنبش تحول خواه زیدی، در واکنش به حمایت عربستان سعودی از قدرت گیری سلفی‌ها در یمن در دهه ۱۹۹۰ رخ داد. ادعا‌ها درباره اینکه این جنبش دارای ماهیت فرقه‌ای بوده و به ایران مرتبط است نیز از مدت‌ها پیش مطرح بوده است.

رابرت ورث، پژوهشگر مرکز ویلسون و خبرنگار سابق نیویورک تایمز در خاورمیانه می‌گوید، حوثی‌ها از‌‌ همان آغاز ظهورشان، به این متهمـ بودند که دست نشانده ایران هستند. با این حال، این اتهامات نتوانست چندان مورد توجه و اعتنا قرار گیرد. ورث اشاره می‌کند که در سال ۲۰۰۷ و در زمان حضورش در یمن، حتی مقامات یمنی نیز در جلسات خصوصی ایده دست نشانده بودن حوثی‌ها را مضحک می‌دانستند.

در حقیقت، اگر منازعه‌ای میان عربستان و ایران در یمن بوده که به حوثی‌ها ارتباط داشته باشد، رد آن را باید در اواخر سال ۲۰۰۹ جست‌و‌جو کرد. در آن سال، پس از حمله عربستان سعودی به مناطق مرزی که تحت کنترل حوثی‌ها قرار داشت، بار دیگر ادعاهای مربوط به ارتباط این جنبش با ایران پدیدار شد.

از دید ورث، دلیل این موضوع روشن است: یک جنبش مسلحانه توده‌ای توانست چندین ماه در مقابل ارتش مسلح سعودی مقاومت کند و حتی ضربات تحقیرکننده‌ای نیز به آن وارد سازد. این در حالی بود که رسانه‌های ایران، مقاومت حوثی‌ها در مقابل عربستان را تحسین می‌کردند. اسناد مربوط به آن زمان وزارت خارجه امریکا که توسط (ویکی لیکس) افشا شده، نشان می‌دهد ‌دولت امریکا نیز نسبت به ارتباط حوثی‌ها با ایران تردید داشته است.

یک منبع رسانه‌ای ایرانی تأیید می‌کند، پوشش اخبار مربوط به یمن در رسانه‌های ایران، از‌‌ همان سال ۲۰۰۹ آغاز شد، نه در جریان تحولـات سال ۲۰۱۱. این نکته از آنجا مهمـ است که نخستین گزارش‌های جدی درباره ارائه کمک از سوی ایران به حوثی‌ها، از سال ۲۰۱۲ منتشر شد. ورث می‌گوید ایران به جز حوثی‌ها، با دیگر گروه‌های یمنی، از جمله جنبش استقلـال جنوب نیز تماس داشته و این موضوع محدود به حوثی‌ها نبوده است. در واقع، هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه حوثی‌ها از ایران دستورالعمل و یا حتی مشاوره گرفته باشند، وجود ندارد.

روز دوازدهمـ آپریل سال جاری (دو روز پیش)، وزیر خارجه عربستان سعودی در واکنش به درخواست ایران برای پایان دادن به تهاجمـ یمن اظهار داشت: (ایران مسئول یمن نیست). اگر این گزاره صحیح باشد، پس عربستان سعودی چه کسی را هدف قرار داده است؟

یک دیپلمات ارشد سابق ایرانی به المانیتور می‌گوید ریاض خود را در وضعیتی قرار داده که خود را در مبارزه با نفوذ روزافزون ایران در منطقه می‌بیند. در این راستا، سعودی‌ها جبهه‌های متعددی را ـ از برانگیختن منازعه ایدئولوژیک میان سلفی‌گری و تشیع تا تلـاش برای به چالش کشیدن ایران در عراق، سوریه، لبنان و اکنون یمن ـ علیه ایران گشوده‌اند؛ افزون بر این، نگرانی دیگر ریاض، احتمال بهبود روابط میان ایران و امریکاست که می‌توان به از دست رفتن حامی سنتی سعودی‌ها در منطقه منجر شود.

پرسش مهمـ دیگر اینکه آیا و چگونه یمن در معادلـات منطقه‌ای ایران می‌گنجد؟ کیهان برزگر، رئیس مؤسسه مطالعات خاورمیانه در تهران به المانیتور می‌گوید: سیاست منطقه‌ای ایران، مبتنی بر حمایت از دولت‌های مستقل به منظور تقویت همکاری منطقه‌ای است. یک یمن مستقل مبتنی بر یک دولت فراگیر، بر ارزش این استراتژی صحه خواهد گذاشت، زیرا یک دولت عربی دیگر را که می‌تواند ‌‌بالقوه علیه ایران با بازیگران خارجی و رقبای منطقه‌ای ایران همسو شود، از این مسیر خارج می‌کند.

شاید قابل توجه‌ترین جنبه جنگ یمن، واکنش منطقه‌ای به آن باشد. شماری از دولت‌ها به سرعت نیروهای خود را به تهاجمـ سعودی‌ها ملحق کردند. جالب اینجاست که متحد قدیمی ایران، یعنی سودان نیز در میان این کشور‌ها بود، علـاوه بر این، گزارش شده که عربستان سعودی از پاکستان نیز درخواست کرده بود تا کمک‌های مادی و انسانی به این عملیات ‌دهد.

با این حال، طی روزهای اخیر، دیپلماسی فعال ایران سبب ضربه خوردن تلـاش سعودی‌ها برای منطقه‌ای کردن این منازعه شده است. اندکی پس از سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به تهران ـ که با یک بیانیه مشترک از سوی دو کشور برای پایان دادن به درگیری‌ها در یمن همراه شد ـ محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به عمان و پاکستان سفر و درباره موضوع یمن با مقامات این دو کشور ‌گفت‌و‌گو کرد. ‌نکته جالب اینکه پاکستان، متحد قدیمی عربستان و کشوری که به عنوان منبع دستیابی احتمالی عربستان سعودی به سلـاح هسته‌ای در صورت دستیابی ایران به این سلـاح شناخته می‌شد، از هر گونه مداخله در جنگ یمن خودداری کرد.

همـ سعودی‌ها و همـ اماراتی‌ها، آشکارا آزردگی خود از خودداری ترکیه و پاکستان از پیوستن به جنگ را ابراز داشتند. البته عصبانیت آن‌ها قابل درک است: حوثی‌ها همچنان در یمن هستند، عربستان سعودی همچنان نیروهای خود را از دست می‌دهد، ایده تشکیل یک جبهه متحد با شکست مواجه شده و ریاض وارد جنگی پر هزینه با (اشباح ایرانی) شده است؛ جنگی که در مقابل، برای ایران هزینه چندانی نداشته است.

به گفته برزگر، رویکرد ایران احتمالـاً مبتنی بر ادامه حمایت از حوثی‌ها و در صورت لزومـ، متقاعد کردن آن‌ها به تشکیل یک دولت فراگیر است. در عین حال، ایران تماس‌های خود با عربستان سعودی و مصر را برای یافتن راه حلی مرضی الطرفین برای پایان دادن به منازعه در یمن، قطع نخواهد کرد.

هرچند مشخص نیست ‌جنگ در یمن چه زمانی به پایان خواهد رسید، آنچه مشخص است، اینکه ثابت شده دیپلماسی ایران، پاسخی موثر به پول و اسلحه سعودی‌ها بوده است. در همین حال و در شرایطی که دستیابی عربستان سعودی و متحدانش به اهداف خود در یمن روز به روز ‌بیشتر پیچیده ‌می‌شود، این کشور‌ها احتمالـاً به زودی خود را در یک باتلـاق گرفتار خواهند دید.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان